*

Αποστολέας Θέμα: Διορισμοί 2022  (Αναγνώστηκε 1495865 φορές)

0 μέλη και 4 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος lucib

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 101
    • Προφίλ
Απ: Νέοι διορισμοί;;;
« Απάντηση #9198 στις: Ιούνιος 23, 2022, 12:32:09 μμ »
Πάντως εγώ τόσα χρόνια ένα. ΠΕ86 που να δουλεύει στο δημοτικό δεν έχω δει. Ας μην μιλήσω για το παιδαγωγικό έλλειμμα ειδικοτήτων γενικότερα.

άσε, εδώ δε δουλεύουν οι δάσκαλοι με 4 και 5 ώρες γλώσσα και μαθηματικά και έρχονται τα παιδιά στη δευτεροβάθμια ντουβάρια. Πόσο μάλλον ο κακομοίρης ο πληροφορικός με μισή ώρα μάθημα τη βδομάδα.

ΤΚ, σε προηγούμενες σελίδες είχε γραφεί, και ήταν εκτός θέματος, για κάποιους δασκάλους που επί ετών 1995-2003 είχαν χαμηλότατες βάσεις, της τάξεως του 11-12, λόγω ανεργίας (στα μέρη μου ήταν πολύ καλύτερα να πέρναγες ΤΕΙ). Ε, αυτοί οι άνθρωποι είναι πλέον στα σχολεία, και είτε το θέλεις είτε όχι, δεν είναι και το καλύτερο υλικό. Σχολιασα τη λέξη που εσύ έγραψες, ότι το πτυχίο τους είναι αμιγώς για την εκπαίδευση. Και του χειρούργου από Βουλγαρία είναι να κάνει εγχειρήσεις, εγώ όμως δε θα τον εμπιστευόμουνα.
Και μη μου πεις για μαθηματικούς και φιλόλογους με βάση 8 γιατί αυτά συνέβησαν πρόσφατα και αυτοί δεν έχουν βγεί ακόμη στα σχολεία, όταν βγουν να είμαστε καλά να τα ξανασυζητήσουμε.

Κατά τα άλλα γράφω εντελώς φιλικά και σου εύχομαι καλό διορισμό.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Νέοι διορισμοί;;;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:20:55 »

Αποσυνδεδεμένος Logikos-3

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1573
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέοι διορισμοί;;;
« Απάντηση #9199 στις: Ιούνιος 23, 2022, 12:33:00 μμ »
Για μένα το πρόβλημα είναι ότι δεν βγήκε ακομα η κατανομή, ενώ είναι έτοιμη...

Βγάλτε την...

Αποσυνδεδεμένος Vagg91

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2437
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέοι διορισμοί;;;
« Απάντηση #9200 στις: Ιούνιος 23, 2022, 12:35:37 μμ »
Συμφωνα με τον Μπρατη, πρεπει πρωτα να γινει Υπουργικο Συμβουλειο για να εγκριθουν οι 8586 διορισμοι..οποτε παει σιγουρα για την επομενη εβδομαδα...εφοσον παντα γινει Υπουργικο και εχει ως θεμα του τους διορισμους..το προηγουμενο δεν τους ειχε

Αποσυνδεδεμένος troktiko

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1983
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Νέοι διορισμοί;;;
« Απάντηση #9201 στις: Ιούνιος 23, 2022, 12:39:26 μμ »
Δεν είναι το μόνο πρόβλημα σας @troktiko. Υπάρχει ένα γενικότερο κόμπλεξ κατωτερότητας που βγαίνει πολύ άσχημα σε τέτοιες περιστάσεις όπως τώρα με τους διορισμούς.

Εμένα πάντως οι ίδιοι οι γυμναστές μου έχουν πει ότι τότε με την Ολυμπιακή παιδεία είχε πάρει πάρα πολλούς γυμναστές που δημιούργησαν φοβερές υπεραριθμίες και για αυτό ακόμα και σήμερα πάρα πολλι  χώνονται σε γραφεία γιατί δεν έχουν τι να τους κάνουν.
επειδη τονπας σε κατι που δεν γνωρίζεις θα σου πω μονο οτι χθες δόθηκαν 300 αποσπασεις σε ομοσπονδίες. Αυτοι οι άνθρωποι δεν ειναι ποτε στο σχολείο . Η υπεράριθμια λοιπόν που εσυ αναγράφεις ειναι αυτο! Δεν εχει γινει επικαιροποιηση οργανικων θεσεων και η Ολυμπίακη παιδεια πλεον παει . Συνταξιούχοι ειναι οι περισσότεροι.  Δεν γνωρίζεις
‘’Intelligence is the ability to adapt to change’’ Steven Hawking

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Νέοι διορισμοί;;;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:20:55 »

Αποσυνδεδεμένος ΤΚ

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 753
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέοι διορισμοί;;;
« Απάντηση #9202 στις: Ιούνιος 23, 2022, 12:42:43 μμ »
άσε, εδώ δε δουλεύουν οι δάσκαλοι με 4 και 5 ώρες γλώσσα και μαθηματικά και έρχονται τα παιδιά στη δευτεροβάθμια ντουβάρια. Πόσο μάλλον ο κακομοίρης ο πληροφορικός με μισή ώρα μάθημα τη βδομάδα.

