*

Αποστολέας Θέμα: Διορισμοί 2022  (Αναγνώστηκε 1507019 φορές)

0 μέλη και 6 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος old_one

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 56
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέοι διορισμοί;;;
« Απάντηση #8820 στις: Ιούνιος 19, 2022, 06:15:16 μμ »
Μην τρελένεστε όταν θα βγουν οι προσκλήσεις διορισμού θα αναφέρεται
Δεν έχουν δικαίωμα υποβολής αίτησης
.
.
.
Οι διορισθέντες στην ειδική αγωγή ...
Οι διορισθέντες στη γενική αγωγή...
.
.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Νέοι διορισμοί;;;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:09:37 »

Αποσυνδεδεμένος Vagg91

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2437
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέοι διορισμοί;;;
« Απάντηση #8821 στις: Ιούνιος 19, 2022, 06:19:25 μμ »
Και εγω συμφωνω με αυτο που λεει ο olde. Το γνωριζουν εκει στο ΥΠΑΙΘ οπως και περυσι που εν τελει της 3ΕΑ δεν εκαναν αιτηση στην 2ΓΕ

Αποσυνδεδεμένος vagg99

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 874
    • Προφίλ
Απ: Νέοι διορισμοί;;;
« Απάντηση #8822 στις: Ιούνιος 19, 2022, 06:24:34 μμ »
Έχει μετρήσει κάποιος πόσοι διορισμένοι στην ειδικη τον Μάρτιο του 2020 ως εεπ εβπ που είχαν δεύτερο πτυχίο εκπαιδευτικού διοριστηκαν πέρυσι στη γενική;
Εκεί, η αλήθεια είναι, ότι τους ξέφυγε στο υπουργείο και δεν προέβλεψαν τον αποκλεισμό τους, με αποτέλεσμα κάποιοι να μεταπήδησαν στη γενική, αφήνοντας κενό ως εεπ εβπ.
Αλλά πόσοι ήταν αυτοί; Ίσως αν υπήρχε πίνακας με δευτερα πτυχια των εεπ εβπ θα μπορούσαμε να το δούμε.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 19, 2022, 06:34:25 μμ από vagg99 »

Αποσυνδεδεμένος mts.ag

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4094
    • Προφίλ
Απ: Νέοι διορισμοί;;;
« Απάντηση #8823 στις: Ιούνιος 19, 2022, 06:40:55 μμ »
Έχει μετρήσει κάποιος πόσοι διορισμένοι στην ειδικη τον Μάρτιο του 2020 ως εεπ εβπ που είχαν δεύτερο πτυχίο εκπαιδευτικού διοριστηκαν πέρυσι στη γενική;
Εκεί, η αλήθεια είναι, ότι τους ξέφυγε στο υπουργείο και δεν προέβλεψαν τον αποκλεισμό τους, με αποτέλεσμα κάποιοι να μεταπήδησαν στη γενική, αφήνοντας κενό ως εεπ εβπ.
Αλλά πόσοι ήταν αυτοί; Ίσως αν υπήρχε πίνακας με δευτερα πτυχια των εεπ εβπ θα μπορούσαμε να το δούμε.

Για να μην παρεξηγηθεί αυτό που θα γράψω, θα πω αρχικά ότι ηθικά είμαι κατά του να διοριστουν κάποιοι δυο φορές σε τρία χρόνια, ενω άλλοι μένουν αδιόριστοι.

Ομως, ο αποκλεισμός τους δεν είναι απλή υποθεση, καθως ο περιορισμός του ενός χρόνου είναι στην προκήρυξη κλπ. Δεν είναι απλό να αλλάξει εκ των υστέρων ιδίως οταν αυτό εχει ξεκάθαρο σκοπό να αποκλείσει από κάποιους ένα δικαίωμα που νομότυπα κατέχουν. Προφανώς λοιπόν, επειδή οι εν λόγω ΕΒΠ/ΕΕΠ ήταν λίγοι και οι διορισμοί πολλοί, το άφησαν πέρυσι ή για να το πω καλύτερα δεν υπήρχε ιδιαίτερο ζήτημα. Φέτος θα δούμε.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 19, 2022, 07:07:27 μμ από mts.ag »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Νέοι διορισμοί;;;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:09:37 »

