*

Αποστολέας Θέμα: Διορισμοί 2022  (Αναγνώστηκε 1509127 φορές)

0 μέλη και 6 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος PASAS123

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέοι διορισμοί;;;
« Απάντηση #12096 στις: Ιούλιος 17, 2022, 12:07:59 μμ »
georgia4.. έχουν περάσει 10 χρόνια που έγραψα για πρώτη φορά ότι πρέπει να σταματήσει η μεταφορά προϋπηρεσίας από ειδική σε γενική... τοτε αυτό ίσχυε. Αλλά βλέπεις οι του υπουργείου είχαν εφαρμόσει το κουτάκι και οι προσλήψεις στην ειδική γίνονταν τουλαχιστον με ένα 30% από τους πίνακες της γενικής την ίδια ώρα οι πινακες είχαν κλειδώσει για μια 5ετια και δεκάδες αναπληρωτες με προσόντα ειδικης ήταν απέξω. Πέρασαν χρόνια για να έλθει ο απίθανος γαβρογλου με ένα νόμο και ένα άρθρο να το κάνει ακόμη χειρότερα.Μεταφορα προϋπηρεσίας από ειδική σε γενική και αντίστροφα όπως επίσης μεταφορά προϋπηρεσίας από κλάδο σε κλάδο.. φαντάσου αναπληρωτής με προϋπηρεσία στον κλάδο μουσικης...δεν έχω τίποτα με τον κλάδο... επειδή πριν από 20 χρόνια είχε αποκτήσει.. τυχαία το γράφω... πτυχίο πληροφορικής όχι μόνο να κάνει μεταφορά προϋπηρεσίας και σε ειδικη και σε γενική του δίνει ακόμη και 7 μόρια. Εγώ έχω προϋπηρεσία μόνο στην ειδική... σημείωση τα 7 αυτά μόρια εγώ τα έκανα με 3 χρόνια μειωμένου.. γιατί εκείνες τις εποχές Αρβανιτοπουλος και Λοβέρδος στην ειδική αγωγή και στον κλάδο Πε86 έκαναν 53 προσλήψεις μόνο ΔΕ και λίγες μειωμένου και αυτές μετά τον Φλεβάρη.Είμαι 14 χρόνια αναπληρωτής και από αυτή την κατάσταση μάλλον θα είμαι και του χρόνου αναπληρωτής..ενω αν ίσχυε αυτό που φώναζα εδώ και χρόνια ίσως να είχα διορισμό και από την πρώτη φαση
σε νιώθω απόλυτα
τα ιδια και σε εμάς

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Νέοι διορισμοί;;;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:20:44 »

Αποσυνδεδεμένος daskalos2365

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 524
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέοι διορισμοί;;;
« Απάντηση #12097 στις: Ιούλιος 17, 2022, 12:56:42 μμ »
Ήμουν μέλος από το 2016. Ξεκίνησα να γράφω πριν κάνα δυο μήνες. Υπάρχει πολύ τοξικό κλίμα. Είναι δικαιολογημένο να ακούγονται παράπονα, αλλά αδικαιολόγητο να γίνεται επίθεση σε έναν κλάδο. Λες και ο Χ δάσκαλος ή η Ψ δασκάλα πήγαν στο Υπουργείο και είπαν διόρισε μόνο δασκάλους. Θα τους έδιωχναν και θα είχαν δίκιο. Η Δευτεροβάθμια καλύφθηκε σχεδόν 100% πλην Φυσικών. Έπεσε τσεκούρι στα ΕΒΠ-ΕΕΠ και σε κάποιες ειδικότητες της Πρωτοβάθμιας. Θα γίνει σύσταση οργανικών κενών και οι διορισμοί ευελπιστούμε να συνεχιστούν και τα επόμενα χρόνια. Άλλωστε αυτά ήταν μέσα στις δηλώσεις του γ.γ. του Υπουργείου Παιδείας στον  σύλλογο του ΣΑΚΕΑ. Μακάρι τα συνδικαλιστικά όργανα και σύλλογοι εκπαιδευτικών να πιέσουν να γίνουν διορισμοί και το 2023.

