*

Αποστολέας Θέμα: Διορισμοί 2022  (Αναγνώστηκε 1504218 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Vagg91

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2437
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέοι διορισμοί;;;
« Απάντηση #7308 στις: Ιούνιος 04, 2022, 11:02:19 πμ »
Και πως παει ; Αφου οι πινακες εκει παυουν να ισχυουν 31/8. Δεν γινονται συμπληρωματικοι διορισμοι στις αρνησεις. Παει με τους νεους οριστικους.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Νέοι διορισμοί;;;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 21:15:58 »

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5014
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Απ: Νέοι διορισμοί;;;
« Απάντηση #7309 στις: Ιούνιος 04, 2022, 11:09:27 πμ »
Δεν νομίζω να είπε ότι θα βγουν σε λίγες μέρες στην τελευταία ανάρτηση ούτε ότι ισχύουν όσα είχε πει..
Έγραψε ότι αν σοβαρευτούν τα 2 υπουργεία (Παιδείας & Εσωτερικών) σε 2-3 μέρες θα βγει ο αριθμός των διορισμών.
Κι ότι οι διαφορές ανάμεσα στα 2 Υπουργεία είναι ποσοτικές και ποιοτικές, αλλά είναι δύσκολο να βγει το νούμερο 10.000 διορισμών, εκτός κι αν διοριστούν 4.000 δάσκαλοι, οπότε σ' αυτή την περίπτωση θα είναι πόντος για το υπουργείο Παιδείας.
Ο Κουρτουά μπορεί να μην είναι, όμως, ο Patreas είναι πραγματικός γνώστης της κατάστασης!
Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

Αποσυνδεδεμένος PASAS123

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέοι διορισμοί;;;
« Απάντηση #7310 στις: Ιούνιος 04, 2022, 11:15:44 πμ »
δε πάτε να κάνετε κανά μπάνιο στη θάλασσα ?
που γράφετε 20 μηνύματα τη μέρα
θα θέλει να διαβάσει κάτι κάποιος και δε θα βρίσκει άκρη με τα χιλιάδες άσχετα με το θέμα μηνύματα

Αποσυνδεδεμένος vagg99

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 874
    • Προφίλ
Απ: Νέοι διορισμοί;;;
« Απάντηση #7311 στις: Ιούνιος 04, 2022, 11:19:05 πμ »
δε πάτε να κάνετε κανά μπάνιο στη θάλασσα ?
που γράφετε 20 μηνύματα τη μέρα
θα θέλει να διαβάσει κάτι κάποιος και δε θα βρίσκει άκρη με τα χιλιάδες άσχετα με το θέμα μηνύματα

Θέλει να φτάσει τα 2Κ μηνύματα σήμερα οπωσδηποτε.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 04, 2022, 11:20:40 πμ από vagg99 »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Νέοι διορισμοί;;;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 21:15:58 »

Αποσυνδεδεμένος Vagg91

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2437
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέοι διορισμοί;;;
« Απάντηση #7312 στις: Ιούνιος 04, 2022, 11:43:11 πμ »
Δεν θελω τα 2Κ. απλα βλεπω ατομα να κανουν σεναρια γις την ειδικοτητα μου για υποθετικες αρνησεις συναδελφων και κοψιμο διορισμων με κριτηρια Πυθιας. Ουτε το ΥΠΕΣ ουτε το ΥΠΑΙΘ δεν το προτεικε καν
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 04, 2022, 11:46:14 πμ από Vagg91 »

Αποσυνδεδεμένος doukou

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 354
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέοι διορισμοί;;;
« Απάντηση #7313 στις: Ιούνιος 04, 2022, 12:05:29 μμ »
Έγραψε ότι αν σοβαρευτούν τα 2 υπουργεία (Παιδείας & Εσωτερικών) σε 2-3 μέρες θα βγει ο αριθμός των διορισμών.
Κι ότι οι διαφορές ανάμεσα στα 2 Υπουργεία είναι ποσοτικές και ποιοτικές, αλλά είναι δύσκολο να βγει το νούμερο 10.000 διορισμών, εκτός κι αν διοριστούν 4.000 δάσκαλοι, οπότε σ' αυτή την περίπτωση θα είναι πόντος για το υπουργείο Παιδείας.
Ο Κουρτουά μπορεί να μην είναι, όμως, ο Patreas είναι πραγματικός γνώστης της κατάστασης!

