*

Αποστολέας Θέμα: Διορισμοί 2022  (Αναγνώστηκε 1505798 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος anpapath86

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 430
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Νέοι διορισμοί;;;
« Απάντηση #7980 στις: Ιούνιος 11, 2022, 05:11:36 μμ »
Αν μου επιτρέπετε να απαντήσω, να γινει 2ώρο μάθημα, αν όχι στην ΣΤ, τουλάχιστον στις Β' και Γ' Γυμνασίου. Δε στέκεται το μονόωρό μας μάθημα αν θες να κάνεις σωστή δουλειά, φαντάζεσαι να έχεις 7η ώρα? Και τελοσπάντων βρισκόμαστε στο 2022, δε μπορεί να έχεις την Πληροφορική όπως ήταν στο πρόγραμμα του Γυμνασίου το 1996 που πήγαινα εγώ γυμνάσιο (που μας έκανε εννοείται χρόνια αδιόριστη μαθηματικός που μόλις είχε διοριστεί σαν πληροφορικός..)

off topic, συγγνώμη απ΄τους διαχειριστές αλλά σε μια τέτοια περίπτωση να δούμε τί θα γινόταν αυτά τα 20 πλεονάσματα που αναφέρεις.
Θα υπήρχε έλλειμμα σε πληροφορικούς. Και αν γινόταν τετράωρο, ακόμα μεγαλύτερο έλλειμμα. Και εξάωρο ομοίως. Οι υπολογισμοί γίνονται με το παρόν πρόγραμμα.
Για αλλαγή του ωρολόγιο πρόγραμματος, κάθε ειδικότητα θα ζητά αύξηση των ωρών της, γιατί το μάθημα της είναι σημαντικό, δεν βγαίνει η ύλη κλπ.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Νέοι διορισμοί;;;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:32:07 »

Αποσυνδεδεμένος ΕΠ06

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 631
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέοι διορισμοί;;;
« Απάντηση #7981 στις: Ιούνιος 11, 2022, 05:13:41 μμ »
Δηλαδή σε όλες τις ειδικότητες έχουν υπολογιστεί οι συνταξιοδοτήσεις του 2022, εκτός από τους γυμναστές, που λείπουν και οι περσινές;
Στη δική μου ειδικότητα δεν προσμετήθηκαν οι συνταξιοδοτήσεις και το είχα αναφέρει κι εδώ αλλά έπεσαν όλοι να με φάνε..εννοείται δεν πείστηκα γιατί ο καθένας ξέρει καλύτερα για την ειδικότητά του και δεν θα με πείσει κανένας μαθηματικός γιατί έτσι τον συμφέρει..Εξάλλου ο Patreas με επιβεβαίωσε χτες ,έδειξαν όσα οργανικά ήθελαν στις κοινές ειδικότητες και τόσα χρόνια αναπληρώνουμε τους εαυτούς μας χωρίς ΜΝΑΕ παράλληλες και τα ρέστα.

Αποσυνδεδεμένος troktiko

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1983
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Νέοι διορισμοί;;;
« Απάντηση #7982 στις: Ιούνιος 11, 2022, 05:33:13 μμ »
Δηλαδή σε όλες τις ειδικότητες έχουν υπολογιστεί οι συνταξιοδοτήσεις του 2022, εκτός από τους γυμναστές, που λείπουν και οι περσινές;
σε εμας λειπον ναι!!!! εαν δεις τα περσινα κενα εινα τα ιδια!!!
‘’Intelligence is the ability to adapt to change’’ Steven Hawking

Αποσυνδεδεμένος lucib

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 101
    • Προφίλ
Απ: Νέοι διορισμοί;;;
« Απάντηση #7983 στις: Ιούνιος 11, 2022, 05:34:28 μμ »
Θα υπήρχε έλλειμμα σε πληροφορικούς. Και αν γινόταν τετράωρο, ακόμα μεγαλύτερο έλλειμμα. Και εξάωρο ομοίως. Οι υπολογισμοί γίνονται με το παρόν πρόγραμμα.
Για αλλαγή του ωρολόγιο πρόγραμματος, κάθε ειδικότητα θα ζητά αύξηση των ωρών της, γιατί το μάθημα της είναι σημαντικό, δεν βγαίνει η ύλη κλπ.

Ευχαριστώ για την απάντηση.
Συμφωνούμε.
Απλώς το 1996 που δεν είχαμε δει στη ζωή μας ποντίκι, μας έβαζε να ζωγραφίσουμε και μας φαίνονταν ουάου. Τώρα τα παιδιά δε τα κρατάς με το μονόωρο. Στην Ιστορία και τα Μαθηματικά η ύλη και το περιεχόμενο είναι φαντάζομαι τα ίδια με τότε.

