*

Αποστολέας Θέμα: Διορισμοί 2022  (Αναγνώστηκε 1496080 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος math22

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1855
  • Φύλο: ’ντρας
    • Προφίλ
Απ: Νέοι διορισμοί;;;
« Απάντηση #518 στις: Νοέμβριος 29, 2021, 09:36:20 μμ »
Και να γίνονταν διορισμοί να έλεγα έχει αξία που μαλωνετε....

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Νέοι διορισμοί;;;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:50:13 »

Αποσυνδεδεμένος Andriana andriana

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1028
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέοι διορισμοί;;;
« Απάντηση #519 στις: Νοέμβριος 29, 2021, 10:46:36 μμ »
Και να γίνονταν διορισμοί να έλεγα έχει αξία που μαλωνετε....
Θα γίνουν ...

Αποσυνδεδεμένος leon.

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2863
  • Φύλο: ’ντρας
  • Εθνική Ηθική Διαπαιδαγώγηση
    • Προφίλ
Απ: Νέοι διορισμοί;;;
« Απάντηση #520 στις: Νοέμβριος 29, 2021, 10:49:05 μμ »

Αποσυνδεδεμένος Tao of love

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 387
    • Προφίλ
Απ: Νέοι διορισμοί;;;
« Απάντηση #521 στις: Νοέμβριος 30, 2021, 02:36:29 πμ »
Στους ΠΕ02 στη 2γε/2019 σίγουρα θα διορίσουν από το ΦΕΚ  μέχρι το 2000 και κάτι σειρά. Προωθείται για διορισμό μεταπτυχιακό με θέμα που παίζει κάθε μέρα στα δελτία ειδήσεων.
Υπομονή μέχρι να περάσει η δικτατορία των μεταπτυχιακών/ δι(κ)τατορικών και να ξαναζήσουμε μέρες  δημοκρατίας στην παιδεία.
Δεν τάσσομαι κατά των μεταπτυχιακών τίτλων σπουδών, απλώς στον ελληνικό τρόπο καταπάτησης της αξιοπρέπειας και της προσωπικότητας όταν μας ανεβοκατεβάζουν στους πίνακες, αλλάζοντάς τους συνεχώς. Πλέον διορίζουν τίτλους σπουδών και όχι πρόσωπα.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 30, 2021, 02:41:27 πμ από Tao of love »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Νέοι διορισμοί;;;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:50:13 »

Αποσυνδεδεμένος pskouras

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 409
    • Προφίλ
Απ: Νέοι διορισμοί;;;
« Απάντηση #522 στις: Νοέμβριος 30, 2021, 05:33:53 πμ »
Στους ΠΕ02 στη 2γε/2019 σίγουρα θα διορίσουν από το ΦΕΚ  μέχρι το 2000 και κάτι σειρά. Προωθείται για διορισμό μεταπτυχιακό με θέμα που παίζει κάθε μέρα στα δελτία ειδήσεων.
Υπομονή μέχρι να περάσει η δικτατορία των μεταπτυχιακών/ δι(κ)τατορικών και να ξαναζήσουμε μέρες  δημοκρατίας στην παιδεία.
Δεν τάσσομαι κατά των μεταπτυχιακών τίτλων σπουδών, απλώς στον ελληνικό τρόπο καταπάτησης της αξιοπρέπειας και της προσωπικότητας όταν μας ανεβοκατεβάζουν στους πίνακες, αλλάζοντάς τους συνεχώς. Πλέον διορίζουν τίτλους σπουδών και όχι πρόσωπα.

Τι θες να πεις για τα μεταπτυχιακά και διάφορα; Η πραγματικότητα είναι ότι όσα δεν πιάνει η αλεπού τα κάνει....
Εγώ έλιωσα πριν αρκετά χρόνια να βγάλω και τα δύο. Είμαι σε πανεπιστήμιο αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι δεν θα μπορώ να τά χρησιμοποιήσω όπου θέλω.

