*

Αποστολέας Θέμα: Διορισμοί 2022  (Αναγνώστηκε 1509798 φορές)

0 μέλη και 5 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος mts.ag

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4094
    • Προφίλ
Απ: Νέοι διορισμοί;;;
« Απάντηση #7364 στις: Ιούνιος 04, 2022, 09:17:57 μμ »
θέλω να ρωτήσω: στα κενά μετατάξεων που αναρτήθηκαν προ καιρού μπορεί να τοποθετηθούν περσινοί νεοδιόριστοι που κάνουν τώρα αιτήσεις για οριστική τοποθέτηση/βελτίωση και εμείς να μείνουμε εκτός της πρώτης επιθυμίας μας;

Όχι. Άλλη η μια διαδικασία και άλλη η άλλη.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Νέοι διορισμοί;;;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:11:14 »

Αποσυνδεδεμένος kapoioskapoukapote

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2380
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήτω η παιδεία (μας)!
    • Προφίλ
Απ: Νέοι διορισμοί;;;
« Απάντηση #7365 στις: Ιούνιος 04, 2022, 09:18:29 μμ »
θέλω να ρωτήσω: στα κενά μετατάξεων που αναρτήθηκαν προ καιρού μπορεί να τοποθετηθούν περσινοί νεοδιόριστοι που κάνουν τώρα αιτήσεις για οριστική τοποθέτηση/βελτίωση και εμείς να μείνουμε εκτός της πρώτης επιθυμίας μας;
Όχι. Μην ανησυχείς.
Οι άνθρωποι γεννιούνται αμόρφωτοι, όχι ηλίθιοι. Γίνονται ηλίθιοι με την εκπαίδευση.
Μπέρτραντ Ράσελ

Αποσυνδεδεμένος No_excuses

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 601
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέοι διορισμοί;;;
« Απάντηση #7366 στις: Ιούνιος 04, 2022, 09:19:01 μμ »
θέλω να ρωτήσω: στα κενά μετατάξεων που αναρτήθηκαν προ καιρού μπορεί να τοποθετηθούν περσινοί νεοδιόριστοι που κάνουν τώρα αιτήσεις για οριστική τοποθέτηση/βελτίωση και εμείς να μείνουμε εκτός της πρώτης επιθυμίας μας;
αυτο είναι μεγάλη κουβέντα αλλά πρέπει να την κάνουμε αφού βγει το νούμερο και η κατανομή γιατί αφενός τώρα είναι άλλου στραμμένη η αγωνία αφετέρου δε ξέρουμε τα κενα ..δεν εγγυάται κανείς ότι θα είναι αυτά των μετατάξεων

Αποσυνδεδεμένος mts.ag

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4094
    • Προφίλ
Απ: Νέοι διορισμοί;;;
« Απάντηση #7367 στις: Ιούνιος 04, 2022, 09:37:39 μμ »
αυτο είναι μεγάλη κουβέντα αλλά πρέπει να την κάνουμε αφού βγει το νούμερο και η κατανομή γιατί αφενός τώρα είναι άλλου στραμμένη η αγωνία αφετέρου δε ξέρουμε τα κενα ..δεν εγγυάται κανείς ότι θα είναι αυτά των μετατάξεων

Κοίτα, αν παρουμε ως μπούουλα τι εγινε πέρυσι, αυτά θα είναι τα κενά. Οπότε, αν είναι κανεις να πιθανολογήσει, με βάση αυτά τα κενά θα το κάνει. Μεχρι στιγμής, ό,τι άλλο έχει ακουστει δεν συνοδεύεται από δεδομένα. Εγω ειμαι απόλυτα ανοιχτος στο να δω κάτι διαφορετικό, αλλά πρεπει να μου το δείξει κάποιος. Το 'κενα υπάρχουν πολλά' δε μου λεει κάτι, αν δεν μου πεις πώς (με ποια διαδικασία δηλαδή) θα ποσοτικοποιηθούν, για να δοθούν στη συνέχεια για διορισμούς.

