*

Αποστολέας Θέμα: Διορισμοί 2022  (Αναγνώστηκε 1495490 φορές)

0 μέλη και 5 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος victor123

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2213
    • Προφίλ
Απ: Νέοι διορισμοί;;;
« Απάντηση #56 στις: Οκτώβριος 04, 2021, 05:55:44 μμ »
Και εγώ με τη σειρά μου θα διαφωνήσω μαζί σας Victor .Όλοι που διοριστήκατε ήσασταν ,αν θυμάμαι καλά ,αναπληρωτές . Θα έπρεπε να χαίρεστε που θα υπάρχει ροή διορισμών από δω και ( γιατί θα υπάρξει ) και όχι να κοιτούν κάποιοι το συμφέρον τους . Μου φαίνεται αδιανόητο άτομα που έδινα πριν από λίγο καιρό συγχαρητήρια για τον διορισμό τους να εκφράζουν εμπάθεια τώρα .

Διαφωνείς γιατί δεν κατάλαβες τι είπα. Ποτέ δεν είπα να μη γίνουν διορισμοί. Αν ήταν στο χέρι μου θα έλεγα ναι να γίνουν όχι 4700 αλλά 14700. Θα υποστηρίξω κάθε τέτοια απόφαση.  Δεν καταλαβαίνω όμως γιατί να μην υποστηρίξει κάποιος και το δικό μου συμφέρον. Δηλαδή εγώ λέω ναι στους διορισμούς. Εσύ γιατί να πεις όχι στη μείωση της διετίας; Το βλέπεις λογικό;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Νέοι διορισμοί;;;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:00:07 »

Αποσυνδεδεμένος mts.ag

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4094
    • Προφίλ
Απ: Νέοι διορισμοί;;;
« Απάντηση #57 στις: Οκτώβριος 04, 2021, 05:58:08 μμ »
Και εγώ με τη σειρά μου θα διαφωνήσω μαζί σας Victor .Όλοι που διοριστήκατε ήσασταν ,αν θυμάμαι καλά ,αναπληρωτές . Θα έπρεπε να χαίρεστε που θα υπάρχει ροή διορισμών από δω και ( γιατί θα υπάρξει ) και όχι να κοιτούν κάποιοι το συμφέρον τους . Μου φαίνεται αδιανόητο άτομα που έδινα πριν από λίγο καιρό συγχαρητήρια για τον διορισμό τους να εκφράζουν εμπάθεια τώρα .

Εγώ προσωπικά καμία εμπάθεια δεν εκφράζω, Κίρκη. Όπως το είπα: αν κάποιος που είναι 1000 θέσεις κάνω από μένα διοριστεί στην περιοχή πρώτης μου προτίμησης θα είναι καλή δική του τύχη και καλά θα κάνει να τη χαρεί. Αυτό δε σημαίνει ότι εμένα δεν μπορεί να μου φαίνεται άδικο αυτό. Δεν είμαι όμως εμπαθής απέναντι σε κάποιον.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 04, 2021, 06:00:31 μμ από mtsag »

Αποσυνδεδεμένος Κιρκη

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 650
    • Προφίλ
Απ: Νέοι διορισμοί;;;
« Απάντηση #58 στις: Οκτώβριος 04, 2021, 06:07:46 μμ »
Κοίταξε Victor .Όταν έκανες αίτηση διορισμού Ο ΝΟΜΟΣ με τον οποίο διορίστηκες έλεγε ότι θα καθόσουν εκεί δύο χρόνια .Καλώς κακώς αυτό λέει ο νόμος . Το ίδιο συνέβη και με την ειδική αγωγή . Αυτοί διορίστηκαν και θα κάτσουν στον τόπο διορισμού τους 5 χρόνια . Για εσάς άδικο και για την ειδική δίκαιο ;