Επίσης, παρατηρώ όσους λένε για διορισμούς με τον νέο νόμο να επικροτούν και να θέλουν το μη άνοιγμα των πινάκων της ειδικής σε μερικούς μήνες... Μάλλον γιατί έχουν πάρει την θέση
Μη σας πω πως λέγεται αυτό ...
Υποκρισία και τίποτα άλλο ...

Αποσυνδεδεμένος nikolopol

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3421
  • ΠΕ 4.01
    • Προφίλ
Απ: Νέοι διορισμοί;;;
« Απάντηση #523 στις: Νοέμβριος 30, 2021, 08:36:45 πμ »
Παραμεινετε εντος θεματος. Το θεμα θα κλειδωθει αν δεν τηρειτε τους κανονες.

Αποσυνδεδεμένος serton

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 512
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέοι διορισμοί;;;
« Απάντηση #524 στις: Νοέμβριος 30, 2021, 08:43:19 πμ »
Τι θες να πεις για τα μεταπτυχιακά και διάφορα; Η πραγματικότητα είναι ότι όσα δεν πιάνει η αλεπού τα κάνει....
Εγώ έλιωσα πριν αρκετά χρόνια να βγάλω και τα δύο. Είμαι σε πανεπιστήμιο αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι δεν θα μπορώ να τά χρησιμοποιήσω όπου θέλω.

Επίσης, παρατηρώ όσους λένε για διορισμούς με τον νέο νόμο να επικροτούν και να θέλουν το μη άνοιγμα των πινάκων της ειδικής σε μερικούς μήνες... Μάλλον γιατί έχουν πάρει την θέση
Μη σας πω πως λέγεται αυτό ...
Υποκρισία και τίποτα άλλο ...

Αρκει να μετρανε μονο ομως οσα σταζουν ιδρωτα ..γιατι εχουμε δει πολλα ..Για επομενους διορισμους οι πινακες πρεπει να ανοιξουν απο την αρχη ..μην πω ξανα για τον γραπτο
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 30, 2021, 08:44:50 πμ από serton »

Αποσυνδεδεμένος eve eve

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 197
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέοι διορισμοί;;;
« Απάντηση #525 στις: Νοέμβριος 30, 2021, 11:06:40 πμ »
Τι θες να πεις για τα μεταπτυχιακά και διάφορα; Η πραγματικότητα είναι ότι όσα δεν πιάνει η αλεπού τα κάνει....
Εγώ έλιωσα πριν αρκετά χρόνια να βγάλω και τα δύο. Είμαι σε πανεπιστήμιο αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι δεν θα μπορώ να τά χρησιμοποιήσω όπου θέλω.

Επίσης, παρατηρώ όσους λένε για διορισμούς με τον νέο νόμο να επικροτούν και να θέλουν το μη άνοιγμα των πινάκων της ειδικής σε μερικούς μήνες... Μάλλον γιατί έχουν πάρει την θέση
Μη σας πω πως λέγεται αυτό ...
Υποκρισία και τίποτα άλλο ...
👏👏👏👏👏👏👏👏👏

Αποσυνδεδεμένος eve eve

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 197
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέοι διορισμοί;;;
« Απάντηση #526 στις: Νοέμβριος 30, 2021, 11:07:45 πμ »
Αρκει να μετρανε μονο ομως οσα σταζουν ιδρωτα ..γιατι εχουμε δει πολλα ..Για επομενους διορισμους οι πινακες πρεπει να ανοιξουν απο την αρχη ..μην πω ξανα για τον γραπτο
Ας ανοίξουν με οποιον τρόπο .... Θα έπρεπε να είναι ανοιχτοί για όλους κάθε χρόνο

Αποσυνδεδεμένος math22

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1855
  • Φύλο: ’ντρας
    • Προφίλ
Απ: Νέοι διορισμοί;;;
« Απάντηση #527 στις: Νοέμβριος 30, 2021, 01:43:53 μμ »
Το ιδρωτομετρο θα το ορίζει το δοαταπ?

