*

Αποστολέας Θέμα: Σύλλογος και 5 σχολεία  (Αναγνώστηκε 1749 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος tc

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 21
    • Προφίλ
Σύλλογος και 5 σχολεία
« στις: Οκτώβριος 02, 2021, 08:46:04 μμ »
Φέτος συμπληρώνω ωράριο σε 5 σχολεία. Σε ένα από αυτά, (το οποίο είναι ένα από τα σχολεία διάθεσης) ο διευθυντής επιμένει ότι πρέπει να παραμένω όταν έχουν σύλλογο και ότι δεν πρέπει να φεύγω στο σχόλασμα. Υπάρχει κάποιος νόμος στον οποίο στηρίζεται; γιατί απ ό,τι ξέρω είμαι υποχρεωμένη να παραμένω στο σύλλογο του σχολείου πρώτης τοποθέτησης / οργανικής.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Σύλλογος και 5 σχολεία
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:01:27 »

Αποσυνδεδεμένος misanofagos

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 419
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Σύλλογος και 5 σχολεία
« Απάντηση #1 στις: Οκτώβριος 02, 2021, 08:55:01 μμ »
Εννοείται ότι οφείλεις να συμμετέχεις. Αναπληρωτής;

Αποσυνδεδεμένος English

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1440
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Σύλλογος και 5 σχολεία
« Απάντηση #2 στις: Οκτώβριος 02, 2021, 11:57:03 μμ »
Ως μέλος της συγκεκριμένης σχολικής κοινότητας οφείλεις να συμμετέχεις εφόσον βρίσκεσαι στο σχολείο εκείνη τη μέρα και δεν έχεις (και) αλλού μάθημα. Όσες φορές έχω υπάρξει σε πάνω από ένα σχολείο παρευρισκόμουν στους συλλόγους όλων αρκεί να μην ήμουν σε άλλη σχολική μονάδα την ημέρα εκείνη. Και μιλώ και για σχολείο όπου μπορεί να δίδασκα μόνο για 2 ώρες την εβδομάδα.

Αποσυνδεδεμένος Schoolikui

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1448
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Σύλλογος και 5 σχολεία
« Απάντηση #3 στις: Οκτώβριος 03, 2021, 12:22:29 πμ »
Ακριβώς όπως υπογραφεις τα πρακτικά για τις ημέρες που βρίσκεσαι σε κάθε σχολείο.
Βέβαια, αν μέσα στην εβδομάδα τα πέντε σχολεια έχουν διαδοχικά σύλλογο είναι ένα θέμα. Αλλά δεν νομίζω ότι θα συμβεί αυτό
Can I skip tomorrow?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Σύλλογος και 5 σχολεία
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:01:27 »

Αποσυνδεδεμένος English

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1440
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Σύλλογος και 5 σχολεία
« Απάντηση #4 στις: Οκτώβριος 03, 2021, 10:58:01 πμ »
Εγώ πάντως έχει τύχει να λείψω δικαιολογημένα από σύλλογο σχολείου όπου υπηρετώ καθώς την ίδια ημέρα είχα μάθημα σε άλλο σχολείο. Όπως και να σχολάσω αργότερα λόγω συλλόγου ενώ είχα τελειώσει το μάθημα νωρίτερα. Όμως τα καθήκοντά μας στα σχολεία δεν περιορίζονται στα διδακτικά.

Αποσυνδεδεμένος margarita82

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 154
    • Προφίλ
Απ: Σύλλογος και 5 σχολεία
« Απάντηση #5 στις: Οκτώβριος 03, 2021, 11:31:58 πμ »
Ως μέλος της συγκεκριμένης σχολικής κοινότητας οφείλεις να συμμετέχεις εφόσον βρίσκεσαι στο σχολείο εκείνη τη μέρα και δεν έχεις (και) αλλού μάθημα. Όσες φορές έχω υπάρξει σε πάνω από ένα σχολείο παρευρισκόμουν στους συλλόγους όλων αρκεί να μην ήμουν σε άλλη σχολική μονάδα την ημέρα εκείνη. Και μιλώ και για σχολείο όπου μπορεί να δίδασκα μόνο για 2 ώρες την εβδομάδα.