Αυτο με το "πόντος στο ΥΠΑΙΘ"που ειπε ο Πατρέας, δεν το εχω καταλαβει. Τι εννοεί ο ποιητής; Είναι δυνατόν να φτάσει στο 4000 στους δασκάλους; Μου φαίνεται απίθανο! Μετά καπου διάβασα ότι είπε για κάλυψη του 60% φέτος και το υπόλοιπο 40% του χρόνου. Αυτό σημαίνει γύρω στους 2500 δασκάλους;

Αποσυνδεδεμένος mts.ag

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4094
    • Προφίλ
Απ: Νέοι διορισμοί;;;
« Απάντηση #7314 στις: Ιούνιος 04, 2022, 12:16:18 μμ »
Αυτο με το "πόντος στο ΥΠΑΙΘ"που ειπε ο Πατρέας, δεν το εχω καταλαβει. Τι εννοεί ο ποιητής; Είναι δυνατόν να φτάσει στο 4000 στους δασκάλους; Μου φαίνεται απίθανο! Μετά καπου διάβασα ότι είπε για κάλυψη του 60% φέτος και το υπόλοιπο 40% του χρόνου. Αυτό σημαίνει γύρω στους 2500 δασκάλους;

Εγώ το ‘πόντος στο…’ το ερμηνεύω ως η άποψη που παίρνει τον πόντο οδηγεί σε περισσότερους διορισμούς. Αυτό για το 60% αφορούσε τους ΠΕ04.04, αν θυμάμαι καλα.

Αποσυνδεδεμένος ΤΚ

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 753
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέοι διορισμοί;;;
« Απάντηση #7315 στις: Ιούνιος 04, 2022, 12:18:56 μμ »
Δεν θελω τα 2Κ. απλα βλεπω ατομα να κανουν σεναρια γις την ειδικοτητα μου για υποθετικες αρνησεις συναδελφων και κοψιμο διορισμων με κριτηρια Πυθιας. Ουτε το ΥΠΕΣ ουτε το ΥΠΑΙΘ δεν το προτεικε καν

Vagg δεν έκανα προβλέψεις. Είμαι πολύ προσεκτικός στο τι λέω και έχω πει και παλαιότερα ότι δεν έχω καμία πληροφορία για να μπορώ να κάνω προβλέψεις. Εγώ απλά σκέφτομαι με βάση τη λογική αλλά φυσικά δεν αποκλείω κανένα σενάριο που ακούγεται ακόμη και αν πηγαίνει ενάντια στη λογική.

Αποσυνδεδεμένος mts.ag

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4094
    • Προφίλ
Απ: Νέοι διορισμοί;;;
« Απάντηση #7316 στις: Ιούνιος 04, 2022, 12:21:30 μμ »
Vagg δεν έκανα προβλέψεις. Είμαι πολύ προσεκτικός στο τι λέω και έχω πει και παλαιότερα ότι δεν έχω καμία πληροφορία για να μπορώ να κάνω προβλέψεις. Εγώ απλά σκέφτομαι με βάση τη λογική αλλά φυσικά δεν αποκλείω κανένα σενάριο που ακούγεται ακόμη και αν πηγαίνει ενάντια στη λογική.

Πολυ σωστά! Ακριβώς στο ίδιο μήκος κύματος είμαι κι εγώ.

