*

Αποστολέας Θέμα: Διορισμοί 2022  (Αναγνώστηκε 1495640 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος leedorf79

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 175
  • Η εκπαίδευση και η ανατροφή των παιδιών πρέπει να
    • Προφίλ
Απ: Νέοι διορισμοί;;;
« Απάντηση #938 στις: Ιανουάριος 27, 2022, 01:53:52 πμ »
Με πολλή ηρεμία θα σας πω ότι μιλάτε έξω από το χορό για τους νεοδιορισθέντες. Απλά συνυπολογίστε στον τρόπο σκέψης σας ότι ενώ υπήρχαν κενά σε όλη την Ελλάδα δόθηκαν για διορισμό μόνο αυτά που ήταν σε απομακρυσμένες περιοχές στην πλεοψηφία τους. Με άλλα λόγια δεν δόθηκαν όλα τα κενά.
Άρα ναι νιώθω αδικημένος αν τώρα διορίσει στα κενά που δεν δόθηκαν κάποιον που ήταν κάτω από εμένα στον πίνακα. Ενώ αν είχαν δοθεί όλα τα κενά δεν θα ζητούσα να μετατεθώ από τον πρώτο χρόνο. Άρα δεν είναι ακριβώς δικό μας πρόβλημα που ζητάμε μετάθεση στο 1ο έτος αλλά του Υπουργείου που δεν μας έδωσε όλες τις επιλογές.
Αναρωτιέμαι γιατί το έκανε αυτό; Υπήρχε δόλος για να διορίσει αργότερα κάποιους δικούς του στις θέσεις φιλέτα; Επειδή κάποιος θα μου πει ότι ήθελε να στελεχώσει τα σχολεία στα δυσπρόσιτα μέρη εγώ θα απαντήσω: Έχουν περισσότερα δικαιώματα στη μόρφωση οι μαθητές στα μέρη αυτά από έναν μαθητή στην Αθήνα σε ότι αφορά τη σταθερότητα των εκπαιδευτικών;
Επίσης γιατί σας πειράζει εσάς αν πάρουν πρώτα μετάθεση οι νεοδιορισμένοι και μετά διοριστείτε κι εσεις; Προφανώς αν δεν είχατε συμφέρον από αυτό δεν θα σας πείραζε αν οι πιο πάνω στον πίνακα πάνε στις καλύτερες θέσεις γι αυτούς και οι πιο κάτω στις θέσεις που απέμειναν. Ισα ισα θα το θεωρούσατε και πιο δίκαιο.
Ξαναλέω, δεν γράφω με κακία και ξέρω ότι θα πέσετε όλοι να με φάτε με αυτά που γραφω. Απλά νιώθω κι εγώ αδικημένος που ενώ δούλευα 15 χρονια αναπληρωτής το Υπουργείο δεν μου έδωσε τη δυνατότητα να επιλέξω από όλα τα κενά που υπήρχαν και αναγκάστηκα να επιλέξω οτιδήποτε για να διοριστώ. Ενώ αν υπήρχε προγραμματισμός και ήξερα ότι θα ξανακάνει διορισμούς θα έκανα κι εγώ την υπομονή μου.
Σας παρακαλώ πολύ μην αρχίσετε να κράζετε και μπείτε λίγο και στη θέση μας.
Καλό διορισμό εύχομαι σε όλους σας γιατί έχω περάσει από τη θέση σας και ξέρω πόσο δύσκολα περνάτε
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 27, 2022, 01:56:22 πμ από leedorf79 »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Νέοι διορισμοί;;;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:06:25 »