Αποσυνδεδεμένος than11

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 139
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέοι διορισμοί;;;
« Απάντηση #12098 στις: Ιούλιος 17, 2022, 12:57:55 μμ »
Λογικά η πρόσκληση για διορισμό και την επιλογή των κενών θα βγει μετά το Φεκ που θα δημοσιευτεί για τα ΑΕΙ που περιλαμβάνει και τον αποκλεισμό των νεοδιόριστων. Πότε εκτιμάτε ότι θα γίνει αυτό;

Αποσυνδεδεμένος Alan Turing

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 683
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Νέοι διορισμοί;;;
« Απάντηση #12099 στις: Ιούλιος 17, 2022, 01:04:12 μμ »
Δεν γίνεται επίθεση μόνο σε έναν κλάδο. Και μεταξύ ειδικοτήτων γίνεται χαμός.
Ας ασχολούνται οι Πρωτοβάθμιοι με τα της Πρωτοβάθμιας και οι Δευτεροβάθμιοι με τα της Δευτεροβάθμιας.

ΥΓ1 τα ποσοστά δεν λένε πάντα την αλήθεια, ακόμα και αν είναι σωστά.
ΥΓ2 Μάλλον εννοείς "Βιολόγους" και όχι Φυσικούς.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Νέοι διορισμοί;;;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:20:44 »

Αποσυνδεδεμένος lilium1990

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1059
    • Προφίλ
Απ: Νέοι διορισμοί;;;
« Απάντηση #12100 στις: Ιούλιος 17, 2022, 01:20:33 μμ »
Και τώρα η ερώτηση:  τι προτιμάμε όσοι έχουμε εργαστει στο δημόσιο και πιο παλιά; (εγώ από το 2009). Ασφάλεια Δημοσίου ή Ικα;
Υπάρχει κάποιο αντίστοιχο νήμα;

Αποσυνδεδεμένος georkonstan79

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 18
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέοι διορισμοί;;;
« Απάντηση #12101 στις: Ιούλιος 17, 2022, 01:21:32 μμ »
georgia4.. έχουν περάσει 10 χρόνια που έγραψα για πρώτη φορά ότι πρέπει να σταματήσει η μεταφορά προϋπηρεσίας από ειδική σε γενική... τοτε αυτό ίσχυε. Αλλά βλέπεις οι του υπουργείου είχαν εφαρμόσει το κουτάκι και οι προσλήψεις στην ειδική γίνονταν τουλαχιστον με ένα 30% από τους πίνακες της γενικής την ίδια ώρα οι πινακες είχαν κλειδώσει για μια 5ετια και δεκάδες αναπληρωτες με προσόντα ειδικης ήταν απέξω. Πέρασαν χρόνια για να έλθει ο απίθανος γαβρογλου με ένα νόμο και ένα άρθρο να το κάνει ακόμη χειρότερα.Μεταφορα προϋπηρεσίας από ειδική σε γενική και αντίστροφα όπως επίσης μεταφορά προϋπηρεσίας από κλάδο σε κλάδο.. φαντάσου αναπληρωτής με προϋπηρεσία στον κλάδο μουσικης...δεν έχω τίποτα με τον κλάδο... επειδή πριν από 20 χρόνια είχε αποκτήσει.. τυχαία το γράφω... πτυχίο πληροφορικής όχι μόνο να κάνει μεταφορά προϋπηρεσίας και σε ειδικη και σε γενική του δίνει ακόμη και 7 μόρια. Εγώ έχω προϋπηρεσία μόνο στην ειδική... σημείωση τα 7 αυτά μόρια εγώ τα έκανα με 3 χρόνια μειωμένου.. γιατί εκείνες τις εποχές Αρβανιτοπουλος και Λοβέρδος στην ειδική αγωγή και στον κλάδο Πε86 έκαναν 53 προσλήψεις μόνο ΔΕ και λίγες μειωμένου και αυτές μετά τον Φλεβάρη.Είμαι 14 χρόνια αναπληρωτής και από αυτή την κατάσταση μάλλον θα είμαι και του χρόνου αναπληρωτής..ενω αν ίσχυε αυτό που φώναζα εδώ και χρόνια ίσως να είχα διορισμό και από την πρώτη φαση
εδώ θα διαφωνήσω ... δεν είναι ένας μουσικός που κάνει πληροφορική αλλά ένας πληροφορικός(αφού έχει βασικό πτυχίο πληροφορικής) που έχει εμπειρία διδακτική άλλου αντικειμενου που σίγουρα είναι πολύ καλύτερα από το να μην είχε καθόλου.... Αν ήταν έτσι τότε δεν θα έπρεπε να μετράει και η προϋπηρεσία από βαθμίδα σε βαθμίδα. Τι σχέση πχ έχει ένας ΠΕ86 που διδάσκει 15 χρόνια σε αθμια να πάει να διδάξει ΑΕΠΠ