Εννοεις να μην είσαι σε άλλη σχολική μονάδα τη μέρα εκείνη γενικά? Τι θέλω να πω: είσαι δικαιολογημενος να μην κατσεις αν έχεις αλλάξει πριν τρία σχολεία κατά τη διάρκεια της μέρας κ το τελευταίο σχολείο έχει σύλλογο?
Εγώ πέρσι τρελάθηκα με τα πέντε σχολεία, διορθωματα, προετοιμασίες..! Δεν υπάρχει μέρα που να μη συνδιαζεις δύο σχολεία (στην καλύτερη των περιπτώσεων)για να βγει το προγραμμα κ οι διευθυντές στα σχολεία των οποίων δεν ήμουν τοποθετημένη δε μου έλεγαν να μείνω, πέρα από τον διευθυντή ενός σχολείου που ήταν περίπτωση γενικά. Στο συγκεκριμένο σχολείο επίσης το μάθαινα την ημέρα που πήγαινα για μάθημα ότι έχουν σύλλογο (6η ώρα δλδ.)Του είπα ότι θα έπρεπε να μ'εχει ενημερώνει γραπτά με μεηλ ή έστω τηλεφωνικά (αν ήταν κάτι τόσο επείγον) από πριν για το συλλογο γιατί οι άλλοι συνάδελφοι που πάνε καθημερινά εκεί έχουν επαφή με το σχολείο, εγώ που δεν έχω προγραμματίσει σύλλογο για εκείνη τη μέρα κατά πόσο είναι μέσα στα '' καθήκοντα μου'' να κάτσω αν δεν έχω ενημερωθεί από πριν όπως οι άλλοι συναδελφοι?
Στο σχολείο τοποθέτησής σου εκ των πραγμάτων έχεις παραπάνω επαφή γιατί έχεις και παραπάνω ώρες εκεί, οκ φυσικα να κάτσεις στο σύλλογο και μια κ δύο και τρεις ώρες έχω κάτσει. Αλλά αν το κάνεις αυτό σε πέντε θεωρώ ότι υπερβαίνει κατά πολύ τις ώρες που '' πρέπει'' να αφιερώνεις σε εξωδιδακτικα καθήκοντα.
Αναρωτιόμουν κι εγώ πέρσι αν υπάρχει νομικό πλαίσιο γύρω από αυτό αλλά δεν προλάβαινα ούτε να ψάξω με τοση δουλειά. Είναι εξοντωτικό να αλλάζεις σχολεία όλη μέρα και στο τέλος καπάκι να κάθεσαι και σε σύλλογο, ειδικά στη βδομάδα με τις βαθμολογιες/παιδαγωγικές συνεδρίες σε πέντε σχολεία (που τα κάνουν πάνω κάτω την ίδια βδομάδα) δε θα μ' έβλεπε το σπίτι μου.