Αποσυνδεδεμένος Ulysses1

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 249
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέοι διορισμοί;;;
« Απάντηση #939 στις: Ιανουάριος 27, 2022, 06:52:36 πμ »
Δεν μπαίνεις καλύτερα εσύ στη θέση εκείνων που δεν δήλωσαν όλες τις επιλογές και άφησαν το σύστημα να τους προσπεράσει και να πάνε στις θέσεις τους κάποιοι που ήταν πιο πίσω από αυτούς στην λίστα;
Και σε τελευταία ανάλυση τι ζόρι πλέον τραβάς;  Θα κάτσεις μία ακόμα χρονιά.
Γνώριζες τι δήλωνες, αυτός ήταν ο νόμος.
Γιατί αυτό το κλαψούρισμα και η δραματοποίηση συνειδητών επιλογών σου;
Το θέμα ήταν να τρουπώσεις και μετά να βρεις το "δίκιο" σου;
Αυτό είναι που ενοχλεί εμένα και όλους τους άλλους. Αυτή  η κουτοπονηριά.
Με έναν επίμονο τρόπο να φέρνεις τα πάντα γύρω από το ατομικό σου συμφέρον.
Έκανες συνειδητές επιλογές με βάση τον νόμο.
Ήξερες τι δήλωνες και τι επιπτώσεις είχε σε σένα αυτό.
Και επίσης γνώριζες και εσύ και όλοι μας ότι υπήρχε ενδεχόμενο την επόμενη χρονιά να ξαναγίνουνε διορισμοί. Γιατί αυτό ορίζει ο νόμος. Άσχετα  αν με την παραφιλολογία εδώ μέσα και στο facebook  καποιοι σκέφτονται κουτοπόνηρα όπως εσύ...

Αποσυνδεδεμένος sogood

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 48
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Νέοι διορισμοί;;;
« Απάντηση #940 στις: Ιανουάριος 27, 2022, 09:20:54 πμ »
Ο καθένας είναι υπεύθυνος για τις πράξεις του και τις επιλογές του. Όσοι ήθελαν  να έχουν τον σίγουρο μισθό τους , επέλεξαν να διορίστουν άμεσα όπου υπήρχαν κενά.Οι υπόλοιποι διάλεξαν την αβεβαιότητα της αναπλήρωσης και το ταμείο ανεργίας.

Αποσυνδεδεμένος Logikos-3

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1573
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέοι διορισμοί;;;
« Απάντηση #941 στις: Ιανουάριος 27, 2022, 09:35:06 πμ »
Πάντα κουτοπονηρος ο Ελληνας...

Αφου διορίστηκε, ενω ηξερε οτι ισχυε η διετης παραμονη στο μέρος διορισμου, τώρα απαιτει ακυρωση του Νόμου και μεταθεση σε ενα χρονο...

Δηλαδή και το σκυλο χορτάτο και την πιτα ολοκληρη...

Αλλα ετσι εμαθες Νεοελληνα, μια ζωη στην αρπαχτη και στον παρτακισμο...

Το καλοκαιρι έρχονται πανω απο 10 χιλιαδες διορισμοί..

Να μαθετε να σεβεστε τους Νόμους, αλλα ξεχασα ο Νομος στην Ελλαδα ισχυσει μονο όταν μας συμφερει...

Γιαυτο παντα θα ειμαστε Μπανανια σε όλους τους τομεις...

Τα λεμε τον Μαιο με την κατανομη των νεων χιλιαδων διορισμων του καλοκαιριου...


« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 27, 2022, 09:37:16 πμ από kapoios_300 »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Νέοι διορισμοί;;;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:06:25 »

Αποσυνδεδεμένος kapoioskapoukapote

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2363
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήτω η παιδεία (μας)!
    • Προφίλ
Απ: Νέοι διορισμοί;;;
« Απάντηση #942 στις: Ιανουάριος 27, 2022, 10:53:28 πμ »
Να δεχτώ ότι ο κουτοπόνηρος Έλληνας και ήθελε να διοριστεί και θέλει να αλλάζουν οι νόμοι για μετάθεση όποτε έχει συμφέρον.
Να ρωτήσω κάτι όμως. Εάν υπήρξε σκόπιμη απόκρυψη κενών πέρσι και ξαφνική εμφάνιση τους φέτος, αυτοί που τα απέκρυψαν ενήργησαν με δόλο; Αυτοί που δεν θέλησαν πέρσι να διοριστούν μακριά από τα "άγνωστα" κενά δεν είχαν άραγε πληροφόρηση ή "κρυφή" ενημέρωση ;);
Το ζητούμενο για μένα είναι να γίνουν νέοι διορισμοί σε περσινά εναπομείναντα κενά ή/και σε νέες αποχωρήσεις.
Οι νέοι διορισμοί όμως σε κενά που υπήρχαν και δεν τα έδωσαν για τους νεοδιορισθέντες είτε πέρσι είτε φέτος με δικαίωμα μετάθεσης είναι αλητεία τουλάχιστον.
Καλημέρα και καλή καρδιά! :)
Οι άνθρωποι γεννιούνται αμόρφωτοι, όχι ηλίθιοι. Γίνονται ηλίθιοι με την εκπαίδευση.
Μπέρτραντ Ράσελ

