*

Αποστολέας Θέμα: Παραλληλη στηριξη ή αναπληρωτης όλων;  (Αναγνώστηκε 3141 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος bluemoon

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 16
    • Προφίλ
Παραλληλη στηριξη ή αναπληρωτης όλων;
« στις: Οκτώβριος 21, 2021, 05:28:49 μμ »
καλησπερα σας!
Ειμαι αναπληρωτρια ειδικης αλλα επιλεχτηκα λογω νοηματικης- δηλαδη ειχα 6 επιλογες σχολειων και οχι καμια 50ρια οπως οι υπολοιποι, τοποθετηθηκα σε σχολειο στου κορακα τη γουβα ενω θα μπορουσα να μαι 100 μετρα απο το σπιτι μου βασει μοριων και τωρα ελλειψει αλλων παραλληλων στη β φαση καθως στο σχολειο χρειάζονται 5, μοιραζομαι πλέον σε 3 παιδια. Προχτες ο Διευθυντης μου ειπε πως η δασκαλα της ταξης θα λειπει με αδεια την ερχομενη εβδομαδα και μου ανεθεσε να κρατησω την ταξη. Αντεδρασα καθως απο οσο γνωριζω αυτο δεν μπορει να γινει και μου ειπε οτι γινεται κανονικα ολα τα χρονια...
Μηπως τελικα ειμαστε οι ανθρωποι για ολες τις δουλειες???  Που  μπορω να βρω τι επιτρεπεται και τι οχι;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Παραλληλη στηριξη ή αναπληρωτης όλων;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:59:53 »

Αποσυνδεδεμένος Neosss

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 190
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠE 70
    • Προφίλ
Απ: Παραλληλη στηριξη ή αναπληρωτης όλων;
« Απάντηση #1 στις: Οκτώβριος 21, 2021, 05:37:50 μμ »
Κάνε μία αίτηση βελτίωσης θέσης, ποτέ δεν ξέρεις.

ΔΕΝ επιτρέπεται αλλά έτσι γίνεται συνήθως, ατυπα. Ειδικα αν δεν υπαρχει αλλος να αναλαβει τοσο πολυ.  Και εμένα αν έλειπε κατι ωρες ο δασκαλος Ταξης, αναλαμβανα εγω το τμημα μας και ας ημουν Παραλληλη. Τωρα εβδομαδα ολοκληρη δεν μου ετυχε. 2 μερες ναι, εκανα την μιση εγω και την αλλη μιση ενας αλλος δασκαλος.

Αποσυνδεδεμένος bluemoon

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 16
    • Προφίλ
Απ: Παραλληλη στηριξη ή αναπληρωτης όλων;
« Απάντηση #2 στις: Οκτώβριος 21, 2021, 05:43:10 μμ »
σας ευχαριστω για την απαντηση! εχω κανει βελτιωση θεσης... οποτε ξερω τι γινεται και δε γινεται τιποτα. σε αυτη την πρωτοβαθμια, την οποια σαφως δεν προκειται να ξαναδηλωσω. Με ενοχλει σαφως οτι σε τοποθετουν βασει ενος κριτηριου καπου χωρις αλλη επιλογη, μετα σε βαζουν οπου θελουν και επειτα σου λενε, κρατα και την ταξη... Ειμαστε συναδελφοι κατωτερου θεου δηλαδή

Αποσυνδεδεμένος pe70

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 90
    • Προφίλ
Απ: Παραλληλη στηριξη ή αναπληρωτης όλων;
« Απάντηση #3 στις: Μάρτιος 22, 2022, 06:38:22 μμ »
Τι απάντηση πρέπει να δίνουμε στον διευθυντή όταν μας ζητα να αφήσουμε τον μαθητή μας (όταν ο μαθητής είναι στο σχολείο) και να αναπληρώσουμε δάσκαλο που απουσιάζει;
Προσωπικά το δεχομουν χωρίς να πιστεύω ότι είναι σωστό. Πώς μπορώ να αρνηθώ;

ΥΓ τους μόνιμους γιατί κανείς δεν τους βάζει να αναπληρώσουν;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Παραλληλη στηριξη ή αναπληρωτης όλων;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:59:53 »

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3368
    • Προφίλ
Απ: Παραλληλη στηριξη ή αναπληρωτης όλων;
« Απάντηση #4 στις: Μάρτιος 22, 2022, 07:26:04 μμ »
Πρώτα να μάθεις απέξω το καθηκοντολόγιό σας για τους εκπαιδευτικούς ειδικής αγωγής. Να το έχεις τυπωμένο και να του το δείξεις. Μπορείς να πεις να σου δώσει το αίτημά του γραπτώς. Αμάν πια με τους διευθυντές αυτούς...Να ζητήσεις και από τους γονείς του παιδιού να διαμαρτυρηθούν γραπτώς στην πρωτοβάθμια με κοινοποίηση παντού. Μερικές ιδέες δίνω.