ΤΚ, σε προηγούμενες σελίδες είχε γραφεί, και ήταν εκτός θέματος, για κάποιους δασκάλους που επί ετών 1995-2003 είχαν χαμηλότατες βάσεις, της τάξεως του 11-12, λόγω ανεργίας (στα μέρη μου ήταν πολύ καλύτερα να πέρναγες ΤΕΙ). Ε, αυτοί οι άνθρωποι είναι πλέον στα σχολεία, και είτε το θέλεις είτε όχι, δεν είναι και το καλύτερο υλικό. Σχολιασα τη λέξη που εσύ έγραψες, ότι το πτυχίο τους είναι αμιγώς για την εκπαίδευση. Και του χειρούργου από Βουλγαρία είναι να κάνει εγχειρήσεις, εγώ όμως δε θα τον εμπιστευόμουνα.
Και μη μου πεις για μαθηματικούς και φιλόλογους με βάση 8 γιατί αυτά συνέβησαν πρόσφατα και αυτοί δεν έχουν βγεί ακόμη στα σχολεία, όταν βγουν να είμαστε καλά να τα ξανασυζητήσουμε.

Κατά τα άλλα γράφω εντελώς φιλικά και σου εύχομαι καλό διορισμό.

Πίστεψέ με πάντως αυτό που λέω για τους Πε86 δεν το λέω επιθετικά για να σου την πω. Το εννοώ. Έχω και πτυχίο πληροφορικής(από ΑΕΙ). Ναι είναι δύσκολες σχολές. Αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι θα γίνεις καλός πληροφορικός. Συγγνώμη αλλά το μια ώρα την εβδομάδα είναι δικαιολογία. Μπορούσατε να κάνετε παπάδες και δυστυχώς όσους έχω δει δεν έκαναν τίποτα. Με μια ώρα εργαστήρια δεξιοτητων έμαθα βασικές αρχές προγραμματισμού στους μαθητές μου . Και τους άρεσε πολύ. Και όταν ρωτάω τι κάνουν στο εργαστήριο πληροφορικής μου λένε παίζουμε. Ή τίποτα. Δε λέω ότι όλοι είναι έτσι..αλλά επειδή δεν υπάρχει έλεγχος απο τους γονείς , υπάρχει μεγαλύτερο περιθώριο για τεμπελιά. Και οι δάσκαλοι είναι τεμπέληδες. Αλλά δεν μπορείς να μην κάνεις τίποτα. Γιατί θα έρθει ο γονιός και θα ζητήσει τα ρέστα και πολύ καλά θα κάνει.

Το ότι πάνε κάποια παιδιά ντουβαρια στο γυμνάσιο δνενευθνεται ο δάσκαλος. Και από τους 10 άριστους στο γυμνάσιο μέχρι το λύκειο θα μείνουν τρεις. Μην μιλήσουμε για το Βατερλώ των πανελληνίων όπου κάθε χρόνο και χειρότερα. Για όλα φταίνε οι δάσκαλοι?

Να ξέρεις επειδή αυτή την πιπίλα του κοινωνικού αυτοματισμού εναντίον των δασκάλων την αναπαράγουν πολύ αυτό θα γυρίσει μπούμερανγκ κάποια στιγμή και στους υπόλοιπους να το θυμάσαι αυτό. Και έρχομαι να σου πω επειδή ξέρεις πόσα μαθηματικά έχει και ένα άει πληροφορικής ότι τον έχεις κάνει γραμμική άλγεβρα η απειροστικό λογισμό δεν σε προετοιμάζει κατάλληλα για να διδάξεις σε ένα δημοτικό. Εκτός αν πιστεύεις ότι οι δάσκαλοι δεν ξέρουν ούτε πρόσθεση ούτε προπαίδεια. Ή δεν ξέρουμε γραμματική. Οκ σεβαστό αν το πιστεύεις. Ο καθένας πιστεύει ότι τον βολεύει για την κοσμοθεωρία του.

