*

Αποστολέας Θέμα: κλείσιμο σχολείων  (Αναγνώστηκε 301620 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4072
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #2086 στις: Φεβρουάριος 01, 2022, 10:20:12 μμ »
To rapid γίνεται απο επαγγελματία υγείας και είναι αποδεδειγμένο ότι έχει γίνει και ότι έχει γίνει σωστά. Το σελφ, κανείς μας δεν είναι εκπαιδευμένος να το κάνει. Εσύ δλδ για τον εαυτό σου είσαι σίγουρος ότι, παρά την καλή σου πρόθεση, συλλέγεις επαρκές δείγμα και αναμιγνύεις σωστά την μπατονέτα; Εγώ προσωπικά, δεν ειναι και το κάνω απλώς επειδή πρεπει να το κάνω. ΠΟτέ δεν έχω βασιστεί στο αποτέλεσμά του ούτε θα το κάνω ποτέ για να αποκλείσω την πιθανότητα να έχω κορονοϊό. Αυτά με την πρπϋποθεση ότι το τεστ γίνεται, φυσικά, γιατί άλλοι δεν το κάνουν. Κατά τ ' αλλα, και το ραπιντ είναι λιγότερο αξιόπιστο από το μοριακό. Επιπλέον, ραπιντ σε φαρμακείο στο πεζοδρόμιο από έναν φαρμοακπϋπάλληλο που ξέρει ό,τι ξέρουμε κ εμείς και ξεπετάει την πελατεία, δεν είναι ίδιο με ραπιντ από κλιμάκιο που κάνει σωστά τη δουλειά του. Αλλά σίγουρα είναι καλύτερο από το σελφ.

Σε κάθε περίπτωση εγώ αναφέρομαι στην άμεση ενημέρωση της τάξης σε περίπτωση κρούσματος, είτε είαι Παρασκευή απόγευμα, είτε Σάββατο, είτε Πρωτοχρονιά. Από κει και πέρα, ο καθένας πράττει όπως κρίνει, κι από τη στιγμή που δεν γίνεται δεκτός χωρίς τεστ Δευτέρα πρωι στο σχολείο, είναι δικο του θέμα πότε θα πάει. Το σχολείο όμως οφείλει να ενημερώσει και να μην δεχτεί μαθητές. Η απουσια όμως Δευτέρα πρωί δημιουργεί πρόβλημα στο σχολείο. Η συνάδελοφς σε αυτό αναφέρθηκε, και αν το σχολείο της είχε παραλείψει να ενημερώσει επίσημα το σ/κ και τα παιδά πη΄γαν και τα κράτησε στην αυλή μέχρι να τα πάρουν οι γονείς, ήταν λάθος του σχολείου. Όχι του συστήματος ούτε των οικογενειών.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:40:55 »

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4072
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #2087 στις: Φεβρουάριος 02, 2022, 12:42:34 μμ »
Σήμερα κρούσμα στο σχολείο του παιδιού  μου. ΠΟυ ήταν στην τάξη τις δυο προηγούμενες μέρες και είχε κάνει (λεμε τώρα) δυο αξιόπιστα σελφ τεστ.

Σημείωση: τα σχολεία μια βδομάδα κλειστά, δυο μέρες αργία, η ενδοχωρα του νησιου αποκλεισμένη μέχρι Πέμπτη σχεδόν, η επαγγελματική ζωή χειμώνα σε νησί υπολειτουργεί ούτως ή άλλως, και βρέθηκε παιδάκι άρρωστο που προφανως κόλλησε σε κάποια συναναστροφή γιατί τα κουτσομπολιά λενε και για φίλους του από άλλα σχολεία.

Κατά τ' άλλα κλείνουν τα σχολεία και τα παιδιά δεν κολλάνε.
Το πόσο έξαλλη είμαι, δεν περιγράφεται. Αν είχε προκύψει το κρούσμα μεσα σε μια κανονική εβδομάδα, θα είχα απλώς την ανησυχια. Τώρα όμως είμαι πραγματικά έξω φρενών για την ανευθυνότητα και την αδιαφορια των οικογενειών. Γι αυτό έλεγα ότι τα κλειστα σχολεια ειναι μια πρόσκαιρη λύση για μεμονωμένη προστασία μόνο. Δεν λύνουν το πρόβλημα αν ο κόσμος δεν το πάρει απόφαση να κόψει τις μη αναγκαίες συναναστροφές. Θα έρχονται στα σχολεία κρούσματα εξωτερκής προέλευσης που θα μπορούσαν να είχαν αποφευχθεί.

Αποσυνδεδεμένος SantaZ

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 388
    • Προφίλ
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #2088 στις: Φεβρουάριος 02, 2022, 12:52:20 μμ »
Νομίζω ότι είναι λάθος του σχολείου σου αυτό.   Το τεστ πρέπει να γίνει αμέσως. Ο διευθυντής όφειλε να ενημερώσει Παρασκευή απόγευμα και να ελεγχθούν τα παιδιά το σ/κ. Ο υπεύθυνος covid προφανώς είναι stand by όλο το 24ωρο.
Αν το σχολείο είναι κλειστά δεν υπάρχει ενημέρωση. Ο υπεύθυνος covid είναι και εκπαιδευτικός... Έχει και άλλη εργασία στο σχολείο.