Αποσυνδεδεμένος tolakis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1557
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέοι διορισμοί;;;
« Απάντηση #12102 στις: Ιούλιος 17, 2022, 01:25:06 μμ »
Μαζί με τους διορισμούς σε Εβπ-ΕΕΠ καλό είναι να δούμε και τους διορισμούς σε ΔΕ ειδική. Εδώ θα δούμε ότι το ποσοστό κάλυψης ήταν 50% βάση οργανικών.. είδαμε ότι σε αρκετούς κλάδους όπου ο αριθμός υποψηφίων στους πίνακες ήταν μικρότερος των οργανικών έγινε το εξής.Κλαδος με οργανικά κενά πχ 20 αριθμός υποψηφίων 2...διορισμοι 1...αυτο δεν είναι αδικία;;; Και ήταν αρκετοί οι κλαδοι

Αποσυνδεδεμένος No_excuses

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 601
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέοι διορισμοί;;;
« Απάντηση #12103 στις: Ιούλιος 17, 2022, 01:44:10 μμ »
Λογικά η πρόσκληση για διορισμό και την επιλογή των κενών θα βγει μετά το Φεκ που θα δημοσιευτεί για τα ΑΕΙ που περιλαμβάνει και τον αποκλεισμό των νεοδιόριστων. Πότε εκτιμάτε ότι θα γίνει αυτό;
[/quote

Σωστά

Αποσυνδεδεμένος No_excuses

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 601
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέοι διορισμοί;;;
« Απάντηση #12104 στις: Ιούλιος 17, 2022, 01:48:55 μμ »
Ήμαρτον πια! Δε βαρέθηκες;;; Με φωτογραφίζεις συνέχεια, χωρίς λόγο...!
Εγώ φταίω που η Β/ΘΜΙΑ δεν είχε φέτος πολλά οργανικά;;; Τα έλεγα από την αρχή, ούσα ρεαλίστρια.
Εσύ, όμως, και κάποιοι άλλοι εδώ υποστηρίζατε/-ζετε κι ακούγατε/-τε ένα συγκεκριμένο πρόσωπο, που αποδείχτηκε πως δεν ήξερε τι γινόταν στο Υπουργείο και που έγραφε ό,τι του ερχόταν...
Κρίμα...!
Αναδιοργανωθείτε εκεί στην ΠΕΑΔ και αγωνιστείτε για όλους έτσι όπως επιβάλλεται! Έλεος!

Το θέμα είναι ο τρόπος σου που αν μη τι άλλο δε συνάδει με τα συμφέροντα όλων των πε02 διορισμένων και μη. Το γεγονός ότι οι πληροφορίες που δίνονταν σε όλη τη βθμια υπό την αιγίδα της Πεαδ , ήταν αποπροσανατολιστικές είναι κάτι που πρέπει να προβληματισει όλους μας για τα άτομα που λαμβάνουν αποφάσεις στο υπουργείο για όλη την εκπαίδευση !