Αποσυνδεδεμένος Dume

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 215
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέοι διορισμοί;;;
« Απάντηση #528 στις: Νοέμβριος 30, 2021, 02:50:38 μμ »
Δάφνη έχεις απόλυτο δίκιο.

Δυστυχώς έχουμε οδηγηθεί στην απαξίωση των ακαδημαϊκών προσόντων λόγω του πληθωρισμού τους και της απουσίας ενός αυστηρού πλαισίου ελέγχου.

Επιπλέον, υπάρχουν και άλλες στρεβλώσεις. Στους πίνακες συσσωρεύονται άνθρωποι οι οποίοι έλαβαν τα πρώτα πτυχία τους σε διαφορετικές χρονικές περιόδους, με αποτέλεσμα οι βαθμοί πτυχίου να μην έχουν πλέον "αντικειμενικότητα", καθώς η τάση στο παρελθόν ήταν η αυστηρότερη βαθμολόγηση σε σχέση με τα πιο πρόσφατα χρόνια.

Ακόμα περισσότερο, με τις ενοποιήσεις διάφορων ειδικοτήτων, έχουν ομαδοποιηθεί πτυχία από σχολές διαφορετικού βαθμού δυσκολίας, οπότε και πάλι οι βαθμολογικοί μέσοι όροι δεν λένε και πολλά, παρόλο που επηρεάζουν τη μοριοδότηση.

Επιπλέον, όλα τα μεταπτυχιακά μοριοδοτούνται εξίσου, ασχέτως του ότι παλαιότερα η πλειοψηφία τους αφορούσε σε σπουδές 4 εξαμήνων (και ενδεχομένως 10 ή 12 μαθήματα + μεταπτυχιακή εργασία), ενώ πλέον η τάση είναι τα μεταπτυχιακά 3 εξαμήνων (και 6 ή 8 μαθημάτων + μεταπτυχιακή εργασία). Επίσης, πολλά μεταπτυχιακά έχουν πλέον δίδακτρα, κάτι που επηρεάζει επί το ευνοϊκότερο τα κριτήρια εισαγωγής σε σχέση με το παρελθόν.

Τέλος, για τα διδακτορικά (τα οποία είναι η ύστατη ελπίδα για όποιον νεότερο υποψήφιο δεν πρόλαβε να δώσει ΑΣΕΠ ή να μπορέσει με κάποιον ευθύ ή πλάγιο τρόπο να αποκτήσει προϋπηρεσία τη δεκαετία του 2010), είναι γνωστό πως εν πολλοίς χρειάζεσαι προσωπική γνωριμία με καθηγητή για να γίνεις δεκτός.

Και φυσικά, το επίπεδο των διδακτορικών από σχολή σε σχολή, αλλά και από καθηγητή σε καθηγητή, είναι ΧΑΩΔΕΣ.

Έτσι, ενώ φαινομενικά μοιάζει πως η μοριοδότηση των τυπικών προσόντων δίνει μια αίσθηση αξιοκρατίας και ευκαιρίας σε όλους, είναι εν τέλει μια ψευδής αίσθηση, η οποία κουκουλώνει και διαιωνίζει πολλές ανισότητες και ταυτόχρονα εξευτελίζει τις σπουδές και ό,τι αυτές σημαίνουν.

Για όλα τα παραπάνω, θεωρώ - και το έχω ξαναγράψει εδώ - πως η μόνη δίκαιη (ή λιγότερο άδικη) λύση για το μέλλον είναι ο γραπτός διαγωνισμός.