Αποσυνδεδεμένος English

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1440
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Σύλλογος και 5 σχολεία
« Απάντηση #6 στις: Οκτώβριος 03, 2021, 01:24:23 μμ »
Εννοεις να μην είσαι σε άλλη σχολική μονάδα τη μέρα εκείνη γενικά? Τι θέλω να πω: είσαι δικαιολογημενος να μην κατσεις αν έχεις αλλάξει πριν τρία σχολεία κατά τη διάρκεια της μέρας κ το τελευταίο σχολείο έχει σύλλογο?
Εγώ πέρσι τρελάθηκα με τα πέντε σχολεία, διορθωματα, προετοιμασίες..! Δεν υπάρχει μέρα που να μη συνδιαζεις δύο σχολεία (στην καλύτερη των περιπτώσεων)για να βγει το προγραμμα κ οι διευθυντές στα σχολεία των οποίων δεν ήμουν τοποθετημένη δε μου έλεγαν να μείνω, πέρα από τον διευθυντή ενός σχολείου που ήταν περίπτωση γενικά. Στο συγκεκριμένο σχολείο επίσης το μάθαινα την ημέρα που πήγαινα για μάθημα ότι έχουν σύλλογο (6η ώρα δλδ.)Του είπα ότι θα έπρεπε να μ'εχει ενημερώνει γραπτά με μεηλ ή έστω τηλεφωνικά (αν ήταν κάτι τόσο επείγον) από πριν για το συλλογο γιατί οι άλλοι συνάδελφοι που πάνε καθημερινά εκεί έχουν επαφή με το σχολείο, εγώ που δεν έχω προγραμματίσει σύλλογο για εκείνη τη μέρα κατά πόσο είναι μέσα στα '' καθήκοντα μου'' να κάτσω αν δεν έχω ενημερωθεί από πριν όπως οι άλλοι συναδελφοι?
Στο σχολείο τοποθέτησής σου εκ των πραγμάτων έχεις παραπάνω επαφή γιατί έχεις και παραπάνω ώρες εκεί, οκ φυσικα να κάτσεις στο σύλλογο και μια κ δύο και τρεις ώρες έχω κάτσει. Αλλά αν το κάνεις αυτό σε πέντε θεωρώ ότι υπερβαίνει κατά πολύ τις ώρες που '' πρέπει'' να αφιερώνεις σε εξωδιδακτικα καθήκοντα.
Αναρωτιόμουν κι εγώ πέρσι αν υπάρχει νομικό πλαίσιο γύρω από αυτό αλλά δεν προλάβαινα ούτε να ψάξω με τοση δουλειά. Είναι εξοντωτικό να αλλάζεις σχολεία όλη μέρα και στο τέλος καπάκι να κάθεσαι και σε σύλλογο, ειδικά στη βδομάδα με τις βαθμολογιες/παιδαγωγικές συνεδρίες σε πέντε σχολεία (που τα κάνουν πάνω κάτω την ίδια βδομάδα) δε θα μ' έβλεπε το σπίτι μου.
Εννοείται ότι πρέπει να ενημερωνόμαστε από πριν για τον σύλλογο. Ποτέ δεν έχω ενημερωθεί την ίδια ημέρα αλλά μέρες πριν μέσω ηλεκτρονικής επικοινωνίας και συνήθως και ανάρτηση ανακοίνωσης σε εμφανές σημείο στο γραφείο διδασκόντων. Αν ενημερώνεσαι την ίδια μέρα, είναι τραγικό. Όπως έχεις υποχρεώσεις απέναντι σε ένα σχολείο ακόμη κι αν πας για μια ώρα, έτσι έχει και το σχολείο απέναντί σου και οφείλει να σε ενημερώνει έγκαιρα.
Υ.Γ. Το να πηγαίνεις σε 5 σχολεία πολύ δύσκολο, πόσο μάλλον την ίδια μέρα. Δεν το έχω ζήσει ακόμη τουλάχιστον αλλά έχω πάει σε λιγότερα και ήταν εξουθενωτικό. Ελπίζω τουλάχιστον να μη διανύεις μεγάλες αποστάσεις.

Αποσυνδεδεμένος Gwgaki

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 530
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Σύλλογος και 5 σχολεία
« Απάντηση #7 στις: Οκτώβριος 03, 2021, 02:57:04 μμ »
Αν έχουν σύλλογο την ίδια μέρα και το σχολείο τοποθέτησης και το σχολείο διάθεσης αλλά μάθημα τη συγκεκριμένη μέρα έχεις μόνο στο σχολείο διάθεσης, τι ισχύει;;;

Αποσυνδεδεμένος IoannisDr

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1200
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Σύλλογος και 5 σχολεία
« Απάντηση #8 στις: Οκτώβριος 03, 2021, 05:10:45 μμ »
Αν έχουν σύλλογο την ίδια μέρα και το σχολείο τοποθέτησης και το σχολείο διάθεσης αλλά μάθημα τη συγκεκριμένη μέρα έχεις μόνο στο σχολείο διάθεσης, τι ισχύει;;;

Βγάλε το σύλλογο από την εξίσωση. Την ημέρα που έχεις μάθημα μόνο στο σχολείο διάθεσης, πηγαίνεις μετά στο σχολείο τοποθέτησης; There's your answer.