Αποσυνδεδεμένος menandros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1336
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέοι διορισμοί;;;
« Απάντηση #943 στις: Ιανουάριος 27, 2022, 11:03:28 πμ »
ειναι νομικό και συνταγματικό το θέμα Αν γίνουν μόνιμοι διορισμοί οφείλουν να δώσουν τη δυνατότητα μετάθεσης ή απόσπασης  στους νεοδιόριστους του 2021. Άλλωστε αυτό δεν είναι χρονοβόρο αφού οι αιτήσεις γίνονται ηλεκτρονικά και μπορούν να γίνουν και το καλοκαίρι Ασκούνται πιέσεις και από κυβερνητικούς βουλευτές

Αποσυνδεδεμένος georgia06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2832
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέοι διορισμοί;;;
« Απάντηση #944 στις: Ιανουάριος 27, 2022, 11:25:53 πμ »
Πάντα κουτοπονηρος ο Ελληνας...

Αφου διορίστηκε, ενω ηξερε οτι ισχυε η διετης παραμονη στο μέρος διορισμου, τώρα απαιτει ακυρωση του Νόμου και μεταθεση σε ενα χρονο...

Δηλαδή και το σκυλο χορτάτο και την πιτα ολοκληρη...

Αλλα ετσι εμαθες Νεοελληνα, μια ζωη στην αρπαχτη και στον παρτακισμο...

Το καλοκαιρι έρχονται πανω απο 10 χιλιαδες διορισμοί..

Να μαθετε να σεβεστε τους Νόμους, αλλα ξεχασα ο Νομος στην Ελλαδα ισχυσει μονο όταν μας συμφερει...

Γιαυτο παντα θα ειμαστε Μπανανια σε όλους τους τομεις...

Τα λεμε τον Μαιο με την κατανομη των νεων χιλιαδων διορισμων του καλοκαιριου...


Ναι , αλλά θα μπορούσε κανείς να σκεφτεί οτι κ το κουτοπόνηρο Ελληνικό κράτος δεν έδωσε όλα τα κενά πέρυσι.Εδωσε αυτά που ήθελε,τα μακρινά ,και κράτησε τα καλά κενά για τα δικά του παιδιά που τυχαίνει να είχαν βύσμα κ εκ των έσω ενημέρωση...Λέω εγώ τώρα, μια κ μιλάμε για κουτοπονηριες...

Αποσυνδεδεμένος vagg99

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 872
    • Προφίλ
Απ: Νέοι διορισμοί;;;
« Απάντηση #945 στις: Ιανουάριος 27, 2022, 11:26:16 πμ »
Ακούστηκαν και κάποιες προσγειωμενες απόψεις από κάθε πλευρα εδώ στη συζητηση:

Από αδιοριστους : να δοθεί δυνατότητα κατ εξαίρεση μετάθεσης των νεοδιοριστων και μετά να διοριστουμε εμείς.

Από νεοδιοριστους: ακόμα και αν δεν καταφέρουμε να μετατεθουμε στο ένα έτος, οι διορισμοί πρέπει να γίνουν φέτος το καλοκαίρι και δεν πρέπει να τους εμποδίσουμε.