Αποσυνδεδεμένος serton

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 512
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέοι διορισμοί;;;
« Απάντηση #59 στις: Οκτώβριος 04, 2021, 06:10:50 μμ »
Κοίταξε Victor .Όταν έκανες αίτηση διορισμού Ο ΝΟΜΟΣ με τον οποίο διορίστηκες έλεγε ότι θα καθόσουν εκεί δύο χρόνια .Καλώς κακώς αυτό λέει ο νόμος . Το ίδιο συνέβη και με την ειδική αγωγή . Αυτοί διορίστηκαν και θα κάτσουν στον τόπο διορισμού τους 5 χρόνια . Για εσάς άδικο και για την ειδική δίκαιο ;


5χρονια θα μείνουν οπωσδήποτε στην ειδική ,όχι στον τόπο διορισμου

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Νέοι διορισμοί;;;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:00:07 »

Αποσυνδεδεμένος Schoolikui

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1448
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέοι διορισμοί;;;
« Απάντηση #60 στις: Οκτώβριος 04, 2021, 06:25:24 μμ »
Δηλαδή, εδώ έπεσε μια βόμβα ότι υπάρχει περίπτωση για την επόμενη χρονιά να γίνουν διορισμοί. Και αντί ψάχνουμε να δούμε αν ισχύει και ποιους θα αφορά αναλωνομαστε στο αν θα γίνει ανακατάταξη στις θέσεις που ήδη δόθηκαν; Όσοι δεν διορίστηκαν φέτος στα εναπομειναντα οργανικά κενά δεν είναι αδικημένοι; Οι κλάδοι που αντί για 70% πήραν 30-40 των οργανικών τους δεν αδικηθηκαν; Οι ίδιοι κλάδοι είναι και αυτοί που θα έχουν θέματα με τα οργανικά κενά που θα έπρεπε να έχουν δοθεί και δεν δόθηκαν, σωστά;
Can I skip tomorrow?

Αποσυνδεδεμένος N.V.

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 98
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέοι διορισμοί;;;
« Απάντηση #61 στις: Οκτώβριος 04, 2021, 06:29:04 μμ »
1. Δεν ειμαστε νομικοι για να ερμηνεύσουμε τον νομο αλλα οπως καταλαβαμε οι προκηρύξεις διορισμών εκπαιδευτικών δεν αναφέρουν πουθενά ότι δεν γίνεται να επαναπροκηρηχθουν θέσεις εντός της τριετίας που οι πίνακες είναι κλειστοί.
2. Υπαρχουν εκπαιδευτικοί που δεν διορίστηκαν γιατί δεν επέλεξαν όλες τις περιοχές και τους πέρασαν και διορίστηκαν άτομα 350 θέσεις κάτω απο αυτούς.
3. Βρήκαν θέσεις διορισμών στον προϋπολογισμό του νέου έτους και κοιτάνε να διορίσουν και στην εκπαίδευση. Αυτό δεν μπορούσε να γίνει την στιγμή που προκήρυξαν τους πρώτους διορισμούς.
Συνεπώς, με γνώμονα την κάλυψη όσο περισσότερων αναγκών επαναπροκηρησουν θέσεις.

Το άδικο δεν είναι προς συζήτηση. Το παράνομο- παρατυπο είναι.
Αν βρίσκει κάποιος παρανομία ας την καταθέσει.

Αποσυνδεδεμένος victor123

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2213
    • Προφίλ
Απ: Νέοι διορισμοί;;;
« Απάντηση #62 στις: Οκτώβριος 04, 2021, 06:41:05 μμ »
Κοίταξε Victor .Όταν έκανες αίτηση διορισμού Ο ΝΟΜΟΣ με τον οποίο διορίστηκες έλεγε ότι θα καθόσουν εκεί δύο χρόνια .Καλώς κακώς αυτό λέει ο νόμος . Το ίδιο συνέβη και με την ειδική αγωγή . Αυτοί διορίστηκαν και θα κάτσουν στον τόπο διορισμού τους 5 χρόνια . Για εσάς άδικο και για την ειδική δίκαιο ;