Αποσυνδεδεμένος English

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1440
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Σύλλογος και 5 σχολεία
« Απάντηση #9 στις: Οκτώβριος 03, 2021, 05:26:40 μμ »
Βγάλε το σύλλογο από την εξίσωση. Την ημέρα που έχεις μάθημα μόνο στο σχολείο διάθεσης, πηγαίνεις μετά στο σχολείο τοποθέτησης; There's your answer.
Ακριβώς. Δε μου έχει τύχει βέβαια σχολείο τοποθέτησης και διάθεσης να έχουν ίδια μέρα σύλλογο, από όσο θυμάμαι, αλλά καμία μέρα που δεν είχα μάθημα σε σχολείο που είχε σύλλογο δεν πήγα. Και δεν μπορεί να πει και τίποτε κανείς. Θα διακτινιστούμε ή θα γίνουμε τόσα κομμάτι όσα και τα σχολεία με σύλλογο για να είμαστε παντού;

Αποσυνδεδεμένος Gwgaki

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 530
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Σύλλογος και 5 σχολεία
« Απάντηση #10 στις: Οκτώβριος 03, 2021, 08:17:21 μμ »
Λογικά όσα αναφέρετε, κι όμως...και οι δύο δ/ντές απαιτούν να λάβω μέρος και στους δυο συλλόγους (σημείωση: γίνονται την ίδια μέρα και ώρα, 68 χλμ απόσταση μεταξύ των δυο σχολείων...)!!!

Αποσυνδεδεμένος English

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1440
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Σύλλογος και 5 σχολεία
« Απάντηση #11 στις: Οκτώβριος 03, 2021, 08:22:25 μμ »
Λογικά όσα αναφέρετε, κι όμως...και οι δύο δ/ντές απαιτούν να λάβω μέρος και στους δυο συλλόγους (σημείωση: γίνονται την ίδια μέρα και ώρα, 68 χλμ απόσταση μεταξύ των δυο σχολείων...)!!!
Τότε ας συνεννοηθούν μεταξύ τους. 68 χλμ. απόσταση; Όλα τα σχολεία έχουν τέτοιες αποστάσεις μεταξύ τους;;;;

Αποσυνδεδεμένος topsy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1677
    • Προφίλ
Απ: Σύλλογος και 5 σχολεία
« Απάντηση #12 στις: Οκτώβριος 03, 2021, 08:30:21 μμ »
Λογικά όσα αναφέρετε, κι όμως...και οι δύο δ/ντές απαιτούν να λάβω μέρος και στους δυο συλλόγους (σημείωση: γίνονται την ίδια μέρα και ώρα, 68 χλμ απόσταση μεταξύ των δυο σχολείων...)!!!
Κι αν δεν πας, τι μπορούν να σου κάνουν εκτός από το να γκρινιάξουν;

Αποσυνδεδεμένος harac

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2488
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Σύλλογος και 5 σχολεία
« Απάντηση #13 στις: Οκτώβριος 03, 2021, 10:29:54 μμ »
Gwgaki,
επειδή δεν έχει κατασκευαστεί ακόμα ο διακτινιζόμενος εκπαιδευτικός (ίσως, όμως, καταφέρουμε να τον κατασκευάσουμε στο μάθημα της ρομποτικής, στα εργαστήρια δεξιοτήτων) θα πας μόνο στον σύλλογο  του σχολείου τοποθέτησης και πέρα από λίγη γκρίνια, δεν μπορούν να σου κάνουν κάτι.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32277
  • Τελευταία: ΤΣΕΦΙ
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158524
  • Σύνολο θεμάτων: 19198
  • Σε σύνδεση σήμερα: 575
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 27
Επισκέπτες: 532
Σύνολο: 559

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.089 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.