Αποσυνδεδεμένος lilium1990

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1059
    • Προφίλ
Απ: Νέοι διορισμοί;;;
« Απάντηση #12105 στις: Ιούλιος 17, 2022, 01:49:06 μμ »
Και τώρα η ερώτηση:  τι προτιμάμε όσοι έχουμε εργαστει στο δημόσιο και πιο παλιά; (εγώ από το 2009). Ασφάλεια Δημοσίου ή Ικα;
Υπάρχει κάποιο αντίστοιχο νήμα;

https://www.pde.gr/index.php?topic=27437.0

Το βρήκα για όποιον ενδιαφεερεται να το ψάξει

Αποσυνδεδεμένος pink butterfly

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 337
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Εργοθεραπευτρια-Φιλόλογος (Msc)
    • Προφίλ
Απ: Νέοι διορισμοί;;;
« Απάντηση #12106 στις: Ιούλιος 17, 2022, 01:57:02 μμ »
 :D Συνάδελφοι συγχαρητήρια για τον διορισμό μας  :)  τα κατάφερα και εγώ, 26η πανελλαδικά στους Εργοθεραπευτες και θα διοριστω χάρη στο πτυχίο της Φιλολογίας για να λέμε και την αλήθεια...δεν το περίμενα  αλλά καλύπτονται 92% των οργανικών μας κενών (58/62). Ευελπιστώ Αττική ή Εύβοια,  αλλιώς Αχαΐα ή Καλαμάτα (Δυτική Ελλάδα) μαξ Λαμία. Καλή τοποθέτηση σε όλους και όλες μας  :D .
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 17, 2022, 02:05:30 μμ από pink butterfly »
ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΙ ΚΛΑΔΟΙ : ΠΕ 29, ΠΕ 87.08, ΠΕ 02.50, ΠΕ 02

Αποσυνδεδεμένος regi84

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 495
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέοι διορισμοί;;;
« Απάντηση #12107 στις: Ιούλιος 17, 2022, 03:17:11 μμ »
Ήμουν μέλος από το 2016. Ξεκίνησα να γράφω πριν κάνα δυο μήνες. Υπάρχει πολύ τοξικό κλίμα. Είναι δικαιολογημένο να ακούγονται παράπονα, αλλά αδικαιολόγητο να γίνεται επίθεση σε έναν κλάδο. Λες και ο Χ δάσκαλος ή η Ψ δασκάλα πήγαν στο Υπουργείο και είπαν διόρισε μόνο δασκάλους. Θα τους έδιωχναν και θα είχαν δίκιο. Η Δευτεροβάθμια καλύφθηκε σχεδόν 100% πλην Φυσικών. Έπεσε τσεκούρι στα ΕΒΠ-ΕΕΠ και σε κάποιες ειδικότητες της Πρωτοβάθμιας. Θα γίνει σύσταση οργανικών κενών και οι διορισμοί ευελπιστούμε να συνεχιστούν και τα επόμενα χρόνια. Άλλωστε αυτά ήταν μέσα στις δηλώσεις του γ.γ. του Υπουργείου Παιδείας στον  σύλλογο του ΣΑΚΕΑ. Μακάρι τα συνδικαλιστικά όργανα και σύλλογοι εκπαιδευτικών να πιέσουν να γίνουν διορισμοί και το 2023.

Εκτός των Βιολόγων. Οι φυσικοι πήραν πανω από το 100% παρυσι. Όπως κ φέτος άλλωστε!

