*

Αποστολέας Θέμα: κλείσιμο σχολείων  (Αναγνώστηκε 304251 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος serton

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 512
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #1904 στις: Ιανουάριος 23, 2022, 11:44:40 μμ »
Τα τεστ δεν γίνονται μόνο για το σχολείο.Γίνονται για την γενικότερη ιχνηλατηση. Αν εγω νοσώ κ αύριο πάω για καφέ στη γειτόνισσα, τι μου φταίει; τα παιδθα που είναι δυνάμει φορείς του ιού δεν πρέπει να ελεγχθούν ώστε να μην έχουν μολύνει άλλους μέχρι την Τετάρτη; Μόνο στο σχολείο συναναστρεφόμαστε με κόσμο;


δεν ειπα αυτο ..λεω για το κατεπειγον που λες να ειναι στους -3 στην ουρα..με κακοκαιρια τετοια ωστε να κλλεινουν τα σχολεια να μην πας στη γειτονισσα οπως δεν πηγες και στην αδερφη σου ..

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:28:24 »

Αποσυνδεδεμένος GLNS

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 155
    • Προφίλ
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #1905 στις: Ιανουάριος 23, 2022, 11:45:35 μμ »
Οι περισσότεροι (αν όχι όλοι) συνάδελφοι του δικού μου σχολείου θα πάμε το πρωί και θα χρησιμοποιήσουμε τους 4-5 υπολογιστές του σχολείου. Ας είχαν φροντίσει να υπήρχαν περισσότεροι.
Τέρμα η ανοχή στην κυρία Νίκη και τους λοιπούς συγγενείς.

Αποσυνδεδεμένος Schoolikui

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1448
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #1906 στις: Ιανουάριος 23, 2022, 11:54:24 μμ »
Έτσι όμως λες οτι κακώς έκλεισαν τα σχολεία και αδειάζεις τους δημάρχους. Αντικειμενικά κάποιοι συνάδελφοι θα κινδυνεύσουν αν πρέπει να πάνε στο σχολείο τους.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 24, 2022, 12:00:40 πμ από Schoolikui »
Can I skip tomorrow?

Αποσυνδεδεμένος GLNS

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 155
    • Προφίλ
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #1907 στις: Ιανουάριος 24, 2022, 12:30:04 πμ »
Συνάδελφε, σεβαστό και αυτό που λες. Θα ξαναμιλήσουμε στην ομαδική που έχουμε νωρίς το πρωί για να επανεξετάσουμε τη στάση μας.
Θεωρώ αυτονόητο ότι κανείς δε θα μετακινηθεί αν υπάρχει κίνδυνος λόγω της κακοκαιρίας.


Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:28:24 »

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4130
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #1908 στις: Ιανουάριος 24, 2022, 03:32:05 πμ »

δεν ειπα αυτο ..λεω για το κατεπειγον που λες να ειναι στους -3 στην ουρα..με κακοκαιρια τετοια ωστε να κλλεινουν τα σχολεια να μην πας στη γειτονισσα οπως δεν πηγες και στην αδερφη σου ..

Μια κουβέντα είπα, μην πιάνεσαι στο αν θα πάω εγω για καφέ. Όποιος είναι σε πρωτοκολο τεστ ως επαφή, πρέπει να κάνει τα τεστ όταν ορίζεται. Βασικά είναι λάθος του υπουργείου που δεν λέει ότι ο μαθητής-επαφή βγαίνει μόνο για σχολείο κ κατά τ άλλα τελει σε περιορισμό. Ας πούμε ότι στο σχολείο έρχεται σε επαφή με άτομα που πιθανόν έχουν κολλήσει επίσης κ το δεχόμαστε καταχρηστικά γιατί σχολείο είναι σχολείο, τα άλλα είναι προαιρετικά. Τα παιδιά που πρέπει να ελεγχθούν αύριο, αν δεν πάνε για το τεστ δεν εγγυάται κανεις ότι δεν θα βγουν στο χιόνι ή δρν θα πάνε σε άλλο σπίτι ή δεν θα πάει κάποιος παππούς να τα κρατήσει σαν να μην συμβαίνει τίποτα.

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4130
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #1909 στις: Ιανουάριος 24, 2022, 03:40:23 πμ »
Συνάδελφε, σεβαστό και αυτό που λες. Θα ξαναμιλήσουμε στην ομαδική που έχουμε νωρίς το πρωί για να επανεξετάσουμε τη στάση μας.
Θεωρώ αυτονόητο ότι κανείς δε θα μετακινηθεί αν υπάρχει κίνδυνος λόγω της κακοκαιρίας.