Στην προηγούμενή μου ανάρτηση ξέχασα να αναφέρω την ίδρυση οργανικών Πληροφορικής στα Δημοτικά έτσι ώστε να μην υπήρχε πια πλεόνασμα, όπως στο παράδειγμα που ανέφερες. Αν στη μικρή επαρχική πόλη με 6 δωδεκαθέσια δημοτικά που ζω χρειάζονται 3 οργανικές ΠΕ86, σε όλη την Ελλάδα με Αθήνες Θεσσαλονίκες κλπ θα χρειάζονταν, ξέρω γω, 500 οργανικές, αλλά αυτά πάω να τα γράψω δίπλα για να μην είμαι off topic.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Νέοι διορισμοί;;;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:32:07 »

Αποσυνδεδεμένος ERATO1

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 5
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέοι διορισμοί;;;
« Απάντηση #7984 στις: Ιούνιος 11, 2022, 05:37:36 μμ »
Συνάδελφοι καλησπέρα μηπως κάποιος γνωρίζει σχετικα με τους οικονομολόγους ΠΕ 80 τι θα κάνει σχετικά με τους διορισμούς ?? Γνωρίζω ότι είχε ειπωθεί ότι θα πάει σύμφωνα με τα οργανικά κενά...........δηλ 40?
Ευχαρισώ εκ των προτέρων

Αποσυνδεδεμένος Neosss

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 190
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠE 70
    • Προφίλ
Απ: Νέοι διορισμοί;;;
« Απάντηση #7985 στις: Ιούνιος 11, 2022, 05:44:08 μμ »
@patrea τώρα που κλείδωσε ο αριθμός, ΠΕ70 under ή over 2.000;

Στάλθηκε από το M2012K11AG μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Το ewall λέει για πολλούς παραπάνω από 2000. Έχει κάποιες πληροφορίες λέει, κάποια εξήγηση δεν δίνει βέβαια του πώς προκύπτουν. Και γενικά η σελίδα αυτή είναι μερικές φορές αρκετά large στις εκτιμήσεις, είναι τέτοιες οι πηγές της μάλλον.
Μιλάμε για 8500-9000 διορισμούς...τι κάνανε, τελευταία στιγμή σβήσανε από τον χάρτη άλλη μία ειδικότητα; Εγώ πιστεύω κάπου 1500-1900 θα είναι, δεν βγαίνουν αλλιώς οι αριθμοί εκτός και αν κόψανε από αλλού.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 11, 2022, 06:09:49 μμ από Neosss »

Αποσυνδεδεμένος trust no one

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4005
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ86 (ΠΕ19)
    • Προφίλ
Απ: Νέοι διορισμοί;;;
« Απάντηση #7986 στις: Ιούνιος 11, 2022, 05:47:42 μμ »
Το ewall λέει για πολλούς παραπάνω από 2000. Έχει κάποιες πληροφορίες λέει, κάποια εξήγηση δεν δίνει βέβαια του πώς προκύπτουν. Και γενικά η σελίδα αυτή είναι πάντα αρκετά large στις εκτιμήσεις.
Μιλάμε για 8500-9000 διορισμούς...τι κάνανε, τελευταία στιγμή σβήσανε από τον χάρτη άλλη μία ειδικότητα; Εγώ πιστεύω κάπου 1500-1900 θα είναι, δεν βγαίνουν αλλιώς οι αριθμοί εκτός και αν κόψανε από αλλού.

Ίδρυση οργανικών στις κοινές ειδικότητες, πολλούς πάνω από 2000 ΠΕ70 το ewall. Τσάμπα είναι μου φαίνεται. Δίνει ελπίδες σε όλους για να το επισκέπτονται.

Αποσυνδεδεμένος VaP06

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 33
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέοι διορισμοί;;;
« Απάντηση #7987 στις: Ιούνιος 11, 2022, 05:52:40 μμ »
Στη δική μου ειδικότητα δεν προσμετήθηκαν οι συνταξιοδοτήσεις και το είχα αναφέρει κι εδώ αλλά έπεσαν όλοι να με φάνε..εννοείται δεν πείστηκα γιατί ο καθένας ξέρει καλύτερα για την ειδικότητά του και δεν θα με πείσει κανένας μαθηματικός γιατί έτσι τον συμφέρει..Εξάλλου ο Patreas με επιβεβαίωσε χτες ,έδειξαν όσα οργανικά ήθελαν στις κοινές ειδικότητες και τόσα χρόνια αναπληρώνουμε τους εαυτούς μας χωρίς ΜΝΑΕ παράλληλες και τα ρέστα.

Μήπως έχετε πληροφορία για αριθμό προσλήψεων ΠΕ06; Ευχαριστώ

Αποσυνδεδεμένος ΕΠ06

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 631
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέοι διορισμοί;;;
« Απάντηση #7988 στις: Ιούνιος 11, 2022, 05:56:05 μμ »
Μήπως έχετε πληροφορία για αριθμό προσλήψεων ΠΕ06; Ευχαριστώ
Όχι καμία απολύτως ,την ενημέρωση που έχουμε όλοι από τον Patrea.

