*

Αποστολέας Θέμα: Τεμπελίτιδα στη γ... λυκείου  (Αναγνώστηκε 3240 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Maria_efi

  • Επισκέπτης
Τεμπελίτιδα στη γ... λυκείου
« στις: Οκτώβριος 26, 2021, 12:45:58 πμ »
Πως αντιδράτε σε ένα παιδί στη γ´ λυκείου που δε διαβάζει; Πως το προσεγγίζετε για να "γυρίσετε" την κατάσταση; Έχω μαθητή στη γ´ λυκείου στο μάθημα της έκθεσης. Εκθέσεις φέρνει όποτε θυμάται και θεωρία διαβάζει εξίσου όποτε θυμάται. Η πιο συχνή δικαιολογία είναι "έχω πολλά στη χημεία, στην πληροφορική κτλ"... Δεν ξέρω πως να το διαχειριστώ. Συζητάω ναι... κατά τη διάρκεια της συζήτησης συμφωνεί και στο τέλος δεν κάνει τίποτα για να αλλάξει η κατάσταση. Απογοητεύομαι γιατί το τελευταίο που θέλω είναι να μη γράψει καλά στις προσεχείς εξετάσεις. Εσείς τι κάνετε σε ανάλογες περιπτώσεις;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τεμπελίτιδα στη γ... λυκείου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:54:58 »

Αποσυνδεδεμένος nikolas1989

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 180
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τεμπελίτιδα στη γ... λυκείου
« Απάντηση #1 στις: Οκτώβριος 26, 2021, 09:09:41 πμ »
Αυτο που περιγραφεις εμενα μου θυμιζει εναν μετριο μαθητη που απλα εχει εφεση σε αλλες επιστημες απο αυτο που διδασκεις. Ναι ξερουμε ολοι οτι πρεπει να τα διαβαζουμε ολα κλπ αλλα αυτο το ολα ακομη και αρκετοι απο εμας δεν το τηρουσαμε.

Εαν το παιδι το κανει επειδη βαριεται το μαθημα (προφανως οχι εσενα ή το πως διδασκεις αλλα το μαθημα σαν μαθημα) ειναι στο 95% μη αναστρεψιμη κατασταση....

Προσωπικα για παραδειγμα ειχα τρελο αγχος εαν πετυχω στις πανελληνιες τοτε, αλλα προτιμουσα να ΜΗΝ πετυχω απο το να γραψω/διαβασω εκθεση για παραδειγμα, αλλος εκανε το ιδιο στα μαθηματικα, που εγω προτιμουσα να ξαναδιαβαζω αυτα που εχω μαθει στο 100% ξανα και ξανα για να πω οτι διαβασα και ας ξερω οτι υστερω σε αλλο μαθημα.

Εαν ειδικα απο την γλωσσα του σωματος του καταλαβαινεις οτι οντως αντιλαμβανεται οτι πρεπει να αλλαξει και δεν το κανει (και δεν σε δουλευει απλα) δεν μπορεις να κανεις κατι νομιζω

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Τεμπελίτιδα στη γ... λυκείου
« Απάντηση #2 στις: Οκτώβριος 26, 2021, 09:16:43 πμ »
Πως αντιδράτε σε ένα παιδί στη γ´ λυκείου που δε διαβάζει; Πως το προσεγγίζετε για να "γυρίσετε" την κατάσταση; Έχω μαθητή στη γ´ λυκείου στο μάθημα της έκθεσης. Εκθέσεις φέρνει όποτε θυμάται και θεωρία διαβάζει εξίσου όποτε θυμάται. Η πιο συχνή δικαιολογία είναι "έχω πολλά στη χημεία, στην πληροφορική κτλ"... Δεν ξέρω πως να το διαχειριστώ. Συζητάω ναι... κατά τη διάρκεια της συζήτησης συμφωνεί και στο τέλος δεν κάνει τίποτα για να αλλάξει η κατάσταση. Απογοητεύομαι γιατί το τελευταίο που θέλω είναι να μη γράψει καλά στις προσεχείς εξετάσεις. Εσείς τι κάνετε σε ανάλογες περιπτώσεις;

Αν αναφέρει και χημεία και πληροφορική, τότε κοροϊδεύει, αφού δεν υπάρχει κατεύθυνση που να είναι μαζί αυτά τα μαθήματα  :P
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Maria_efi

  • Επισκέπτης
Απ: Τεμπελίτιδα στη γ... λυκείου
« Απάντηση #3 στις: Οκτώβριος 26, 2021, 09:55:10 πμ »
Αναφέρθηκα σε τυχαία μαθήματα. Είναι ένας μαθητής που γενικότερα "λέει" ότι διαβάζει. Κάνει ένα επιφανειακό διάβασμα και τις περισσότερες ώρες κοιμάται ή δε διαβάζει σε ένα γενικό πλαίσιο. Δεν ξέρω από πλευράς μου γενικά αν περνάει κάτι, από την άποψη ότι ο γονιός και πληρώνει και εγώ δε θέλω να μη γράψει στο μάθημά μου.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τεμπελίτιδα στη γ... λυκείου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:54:58 »

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3349
    • Προφίλ
Απ: Τεμπελίτιδα στη γ... λυκείου
« Απάντηση #4 στις: Οκτώβριος 26, 2021, 01:48:55 μμ »
Να είσαι ξεκάθαρος/η με το γονιό προπάντων γιατί αυτός πληρώνει το ιδιαίτερο.