Δεν μπορεί να γίνει αλλιώς, όταν έχουν συσσωρευθεί ως υποψήφιοι δεκάδες χιλιάδες άνθρωποι και όταν ο ανταγωνισμός για τα τυπικά προσόντα έχει ξεφύγει από κάθε υγιή λογική - με πολλούς "εμπόρους πτυχίων", σαν αυτούς που ανέφερες, να το εκμεταλλεύονται...

 
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 30, 2021, 02:53:02 μμ από Dume »

Αποσυνδεδεμένος pskouras

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 409
    • Προφίλ
Απ: Νέοι διορισμοί;;;
« Απάντηση #529 στις: Νοέμβριος 30, 2021, 02:52:11 μμ »
ΧΩΡΙΣ ΛΟΓΙΑ
https://spoudesstivoulgaria.com/2014-05-09-18-28-10.html

ΤΙ ΑΝΑΛΑΜΒΑΝΟΥΜΕ
...
μεση επαφή του υποψήφιου με τον αρμόδιο καθηγητή του Πανεπιστημίου.
Εγγραφή στο Διδακτορικό και έγκριση του Διδακτορικού στη Βουλγαρία 100 % εγγυημένα μέ τους LEADERS.
Δημιουργία προσωπικού πλάνου επίσκεψης του υποψηφίου στο Πανεπιστήμιο, ανάλογα με τις υποχρεώσεις του.
Επιστημονική υποστήριξη κατά την εκπόνηση μεταπτυχιακών και διδακτορικών σπουδών στη Βουλγαρία εφόσον μας ζητηθεί.

Και;Δεν μου λέει κάτι αυτό....
 Εγώ το έχω κάνει στην Ελλάδα και έχω 30 δημοσιεύσεις σε περιοδικά με IF του εξωτερικού ++++++ subject edιtor σε  3 περιοδικά του εξωτερικού κλπ... (Χωρίς να έχω συγγενικό πρόσωπο πουθενά)
Αυτοί που τα ισοπεδώνουν όλα συνήθως το κάνουν από ζήλια ή κακία... Διάλεξε και πάρε....

Αποσυνδεδεμένος menandros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1336
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέοι διορισμοί;;;
« Απάντηση #530 στις: Νοέμβριος 30, 2021, 04:07:34 μμ »

Αποσυνδεδεμένος PANAGIWTA_K

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 42
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέοι διορισμοί;;;
« Απάντηση #531 στις: Νοέμβριος 30, 2021, 06:20:09 μμ »
ΧΩΡΙΣ ΛΟΓΙΑ
https://spoudesstivoulgaria.com/2014-05-09-18-28-10.html

ΤΙ ΑΝΑΛΑΜΒΑΝΟΥΜΕ
...
μεση επαφή του υποψήφιου με τον αρμόδιο καθηγητή του Πανεπιστημίου.
Εγγραφή στο Διδακτορικό και έγκριση του Διδακτορικού στη Βουλγαρία 100 % εγγυημένα μέ τους LEADERS.
Δημιουργία προσωπικού πλάνου επίσκεψης του υποψηφίου στο Πανεπιστήμιο, ανάλογα με τις υποχρεώσεις του.
Επιστημονική υποστήριξη κατά την εκπόνηση μεταπτυχιακών και διδακτορικών σπουδών στη Βουλγαρία εφόσον μας ζητηθεί.

Δυστυχώς, το ότι μπήκε το διδακτορικό στο προσοντολόγιο σημαίνει και το τέλος της έρευνας/επιστήμης στην Ελλάδα. Όχι απαραίτητα λόγω πληρωμένων πτυχίων αλλά αξιοποίηση των όποιων σχέσεων- γνωριμιών κτλ. και το ενδιαφέρον απλά να έχεις το χαρτί στα χέρια σου χωρίς την αντίστοιχη γνώση και φυσικά με όσο το δυνατόν λιγότερο κόπο.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32273
  • Τελευταία: Dimi!!!
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158574
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 626
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 22
Επισκέπτες: 533
Σύνολο: 555

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.085 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.