Απάντησε ο serton. Το θέμα πως θέλουμε αλληλοβοηθεια και υποστήριξη αλλά θέλουμε να είναι μονόπλευρη. Εγώ σου λέω σε υποστηρίζω και είμαι ένθερμος υποστηρικτής να γίνουν οχι 4700 αλλά 14700 διορισμοί. Παρόλο που κανένας νόμος δεν τους υποχρεώνει να τους κάνουν και παρόλο που εσύ όταν ζητάω να με υποστηρίξεις εσύ μου πετάς: το λέει ο νόμος. Όταν λοιπόν μου λές να μη μειωθεί η διετία επειδή το λέει ο νόμος αν σου πω να μη διορίσουν επειδή δεν το λέει κανένας νόμος θα με πείς ανήθικο. Ε δεν είναι έτσι. Ας διορίσει 20000 άτομα επειδή έτσι είναι το σωστό. Τέλος αυτό το ζήτημα. Ας μειώσει τη διετία σε 1 χρόνο γιατί αυτό είναι το ηθικό. Τέλος και αυτό το ζήτημα. Δεν μπλέκονται τα δύο μεταξύ τους.

Αποσυνδεδεμένος eleanna

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 684
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέοι διορισμοί;;;
« Απάντηση #63 στις: Οκτώβριος 04, 2021, 06:52:26 μμ »
Απάντησε ο serton. Το θέμα πως θέλουμε αλληλοβοηθεια και υποστήριξη αλλά θέλουμε να είναι μονόπλευρη. Εγώ σου λέω σε υποστηρίζω και είμαι ένθερμος υποστηρικτής να γίνουν οχι 4700 αλλά 14700 διορισμοί. Παρόλο που κανένας νόμος δεν τους υποχρεώνει να τους κάνουν και παρόλο που εσύ όταν ζητάω να με υποστηρίξεις εσύ μου πετάς: το λέει ο νόμος. Όταν λοιπόν μου λές να μη μειωθεί η διετία επειδή το λέει ο νόμος αν σου πω να μη διορίσουν επειδή δεν το λέει κανένας νόμος θα με πείς ανήθικο. Ε δεν είναι έτσι. Ας διορίσει 20000 άτομα επειδή έτσι είναι το σωστό. Τέλος αυτό το ζήτημα. Ας μειώσει τη διετία σε 1 χρόνο γιατί αυτό είναι το ηθικό. Τέλος και αυτό το ζήτημα. Δεν μπλέκονται τα δύο μεταξύ τους.

Υπάρχει ομάδα στο facebook με όνομα μείωση οργανικής.Όποιος θέλει ας μπει να υπογράψει στο ψήφισμα που το έχουν αλλάξει και δε αφορά ειδικές κατηγορίες αλλά το αίτημα για μείωση της διετίας συνολικά.

Αποσυνδεδεμένος Andriana andriana

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1028
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέοι διορισμοί;;;
« Απάντηση #64 στις: Οκτώβριος 04, 2021, 07:03:44 μμ »
Κάντε πλάκα να αφορά την ειδική μόνο ή ειδικότητες που δε πήρε μόνο και τσάμπα η κουβεντα