Αποσυνδεδεμένος Thndsk35

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 163
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Παραλληλη στηριξη ή αναπληρωτης όλων;
« Απάντηση #5 στις: Μάρτιος 22, 2022, 07:27:41 μμ »
Συγνώμη που θα το πω αλλά τα σχολεία δεν λειτουργούν by the book. Φαντάσου όλοι οι εκπαιδευτικοί στο σχολείο να παίρναν τις άδειες που δικαιούνταν. Ένα σχολείο στέκεται αν βάζουν όλοι πλάτες.Το κράτος κανονικά πρέπει να στέλνει αντικαταστάτη, ακόμα και μια μέρα να λείψει κάποιος. Εφόσον δεν υπάρχει αυτή η δυνατότητα θα μπει στην τάξη αυτός με τον λιγότερο φόρτο εργασίας δηλαδή παράλληλη, ζεπ ή τμήμα ένταξης. Έχω δουλέψει και εγώ τμήμα ζεπ και παράλληλη και είναι ξεκούραστες θέσεις, πλην ελαχίστων περιπτώσεων και χαλιόμουν όταν με "έχωναν" να κρατήσω τμήμα. Δεν μπορείς να το αρνηθείς θα μπεις στο μάτι των υπολοίπων ότι δεν βοηθάς την κατάσταση.

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3368
    • Προφίλ
Απ: Παραλληλη στηριξη ή αναπληρωτης όλων;
« Απάντηση #6 στις: Μάρτιος 22, 2022, 07:34:11 μμ »
Υπάρχουν παιδιά που χρειάζονται πραγματικά την παράλληλη για να μπορέσουν να σταθούν στην τάξη. Αν πρόκειται για τέτοια περίπτωση, το παιδί αδικείται πάνω από όλα. Μιλάμε για παραβίαση του καθηκοντολογίου. Για την Δευτεροβάθμια το θεωρώ αδιανόητο να συμβεί κάτι τέτοιο.

Αποσυνδεδεμένος IoannisDr

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1219
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Παραλληλη στηριξη ή αναπληρωτης όλων;
« Απάντηση #7 στις: Μάρτιος 22, 2022, 09:09:45 μμ »
Συγνώμη που θα το πω αλλά τα σχολεία δεν λειτουργούν by the book.

Πως γίνεται να μη λειτουργούν by the book όταν πρόκειται για όφελός μας αλλά όσον αφορά τις υποχρεώσεις μας τότε να εφαρμόζεται απαρέγκλιτα το γράμμα του νόμου, συνήθως για να βγάλουμε το φίδι απ'την τρύπα;

Φαντάσου όλοι οι εκπαιδευτικοί στο σχολείο να παίρναν τις άδειες που δικαιούνταν. Ένα σχολείο στέκεται αν βάζουν όλοι πλάτες.

Αυτή η ρημάδα η πλάτη που έχει καμπουριάσει πότε σταματάει; Ως πότε θα γίνεται επίκληση στο συναίσθημα και στο φιλότιμο; Και γιατί συνήθως την πλάτη τη βάζουμε εμείς ενώ τα στελέχη είναι άφαντα;
Έχω φτάσει σε σημείο να παρακαλάω να έρθει ο σύμβουλος στην τάξη να δει τι εστί βερίκοκο ή να μπει κάμερα στην τάξη να δουν οι γονείς σε τι τάξεις και με τι συνθήκες κάνουμε μάθημα. Έχω κάνει μάθημα σε τάξη που δεν είχε ούτε μια πρίζα για προβολικό, για ίντερνετ ούτε λόγος!!

Το κράτος κανονικά πρέπει να στέλνει αντικαταστάτη, ακόμα και μια μέρα να λείψει κάποιος. Εφόσον δεν υπάρχει αυτή η δυνατότητα θα μπει στην τάξη αυτός με τον λιγότερο φόρτο εργασίας δηλαδή παράλληλη, ζεπ ή τμήμα ένταξης.

Αυτά τα μέτρα αποφασίζονται από τους συλλόγους στην αρχή της χρονιάς κι όχι να τα κατεβάζει από τη γκλάβα του ο κάθε διευθυντής όποτε θυμηθεί. Γιατί έτσι αέρα πατέρα κάποιοι μπορεί να χώνονται κι άλλοι να πετάνε αετό.