Αποσυνδεδεμένος Patreas

  • Συνδρομητής
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2001
    • Προφίλ
Απ: Νέοι διορισμοί;;;
« Απάντηση #7317 στις: Ιούνιος 04, 2022, 12:39:19 μμ »
Αυτο με το "πόντος στο ΥΠΑΙΘ"που ειπε ο Πατρέας, δεν το εχω καταλαβει. Τι εννοεί ο ποιητής; Είναι δυνατόν να φτάσει στο 4000 στους δασκάλους; Μου φαίνεται απίθανο! Μετά καπου διάβασα ότι είπε για κάλυψη του 60% φέτος και το υπόλοιπο 40% του χρόνου. Αυτό σημαίνει γύρω στους 2500 δασκάλους;
Πόντος στο ΥΠΑΙΘ που διεκδικεί (άλλο τι θα πετύχει) την κάλυψη τόσων οργανικών κενών στους ΠΕ70. Το 60%-40% αφορούσε τους ΠΕ04.04 και ήταν απάντηση σε regi84.

Συνάδελφοι, δεν είναι ωραίο όταν κάποιος (π.χ. trutg_20) γράψει κάτι (ας πούμε) «επικριτικό» εναντίον μου να του την «πέφτετε» (sic), σίγουρα δεν θα τον κάνετε να αισθανθεί βολικά να συνεχίσει να συμμετέχει στο forum. Εξάλλου υπάρχουν όλα τα μηνύματά μου και μπορεί κάποιος να ελέγξει τι έχω πει. Το κυριότερο: μπορώ να υπερασπιστώ τον εαυτό μου (αν χρειάζεται).

Ως προς την ημερομηνία που θα μάθουμε τον αριθμό είχα πει σε απάντηση στον Vagg91 το Σάββατο 21 Μαΐου: «27/5 εννοείς. Δύσκολα. Πιο πιθανό την μεθεπόμενη εβδομάδα.» Υπολογίζοντας ερχόμενη, επόμενη, μεθεπόμενη θα δείτε ότι εκεί βρισκόμαστε. Μακάρι να γίνουν αυτή την εβδομάδα που ξεκινά μεθαύριο Δευτέρα 6/6 και να είναι και οι τελικές, αφού (όπως είπα και σε προηγούμενη ανάρτηση) θεωρώ ότι είναι το πολύ 2-3 μέρες υπόθεση να καταλήξουν τουλάχιστον στον αριθμό. Ακόμα κι αν είχαν καταλήξει στον αριθμό, η επίσημη ανακοίνωσή του είναι σίγουρο ότι για επικοινωνιακούς λόγους δεν θα γινόταν τις προηγούμενες ημέρες (αυτό δεν σημαίνει ότι δεν θα τον μαθαίναμε τον αριθμό). Επίσης, για τα αρκετά αβέβαια θα έχετε προσέξει ότι μιλάω με πιθανότητες, όπως θεωρώ ότι είναι το σωστό.

Πάντως δεν είναι ντροπή να παραδεχτώ/-είς ότι πήγα/-ες κουβά σε μια πληροφορία, δεν χρειάζονται εγωισμοί σε αυτά τα θέματα και δεν μπορεί να βγαίνουν πάντα όλες οι πληροφορίες. Όταν, π.χ., λες στα μέσα Μαΐου ότι: «Μέσα στις επόμενες μέρες-το πολύ σε μια βδομάδα-αναμένεται να ανακοινωθεί ο αριθμός των μόνιμων διορισμών που θα γίνουν φέτος, μέχρι το καλοκαίρι, στην εκπαίδευση.» και μετά το γυρνάς στο «Πάντα τον Αύγουστο γίνονται οι διορισμοί, πού διαβάσατε ότι θα γίνουν νωρίτερα, στο FB?”, ε εντάξει τότε. Λες και η κουβέντα και το ενδιαφέρον των συναδέλφων ήταν για την ημερομηνία του ΦΕΚ διορισμών και όχι για τον αριθμό και (κυρίως) την κατανομή τους. Η οποία εξ αρχής είπα ότι είναι (και εξακολουθεί να είναι) ανοιχτή στη Γενική της Πρωτοβάθμιας, ενώ πράγματι προστέθηκε στο ερωτηματικό και το θέμα των ΕΕΠ-ΕΒΠ, για το οποίο έχω πει σε π.μ. (τουλάχιστον σε ΠΕ 23, FilipDrak, Daskalos!, μπορούν να το επιβεβαιώσουν) ότι πιστεύω πως θα καλυφθούν τα ΣΔΕΥ των ΚΕΔΑΣΥ στους επικείμενους διορισμούς αλλά δεν έχει κλειδώσει (όπως όντως φαίνεται ότι δεν έχει κλειδώσει).