Αποσυνδεδεμένος ΕΠ06

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 631
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέοι διορισμοί;;;
« Απάντηση #65 στις: Οκτώβριος 04, 2021, 07:04:59 μμ »
Δηλαδή, εδώ έπεσε μια βόμβα ότι υπάρχει περίπτωση για την επόμενη χρονιά να γίνουν διορισμοί. Και αντί ψάχνουμε να δούμε αν ισχύει και ποιους θα αφορά αναλωνομαστε στο αν θα γίνει ανακατάταξη στις θέσεις που ήδη δόθηκαν; Όσοι δεν διορίστηκαν φέτος στα εναπομειναντα οργανικά κενά δεν είναι αδικημένοι; Οι κλάδοι που αντί για 70% πήραν 30-40 των οργανικών τους δεν αδικηθηκαν; Οι ίδιοι κλάδοι είναι και αυτοί που θα έχουν θέματα με τα οργανικά κενά που θα έπρεπε να έχουν δοθεί και δεν δόθηκαν, σωστά;
Δεν καταλαβαίνουν συνάδελφε γιατί δεν ένιωσαν την αδικία όπως εμείς,γιατί όποιος τολμούσε τότε να μιλήσει για διορισμούς στα αγγλικά είτε δεν απαντούσαν, είτε υπόστήριζαν ότι προηγούνται τα πανελλαδικώς εξεταζόμενα μαθήματα,ναι ο.κ καλώς διορίστηκαν λοιπόν,ας αφήσουν να διοριστούν και από άλλους κλάδους που κατάφωρα αδικήθηκαν..όσο για τις τοποθετήσεις ανέκαθεν ίσχυε το ίδιο καθεστώς.Εξάλλου αν γίνουν αυτοί οι διορισμοί λέει κανείς ότι τα κενά θα είναι καλύτερα;

Αποσυνδεδεμένος victor123

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2213
    • Προφίλ
Απ: Νέοι διορισμοί;;;
« Απάντηση #66 στις: Οκτώβριος 04, 2021, 07:05:30 μμ »
Υπάρχει ομάδα στο facebook με όνομα μείωση οργανικής.Όποιος θέλει ας μπει να υπογράψει στο ψήφισμα που το έχουν αλλάξει και δε αφορά ειδικές κατηγορίες αλλά το αίτημα για μείωση της διετίας συνολικά.

Το ξέρω συναδέλφισσα. Στο μεταξύ τα γράφω όλα αυτά ενώ εμένα και μείωση να γίνει δεν πρόκειται να κάνω αίτηση. Εχώ μετακομίσει οικογενειακώς σε γαμάτο μέρος και έχω γράψει τα παιδιά μου σε δημοτικό και του χρόνου το ένα θα πάει γυμνασιο ενώ και η γυναίκα μου θα έρθει με απόσπαση. Ακόμα και Θεσσαλονίκη να μπορούσα να πάω με μετάθεση του χρόνου δεν θα πήγαινα. Συγγνώμη για τη φλυαρία αλλά να μη κατηγορούμε ότι ο άλλος κοιτάει το συμφέρον του και μόνο.

Αποσυνδεδεμένος victor123

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2213
    • Προφίλ
Απ: Νέοι διορισμοί;;;
« Απάντηση #67 στις: Οκτώβριος 04, 2021, 07:12:23 μμ »
Δεν καταλαβαίνουν συνάδελφε γιατί δεν ένιωσαν την αδικία όπως εμείς,γιατί όποιος τολμούσε τότε να μιλήσει για διορισμούς στα αγγλικά είτε δεν απαντούσαν, είτε υπόστήριζαν ότι προηγούνται τα πανελλαδικώς εξεταζόμενα μαθήματα,ναι ο.κ καλώς διορίστηκαν λοιπόν,ας αφήσουν να διοριστούν και από άλλους κλάδους που κατάφωρα αδικήθηκαν..όσο για τις τοποθετήσεις ανέκαθεν ίσχυε το ίδιο καθεστώς.Εξάλλου αν γίνουν αυτοί οι διορισμοί λέει κανείς ότι τα κενά θα είναι καλύτερα;

Δεν υπάρχουν καλύτερα κενά και χειρότερα. Αυτό που εγώ θεωρώ ως μη καλό κενό στην Κρήτη επειδή είμαι από βόρεια Ελλάδα ο κρητικός το θεωρεί φιλέτο και αντιστρόφως. Το ερώτημα παραμένει: έχω εγώ ένα διακόπτη τον οποίο αν τον πατήσω θα γίνουν οι διορισμοί του χρόνου. Σου λέω λοιπόν ότι ναι θα τον πατήσω ασχέτως με το αν θα μειωθεί η διετία. Εσύ έχεις ένα διακόπτη που αν τον πατήσεις θα μειωθεί η διετία. Σε ρωτάω λοιπόν : θα τον πατήσεις; Αν μου πεις όχι λοιπόν ποιος κοιτάει το συμφέρον του; Εγώ ή εσύ;