Αποσυνδεδεμένος ΤΚ

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 753
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέοι διορισμοί;;;
« Απάντηση #9203 στις: Ιούνιος 23, 2022, 12:44:14 μμ »
Για μένα το πρόβλημα είναι ότι δεν βγήκε ακομα η κατανομή, ενώ είναι έτοιμη...

Βγάλτε την...

Αυτό θέλω κνγω . Να βγει να ξεμπερδευουνε.

Αποσυνδεδεμένος troktiko

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1983
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Νέοι διορισμοί;;;
« Απάντηση #9204 στις: Ιούνιος 23, 2022, 12:46:05 μμ »
Τκ επισης μην μιλησουμε για τις αναθεσεις.  Ειναι οφ τοπικ. Σου αναφέρω γιατί τα έχουμε ολοι με τους δασκάλους
‘’Intelligence is the ability to adapt to change’’ Steven Hawking

Αποσυνδεδεμένος daskalos2365

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 520
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέοι διορισμοί;;;
« Απάντηση #9205 στις: Ιούνιος 23, 2022, 12:46:13 μμ »
Αντί να καθόμαστε να τα ρίχνουμε η μία ειδικότητα στην άλλη η λύση είναι μία: Δημιουργία συστήματος από το Υπουργείο, ανοιχτό προς το κοινό, με την δημοσιοποίηση όλων των λειτουργικών κενών ανά σχολική χρονιά. Έτσι, θα έχει ο κόσμος μια εικόνα για τις ανάγκες της εκπαίδευσης και με αυτό το σύστημα θα γίνονται και οι διορισμοί. Πλασματικά υπάρχουν παντού. Αλλά είναι κρίμα να τσακωνόμαστε αντί να ενωθουμε και να διεκδικήσουμε το δίκιο μας. Καλύτερους μισθούς. Να έχουμε κάποια προνόμια όσοι δουλεύουμε σε νησιά και δυσπρόσιτες περιοχές. Μόνο ενωτικά θα τα καταφέρουμε. Για αυτό και φέτος έπρεπε να ήταν κοντά 11.500 διορισμοί και να καλύπτονταν όλα τα οργανικά κενά. Αυτά από εμένα.

Αποσυνδεδεμένος ALEX85

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 91
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέοι διορισμοί;;;
« Απάντηση #9206 στις: Ιούνιος 23, 2022, 12:46:30 μμ »
Παιδιά, το να λέμε οι δάσκαλοι δεν δουλεύουν, οι γυμναστές δεν δουλεύουν κτλ ειναι τελείως λάθος και άδικο. Ναι, υπάρχουν δασκαλοι που δεν κάνουν αυτά που πρέπει, υπάρχουν μουσικοί που δεν κάνουν αυτα που πρέπει, υπάρχουν γυμναστές που δεν κάνουν αυτά που πρέπει κτλ. Το βλέπουμε καθημερινά στα σχολεία. Το ίδιο συμβαίνει σε ολα τα επαγγέλματα. Δεν είναι όλοι οι γιατροί σε ενα νοσοκομείο το ίδιο καλοί και σωστοί στη δουλειά τους. Αυτο, όμως, δεν σημαίνει ότι όλοι κάνουν το ίδιο. Συνεπώς, μην το γενικευουμε και βγάζουμε έναν ολόκληρο κλάδο άχρηστο. Ειναι άδικο αυτό για όλους μας.

Αποσυνδεδεμένος daskalos2365

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 520
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέοι διορισμοί;;;
« Απάντηση #9207 στις: Ιούνιος 23, 2022, 12:50:54 μμ »
Παιδιά, το να λέμε οι δάσκαλοι δεν δουλεύουν, οι γυμναστές δεν δουλεύουν κτλ ειναι τελείως λάθος και άδικο. Ναι, υπάρχουν δασκαλοι που δεν κάνουν αυτά που πρέπει, υπάρχουν μουσικοί που δεν κάνουν αυτα που πρέπει, υπάρχουν γυμναστές που δεν κάνουν αυτά που πρέπει κτλ. Το βλέπουμε καθημερινά στα σχολεία. Το ίδιο συμβαίνει σε ολα τα επαγγέλματα. Δεν είναι όλοι οι γιατροί σε ενα νοσοκομείο το ίδιο καλοί και σωστοί στη δουλειά τους. Αυτο, όμως, δεν σημαίνει ότι όλοι κάνουν το ίδιο. Συνεπώς, μην το γενικευουμε και βγάζουμε έναν ολόκληρο κλάδο άχρηστο. Ειναι άδικο αυτό για όλους μας.
Εύγε!!!! Φωνές σαν την δική σου πρέπει να ακούγονται πιο πολύ. Κανένας κλάδος δεν είναι καλύτερος από τον άλλον. Όλοι χρειάζονται για την ολόπλευρη ανάπτυξη ενός παιδιού.

