*

Αποστολέας Θέμα: Διορισμοί 2022  (Αναγνώστηκε 1495340 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος menandros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1336
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέοι διορισμοί;;;
« Απάντηση #980 στις: Φεβρουάριος 06, 2022, 12:50:18 μμ »
Παραθέτετε κείμενο δικηγόρου που ψάχνει πελάτες νεοδιόριστους για να κινηθούν νομικά κατά του υπουργείου...
Ειναι ικανοι καποιοι να πάνε σε δικηγόρο και σε διοικητικά δικαστηρια για να μη γινουν διορισμοί, αν δε μετατεθούν...
ακούστε για να μαθαίνετε και να μην βγάζετε εύκολα συμπεράσματα...η παράθεση αφορά το σκεπτικό του αιτήματος της μείωσης της οργανικής κι όχι την συγκέντρωση πελατών, τα άλλα ειναι υποψίες

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Νέοι διορισμοί;;;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:56:00 »

Αποσυνδεδεμένος menandros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1336
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέοι διορισμοί;;;
« Απάντηση #981 στις: Φεβρουάριος 06, 2022, 12:50:49 μμ »
Μα ακριβως αυτό. Υπάρχει νόμος και διορισμοί με ΦΕΚ. Δεν μπορει και δεν έχει αλλαξει ποτε αναδρομικα τέτοιου είδους χωρίο σε προκήρυξη. Γιατί μετα ειναι σα να μην εφαρμόζονται οι νόμοι. Λαϊκισμός απο τους συνδικαλιστές. Αντι να πουνε για τα σοβαρά θέματα της εκπαίδευσης λετε παπαριες. Που ειναι τα τμήματα ένταξης; Έτοιμα περιμένουν στα συρτάρια. ΑΙΣΧΟΣ!
https://www.taxlaw.gr/kladoi-dikaiou/astiko-dikaio/anadromiki-ischys-tou-nomou/  περι αναδρομικότητας και πότε δεν ισχύει και πότε ισχύει
https://www.syntagmawatch.gr/ask-a-question/mia-praxi-nomothetikou-periexomenou-pnp-mporei-na-exei-anadromiki-isxi/
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 06, 2022, 12:58:30 μμ από menandros »

Αποσυνδεδεμένος PASAS123

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέοι διορισμοί;;;
« Απάντηση #982 στις: Φεβρουάριος 06, 2022, 02:26:56 μμ »
ακούστε για να μαθαίνετε και να μην βγάζετε εύκολα συμπεράσματα...η παράθεση αφορά το σκεπτικό του αιτήματος της μείωσης της οργανικής κι όχι την συγκέντρωση πελατών, τα άλλα ειναι υποψίες
γελάμε ...
φέρτε μου ένα κουβά ευρώ

Αποσυνδεδεμένος mts.ag

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4094
    • Προφίλ
Απ: Νέοι διορισμοί;;;
« Απάντηση #983 στις: Φεβρουάριος 06, 2022, 02:40:22 μμ »
O καθένας καλα κάνει και διεκδικεί αυτό που θεωρεί δίκαιο. Αυτό που δεν καταλαβαίνω εγώ είναι γιατί βλέπουν αρνητικά το συγκεκριμένο αίτημα των νεοδιοριστων εκείνοι που ελπίζουν να διοριστούν φέτος. Διότι στο φιναλε-φιναλε και αυτούς θα ωφελήσει. Αν ο λόγος είναι ότι κάποιοι ελπίζουν να τους κάτσουν οργανικές που διαφορετικά δε θα έπιαναν, οκ, το κατανοώ, αυτο τους συμφερει. Ομως ας μη κουνάνε και το δάκτυλο.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Νέοι διορισμοί;;;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:56:00 »

Αποσυνδεδεμένος Andriana andriana

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1028
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέοι διορισμοί;;;
« Απάντηση #984 στις: Φεβρουάριος 06, 2022, 02:41:51 μμ »
Πραγματικά εδώ μη ξανανεβασετε για το ένα έτος στην οργανική !!!!! Γιατί καβατζωθηκατε μας προκαλείτε και μας τη βιδωνετε