Αποσυνδεδεμένος eran

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 358
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέοι διορισμοί;;;
« Απάντηση #68 στις: Οκτώβριος 04, 2021, 07:16:02 μμ »
Οι πρώτοι που πρέπει να υποστηρίξουμε τους νέους διορισμούς είμαστε οι νεοδιόριστοι. Και από θέση αρχής και γιατί το σύστημα το οποίο μας διόρισε πρέπει να προχωρήσει και να διορίσει και άλλους, αλλιώς θα ήταν χαριστικό για μας.
 Το ζητούμενο των τόπων διορισμού είναι φυσικά πολύ σοβαρό. Λύνεται όμως πολύ απλά: αν διορίσει καινούριους δεν έχει παρά να μειώσει το χρόνο υποχρεωτικής παραμονής στον ένα, δίκαιο αίτημα αν λάβουμε υπόψη την ηλικία των νεοδιόριστων της β΄θμιας και το γεγονός ότι έχουν γυρίσει αρκετά τα κατσικοχώρια. Ακόμα και αν δε δοθούν μεταθέσεις η πρόσληψη αναπληρωτών δείχνει τα πραγματικά κενά και τη δυναμική των αποσπάσεων. Αυτό άλλωστε αφορά ειδικότητες με ευάριθμους διορισμούς. Η πλειονότητα φιλολόγων, μαθηματικών και δασκάλων, με μεγάλες προϋπηρεσίες,  διορίστηκε από κοντά έως πολύ κοντά.

Αποσυνδεδεμένος victor123

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2213
    • Προφίλ
Απ: Νέοι διορισμοί;;;
« Απάντηση #69 στις: Οκτώβριος 04, 2021, 07:19:11 μμ »
Οι πρώτοι που πρέπει να υποστηρίξουμε τους νέους διορισμούς είμαστε οι νεοδιόριστοι. Και από θέση αρχής και γιατί το σύστημα το οποίο μας διόρισε πρέπει να προχωρήσει και να διορίσει και άλλους, αλλιώς θα ήταν χαριστικό για μας.
 Το ζητούμενο των τόπων διορισμού είναι φυσικά πολύ σοβαρό. Λύνεται όμως πολύ απλά: αν διορίσει καινούριους δεν έχει παρά να μειώσει το χρόνο υποχρεωτικής παραμονής στον ένα, δίκαιο αίτημα αν λάβουμε υπόψη την ηλικία των νεοδιόριστων της β΄θμιας και το γεγονός ότι έχουν γυρίσει αρκετά τα κατσικοχώρια. Ακόμα και αν δε δοθούν μεταθέσεις η πρόσληψη αναπληρωτών δείχνει τα πραγματικά κενά και τη δυναμική των αποσπάσεων. Αυτό άλλωστε αφορά ειδικότητες με ευάριθμους διορισμούς. Η πλειονότητα φιλολόγων, μαθηματικών και δασκάλων, με μεγάλες προϋπηρεσίες,  διορίστηκε από κοντά έως πολύ κοντά.

Εννοείται τους υποστηρίζουμε. Εγώ προσωπικά ναι. Βλέπεις όμως από την άλλη αυτός που θέλει να διοριστεί δεν σε υποστηρίζει. Σου λέει έτσι λέει ο νόμος για τη διετία και το ήξερες κτλ κτλ. Βλέπεις λοιπόν ότι η αλληλοβοήθεια και υποστήριξη δεν είναι αμφίδρομα.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32278
  • Τελευταία: Parask
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158536
  • Σύνολο θεμάτων: 19198
  • Σε σύνδεση σήμερα: 575
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 24
Επισκέπτες: 496
Σύνολο: 520

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.078 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.