Σχετικά με τους αιρετούς: και όταν ήταν στο Υπουργείο, συνέβαιναν πολλά πράγματα δίπλα τους και δεν έπαιρναν χαμπάρι. Πολλοί εξ αυτών διατηρούν ακόμα και σήμερα κάποια συνδικαλιστική ιδιότητα (π.χ. στην ΑΔΕΔΥ) και έχουν την ευχέρεια με αυτή τη θεσμική τους ιδιότητα να μιλούν άμεσα με πρόσωπα-κλειδιά. Τώρα αν και έτσι δεν μπορούν να μάθουν πράγματα αξιόπιστα, δεν τους φταίω. Ή νομίζουν ότι σηκώνω το τηλέφωνο και λέω: «Έλα κ. Γ.Γ., έχουμε κανά σιγουράκι για τους διορισμούς να γράψω στο pde.gr?». Απλώς πρέπει να προσπαθήσουν περισσότερο.

Αποσυνδεδεμένος kapoioskapoukapote

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2374
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήτω η παιδεία (μας)!
    • Προφίλ
Απ: Νέοι διορισμοί;;;
« Απάντηση #7318 στις: Ιούνιος 04, 2022, 12:57:08 μμ »
Patreas στο προχθεσινό μήνυμα σου είχες αφήσει δύο ερωτηματικά. Υπάρχει πλέον εικόνα ως προς αυτά;
Οι άνθρωποι γεννιούνται αμόρφωτοι, όχι ηλίθιοι. Γίνονται ηλίθιοι με την εκπαίδευση.
Μπέρτραντ Ράσελ

Αποσυνδεδεμένος g.t

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1704
    • Προφίλ
Απ: Νέοι διορισμοί;;;
« Απάντηση #7319 στις: Ιούνιος 04, 2022, 12:57:37 μμ »
Δεν εχω γνώση για το τι συμβαινει στις υπηρεσίες του υπουργείου που ασχολούνται με τα θέματα των διορισμών, έχω όμως γνώση, εμπειρία και πληροφόρηση για το τι συμβαίνει σε ΔΔΕ (επαρχιακή και μικρή).

