*

Αποστολέας Θέμα: κλείσιμο σχολείων  (Αναγνώστηκε 304025 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4130
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #1792 στις: Ιανουάριος 17, 2022, 06:57:27 μμ »
Και εμείς μάθαμε σήμερα ότι μαθητές που είχαν έρθει την Παρασκευή βρέθηκαν θετικοί το Σάββατο. Διώξαμε τα τμήματα για ραπιντ τεστ. Το ένα παιδάκι κάθεται στο πρώτο θρανίο. Εγώ μπήκα μία ώρα την Παρασκευή, μπορεί και να την γλίτωσα. Η δασκάλα δεν ξέρω. Το παιδάκι κατεβάζει συνέχεια την μάσκα. Μπήκαν άλλοι δύο συνάδελφοι την Παρασκευή και υπήρχαν και σε άλλο τμήμα θετικά παιδάκια. Άρα όλοι οι εκπαιδευτικοί έχουμε έρθει σε επαφή με κάποιο από αυτά. Άλλα γύρισαν ενώ ήταν άρρωστα την προηγούμενη εβδομάδα είτε με πενταημερη καραντίνα είτε μόνο με σελφ τεστ. Αν βγει και αυτή η εβδομάδα...Έσπερος αλήθεια πιστεύεις ότι τα παιδιά δεν κολλούν εντός του σχολείου; Εννοείται ότι μπορεί να κολλήσουν από οπουδήποτε αλλά εγώ αν κολλήσω θα είναι από το σχολείο, είτε το δικό μου είτε του παιδιού μου.

ΠΟτέ δεν είπα ότι τα παιδια δεν κολλάνε εντός σχολείου. Όμως για να κολλήσουν στο σχολείο, σημαίνει ότι κάποιο παιδί κόλλησε αλλού. Κι αυτό το αλλούδ εν είναι μόνο ότι κόλλησε επιε΄δη ο γονέας κόλλησε στη δουλειά. Ο κόσμος κυκλοφορεί κανοικά. Κι εμένα αν κολλήσει το παιδί μου θα είναι μόνο απο το σχολείο, αλλά ξερω ότι είμαι εξαίρεση. Δεν θέλω όμως το παιδί μου να χάνει το σχολέιο του, ενώ πέρασε 1.5 χρόνο χωρίς καμία συναναστροφή με τεράστια επίπτωση στην εξέλιξή του, επιεδη τα άλλα κολλάνε εκτός σχολείου.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 06:37:59 »

Αποσυνδεδεμένος Schoolikui

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1448
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #1793 στις: Ιανουάριος 17, 2022, 09:08:36 μμ »
Αλλά από την άλλη εγώ που τον κράτησα ασφαλή τόσο καιρό, τώρα είμαι αναγκασμένη να αποδεχτώ ότι τελικά θα κολλήσει. Ενώ του στερησα τα πάντα...
Can I skip tomorrow?

Αποσυνδεδεμένος die

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 729
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #1794 στις: Ιανουάριος 17, 2022, 09:32:45 μμ »
Και εμείς μάθαμε σήμερα ότι μαθητές που είχαν έρθει την Παρασκευή βρέθηκαν θετικοί το Σάββατο. Διώξαμε τα τμήματα για ραπιντ τεστ. Το ένα παιδάκι κάθεται στο πρώτο θρανίο. Εγώ μπήκα μία ώρα την Παρασκευή, μπορεί και να την γλίτωσα. Η δασκάλα δεν ξέρω. Το παιδάκι κατεβάζει συνέχεια την μάσκα. Μπήκαν άλλοι δύο συνάδελφοι την Παρασκευή και υπήρχαν και σε άλλο τμήμα θετικά παιδάκια. Άρα όλοι οι εκπαιδευτικοί έχουμε έρθει σε επαφή με κάποιο από αυτά. Άλλα γύρισαν ενώ ήταν άρρωστα την προηγούμενη εβδομάδα είτε με πενταημερη καραντίνα είτε μόνο με σελφ τεστ. Αν βγει και αυτή η εβδομάδα...Έσπερος αλήθεια πιστεύεις ότι τα παιδιά δεν κολλούν εντός του σχολείου; Εννοείται ότι μπορεί να κολλήσουν από οπουδήποτε αλλά εγώ αν κολλήσω θα είναι από το σχολείο, είτε το δικό μου είτε του παιδιού μου.
Δεν θεωρείσαι στενή επαφή. Για να θεωρηθεί εκπαιδευτικός στενή επαφή πρέπει να κάνει μάθημα συνεχόμενο δίωρο.