Αποσυνδεδεμένος menandros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1336
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ

Αποσυνδεδεμένος ΕΠ06

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 631
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέοι διορισμοί;;;
« Απάντηση #947 στις: Ιανουάριος 27, 2022, 11:33:07 πμ »
Ακόμη δεν τον είδαμε Γιάννη τον βαφτίσαμε..να γίνουν με το καλό οι διορισμοί αυτό είναι το ζητούμενο.Κι εγώ θέλω να γίνουν και όλοι όσοι περιμένουμε ας μην αναλωνόμαστε σε διαμάχες,συνάδελφοι είμαστε στο κάτω κάτω..

Αποσυνδεδεμένος leedorf79

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 175
  • Η εκπαίδευση και η ανατροφή των παιδιών πρέπει να
    • Προφίλ
Απ: Νέοι διορισμοί;;;
« Απάντηση #948 στις: Ιανουάριος 27, 2022, 11:34:51 πμ »
Το ζητούμενο για μένα είναι να γίνουν νέοι διορισμοί σε περσινά εναπομείναντα κενά ή/και σε νέες αποχωρήσεις.
Ακόμα κι αυτό δεν είναι σωστό κατά την άποψή μου συνάδελφε. Γιατί να μην μπορώ να διεκδικήσω ένα κενό που το έχασα από κάποιον που παραιτήθηκε; Το λέω αυτό γιατί έχασα το διορισμό μου στον τόπο μου για 2 θέσεις από μια συνάδελφο που παραιτήθηκε. Για εμένα το σωστό θα ήταν να πει "από τους διορισθέντες κάντε αίτηση όποιος θέλει να μετακινηθεί σε αυτά τα εναπομείναντα κενά" και στη συνέχεια όσα μείνουν ακάλυπτα να καλέσει τους υπόλοιπους από τον πίνακα να αιτηθούν για αυτά.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 27, 2022, 11:42:57 πμ από leedorf79 »

Αποσυνδεδεμένος lilium1990

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1059
    • Προφίλ
Απ: Νέοι διορισμοί;;;
« Απάντηση #949 στις: Ιανουάριος 27, 2022, 12:41:39 μμ »
Αν καταργηθεί για φέτος όμως η υπηρέτηση  των 2 ετων θα αφορά και τους επόμενους; η μιλαμε για κατ εξαίρεση ρύθμιση μονο για φέτος επειδή οπως φαίνεται θα γίνουν διορισμοί;

Αποσυνδεδεμένος elranna

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2312
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02, ΠΕ40- Μπορώ να ξαναγίνω μαθήτρια;
    • Προφίλ
Απ: Νέοι διορισμοί;;;
« Απάντηση #950 στις: Ιανουάριος 27, 2022, 12:47:45 μμ »
Αν καταργηθεί για φέτος όμως η υπηρέτηση  των 2 ετων θα αφορά και τους επόμενους; η μιλαμε για κατ εξαίρεση ρύθμιση μονο για φέτος επειδή οπως φαίνεται θα γίνουν διορισμοί;

Ποιος είναι ο κανόνας, για να υπάρξει εδώ εξαίρεση; Κάθε φορά που γίνονται διορισμοί ισχύει κάτι διαφορετικό σε αυτό το θέμα!

Αποσυνδεδεμένος lilium1990

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1059
    • Προφίλ
Απ: Νέοι διορισμοί;;;
« Απάντηση #951 στις: Ιανουάριος 27, 2022, 12:59:25 μμ »
Αρα οο νεοδιοριστοι το ζητούν μονο για τούς ιδιους ή γενικά; Αυτο προσπαθώ να καταλαβω
Επι πολλά χρόνια δεν ηταν 1 ετος η υπηρέτηση οργανικής;

Συν οτι δεν είναι οι μονοι που ηταν επι δεκατιες αναπληρωτες απο περιοχη σε περιοχή. Κι οσοι διοριστούν τωρα εχουν πολλα χρνια υπηρεσίας. Αρα για ολους πρέπει να ζηταται.κατι τετοιο ενωμενα.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 27, 2022, 01:03:39 μμ από lilium1990 »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158554
  • Σύνολο θεμάτων: 19199
  • Σε σύνδεση σήμερα: 575
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 19
Επισκέπτες: 335
Σύνολο: 354

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.078 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.