Αποσυνδεδεμένος Oliver

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 448
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Νέοι διορισμοί;;;
« Απάντηση #8824 στις: Ιούνιος 19, 2022, 07:13:59 μμ »
Η νομολογία αυτή σε συνδυασμό με την δική σας εκπεφρασμένη βούληση για μεγαλύτερη μοριοδότηση των κοινωνικών κριτηρίων στις προσλήψεις των εκπαιδευτικών (άλλωστε, χάρι στους πολυτέκνους μένουν ανοιχτά τμήματα και σχολεία σε πολλές μεριές της πατρίδας μας), αναμένουμε ΑΜΕΣΑ
(α) να αποκαταστήσετε την αδικία που διαπράχθηκε 12 χρόνια και να διορίσετε εκτός σειράς, στον τόπο της μόνιμης κατοικίας τους (όπως προέβλεπε ο νόμος βάσει του οποίου απέκτησαν δικαίωμα διορισμού) οι περίπου 200 πολύτεκνοι εκπαιδευτικοί της κλειστής λίστας του 2010,
(β)   να διορίσετε κατά προτεταιότητα τους πολύτεκνους εκπαιδευτικούς στον τόπο μόνιμης κατοικίας τους και μετά όλους τους υπόλοιπους εκπαιδευτικούς βάσει μορίων,
(γ)   να προτάξετε στη λίστα των αναπληρωτών εκπαιδευτικούς τους πολύτεκνους όπως ίσχυε επί τόσα χρόνια χωρίς κανένα πρόβλημα.


https://www.aspe.gr/information/62-%CE%B8%CE%AD%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B1-%CE%B5%CE%BA%CF%80%CE%B1%CE%B9%CE%B4%CE%B5%CF%85%CF%84%CE%B9%CE%BA%CF%8E%CE%BD-%CF%80%CE%BF%CE%BB%CF%85%CF%84%CE%AD%CE%BA%CE%BD%CF%89%CE%BD/3844-%CE%B7-%CE%B1%CF%83%CF%80%CE%B5-%CE%B6%CE%B7%CF%84%CE%AC-%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CE%B1%CF%80%CE%BF%CE%BA%CE%B1%CF%84%CE%AC%CF%83%CF%84%CE%B1%CF%83%CE%B7-%CE%B1%CE%B4%CE%B9%CE%BA%CE%AF%CE%B1%CF%82-%CF%80%CE%BF%CE%BB%CF%8D%CF%84%CE%B5%CE%BA%CE%BD%CF%89%CE%BD-%CE%B5%CE%BA%CF%80%CE%B1%CE%B9%CE%B4%CE%B5%CF%85%CF%84%CE%B9%CE%BA%CF%8E%CE%BD-%CF%84%CE%B7%CF%82-%CE%BA%CE%BB%CE%B5%CE%B9%CF%83%CF%84%CE%AE%CF%82-%CE%BB%CE%AF%CF%83%CF%84%CE%B1%CF%82-%CF%84%CE%BF%CF%85-2010?fbclid=IwAR3n67evA3iUvutbRSShVFM1KJTzKk5Vky2kv6xxDHyoWpKf1crPpO4mNco

Αποσυνδεδεμένος Vagg91

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2437
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέοι διορισμοί;;;
« Απάντηση #8825 στις: Ιούνιος 19, 2022, 07:16:58 μμ »
Ολιβερ γιατι το βαζεις αυτο εδω ; και στην προκηρυξη τηε Ειδικης που εκανες φετος τα χαρτια σου, μοριοδοτουνται οι πολυτεκνοι. Ειναι και οι ασεπιτες του 2008

Αποσυνδεδεμένος menandros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1347
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέοι διορισμοί;;;
« Απάντηση #8826 στις: Ιούνιος 19, 2022, 07:27:28 μμ »

Αποσυνδεδεμένος Marilita87

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 198
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέοι διορισμοί;;;
« Απάντηση #8827 στις: Ιούνιος 19, 2022, 07:29:20 μμ »
Για να μην παρεξηγηθεί αυτό που θα γράψω, θα πω αρχικά ότι ηθικά είμαι κατά του να διοριστουν κάποιοι δυο φορές σε τρία χρόνια, ενω άλλοι μένουν αδιόριστοι.

Ομως, ο αποκλεισμός τους δεν είναι απλή υποθεση, καθως ο περιορισμός του ενός χρόνου είναι στην προκήρυξη κλπ. Δεν είναι απλό να αλλάξει εκ των υστέρων ιδίως οταν αυτό εχει ξεκάθαρο σκοπό να αποκλείσει από κάποιους ένα δικαίωμα που νομότυπα κατέχουν. Προφανώς λοιπόν, επειδή οι εν λόγω ΕΒΠ/ΕΕΠ ήταν λίγοι και οι διορισμοί πολλοί, το άφησαν πέρυσι ή για να το πω καλύτερα δεν υπήρχε ιδιαίτερο ζήτημα. Φέτος θα δούμε.

Αφού ρυθμιστεί ηθικά αυτό ώστε ο καθένας να παίρνει μόνο ένα διοριστήριο εγώ θα ήθελα να μου δώσει ο Μητσοτάκης και ένα από τα 36 ακίνητά του. Για να έχω κι από αυτά ένα αν γίνεται, το βρίσκω ανήθικο να μαζεύουν πολλά ακίνητα λίγοι και άλλοι να μην έχουν κανένα.                       