Αποσυνδεδεμένος demeb

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 948
    • Προφίλ
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #1795 στις: Ιανουάριος 17, 2022, 09:48:39 μμ »
Δεν θεωρείσαι στενή επαφή. Για να θεωρηθεί εκπαιδευτικός στενή επαφή πρέπει να κάνει μάθημα συνεχόμενο δίωρο.
όχι απαραίτητα συνεχόμενο. Πρέπει να έχει κάνει μάθημα 2 ώρες στο τμήμα τις τελευταίες 48 ώρες πριν το θετικό τεστ ή τα συμπτώματα.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 06:37:59 »

Αποσυνδεδεμένος Schoolikui

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1448
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #1796 στις: Ιανουάριος 18, 2022, 12:37:00 πμ »
Το δεύτερο ισχύει από όσο ξέρω. Είχα μπει ξανά στο τμήμα την Τετάρτη. Το παιδάκι είχε συμπτώματα από την Παρασκευή και βγήκε θετικό το Σάββατο. Και επιπλέον η ώρα της Παρασκευής ήταν 55λεπτη. Άσχετα με το αν θεωρούμαι στενή επαφή ήμουν εφημερία κοντά στο τμήμα αυτό και 55 λεπτά σε απόσταση ενός μέτρου από το παιδάκι που κατεβάζει την μάσκα για να μιλήσει. Αυτό που έλεγα είναι ότι λίγο πολύ όλοι οι συνάδελφοι στο σχολείο είμαστε σε αυτή την θέση. Έχουμε 18  κρούσματα αυτή την στιγμή αλλά ευτυχώς δεν είχαν προλάβει να έρθουν όλοι σχολείο. Αύριο θα δείξει..
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 18, 2022, 12:43:17 πμ από Schoolikui »
Can I skip tomorrow?

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4130
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #1797 στις: Ιανουάριος 18, 2022, 06:54:32 πμ »
Αλλά από την άλλη εγώ που τον κράτησα ασφαλή τόσο καιρό, τώρα είμαι αναγκασμένη να αποδεχτώ ότι τελικά θα κολλήσει. Ενώ του στερησα τα πάντα...

Ναι αυτό κι εμένα με ενοχλεί. Γιατί και το παιδί στερήθηκε κ έμεινε πίσω κ εμείς πιεστηκαμε παρα πολύ. Αυτό όμως δεν βλέπω πώς θα μπορεί να αποφευχθει. Και με το καλύτερο πρωτοκολο να είναι ανοιχτά τα σχολεία, δυστυχώς κάποιο θα κολλήσει. Γι αυτό θα έπρεπε οι ενήλικες να διαφυλάσσουν την ομαλή λειτουργία των σχολείων περιορίζοντας τα κρούσματα από αλλού. Όμως η εκπαίδευση ειναο τελευταία προτεραιότητα.