Αποσυνδεδεμένος menandros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1336
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέοι διορισμοί;;;
« Απάντηση #985 στις: Φεβρουάριος 06, 2022, 02:42:33 μμ »
γελάμε ...
φέρτε μου ένα κουβά ευρώ
σου είπε κανενας να πας στον συγκεκριμένο δικηγόρο; ή να κάνεις προσφυγή;

Αποσυνδεδεμένος elranna

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2312
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02, ΠΕ40- Μπορώ να ξαναγίνω μαθήτρια;
    • Προφίλ
Απ: Νέοι διορισμοί;;;
« Απάντηση #986 στις: Φεβρουάριος 06, 2022, 02:44:58 μμ »
Πραγματικά εδώ μη ξανανεβασετε για το ένα έτος στην οργανική !!!!! Γιατί καβατζωθηκατε μας προκαλείτε και μας τη βιδωνετε

Να σου πω, εσύ κοιτάζεις να "καβατζωθείς". Κάποιοι δεν αντιλαμβανόμαστε έτσι τη δουλειά μας. Αν εσύ το βλέπεις έτσι, να κρατήσεις αυτές τις εκφράσεις για τον εαυτό σου. Δεν είμαστε όλοι ίδιοι.

Αποσυνδεδεμένος vagg99

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 872
    • Προφίλ
Απ: Νέοι διορισμοί;;;
« Απάντηση #987 στις: Φεβρουάριος 06, 2022, 02:56:20 μμ »
Χωρίς να δικαιολογώ τον τονο και το υφος της, φαντάζομαι εννοεί ότι κάποιοι προτίμησαν να καβατζωσουν τη μόνιμη θέση κι ας ήταν στη Λέρο και στην Κασο κι ας ηξεραν για την υποχρεωτική διετία, παρά να περιμένουν τους επόμενους διορισμούς.
Η απόφαση είχε ρισκα:
Ή δηλώνεις μόνο κοντά σου με κίνδυνο να μη διοριστείς και (ίσως) να διοριστείς του χρόνου κοντά σου.
Ή πας στο δυσπροσιτο νησάκι γνωρίζοντας τις δυσκολίες, τη διετία, τη δυσκολία μετάθεσης ακόμα και μετά τη διετία και απολαμβάνεις τη μονιμότητά σου.
Η πλειοψηφία προτίμησε το δεύτερο. Αυτοί ζητούν εκ των υστέρων, γνωρίζοντας ήδη τον νόμο, να αρθεί και η διετία τώρα.

Έλα όμως που υπάρχουν και αυτοί που έχασαν τον διορισμό επειδή δε δηλωσαν τα πάντα λόγω της διετίας και σε ενδεχόμενη (που αποκλείεται) άρση της διετίας θα πάνε στον ανωτέρω δικηγόρο και θα τους αναλάβει κάνοντας αίτηση ακύρωσης και ζητωντας δεδουλευμένα και αποζημιώσεις...
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 06, 2022, 03:04:27 μμ από vagg99 »

Αποσυνδεδεμένος Logikos-3

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1573
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέοι διορισμοί;;;
« Απάντηση #988 στις: Φεβρουάριος 06, 2022, 02:59:05 μμ »
Αισχρό να έχεις διοριστεί και να σχολιάζεις σε ποστ που αναφέρεται σε μελλοντικούς διορισμούς.. Δηλαδή και διορίστηκε και θέλετε και ένα ετος στην πρώτη Οργανική...Λες και δεν ξέρατε πως είναι ο Νομος... Αλλα έτσι μάθαμε... Δεν εινα τυχαίο που αυτή η χώρα με εξαίρεση τον τουρισμό είναι καθαρά βαλκανική χώρα...

Η κουτοπονηρια και ο παρτακισμος του Νεοέλληνα.. Να σχολιάζετε για την Οργανική σε αντίστοιχο ποστ και οχι εδώ που συζητάμε για τους διορισμούς του καλοκαιριού... Ελεος....