Να το πω λίγο πιο αναλυτικά. Από τη μια μερία, υπέρ του ενδεχομένου χρήσης των κενών της εκγυκλίου των μετατάξεων για τους διορισμους έχουμε:
1. Το γεγονός ότι έτσι έγινε περυσι
2. Το γεγονός ότι το δήλωσε ο Κοπτσης στον ΠΑΣΑΔ
3. Το γεγονός ότι ο Patreas μας εχει πληροφορήσει ότι οι διαπραγματεύσεις μεταξύ ΥΠΑΙΘ και ΥΠΕΣ γίνονται στη βάση αυτών των κενών

Από την άλλη μεριά, αν είναι να γίνει μια διαδικασία επικαιροποίησης των κενών, επαναυπολογισμού τους ή οτιδήποτε άλλο, επειδή θα χρειαστεί κάποιος χρόνος και θα υπάρξει και αλληλογραφία κλπ, θα το μάθουμε. Αλλά, αν συζητάμε ότι θα πανε την κατανομή στην Κεραμέως και αυτή θα πάρει ένα μολύβι και θα αρχίσει να σβήνει και θα βάζει αριθμούς, εντάξει, δε λεω, και αυτό γίνεται, αλλά είναι περισσότερο στη σφαίρα του 'ολα γίνονται', παρά κάτι που στέκει ρεαλιστικά.



« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 05, 2022, 01:23:51 πμ από mts.ag »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Νέοι διορισμοί;;;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:11:14 »

Αποσυνδεδεμένος doukou

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 354
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέοι διορισμοί;;;
« Απάντηση #7368 στις: Ιούνιος 04, 2022, 10:35:48 μμ »
Λογικά, (γνώμη μου) αν πάρει 10.000+ οι ΠΕ70 θα είναι κοντά στο 4.000 αφού το υπουργείο ζήτησε 10.000 και μέσα σε αυτούς είναι 4.000 ΠΕ70.  Όσο πιο χαμηλά κινηθεί ο αριθμός τόσο θα μειώνονται οι ΠΕ70 καθώς για τους υπόλοιπους κλάδους είναι σχεδόν ξεκάθαρα τα πράγματα
Μου φαίνεται υπερβολή το 4000 ακόμα και αν πάρει 10000. Εδώ πέρυσι που πήρε 11000 σύνολο, πήρε 3700 δασκάλους. Τι να πω, δεν ξέρω...

Αποσυνδεδεμένος Κιρκη

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 650
    • Προφίλ
Απ: Νέοι διορισμοί;;;
« Απάντηση #7369 στις: Ιούνιος 04, 2022, 11:40:33 μμ »
Καλησπέρα σας αγαπημένοι. Τζάμπα χαλιεστε όλοι με τα νούμερα . Μόνο το υπουργείο ξέρει . Και κάποιοι ήδη διορισμένοι και νεοδιοριστοι που επιμένουν σχεδόν εμμονικα για το σύνολο των μεταταξεων ως αριθμό διορισμών,  δυστυχώς θα απογοητευτουν . Εγώ θα σταματήσω να γράφω μέχρι την ανακοίνωση των κατανομών . Υπομονή λοιπόν μέχρι τότε .

Αποσυνδεδεμένος mts.ag

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4094
    • Προφίλ
Απ: Νέοι διορισμοί;;;
« Απάντηση #7370 στις: Ιούνιος 04, 2022, 11:45:30 μμ »
Καλησπέρα σας αγαπημένοι. Τζάμπα χαλιεστε όλοι με τα νούμερα . Μόνο το υπουργείο ξέρει . Και κάποιοι ήδη διορισμένοι και νεοδιοριστοι που επιμένουν σχεδόν εμμονικα για το σύνολο των μεταταξεων ως αριθμό διορισμών,  δυστυχώς θα απογοητευτουν . Εγώ θα σταματήσω να γράφω μέχρι την ανακοίνωση των κατανομών . Υπομονή λοιπόν μέχρι τότε .

Εμένα να ξέρεις ότι το μόνο νούμερο που με 'καιει' είναι ο αριθμός των συνταξιοδοτήσεων του χρόνου στην περιοχή που μ' ενδιαφέρει. Κατ τ' αλλά, τίποτα δε θα με απογοητεύσει. Σόρυ γι αυτό. Το ποιός είναι εμμονικός σ' αυτό το φόρουμ και τα βάζει με τους άλλους, φαίνεται.