Αποσυνδεδεμένος mts.ag

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4094
    • Προφίλ
Απ: Νέοι διορισμοί;;;
« Απάντηση #8828 στις: Ιούνιος 19, 2022, 07:37:09 μμ »
Αφού ρυθμιστεί ηθικά αυτό ώστε ο καθένας να παίρνει μόνο ένα διοριστήριο εγώ θα ήθελα να μου δώσει ο Μητσοτάκης και ένα από τα 36 ακίνητά του. Για να έχω κι από αυτά ένα αν γίνεται, το βρίσκω ανήθικο να μαζεύουν πολλά ακίνητα λίγοι και άλλοι να μην έχουν κανένα.                     

Δεν είμαι σίγουρος ότι καταλαβαίνω το πνεύμα σας, αλλά ας είναι. Άλλωστε το τι θεωρώ εγω (ή εσείς) ηθικό δεν έχει καμία σημασία. Το τι είναι νόμιμο μετράει.

Αποσυνδεδεμένος Marilita87

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 198
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέοι διορισμοί;;;
« Απάντηση #8829 στις: Ιούνιος 19, 2022, 07:40:58 μμ »
Δεν είμαι σίγουρος ότι καταλαβαίνω το πνεύμα σας, αλλά ας είναι. Άλλωστε το τι θεωρώ εγω (ή εσείς) ηθικό δεν έχει καμία σημασία. Το τι είναι νόμιμο μετράει.

Συμφωνώ απόλυτα. Ωστόσο εννοούσα ότι το βρίσκω απίθανο να ρυθμιστεί.


Αποσυνδεδεμένος mts.ag

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4094
    • Προφίλ
Απ: Νέοι διορισμοί;;;
« Απάντηση #8830 στις: Ιούνιος 19, 2022, 07:42:46 μμ »
Συμφωνώ απόλυτα. Ωστόσο εννοούσα ότι το βρίσκω απίθανο να ρυθμιστεί.

Και μένα αυτή είναι η εκτίμηση μου. Μέχρι στιγμής άλλωστε, η συγκεκριμένη ηγεσία του ΥΠΑΙΘ δεν έχει δώσει δείγματα ότι στο θέμα των διορισμών παρεκκλίνει από το τυπικό.

Αποσυνδεδεμένος kapoioskapoukapote

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2380
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήτω η παιδεία (μας)!
    • Προφίλ
Απ: Νέοι διορισμοί;;;
« Απάντηση #8831 στις: Ιούνιος 19, 2022, 07:43:39 μμ »
Μα ακριβώς αυτό είναι το πρόβλημα στην Ελλάδα. Το νόμιμο αλλά όχι ηθικό.
Στην προκειμένη περίπτωση, όσο ανήθικο ή άδικο (όπως το ορίζει ο καθένας) είναι να διορίζεται ένας δύο ή τρεις φορές και άλλος καθόλου, τόσο ανήθικο και άδικο είναι και ένας μόνιμος ή ένας αιώνιος αναπληρωτής να έχει δεύτερη ή και τρίτη θέση δημοσίου τρόπο τινά (ΙΕΚ, ΚΕΚ, ΑΕΙ-ΤΕΙ, ΣΔΕ, ΚΔΒΜ κτλ.) και κάποιοι να είναι άνεργοι.
Επειδή λοιπόν το ηθικό και το άδικο είναι υποκειμενικά ενώ το νόμιμο είναι αντικειμενικό (εδώ γελάμε όσοι θέλουμε), περνάμε όλοι τέλεια!!!
Οι άνθρωποι γεννιούνται αμόρφωτοι, όχι ηλίθιοι. Γίνονται ηλίθιοι με την εκπαίδευση.
Μπέρτραντ Ράσελ

Αποσυνδεδεμένος Dimitrης

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 26
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέοι διορισμοί;;;
« Απάντηση #8832 στις: Ιούνιος 19, 2022, 08:15:34 μμ »
ΠΕ70 κοντά στο 2.600, έχω περισσότερες πιθανότητες να πιάσω Καστελόριζο ή να προσληφθώ σαν αναπληρωτής;;;; ;D ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος daskalos2365

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 524
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέοι διορισμοί;;;
« Απάντηση #8833 στις: Ιούνιος 19, 2022, 08:18:19 μμ »
Καλησπέρα. Όλα είναι θέμα ρίσκου. Με τέτοια θέση του χρόνου είναι πολύ πιθανό εφόσον θα γίνουν πάλι διορισμοί να διοριστείς σε κενό σε περιοχή που επιθυμείς. Οπότε τα βάζεις κάτω και τα ζυγίζεις. Και 2300 να πάρει, με τα 330 ατομα της ειδικής συν κάποιες προσπεράσεις, θα είσαι λογικά μέσα αν βάλεις όλες τις περιοχές. Οπότε σκέψου το καλά

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159787
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 621
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 7
Επισκέπτες: 556
Σύνολο: 563

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.102 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.