Αποσυνδεδεμένος elranna

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2312
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02, ΠΕ40- Μπορώ να ξαναγίνω μαθήτρια;
    • Προφίλ
Απ: Νέοι διορισμοί;;;
« Απάντηση #989 στις: Φεβρουάριος 06, 2022, 03:11:27 μμ »
Χωρίς να δικαιολογώ τον τονο και το υφος της, φαντάζομαι εννοεί ότι κάποιοι προτίμησαν να καβατζωσουν τη μόνιμη θέση κι ας ήταν στη Λέρο και στην Κασο κι ας ηξεραν για την υποχρεωτική διετία, παρά να περιμένουν τους επόμενους διορισμούς.
Η απόφαση είχε ρισκα:
Ή δηλώνεις μόνο κοντά σου με κίνδυνο να μη διοριστείς και (ίσως) να διοριστείς του χρόνου κοντά σου.
Ή πας στο δυσπροσιτο νησάκι γνωρίζοντας τις δυσκολίες, τη διετία, τη δυσκολία μετάθεσης ακόμα και μετά τη διετία και απολαμβάνεις τη μονιμότητα του.
Η πλειοψηφία προτίμησε το δεύτερο. Αυτοί ζητούν εκ των υστέρων, γνωρίζοντας ήδη τον νόμο, να αρθεί και η διετία τώρα.

Έλα όμως που υπάρχουν και αυτοί που έχασαν τον διορισμό επειδή δε δηλωσαν τα πάντα και σε ενδεχόμενη (που αποκλείεται) άρση της διετίας θα πάνε στον ανωτέρω δικηγόρο και θα τους αναλάβει κάνοντας αίτηση ακύρωσης και ζητωντας δεδουλευμένα και αποζημιώσεις...

Έχοντας μωρομάνες νεοδιόριστες συναδέλφους στο σχολείο μακριά από το οικογενειακό δίκτυο υποστήριξης και βλέποντας πόσο δύσκολα τα βγάζουν πέρα, δεν έχω ξεκαθαρίσει αν έχει πλέον νόημα η τήρηση της 2ετίας, ειδικά αν δεν γίνουν διορισμοί. Αν γίνουν διορισμοί, νομίζω ότι καλό είναι να μείνει η 2ετία για λόγους δικαίου. Αν όμως δεν γίνουν διορισμοί, ποιο το νόημα να τηρηθεί;

Με ενοχλεί πάρα πολύ η χρήση της λέξης "καβάτζωμα" για τη δουλειά μας. Υπερβολικά πολύ. Είναι προσβολή, είναι υποτίμηση, είναι μια οπτική την οποία όποιος έχει, καλό θα είναι να μην ασχολείται με την εκπαίδευση. Και στην τελική, δεν καταλαβαίνω. Τι διαφορετικό θέλει να κάνει η συνάδελφος από όλους όσους έχουν διοριστεί μέχρι τώρα; Ή μήπως εμείς διοριζόμαστε αλλά οι άλλοι "καβατζώνονται"; Φοβερά συναδελφικό, δε νομίζετε;

Logikos-3, μπορείς να μου εξηγήσεις γιατί είναι αισχρό να σχολιάζει ένας διορισμένος σε ποστ που αναφέρεται σε μελλοντικούς διορισμούς; Έχουμε δικούς μας ανθρώπους που συνεχίζουν να είναι αδιόριστοι και μας καίει το θέμα. Τι κακό κάνουμε δηλαδή εκτός από το ότι μπορεί να έχουμε διαφορετική άποψη από εσένα;

Αποσυνδεδεμένος Marilita87

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 198
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέοι διορισμοί;;;
« Απάντηση #990 στις: Φεβρουάριος 06, 2022, 05:16:28 μμ »
Έχοντας μωρομάνες νεοδιόριστες συναδέλφους στο σχολείο μακριά από το οικογενειακό δίκτυο υποστήριξης και βλέποντας πόσο δύσκολα τα βγάζουν πέρα, δεν έχω ξεκαθαρίσει αν έχει πλέον νόημα η τήρηση της 2ετίας, ειδικά αν δεν γίνουν διορισμοί. Αν γίνουν διορισμοί, νομίζω ότι καλό είναι να μείνει η 2ετία για λόγους δικαίου. Αν όμως δεν γίνουν διορισμοί, ποιο το νόημα να τηρηθεί;

Με ενοχλεί πάρα πολύ η χρήση της λέξης "καβάτζωμα" για τη δουλειά μας. Υπερβολικά πολύ. Είναι προσβολή, είναι υποτίμηση, είναι μια οπτική την οποία όποιος έχει, καλό θα είναι να μην ασχολείται με την εκπαίδευση. Και στην τελική, δεν καταλαβαίνω. Τι διαφορετικό θέλει να κάνει η συνάδελφος από όλους όσους έχουν διοριστεί μέχρι τώρα; Ή μήπως εμείς διοριζόμαστε αλλά οι άλλοι "καβατζώνονται"; Φοβερά συναδελφικό, δε νομίζετε;