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5014
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Απ: Νέοι διορισμοί;;;
« Απάντηση #12108 στις: Ιούλιος 17, 2022, 03:38:12 μμ »
Το θέμα είναι ο τρόπος σου που αν μη τι άλλο δε συνάδει με τα συμφέροντα όλων των πε02 διορισμένων και μη. Το γεγονός ότι οι πληροφορίες που δίνονταν σε όλη τη βθμια υπό την αιγίδα της Πεαδ , ήταν αποπροσανατολιστικές είναι κάτι που πρέπει να προβληματισει όλους μας για τα άτομα που λαμβάνουν αποφάσεις στο υπουργείο για όλη την εκπαίδευση !
Προσωπικά, δεν έχω συμφέροντα να διακυβεύονται ούτε από τους τωρινούς ούτε από τους μελλοντικούς διορισμούς στον κλάδο των ΠΕ02! κι όσο για τον τρόπο μου, αυτός ήταν και πολύ ήπιος σε σχέση με τον τρόπο άλλων φιλολόγων, που έγραφαν εδώ με θράσος και ειρωνείες...! (ας μην τα προσπερνάμε έτσι αυτά).
Φέτος, τα οργανικά κενά ήταν σαφώς λιγότερα απ' τα περσινά στους ΠΕ02 και το έλεγα κι εγώ και κάποιοι λίγοι στο forum, αλλά τις λιγοστές αυτές φωνές τις επισκίαζαν οι διαβεβαιώσεις μελών συγκεκριμένων ενώσεων, που τόνιζαν πως τα οργανικά κενά είναι δήθεν 800+, πως θα διοριστεί ικανοποιητικός αριθμός στους φιλολόγους κλπ. και τελικά τίποτε απ' όσα ισχυρίζονταν δεν έγινε!
Αναρωτηθείτε μήπως αυτοί που σάς εκπροσωπούσαν/-ούν στο Υπουργείο ευθύνονται (δεν μπορώ να γνωρίζω πώς και γιατί) που το Υπουργείο είχε απένατί στη Β/θμια αποπροσανατολιστική, όπως τη λέτε, ή τουλάχιστον όχι ευνοική/θετική στάση και μεταχείριση.
Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

Αποσυνδεδεμένος trust no one

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4005
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ86 (ΠΕ19)
    • Προφίλ
Νέοι διορισμοί;;;
« Απάντηση #12109 στις: Ιούλιος 17, 2022, 03:40:40 μμ »
Είναι δύσκολο να υπάρξει συναδελφικότητα, όταν συστηματικά υποτιμώνται ειδικότητες από άλλες ειδικότητες. "Είμαστε βασική ειδικότητα". Άρα όλοι οι άλλοι είναι κομπάρσοι και τους κάνουν χάρη που τους επιτρέπουν να είναι στο σχολείο. "Έχουμε παραπάνω κενά από όσα λένε, άρα πρέπει να πάρουν παραπάνω από εμάς". Όταν λες ότι αφού ισχύει αυτό, θα ισχύει και για τις υπόλοιπες ειδικότητες, πάμε στο επόμενο επιχείρημα: "Θα βάζουν τη Χ ειδικότητα να διδάσκει το δικό μας μάθημα, απαράδεκτο!". Προφανώς το ίδιο γίνεται και με την ειδικότητα τους (να έχουν β ανάθεση τα μαθήματα των άλλων ειδικοτήτων και να τα διδάσκουν για συμπλήρωση ωραρίου), αλλά εκεί δεν πειράζει. Μετά το πάμε στο πρωτοβάθμια/δευτεροβάθμια: "Μας τους στέλνετε αγράμματους". "Ε 6 χρόνια στο Γυμνάσιο/Λύκειο, μάθετε τους εσείς που είστε καλύτεροι" κλπ κλπ.

Όποιος έχει το οποιοδήποτε αίσθημα ανωτερότητας είτε ως άτομο είτε ως ειδικότητα, το λιγότερο που μπορεί να κάνει είναι να μην έχει καμία απολύτως απαίτηση από τους -κατώτερους- συναδέλφους του.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159834
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 539
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 4
Επισκέπτες: 522
Σύνολο: 526

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.105 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.