Μακάρι προφανώς να επιβεβαιωθεί η γλυκομιλητη (για τους ΠΕ02) Κίρκη (και σε ότι με αφορά να δώσει για διορισμό τουλάχιστον 700 κενά για ΠΕ02 αντί για τα 317 κενά των μετατάξεων), αλλά δεν μπορώ να βρω την πηγή της αισιόδοξης αυτής προοπτικής. Και εξηγούμαι:
Kαι φέτος στον υπολογισμό των κενών των μετατάξεων δεν συμμετείχαν οι ΔΔΕ (δηλ τα ΠΥΣΔΕ), ενώ συμμετείχαν στον υπολογισμό των κενών των μεταθέσεων (αλίμονο να μη συμμετείχαν και κει). Μου φαίνεται εντελώς ακατανόητο όμως το να μη συμμετέχουν οι ΔΔΕ στα κενά μετατάξεων. Τι πιο λογικό -και τίμιο- από το να ζητήσει το υπουργειο προς τις ΔΔΕ να επικαιροποιήσουν τους πίνακες Γ (με βάση αυτούς δόθηκαν τα κενά για τις μεταθέσεις) μετά από τη διενέργεια των μεταθέσεων και να στείλουν οι ΔΔΕ στο υπουργείο (διαμεσου των ΠΔΕ) τα επικαιροποιημένα κενά για τις μετατάξεις. Αντί αυτού το υπουργείο (για τους δικούς του λόγους ) έκανε -προφανώς- το εξής : έστω ότι ,για παράδειγμα , σε μια Χ   ΔΔΕ υπηρχε στον δικό της πίνακα Γ   1 ελλειμμα ΠΕ02 και (υποθέτουμε ότι) της ήρθε ένας με μετάθεση. Θα σκεφτηκε (προφανώς) το υπουργείο....   -1+1=0 και δε θα έδωσε κενό για μετάταξη. Ναι αλλά αν «διεισδύσουμε» περισσότερο στους αριθμούς θα μπορούσε στη συγκεκριμένη ΔΔΕ να ισχύει το εξής  ( ο Πίνακας Γ που βλέπει το υπουργείο δεν αναφέρει ωρες ελλείμματος αλλά ελλείμματα σε άτομα δηλ εκπαιδευτικούς. Τις ώρες ελλείμματος τις γνωρίζει μόνο η ΔΔΕ αφού αναφέρονται στους πίνακες Β οι οποίοι δεν ταξιδεύουν στο υπουργείο, αλλά παραμένουν στο συρταρι του ΠΥΣΔΕ της συγκεκριμενης ΔΔΕ) :
Είναι δυνατόν να υπήρχαν 31 ώρες ελλείμματος ΠΕ02 στη ΔΔΕ  Χ, οπότε όταν έδωσε τον πίνακα Γ η ΔΔΕ αυτή,  θα έστειλε 1 ελλειμμα ΠΕ02 εφόσον το υπόλοιπο των 11 ωρων ελλείμματος δε δημιουργεί οργανικό κενο για τον πίνακα Γ. Αν όμως ο εκπαιδευτικός που ήρθε με μετάθεση έχει 18 ωρες ωράριο τότε από το αρχικό πραγματικό ελλειμμα των 31 ωρών θα κάλυψει μονο τις 18 ωρες και θα μείνει ένα ωραιότατο ελλειμμα 13 ωρων που θα μπορουσε να δοθεί ως κενό για μετάταξη και το οποίο φυσικά δε δόθηκε μιας και δε ζητηθηκε επικαιροποιηση κενών από τις ΔΔΕ. Το υπουργείο, λοιπόν,  με τις μπακαλίστικες - στον υπολογισμό των κενών των μεταταξεων,-  πρακτικες του, έκανε μια χαρα γαργάρα το συγκεκριμένο κενο. Με τον ιδιο τρόπο , δυνητικά,  υπάρχουν πλείστα όσα τέτοια κενά  σε όλη την ελλάδα.