Logikos-3, μπορείς να μου εξηγήσεις γιατί είναι αισχρό να σχολιάζει ένας διορισμένος σε ποστ που αναφέρεται σε μελλοντικούς διορισμούς; Έχουμε δικούς μας ανθρώπους που συνεχίζουν να είναι αδιόριστοι και μας καίει το θέμα. Τι κακό κάνουμε δηλαδή εκτός από το ότι μπορεί να έχουμε διαφορετική άποψη από εσένα;

Εξαιρετικά εύστοχο σχόλιο

Αποσυνδεδεμένος vagg99

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 872
    • Προφίλ
Απ: Νέοι διορισμοί;;;
« Απάντηση #991 στις: Φεβρουάριος 06, 2022, 06:31:49 μμ »
Έχω κι εγώ μωρομανα φίλη που ξενιτευτηκε και δυσκολεύεται.
Έχω όμως και άλλη που αποφάσισε να παραμείνει αναπληρωτρια σε σχολείο δίπλα στο σπίτι της, δηλωνοντας μόνο τον νομό της. Αλλιώς θα διοριζοταν στα Δωδεκάνησα. Είναι στους πρώτους πια του πίνακα και περιμένει νέους διορισμούς...

Αρα όλα είναι θέμα προτεραιοτητων και ρίσκου.

Αποσυνδεδεμένος elranna

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2312
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02, ΠΕ40- Μπορώ να ξαναγίνω μαθήτρια;
    • Προφίλ
Απ: Νέοι διορισμοί;;;
« Απάντηση #992 στις: Φεβρουάριος 06, 2022, 06:38:56 μμ »
Έχω κι εγώ μωρομανα φίλη που ξενιτευτηκε και δυσκολεύεται.
Έχω όμως και άλλη που αποφάσισε να παραμείνει αναπληρωτρια σε σχολείο δίπλα στο σπίτι της, δηλωνοντας μόνο τον νομό της. Αλλιώς θα διοριζοταν στα Δωδεκάνησα. Είναι στους πρώτους πια του πίνακα και περιμένει νέους διορισμούς...

Αρα όλα είναι θέμα προτεραιοτητων και ρίσκου.

Δεν αντιλέγω. Όπως είπα και πιο πριν, δεν έχω ξεκαθαρίσει στο κεφάλι μου ποιο είναι το πιο σωστό. Αν γίνουν διορισμοί μονίμων το καλοκαίρι από τους ίδιους πίνακες, το δίκαιο είναι να τηρηθεί η 2ετία. Αν όμως δεν γίνουν διορισμοί, σε τι εξυπηρετεί η τήρηση της 2ετίας; 

Αποσυνδεδεμένος menandros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1336
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέοι διορισμοί;;;
« Απάντηση #993 στις: Φεβρουάριος 06, 2022, 06:58:31 μμ »
Δεν αντιλέγω. Όπως είπα και πιο πριν, δεν έχω ξεκαθαρίσει στο κεφάλι μου ποιο είναι το πιο σωστό. Αν γίνουν διορισμοί μονίμων το καλοκαίρι από τους ίδιους πίνακες, το δίκαιο είναι να τηρηθεί η 2ετία. Αν όμως δεν γίνουν διορισμοί, σε τι εξυπηρετεί η τήρηση της 2ετίας;
αν γινουν ειναι που πρεπει να καταργηθεί η διετία όχι άμα δεν γίνουν διότι οι νεοδιόριστοι του 22 θα πάνε Αθήνα π.χ ή ηπειρωτική  Ελλάδα με ότι συνεπάγεται αυτό για όσους διορίστηκαν στην επαρχία το 21 με αποτέλεσμα αν θέλουν το 23,  ήτοι μετά το πέτρας της διετίας, να πάρουν μετάθεση στα σπίτια τους να μην μπορούν

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32277
  • Τελευταία: ΤΣΕΦΙ
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158517
  • Σύνολο θεμάτων: 19198
  • Σε σύνδεση σήμερα: 557
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 14
Επισκέπτες: 321
Σύνολο: 335

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.079 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.