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5014
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #1798 στις: Ιανουάριος 18, 2022, 04:22:26 μμ »
Ξεκινάς πολύ ωραία και λες ότι είναι προσωπική μαρτυρία. Αυτό που είδες εσύ δηλαδή. Μετά όμως έχουμε το κλασσικό λάθος του μέσου Έλληνα: μετατρέπεις το ειδικό σε γενικό. Μπορεί να βρεθούν άλλοι 10 και να μας πούνε ότι όλα ήταν τέλεια. Αυτό που συμβαίνει γύρω μας μπορεί να μη συμβαίνει αλλού. Μπορεί και να συμβαίνει. Η γενίκευση χωρίς στοιχεία είναι το πρόβλημα. Κι εγώ έχω παράδειγμα που βρέθηκε κρούσμα σε τάξη, έγιναν ραπίντ τεστ μετά τη λήξη των μαθημάτων και τελικά δεν κόλλησε κανείς άλλος μεταξύ 50 ανθρώπων. Τι θα βγω να πω; Ότι όλα είναι τελεια παντού; Όχι βέβαια.
Καλά το ξεκινάω και καλά το προχωράω και το γράφω.
Η Κεραμέως κάνει τέτοια λάθη μετατρέποντας το ειδικό σε γενικό, με το να μάς λέει από πέρυσι ότι στο ελληνικό δημόσιο σχολείο φοιτούν μέσα σε κάθε τμήμα 17 (!!!) μαθητές, βγάζοντας το μέσο όρο προφανώς κι από τα μεγάλα αστικά κέντρα κι από το μικρά, παραμεθόρια νησιά! Εγώ δε θέλω να παραπλανώ κανέναν! Αυτή μάς περνάει για @@@@@@, (άντε, μην το γράψω)!
Η προσωπική μου μαρτυρία δεν είναι κάτι που βιώνω μόνο εγώ. Τα ίδια χάλια βιώνουμε όλοι μας, με εξαίρεση τους συναδέλφους, που εργάζονται σε μικρά σχολεία, με λίγους μαθητές και με 1-2 τμήματα σε κάθε τάξη. Έφερα ένα μόνο δείγμα του τι τραβάμε καθημερινά και πόσο έχει υποβαθμιστεί το λειτούργημά μας, από τον ίδιο μας τον εργοδότη!
Σήμερα, στο σχολείο που εργάζομαι, παρουσιάστηκαν κι άλλα κρούσματα, όπως ήταν αναμενόμενο. Υπάρχει αυτή τη στιγμή τμήμα στη Β΄ τάξη, με 9 κρούσματα, που, όμως, δεν έχει κλείσει...!!! Η κυρία, βέβαια, Μαριάννα Πυργιώτη, όπως η ίδια έγραψε στο μέσα κοινωνικής δικτύωσης, με 1 μόνο κρούσμα, που βρέθηκε στο γραφείο της (δημοσιογραφικό, υποθέτω), μπήκε σε προληπτική καραντίνα! Ε, αλλοίμονο! Πώς να μην μπεί;;; Και γιατί να ριψοκινδυνεύσει;;; Μια δημοσιογράφος που υπερασπίζεται τις κυβερνητικές επιλογές αξίζει πολύ περισσότερο από έναν εκπαιδευτικό, που μαθαίνει γράμματα στα παιδιά του απλού λαού! Ήμαρτον και έλεος, δηλ.!!!
Δείτε σωστά & αφήστε όσα σας λένε για κανονικότητα & ψυχολογία των παιδιών! Με τέτοιες συνθήκες ούτε μάθημα γίνεται, όπως πρέπει, ούτε τίποτε! Κινδυνεύουμε όλοι μας να μολυνθούμε και στο Μαρούσι ποιούν την νήσσαν! ΝΤΡΟΠΗ!
Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

Αποσυνδεδεμένος IoannisDr

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1219
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #1799 στις: Ιανουάριος 18, 2022, 05:06:26 μμ »
Καλά το ξεκινάω και καλά το προχωράω και το γράφω.
......

Έτσι, τα σχολεία να κλείνουν τελευταία αλλά η βουλή πρώτη πρώτη με ένα κρούσμα!!..

Αποσυνδεδεμένος ikc

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 465
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • Γραπτος.Εκπαιδευτικων
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #1800 στις: Ιανουάριος 18, 2022, 05:08:28 μμ »
To  επαγγελμα μας εχει υποβιβαστει πρωτα απο εμας τους ιδιους...τους εκπαιδευτικους...