Πιθανολογώ, λοιπόν,  ότι το υπουργείο δεν θα ήταν large στις μπακαλίστικες πρακτικές υπολογισμού των κενών των μετάταξεων και θα λειτούργησε (μέχρι να δει και την τελική έγκριση αριθμου διορισμών από το ΥΠΕΣ) τσιγκούνικα. Αν για παράδειγμα υπήρχε (μετά και από τη διενέργεια των μεταθέσεων) σε μια ΔΔΕ    -2 ΠΕ02, ίσως να έδωσε -1 εφόσον δε γνωριζε αν το -2 αναλογουσε σε -40 ώρες ή σε -32 ωρες (δεν ξερω τι ρόλο μπορει να επαιξαν στη σκεψη του υπουργείου και οι διαμαρτυρίες των περυσινών νεοδιόριστων..) και όπου ήταν -1 να μην εδωσε κενό για μετατάξεις.
Αν όντως λειτουργησε τσιγκούνικα σε κάποιες περιπτώσεις και με το ενδεχόμενο των πρόωρων εκλογων, τότε και μόνο τοτε, ίσως να το παιξει large και το -1 να το ξανακάνει (για τους επερχόμενους διορισμούς) -2 σε κάποιες περιοχες . Το  0 όμως δύναται (το υπουργείο)  να το κάνει -1? (όταν μάλιστα ο περυσινός νεοδιόριστος θα περιμένει στη γωνία με το ντουφέκι των ασφαλιστικών μετρων ?).  Αυτή είναι η μόνη αισιόδοξη προοπτική για να βγούν περισσότερα κενά από αυτά που δόθηκαν για μετατάξεις. Πόσα παραπάνω όμως να είναι αυτά τα κενά ?? θα μπορέσουν να αλλάξουν δραματικά το τοπίο?? Προσωπικά (και με μεγάλη στεναχώρια ) δεν το πιστεύω.
Αναρωτιέμαι διαρκώς ποια άλλη πηγή για επιπλέον κενά θα μπορούσε να υπάρξει, αλλά δε βρίσκω καμία.
Για όσους λοιπόν, ΠΕ02 απέχουν σημαντικά από τη θέση 350-370 του πίνακα,  η μόνη ελπίδα διορισμού -κατά τη δική μου ταπεινή άποψη- είναι το να δημοσιοποιηθεί αρχικά η κατανομή ΠΕ02 στην ειδική (και η πρόσκληση για μόνιμο διορισμό) , ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΗ δημοσιοποίηση της αντίστοιχης κατανομής στην Γενικη, μήπως και κάποιοι συνάδελφοι ΠΕ02 που βρίσκονται σε τροχιά διορισμού και σε Γενική και σε ειδική προτιμήσουν τον διορισμό (εδώ και τωρα ) στη ειδική παρά την αναμονή του διορισμού στη Γενική (γεγονός που είχε συμβεί τη διετία 2020-2021 εφόσον τότε υπήρχε χρονικά μεγάλη απόσταση μεταξυ των διορισμών γενικής και ειδικής).
Όμως ένα τετοιο ενδεχόμενο δε νομίζω να εχει πολλές πιθανότητες εφόσον -απ ότι φαίνεται- τα πάντα όλα θα γίνουν καλοκαιριάτικα φέτος.

(τα παραπάνω, προφανώς, θα μπορούσαν να ισχύουν ομοίως για όλες τις ειδικότητες και γι αυτό η ανάρτηση έγινε στο συγκεκριμένο νήμα)




« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 04, 2022, 01:10:38 μμ από gtΠΕΟ2 »

Αποσυνδεδεμένος Patreas

  • Συνδρομητής
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2001
    • Προφίλ
Απ: Νέοι διορισμοί;;;
« Απάντηση #7320 στις: Ιούνιος 04, 2022, 01:00:25 μμ »
Patreas στο προχθεσινό μήνυμα σου είχες αφήσει δύο ερωτηματικά. Υπάρχει πλέον εικόνα ως προς αυτά;
Όχι, δεν έχει αλλάξει κάτι σε σχέση με το προχθεσινό αναλυτικό μήνυμά μου.

Αποσυνδεδεμένος nikolopol

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3425
  • ΠΕ 4.01
    • Προφίλ
Απ: Νέοι διορισμοί;;;
« Απάντηση #7321 στις: Ιούνιος 04, 2022, 01:01:33 μμ »
Πόντος στο ΥΠΑΙΘ που διεκδικεί (άλλο τι θα πετύχει) την κάλυψη τόσων οργανικών κενών στους ΠΕ70. Το 60%-40% αφορούσε τους ΠΕ04.04 και ήταν απάντηση σε regi84.

Συνάδελφοι, δεν είναι ωραίο όταν κάποιος (π.χ. trutg_20) γράψει κάτι (ας πούμε) «επικριτικό» εναντίον μου να του την «πέφτετε» (sic), σίγουρα δεν θα τον κάνετε να αισθανθεί βολικά να συνεχίσει να συμμετέχει στο forum. Εξάλλου υπάρχουν όλα τα μηνύματά μου και μπορεί κάποιος να ελέγξει τι έχω πει. Το κυριότερο: μπορώ να υπερασπιστώ τον εαυτό μου (αν χρειάζεται).