Αποσυνδεδεμένος Κιρκη

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 650
    • Προφίλ
Απ: Νέοι διορισμοί;;;
« Απάντηση #7371 στις: Ιούνιος 04, 2022, 11:48:46 μμ »
Αναφέρομαι σε σένα ;

Αποσυνδεδεμένος mts.ag

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4094
    • Προφίλ
Απ: Νέοι διορισμοί;;;
« Απάντηση #7372 στις: Ιούνιος 04, 2022, 11:52:10 μμ »
Αναφέρομαι σε σένα ;

Έχεις αναφερθεί σε μένα αρκετές φορές στο παρελθόν. Αν δεν αναφερόσουν σε μένα τώρα, ζητώ συγγνώμη για την παρανόηση.

Αποσυνδεδεμένος vour4school

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 161
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέοι διορισμοί;;;
« Απάντηση #7373 στις: Ιούνιος 05, 2022, 12:00:57 πμ »
Μου φαίνεται υπερβολή το 4000 ακόμα και αν πάρει 10000. Εδώ πέρυσι που πήρε 11000 σύνολο, πήρε 3700 δασκάλους. Τι να πω, δεν ξέρω...
Γιατί πέρσι κάλυψε περισσότερο δευτεροβάθμια

Αποσυνδεδεμένος nikos99

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1021
    • Προφίλ
Απ: Νέοι διορισμοί;;;
« Απάντηση #7374 στις: Ιούνιος 05, 2022, 07:48:09 πμ »
Το νουμερο, το ξερει το Υπουργειο και….εσυ.

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5014
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Απ: Νέοι διορισμοί;;;
« Απάντηση #7375 στις: Ιούνιος 05, 2022, 08:56:01 πμ »
Καλησπερα συναδελφοι....
Κάποια πρόβλεψη για τους Φυσικους?
55 ή 60+ .
Αυτά είναι τα οργανικά κενά, που όλοι μας έχουμε δει.
Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

Αποσυνδεδεμένος lagoni

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 32
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5014
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Απ: Νέοι διορισμοί;;;
« Απάντηση #7377 στις: Ιούνιος 05, 2022, 09:02:52 πμ »
Λογικά, (γνώμη μου) αν πάρει 10.000+ οι ΠΕ70 θα είναι κοντά στο 4.000 αφού το υπουργείο ζήτησε 10.000 και μέσα σε αυτούς είναι 4.000 ΠΕ70.  Όσο πιο χαμηλά κινηθεί ο αριθμός τόσο θα μειώνονται οι ΠΕ70 καθώς για τους υπόλοιπους κλάδους είναι σχεδόν ξεκάθαρα τα πράγματα
Η όποια αλλαγή στον αριθμό των διορισμών θα έχει να κάνει με την Α/θμια. Η Ειδική αγωγή κι η Β/θμια θα καλυφθούν 100%.
Οπότε, αν αυτός ο αριθμός πάει στις 10.000, πιστεύω πως οι δάσκαλοι θα κινηθούν γύρω στις 4.000, κάτι που είναι πολύ θετικό! Αν, όμως, ο αριθμός των διορισμών περιοριστεί στις 7.500 ή τις 8.000, τότε θα διοριστούν γύρω στους 1.800 - 2.000 δασκάλους, πράγμα πολύ απογοητευτικό...
Και κάτι τελευταίο: αν το Υπουργείο διορίσει σε κάποιους κλάδους περισσότερους από τα οργανικά κενά που πρόσφατα είδαν το φως της δημοσιότητας, ήδη από του χρόνου θα αρχίσουν τα προβλήματα με τις υπερραριθμίες και τη δυσκολία στις μεταθέσεις και τις αποσπάσεις, οπότε κι αυτό δεν είναι καλό για τους διορισμούς μεσοπρόθεσμα - μακροπρόθεσμα.
Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159846
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 608
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 8
Επισκέπτες: 553
Σύνολο: 561

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.096 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.