Αποσυνδεδεμένος lucib

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 101
    • Προφίλ
Απ: Νέοι διορισμοί;;;
« Απάντηση #9208 στις: Ιούνιος 23, 2022, 01:03:59 μμ »
Συνεπώς, μην το γενικευουμε και βγάζουμε έναν ολόκληρο κλάδο άχρηστο. Ειναι άδικο αυτό για όλους μας.
συμφωνώ και απολογούμαι για τον τόνο μου, αλλά έχω πετύχει κι εγώ κάτι δασκάλους φιλέτα. Να είναι 22/12 και να τους κάνει το κεφάλαιο για το Πολυτεχνείο, εκτός τόπου και χρόνου. Να πηδάει το Χριστουγεννιάτικο, να μην κάνει το λεξικό, να μην κάνει τη εφημερίδα, να πηδάει το Πασχαλινο και να φτάνει στο τέλος στο 21 απ'τα 24. Δε μιλάμε για λάθη στα μαθηματικά, ακόμη και σε ρέστα από δίευρω. Δε ξέρω αν είσαι δάσκαλος, μιλάω για Β'δημοτικού. Ο ΤΚ θα ξέρει σε τί αναφέρομαι.

Με μια ώρα εργαστήρια δεξιοτητων έμαθα βασικές αρχές προγραμματισμού στους μαθητές μου . Και τους άρεσε πολύ. Και όταν ρωτάω τι κάνουν στο εργαστήριο πληροφορικής μου λένε παίζουμε. Ή τίποτα. Δε λέω ότι όλοι είναι έτσι..

Στην πληροφορική σου λένε παίζουμε. Μπράβο για τη θέλησή σου στο εργαστήρι αλλά μη μου πεις ότι και στις άλλες δεξιότητες δεν υπάρχουν δάσκαλοι που τα αφήνουν να παίζουν... Στα παιδιά μου σε μόνιμη βάση..
Στα υπόλοιπα έχεις απόλυτο δίκιο, κι εγώ έχω κάνει πολλά μονόωρα και και μια χαρά μπορείς να δουλέψεις αν θες. Από το μαθουν excel Β γυμνασίου μέχρι Python Γ λυκείου (εκεί πια είναι όποιος τον νοιάξει να ασχοληθεί, αλλά ναι, σε μονόωρο μπορεί να μάθει).
Καλό διορισμό και πάλι.

Αποσυνδεδεμένος nhsiotis

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 93
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέοι διορισμοί;;;
« Απάντηση #9209 στις: Ιούνιος 23, 2022, 01:10:57 μμ »
Αν καταλαβαίνω καλά θέλετε να συνδεθεί η αξιολόγησή μας και με τις προσλήψεις μόνιμου προσωπικού...
δυστυχώς, μέχρι τώρα εξαρτώνται από τα οργανικά κενά και τις προθέσεις του υπουργείου....

Αποσυνδεδεμένος lucib

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 101
    • Προφίλ
Απ: Νέοι διορισμοί;;;
« Απάντηση #9210 στις: Ιούνιος 23, 2022, 01:26:31 μμ »
Αν καταλαβαίνω καλά θέλετε να συνδεθεί η αξιολόγησή μας και με τις προσλήψεις μόνιμου προσωπικού...
δυστυχώς, μέχρι τώρα εξαρτώνται από τα οργανικά κενά και τις προθέσεις του υπουργείου....

Αν ρωτάτε εμένα, καταλαβαίνετε λάθος (χτες απείχα από το Σύλλογο για την αξιολόγηση).

Θα ήθελα να είχα τη στήριξη της διευθύντριας του Δημοτικού όταν της ανέφερα διάφορα συμβάντα, και όχι να προσπαθεί να τον καλύψει γιατί έλα μωρέ τώρα πού να μπλέκεις. Μιλάμε για πλούσιο νησί που 13 στους 15 γονείς έβαλαν δάσκαλο το απόγευμα στα παιδιά τους.

nikolopol το λήγω εδώ, συγγνώμη και πάλι.

Αποσυνδεδεμένος felina

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 25
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέοι διορισμοί;;;
« Απάντηση #9211 στις: Ιούνιος 23, 2022, 01:34:22 μμ »
Θέλω να πιστεύω αφού είναι έτοιμη η κατανομή..να κάνει ανακοινώσεις ο κ. Οικονόμου σήμερα..άυριο..
Πώς άραγε θα γίνει όμως η κατανομή των 1500 στην ειδική;;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158560
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 541
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 380
Σύνολο: 389

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.103 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.