Ως προς την ημερομηνία που θα μάθουμε τον αριθμό είχα πει σε απάντηση στον Vagg91 το Σάββατο 21 Μαΐου: «27/5 εννοείς. Δύσκολα. Πιο πιθανό την μεθεπόμενη εβδομάδα.» Υπολογίζοντας ερχόμενη, επόμενη, μεθεπόμενη θα δείτε ότι εκεί βρισκόμαστε. Μακάρι να γίνουν αυτή την εβδομάδα που ξεκινά μεθαύριο Δευτέρα 6/6 και να είναι και οι τελικές, αφού (όπως είπα και σε προηγούμενη ανάρτηση) θεωρώ ότι είναι το πολύ 2-3 μέρες υπόθεση να καταλήξουν τουλάχιστον στον αριθμό. Ακόμα κι αν είχαν καταλήξει στον αριθμό, η επίσημη ανακοίνωσή του είναι σίγουρο ότι για επικοινωνιακούς λόγους δεν θα γινόταν τις προηγούμενες ημέρες (αυτό δεν σημαίνει ότι δεν θα τον μαθαίναμε τον αριθμό). Επίσης, για τα αρκετά αβέβαια θα έχετε προσέξει ότι μιλάω με πιθανότητες, όπως θεωρώ ότι είναι το σωστό.

Πάντως δεν είναι ντροπή να παραδεχτώ/-είς ότι πήγα/-ες κουβά σε μια πληροφορία, δεν χρειάζονται εγωισμοί σε αυτά τα θέματα και δεν μπορεί να βγαίνουν πάντα όλες οι πληροφορίες. Όταν, π.χ., λες στα μέσα Μαΐου ότι: «Μέσα στις επόμενες μέρες-το πολύ σε μια βδομάδα-αναμένεται να ανακοινωθεί ο αριθμός των μόνιμων διορισμών που θα γίνουν φέτος, μέχρι το καλοκαίρι, στην εκπαίδευση.» και μετά το γυρνάς στο «Πάντα τον Αύγουστο γίνονται οι διορισμοί, πού διαβάσατε ότι θα γίνουν νωρίτερα, στο FB?”, ε εντάξει τότε. Λες και η κουβέντα και το ενδιαφέρον των συναδέλφων ήταν για την ημερομηνία του ΦΕΚ διορισμών και όχι για τον αριθμό και (κυρίως) την κατανομή τους. Η οποία εξ αρχής είπα ότι είναι (και εξακολουθεί να είναι) ανοιχτή στη Γενική της Πρωτοβάθμιας, ενώ πράγματι προστέθηκε στο ερωτηματικό και το θέμα των ΕΕΠ-ΕΒΠ, για το οποίο έχω πει σε π.μ. (τουλάχιστον σε ΠΕ 23, FilipDrak, Daskalos!, μπορούν να το επιβεβαιώσουν) ότι πιστεύω πως θα καλυφθούν τα ΣΔΕΥ των ΚΕΔΑΣΥ στους επικείμενους διορισμούς αλλά δεν έχει κλειδώσει (όπως όντως φαίνεται ότι δεν έχει κλειδώσει).

Σχετικά με τους αιρετούς: και όταν ήταν στο Υπουργείο, συνέβαιναν πολλά πράγματα δίπλα τους και δεν έπαιρναν χαμπάρι. Πολλοί εξ αυτών διατηρούν ακόμα και σήμερα κάποια συνδικαλιστική ιδιότητα (π.χ. στην ΑΔΕΔΥ) και έχουν την ευχέρεια με αυτή τη θεσμική τους ιδιότητα να μιλούν άμεσα με πρόσωπα-κλειδιά. Τώρα αν και έτσι δεν μπορούν να μάθουν πράγματα αξιόπιστα, δεν τους φταίω. Ή νομίζουν ότι σηκώνω το τηλέφωνο και λέω: «Έλα κ. Γ.Γ., έχουμε κανά σιγουράκι για τους διορισμούς να γράψω στο pde.gr?». Απλώς πρέπει να προσπαθήσουν περισσότερο.

Patreas ευχαριστουμε. 


 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159599
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 469
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 16
Επισκέπτες: 446
Σύνολο: 462

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.099 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.