Έφερα ένα μόνο δείγμα του τι τραβάμε καθημερινά και πόσο έχει υποβαθμιστεί το λειτούργημά μας, από τον ίδιο μας τον εργοδότη!


Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3370
    • Προφίλ
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #1801 στις: Ιανουάριος 18, 2022, 05:26:21 μμ »
Συνάδερφοι έχω απελπιστεί. Ήδη σήμερα τα κρούσματα πολλαπλασιάστηκαν. Σε μας δέχονται τα παιδιά χωρίς σελφ τεστ και τους δίνουν σελφ τεστ να κάνουν στο σχολείο. Ή πάνε στο σπίτι το μεσημέρι, αφού πάρουν το σελφ τεστ και βγαίνουν θετικοί το μεσημέρι, αφού έχει γίνει η διασπορά στο τμήμα. Δυστυχώς φταίνε και οι διευθυντές. Αντιθέτως, στο σχολείο του παιδιού μου γίνεται θερμομέτρηση με την είσοδο στο σχολείο και ο διευθυντής περιμένει κάθε πρωί όσους δεν έχουν δηλώσει τεστ στην πλατφόρμα.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 18, 2022, 05:30:37 μμ από erietta »

Αποσυνδεδεμένος ikc

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 465
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • Γραπτος.Εκπαιδευτικων
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #1802 στις: Ιανουάριος 18, 2022, 05:28:27 μμ »
Aδικα φωνασκειτε δεν προκειται να κλεισουν τα σχολεια...Λογοι οικονομικοι και πολιτικοι...


Συνάδερφοι έχω απελπιστεί. Σε μας δέχονται τα παιδιά χωρίς σελφ τεστ και τους δίνουν σελφ τεστ να κάνουν στο σχολείο. Ή πάνε στο σπίτι το μεσημέρι, αφού πάρουν το σελφ τεστ και βγαίνουν θετικοί το μεσημέρι, αφού έχει γίνει η διασπορά στο τμήμα. Δυστυχώς φταίνε και οι διευθυντές.

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3370
    • Προφίλ
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #1803 στις: Ιανουάριος 18, 2022, 05:31:52 μμ »
ikc, δε θέλω να κλείσουν τα σχολεία. Θέλω οι διευθυντές να κάνουν την δουλειά τους. Που στην δική μας περίπτωση δεν την κάνουν.

Αποσυνδεδεμένος ikc

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 465
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • Γραπτος.Εκπαιδευτικων
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #1804 στις: Ιανουάριος 18, 2022, 05:43:16 μμ »
Τι ψαχνετε τωρα... :'(

Παράθεση
Διευθυντής σχολείου άφησε τα παιδιά χωρίς θέρμανση γιατί θεωρούσε προσβλητικό να... γυρίσει τον διακόπτη του καλοριφέρ. Έπρεπε να πάει ο δήμαρχος να πατήσει το κουμπί.

Ο Δήμαρχος  τον έστειλε στον Εισαγγελέα
.

https://www.protothema.gr/greece/article/1185385/balaki-euthunon-gia-ti-thermansi-sto-sholeio-tou-alimou-i-kodra-dimarhou-dieuthudi-ti-lene-oi-mathites/
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 18, 2022, 05:47:46 μμ από ikc »

Αποσυνδεδεμένος Schoolikui

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1448
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #1805 στις: Ιανουάριος 18, 2022, 06:54:55 μμ »
Ε, εντάξει τώρα... Όποιος εκπαιδευτικος διαβαζει το άρθρο μπορεί να κάνει πολλές υποθέσεις και να βάλει συμπεράσματα. Κανένας εκπαιδευτικος δεν θα παρέθετε από το άρθρο αυτό που παραθέτεις εσύ και να το πιστεύει. Άλλο αυτό που λέει η erietta και άλλο αυτό.
Can I skip tomorrow?

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32292
  • Τελευταία: johntsoum
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159736
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 380
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 2
Επισκέπτες: 322
Σύνολο: 324

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.071 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.