Αυτό με το ότι παρέχουμε εργασία μόνο στο σχολείο θεωρώ ότι έρχεται σε σύγκρουση με τη θέση μας να μην μένουμε μετά το πέρας των μαθημάτων. Είναι πολύ επικίνδυνη θέση για ασήμαντο ζήτημα, που μπορεί να μας μπλέξει στο θέμα του 8-2 που είναι πολύ πιο σοβαρό. Γιατί αν αρνηθείς να χρησιμοποιήσεις τον υπολογιστή σου για τηλεκπαίδευση, σημαίνει ότι δεν θα τον χρησιμοποιείς ούτε για προετοιμασια μαθημάτων. Άρα θα την κανεις στονσχολειο. κ αν δεν δουλεύεις σπίτι γενικώς, ούτε διόρθωση θα κανεις, άρα θα μένεις παραπάνω στο σχολείο. Δεν καταλαβαίνω αυτή τη λογική πραγματικά. (έτσι κι αλλιώς στο σχολείο μένουμε παραπάνω, αλλά δεν επαρκεί αυτό δυστυχώς για τη δουλειά που κάνουμε σπίτι, κ δεν έχουμε κ συνθήκες ησυχίας όπως βιβλιοθήκες, ατομικά γραφεία, συρτάρια κ αναλώσιμα κλπ, πράγματα όμως που ποτέ δεν διεκδικήσαμε σοβαρα, ποτέ δεν είπαμε ότι θελουμε χώρο για να εργαζόμαστε και στο σχολείο και όχι στο σπίτι, είναι κάπως αντιφατικό να το θυμόμαστε τώρα για κάτι δευτερεύον).

Όσο για τις μετακινήσεις, αν τα σχολεία πρέπει να κλείσουν γιατί υπάρχει κίνδυνος παγετού, χιονοθύελλας κλπ, δεν καταλαβαίνω γιατί να μετακινηθούμε εμείς. όπως αντιστοιχα αν τα σχολεία κ γενικα οι χώροι εργασίας λειτουργούν εξαποστασεως για λόγους υγειονομικούς, δεν καταλαβαίνω γιατί να ζητάμε να πάμε στο σχολείο.
Από την άλλη αν μας υποχρέωναν, πώς θα μας φαινόταν; Σκεφτείτε να έλεγαν ότι τα σχολεία κλείνουν για την ασφάλεια των παιδιών, αλλά εσείς ως εργαζόμενοι που πληρώνονται οφείλετε να είστε στη θέση σας; Θα μας άρεσε; Όχι προφανώς κ θα είχαμε δίκιο. Βασικά αν δείτε παντού ανακοινώσεις, κανεις δεν γράφει «για  την ασφάλεια μαθητών και προσωπικού». Χεσμενους μας έχουν. Σαν να μην κινούμαστε στους ίδιους δρόμους, σαν μα μην κινδυνεύουμε στον ίδιο χώρο. Μη δίνουμε μόνοι μας λαβή για χειρότερη μεταχειριση.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 24, 2022, 03:43:22 πμ από Έσπερος »

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5014
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #1910 στις: Ιανουάριος 24, 2022, 08:02:05 πμ »
Εβγαλε προ ημερών μια ασαφή ανακοίνωση ότι συμμορφώθηκε με τις υποδείξεις της Αρχής (ουσιαστικά παραδεχόμενη ότι υπήρχαν προβλήματα, πράγματα που αρνηθηκε όταν δημοσιεύτηκε η έκθεση).
Φυσικά θα βγουν τα παιδια να δουν το χιόνι, τα παιδιά των περιοχών που δεν χιονίζει συχνά ειναι απόλυτα δικαιολογημένα να το κάνουν.
Οι απουσίες είναι υπερβολή, έτσι κι αλλιώς ήταν προβληματικές και πέρσι. Το ενδεχόμενο διακοπών δικτύο και ρεύματος δεν  νομίζω ότι το σκέφτεται κανείς όταν ζει στον πύργο του δυστυχώς....
Η βλακεία ειναι που δεν αφήνουν τα σχολεία να κρίνουν. Εγώ θέλω να κάνω μάθημα, δεν θέλω να χάσω τις ώρες. Αλλά δεν με νοιάζει αν από το 7ωρο ενός τμήματος κάνουμε άθημα μόνο 2-3. Δεν θα πω ότι εγώ είμαι κορόιδο κι οι άλλοι κάθονται. Πιο φυσιολογικό μου φαίνεται να γίνουν λίγες ώρες για να μην χάσουν την επαφή τα παιδιά, και μετά να τα αφήσουμε να κάνουν ό,τι θέλουν. \

Κι εμείς κλιεστά αύριο-μεθαύριο, κυρίως λόγω παγετού. Τα χιόνια δεν θα μείνουν για πολύ όπως βλέπω, αν και το έστρωσε κανονικά. Η μετακίνηση των μαθητών από τα χωριά όμως είναι επικίνδυνη.
Μη μου πεις τώρα ότι θεωρείς συμμόρφωση της Κεραμέως το υπόμνημα που έστειλε στην Αρχή, το οποίο κανείς δεν είδε, γιατί δεν το έδωσε στη δημοσιότητα...!
Δεν έχει κάνει καμία ενέργεια, εκτός κι αν πιστεύεις ό,τι λέει... Έτσι κι αλλιώς έχει καιρό ακόμη μέχρι το Μάρτη, νομίζω...
Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4130
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #1911 στις: Ιανουάριος 24, 2022, 08:06:27 πμ »
Μη μου πεις τώρα ότι θεωρείς συμμόρφωση της Κεραμέως το υπόμνημα που έστειλε στην Αρχή, το οποίο κανείς δεν είδε, γιατί δεν το έδωσε στη δημοσιότητα...!
Δεν έχει κάνει καμία ενέργεια, εκτός κι αν πιστεύεις ό,τι λέει... Έτσι κι αλλιώς έχει καιρό ακόμη μέχρι το Μάρτη, νομίζω...