Αποσυνδεδεμένος Neosss

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 190
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠE 70
    • Προφίλ
Απ: Νέοι διορισμοί;;;
« Απάντηση #7989 στις: Ιούνιος 11, 2022, 06:08:58 μμ »
Ίδρυση οργανικών στις κοινές ειδικότητες, πολλούς πάνω από 2000 ΠΕ70 το ewall. Τσάμπα είναι μου φαίνεται. Δίνει ελπίδες σε όλους για να το επισκέπτονται.

Αυτό με την ίδρυση οργανικών μου φάνηκε παράξενο. Εξ όσων γνωρίζουμε, δεν έχει ξεκινήσει καμία τέτοια διαδικασία και είναι πολλοί που περιμένουν π.χ. Νηπιαγωγοί για 1100 θέσεις ή θεατρολόγοι όπου το ΥΠΑΙΘ σε αυτούς δεν δείχνει καν διάθεση να τους συναντήσει.

Εγώ θα πω το άλλο όμως: τι σημασία έχει αυτή τη στιγμή; Ίδρυση οργανικής δεν ισοδυναμεί με +1 διορισμό. Ας ιδρύσουν αύριο κιόλας 45.000 νέες οργανικές. Εφόσον έχει αποφασιστεί να γίνουν π.χ. 8500 διορισμοί, δώρον άδωρον... Επομένως δεν καταλαβαίνω γιατί φέρνουν σαν επιχείρημα την ίδρυση ή μη οργανικών.

Η απλή λογική λέει ότι εαν πάμε σε υψηλό αριθμό δασκάλων δίχως να έχει εγκρίνει το ΥΠΕΣ υψηλότερο αριθμό διορισμών αντίστοιχα, άρα στο ΥΠΑΙΘ αποφάσισαν να φάνε ξαφνικά κάποια ειδικότητα ή θέσεις απ όλες τις ειδικότητες. Καλό για τον κλάδο μου που είχε περυσι και θα έχει πάλι χαμηλό ποσοστό κάλυψης (ΠΕ70) αλλά κακό για τους άλλους.

Τουλάχιστον να συνεχιστούν οι διορισμοί, εάν γίνουν και το 2023 ακόμα και τόσοι πάλι, κάτι προχωράει. Απλώς υπάρχει κάθε φορά ο φόβος "θα γίνουν του χρόνου καπάκι πάλι ή μετά από 2-3 χρόνια πάλι;". Θαρρώ πάντως πως έχουμε μπει πια σε μία "πορεία διορισμών" παλι

Αποσυνδεδεμένος hopen22

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 10
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέοι διορισμοί;;;
« Απάντηση #7990 στις: Ιούνιος 11, 2022, 06:15:11 μμ »
Το ewall λέει για πολλούς παραπάνω από 2000. Έχει κάποιες πληροφορίες λέει, κάποια εξήγηση δεν δίνει βέβαια του πώς προκύπτουν. Και γενικά η σελίδα αυτή είναι μερικές φορές αρκετά large στις εκτιμήσεις, είναι τέτοιες οι πηγές της μάλλον.
Μιλάμε για 8500-9000 διορισμούς...τι κάνανε, τελευταία στιγμή σβήσανε από τον χάρτη άλλη μία ειδικότητα; Εγώ πιστεύω κάπου 1500-1900 θα είναι, δεν βγαίνουν αλλιώς οι αριθμοί εκτός και αν κόψανε από αλλού.



Ο Πατρέας είπε στους 7.750 οι δασκαλοι θα είναι 1.500 και ο,τι εξτρα κερδιζεται πηγαίνει σχεδόν εξ ολοκλήρου στους 70. Επομένως και 8.500 να είναι οι συνολικοί το 2+ εξασφαλίζεται.

Αποσυνδεδεμένος Logikos-3

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1577
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέοι διορισμοί;;;
« Απάντηση #7991 στις: Ιούνιος 11, 2022, 06:30:13 μμ »
2300 ειδικη
2200 βθμια γενικης
950 νηπιαγωγοι
350 μουσικα σχολεια

Οι υπόλοιποι αβθμια γενικης, δασκαλοι και ειδικοτητες...

Αποσυνδεδεμένος ΤΚ

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 753
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέοι διορισμοί;;;
« Απάντηση #7992 στις: Ιούνιος 11, 2022, 06:31:24 μμ »
2300 ειδικη
2200 βθμια γενικης
950 νηπιαγωγοι
350 μουσικα σχολεια

Οι υπόλοιποι αβθμια γενικης, δασκαλοι και ειδικοτητες...
Πολλά είναι για μουσικά σχολεία. Ξανά 250αρι θα δώσει.

Αποσυνδεδεμένος Logikos-3

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1577
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέοι διορισμοί;;;
« Απάντηση #7993 στις: Ιούνιος 11, 2022, 06:32:40 μμ »
Περυσι ειχε παρει 550 στα μουσικα...Τα εναπομειναντα κενα ειναι 385 στα μουσικα σχολεια...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32292
  • Τελευταία: johntsoum
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159740
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 443
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 6
Επισκέπτες: 355
Σύνολο: 361

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.081 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.