Έχω δουλέψει και εγώ τμήμα ζεπ και παράλληλη και είναι ξεκούραστες θέσεις, πλην ελαχίστων περιπτώσεων και χαλιόμουν όταν με "έχωναν" να κρατήσω τμήμα. Δεν μπορείς να το αρνηθείς θα μπεις στο μάτι των υπολοίπων ότι δεν βοηθάς την κατάσταση.

Υπάρχουν παράλληλες και παράλληλες. Τα τελευταία χρόνια το πράμα έχει ζορίσει γιατί έχουν σκαρφιστεί ένα σωρό σοφιστείες  για να κρύψουν τα κενά κάτω από το χαλί. Καταλήγουν αναπληρωτές σε 3-4 παιδιά και παραπάνω. Έχουν να αντιμετωπίσουν την παραξενιά του κάθε περίεργου μόνιμου που τους βλέπει με μισό μάτι λες και είναι παρείσακτοι. Ορισμένοι διευθυντές  βάζουν την παράλληλη σε όλα τα μαθήματα κι όχι στα της ειδικότητας ή για να ικανοποιήσουν παραγγελίες χώνουν την παράλληλη με τον μαθητή στην ένταξη.
Για να μη πλατιάζω, στην προκειμένη περίπτωση, δε μιλάμε να καλυφθεί το κενό άδειας 1-2 ημερών που και πάλι από ότι φαίνεται είναι εκτός καθηκοντολογίου αλλά για ολόκληρη βδομάδα. Κι όπως αναφέρθηκε σωστά πιο πάνω, κάτι τέτοια "μπιφτέκια" τα δίνουν αβέρτα σε αναπληρωτές όπως της παράλληλης και αποφεύγουν να τα μοιράσουν μη τυχόν και δυσαρεστηθεί το μόνιμο προσωπικό.

Καθηκοντολόγιο μέχρι να σβήσει ο ήλιος, όχι στα αυθαίρετα προστάγματα του κάθε φιλόδοξου βεζιρη, εκκολαπτόμενου καριερίστα!


Αποσυνδεδεμένος Thndsk35

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 163
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Παραλληλη στηριξη ή αναπληρωτης όλων;
« Απάντηση #8 στις: Μάρτιος 22, 2022, 09:43:40 μμ »
Όταν λείπει εκπαιδευτικός/οι υπάρχει κενό νόμου ως προς τη φύλαξη των μαθητών. Δεν μπορείς να τους στείλεις σπίτι, δεν υπάρχει πλεονάζον προσωπικό να τα κρατήσει. Οπότε τι κάνεις; Μια μέση λυση είναι να συνεισφέρει λίγο ο διευθυντής, λίγο η υποστηρικτική δομή(παράλληλη, ένταξη) και κάποιες φορές, αν δεν είναι πολυ φορτωμένα τα τμήματα στο σχολείο, να μοιραστούν.

Αποσυνδεδεμένος pe70

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 90
    • Προφίλ
Απ: Παραλληλη στηριξη ή αναπληρωτης όλων;
« Απάντηση #9 στις: Μάρτιος 23, 2022, 04:18:16 μμ »
Κάνε μία αίτηση βελτίωσης θέσης, ποτέ δεν ξέρεις.

ΔΕΝ επιτρέπεται αλλά έτσι γίνεται συνήθως, ατυπα. Ειδικα αν δεν υπαρχει αλλος να αναλαβει τοσο πολυ.  Και εμένα αν έλειπε κατι ωρες ο δασκαλος Ταξης, αναλαμβανα εγω το τμημα μας και ας ημουν Παραλληλη. Τωρα εβδομαδα ολοκληρη δεν μου ετυχε. 2 μερες ναι, εκανα την μιση εγω και την αλλη μιση ενας αλλος δασκαλος.
Δεν με ενοχλεί να αναλάβω το δικό μας τμήμα όταν λείπει ο δάσκαλος, αλλά το ότι ανά πάσα στιγμή θα πρέπει να δεχτώ να αναπληρώσω τον οποιοδήποτε συνάδελφο.
Επίσης δεν γίνεται να αναφερθω στο καθηκοντολογιο αφού έτσι οι σχέσεις χαλάνε. Όταν είσαι σε ένα σχολείο θέλεις να έχεις όσο πιο καλές και αρμονικές σχέσεις με όλους και ειδικά με τον Διευθυντή.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159504
  • Σύνολο θεμάτων: 19211
  • Σε σύνδεση σήμερα: 322
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 7
Επισκέπτες: 285
Σύνολο: 292

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.137 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.