Δεν είπα ότι θεωρώ κάτι. «έβγαλε μια ασαφη ανακοίνωση» έγραψα. Αυτό νομίζω είναι ενδεικτικό του αν το πιστεύω ή όχι.

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5014
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #1912 στις: Ιανουάριος 24, 2022, 08:07:19 πμ »
Χιόνι στην περιοχή που μένω δεν πέφτει σχεδόν ποτέ. Παγετός το πρωί υπάρχει συχνά αλλά συνήθως ακολουθεί μια φυσιολογική μέρα. Πριν τις γιορτές αλλά και αυτήν την εβδομάδα "φάγαμε" πολύ κρύο στις εφημερίες και στις τάξεις. Αλλά αύριο προβλέπεται ολικός παγετός σε μια περιοχή όπου συνάδελφοι μετακινουνται από νομό σε νομό σε καθημερινή βάση. Παιδιά μετακινουνται από το ένα ορεινό χωριό στο άλλο με λεωφορεία, ταξί... Δεν γεννήθηκε το σχολείο το 2020. Υπήρξαμε και εμείς μαθητές και δεν χάσαμε τίποτα. Αναπτυχθηκαμε με τρόπο που μπορούμε να σταθούμε σε μια αναποδιά, στο επείγον και στο αναπάντεχο με λογική και ψυχραιμία. Ναι, τα μαθήματα είναι προτεραιότητα αλλά τελικά έχουν γίνει αυτοσκοπός. Το μάθημα έχει νόημα όταν ο μαθητής οφείλεται. Όταν απαιτώ από το εξάχρονο να γράψει ενώ δεν μπορεί να πιάσει ούτε το μολύβι πια είναι.... (ψάχνω λέξη) ανοησία, σαδισμός; Δεν ξέρω. Όσο για τηλεκπαιδευση... με αυτά και μ' αυτά δεν ξέρουμε αν λειτουργεί καν το webex. Οι μαθητές και οι γονείς ειναι θορυβημενοι από το θέμα με την διαρροή προσωπικών δεδομένων. Μια πρόβα δεν έχουμε κάνει και δεν είμαστε ούτε σε ίδιο σχολείο με πέρσι. Ωράριο δεν έχουμε πει. Να γίνει το μάθημα αλλά όχι μόνο για να διασφαλιστεί ότι ο εκπαιδευτικος δεσμευσε τον χρόνο του υπέρ της πατρίδος ακόμα και χωρίς να επιτελει έργο.
Οι κυβερνώντες τι κάνουν άραγε υπέρ της πατρίδος;;;
Εμάς, όλα την τελευταία στιγμή τα έστειλε η Δ/ντρια: ωράριο τηλεκπαίδευσης, καταστάσεις με τα ονόμαστα των μαθητών για τις απουσίες (χαχα!)... Και φυσικά, ούτε κουβέντα στην ερώτηση που της στείλαμε 2-3 συνάδελφοι στο μέιλ, αν μπορούμε να πάμε στο σχολείο, να κάνουμε τηλεμάθημα... Απάντησε ότι μπορούμε να πάμε αν δεν έχουμε εξοπλισμό ή σύνδεση...
Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

Αποσυνδεδεμένος Schoolikui

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1448
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #1913 στις: Ιανουάριος 24, 2022, 08:59:52 πμ »
Αν δεν συμμετέχουν το 50%+1 των μαθητών στην τηλεκπαιδευση, το κλείνω;;;;
Can I skip tomorrow?

Αποσυνδεδεμένος harac

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2522
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #1914 στις: Ιανουάριος 24, 2022, 09:37:45 πμ »
Ναι, αν σου δείξουν θετικό ράπιντ στο webex!  ;D

Αποσυνδεδεμένος Schoolikui

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1448
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #1915 στις: Ιανουάριος 24, 2022, 09:44:40 πμ »
 ;D ;D
Can I skip tomorrow?

Αποσυνδεδεμένος Alan Turing

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 681
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #1916 στις: Ιανουάριος 24, 2022, 10:36:23 πμ »
Είναι βέβαιο ότι οι "παρόντες" συμμετέχουν;

Αποσυνδεδεμένος Schoolikui

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1448
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #1917 στις: Ιανουάριος 24, 2022, 11:41:28 πμ »
Σε δημοτικό είμαι. Άρα αυτοί που μπαίνουν συμμετέχουν. Αλλά είναι λίγοι. Λιγότεροι από τους μισους. Στην τάξη του γιου μου (λύκειο) μπήκε δεύτερη καθηγητρια τώρα πεμπτη ώρα. Ελάχιστα παιδιά και συμμετέχουν δύο - τρία.
Can I skip tomorrow?

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32292
  • Τελευταία: johntsoum
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159773
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 529
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 6
Επισκέπτες: 484
Σύνολο: 490

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.077 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.