Αποσυνδεδεμένος English

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1440
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τεμπελίτιδα στη γ... λυκείου
« Απάντηση #5 στις: Οκτώβριος 26, 2021, 02:47:05 μμ »
Ενημερώνεις τον γονιό, εξηγείς την κατάσταση, κάνεις ό,τι μπορείς για να αλλάξεις τη στάση του και να πάρει όσα περισσότερα γίνεται από την παράδοση του μαθήματος αλλά από κει και πέρα δεν έχεις και πολλά περιθώρια. Έχω πάψει πια να σκάω για τέτοιες περιπτώσεις.

Maria_efi

  • Επισκέπτης
Απ: Τεμπελίτιδα στη γ... λυκείου
« Απάντηση #6 στις: Οκτώβριος 26, 2021, 05:31:49 μμ »
Άρα δεν πρέπει να αγχώνομαι για μία πιθανή αποτυχία στις πανελλήνιες ως προς τη σύνδεση με το όνομά μου; Αυτό με στενεχωρεί σε συνδυασμό με την όλη φυσικά επίδοση...

Αποσυνδεδεμένος English

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1440
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τεμπελίτιδα στη γ... λυκείου
« Απάντηση #7 στις: Οκτώβριος 26, 2021, 07:11:25 μμ »
Άρα δεν πρέπει να αγχώνομαι για μία πιθανή αποτυχία στις πανελλήνιες ως προς τη σύνδεση με το όνομά μου; Αυτό με στενεχωρεί σε συνδυασμό με την όλη φυσικά επίδοση...
Κοίτα, είμαι άτομο που θέλω όλοι μου οι μαθητές να έχουν επιτυχίες. Στα πρώτα χρόνια της καριέρας μου που έκανα και ιδιαίτερα αγχωνόμουν πολύ τόσο για το αν οι μαθητές θα πετύχουν όσο και για τον αντίκτυπο των πιθανών αποτυχιών στη φήμη μου. Πίστεψέ με ότι τις ελάχιστες φορές που μαθητές μου δεν είχαν το αναμενόμενο αποτέλεσμα, η δουλειά που είχα κάνει εκτιμήθηκε πολύ. Αν έχεις δουλέψει σωστά και ευσυνείδητα, καλό είναι να μην αφήνεις την τεμπελιά του μαθητή να σε επηρεάζει πολύ ψυχολογικά. Ειδικά στη Γ' Λυκείου τα παιδιά θα πρέπει να είναι σε θέση να αναλάβουν τις ευθύνες τους. Αυτό στο οποίο επιμένω είναι η ξεκάθαρη και έγκαιρη ενημέρωση γονιών ή κηδεμόνων.

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3349
    • Προφίλ
Απ: Τεμπελίτιδα στη γ... λυκείου
« Απάντηση #8 στις: Οκτώβριος 26, 2021, 09:22:52 μμ »
Συμφωνώ με English, προέχει η άμεση ενημέρωση του γονιού. Βέβαια, υποψιάζομαι ότι ο γονιός ξέρει, αλλά...

Maria_efi

  • Επισκέπτης
Απ: Τεμπελίτιδα στη γ... λυκείου
« Απάντηση #9 στις: Οκτώβριος 27, 2021, 12:21:32 πμ »
Ναι ενημερώνω. Είναι από τα πρώτα πράγματα που επιδιώκω να κάνω. Σήμερα βέβαια έφτασα σε τέτοιο όριο με τον μαθητή που ήταν για ακόμα μία φορά αδιάβαστος, που αφού έβγαλα τον "γνωστό λόγο" έφυγα γιατί είχα θυμώσει τόσο πολύ, που δεν μπορούσα να κάνω μάθημα. Στα 12 χρόνια δουλειάς είναι η 1η φορά που το κάνω και αναρωτιέμαι αν έκανα λάθος.

Αποσυνδεδεμένος vstrom

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 563
  • Impossible is nothing
    • Προφίλ
Απ: Τεμπελίτιδα στη γ... λυκείου
« Απάντηση #10 στις: Φεβρουάριος 26, 2022, 11:30:11 μμ »
Ναι ενημερώνω. Είναι από τα πρώτα πράγματα που επιδιώκω να κάνω. Σήμερα βέβαια έφτασα σε τέτοιο όριο με τον μαθητή που ήταν για ακόμα μία φορά αδιάβαστος, που αφού έβγαλα τον "γνωστό λόγο" έφυγα γιατί είχα θυμώσει τόσο πολύ, που δεν μπορούσα να κάνω μάθημα. Στα 12 χρόνια δουλειάς είναι η 1η φορά που το κάνω και αναρωτιέμαι αν έκανα λάθος.
Νομίζω ότι είναι υπερβολική η αντίδραση σου συνάδελφε. Όλα κερδίζονται με υπομονή, επιμονή, και καλό τρόπο. Διαφορετικά θα έχεις αντίθετα αποτελέσματα

Αποσυνδεδεμένος math22

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1855
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Τεμπελίτιδα στη γ... λυκείου
« Απάντηση #11 στις: Φεβρουάριος 27, 2022, 12:15:19 πμ »
Ναι ενημερώνω. Είναι από τα πρώτα πράγματα που επιδιώκω να κάνω. Σήμερα βέβαια έφτασα σε τέτοιο όριο με τον μαθητή που ήταν για ακόμα μία φορά αδιάβαστος, που αφού έβγαλα τον "γνωστό λόγο" έφυγα γιατί είχα θυμώσει τόσο πολύ, που δεν μπορούσα να κάνω μάθημα. Στα 12 χρόνια δουλειάς είναι η 1η φορά που το κάνω και αναρωτιέμαι αν έκανα λάθος.
Καλά έκανες

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158556
  • Σύνολο θεμάτων: 19199
  • Σε σύνδεση σήμερα: 441
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 6
Επισκέπτες: 421
Σύνολο: 427

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.108 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.