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4072
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #2089 στις: Φεβρουάριος 02, 2022, 12:59:27 μμ »
Αν το σχολείο είναι κλειστά δεν υπάρχει ενημέρωση. Ο υπεύθυνος covid είναι και εκπαιδευτικός... Έχει και άλλη εργασία στο σχολείο.
Συγγνώμη εσύ σαν εκπαιδευτικός ή σαν γονέας, θα ήθελες να μεσολαβησει ένα ολόκληρο σ/κ χωρίς να γνωρίζεις ότι έχεις έρθει σε επαφή εσύ ή το παιδί σου με κρούσμα την Παρασκευή, και να το μάθεις Δευτέρα;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:40:55 »

Αποσυνδεδεμένος English

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1440
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #2090 στις: Φεβρουάριος 02, 2022, 02:39:10 μμ »
Σήμερα κρούσμα στο σχολείο του παιδιού  μου. ΠΟυ ήταν στην τάξη τις δυο προηγούμενες μέρες και είχε κάνει (λεμε τώρα) δυο αξιόπιστα σελφ τεστ.

Σημείωση: τα σχολεία μια βδομάδα κλειστά, δυο μέρες αργία, η ενδοχωρα του νησιου αποκλεισμένη μέχρι Πέμπτη σχεδόν, η επαγγελματική ζωή χειμώνα σε νησί υπολειτουργεί ούτως ή άλλως, και βρέθηκε παιδάκι άρρωστο που προφανως κόλλησε σε κάποια συναναστροφή γιατί τα κουτσομπολιά λενε και για φίλους του από άλλα σχολεία.

Κατά τ' άλλα κλείνουν τα σχολεία και τα παιδιά δεν κολλάνε.
Το πόσο έξαλλη είμαι, δεν περιγράφεται. Αν είχε προκύψει το κρούσμα μεσα σε μια κανονική εβδομάδα, θα είχα απλώς την ανησυχια. Τώρα όμως είμαι πραγματικά έξω φρενών για την ανευθυνότητα και την αδιαφορια των οικογενειών. Γι αυτό έλεγα ότι τα κλειστα σχολεια ειναι μια πρόσκαιρη λύση για μεμονωμένη προστασία μόνο. Δεν λύνουν το πρόβλημα αν ο κόσμος δεν το πάρει απόφαση να κόψει τις μη αναγκαίες συναναστροφές. Θα έρχονται στα σχολεία κρούσματα εξωτερκής προέλευσης που θα μπορούσαν να είχαν αποφευχθεί.
Κατανοώ την ανησυχία σου αλλά βρίσκω υπερβολικό τον θυμό σου για τις συμπεριφορές άλλων οικογενειών και το γεγονός ότι μπορεί να έχουν παραπάνω συναναστροφές από εσάς. Ο ιός είναι εδώ ήδη δύο χρόνια και αν θέλουμε (που προσωπικά θέλω, κι εσύ από ό,τι λες) να είναι ανοιχτά τα σχολεία, θα πρέπει να μάθουμε να ζούμε με αυτόν. Ακόμη και άτομα που προσέχουν πολύ κολλάνε και δεν ξέρουν από πού. Ίσως στο μέρος που ζεις δεν έχετε συνηθίσει σε μεγάλους αριθμούς κρουσμάτων. Να σου πω ότι ούτε θυμάμαι πόσες φορές έχω υπάρξει στενή επαφή κρούσματος εγώ από τον Σεπτέμβρη λόγω δουλειάς και το παιδί λόγω σχολείου. Ούτε θυμάμαι πόσα rapid έκανε. Και σχολείο πάει κανονικά και σε όλες τις δραστηριότητές του όπως κι η υπόλοιπη οικογένεια. Τους τελευταίους μήνες έχουμε μάλιστα μπει αρκετές φορές και σε αεροπλάνο. Προσέχουμε όσο γίνεται αλλά δε γίνεται να σκέφτομαι μόνο τον Covid. Άλλωστε το μη αναγκαίες συναναστροφές αλλιώς ερμηνεύεται π.χ. από έναν άτομο που δεν έχει παρέες ή δε θέλει κι αλλιώς από κάποιον πολύ κοινωνικό ή έστω με κάποιους φίλους. Γιατί οφείλουμε να προστατεύουμε τόσο τη σωματική όσο και την ψυχική μας υγεία.

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4072
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #2091 στις: Φεβρουάριος 02, 2022, 03:23:24 μμ »
Κατανοώ την ανησυχία σου αλλά βρίσκω υπερβολικό τον θυμό σου για τις συμπεριφορές άλλων οικογενειών και το γεγονός ότι μπορεί να έχουν παραπάνω συναναστροφές από εσάς. Ο ιός είναι εδώ ήδη δύο χρόνια και αν θέλουμε (που προσωπικά θέλω, κι εσύ από ό,τι λες) να είναι ανοιχτά τα σχολεία, θα πρέπει να μάθουμε να ζούμε με αυτόν. Ακόμη και άτομα που προσέχουν πολύ κολλάνε και δεν ξέρουν από πού. Ίσως στο μέρος που ζεις δεν έχετε συνηθίσει σε μεγάλους αριθμούς κρουσμάτων. Να σου πω ότι ούτε θυμάμαι πόσες φορές έχω υπάρξει στενή επαφή κρούσματος εγώ από τον Σεπτέμβρη λόγω δουλειάς και το παιδί λόγω σχολείου. Ούτε θυμάμαι πόσα rapid έκανε. Και σχολείο πάει κανονικά και σε όλες τις δραστηριότητές του όπως κι η υπόλοιπη οικογένεια. Τους τελευταίους μήνες έχουμε μάλιστα μπει αρκετές φορές και σε αεροπλάνο. Προσέχουμε όσο γίνεται αλλά δε γίνεται να σκέφτομαι μόνο τον Covid. Άλλωστε το μη αναγκαίες συναναστροφές αλλιώς ερμηνεύεται π.χ. από έναν άτομο που δεν έχει παρέες ή δε θέλει κι αλλιώς από κάποιον πολύ κοινωνικό ή έστω με κάποιους φίλους. Γιατί οφείλουμε να προστατεύουμε τόσο τη σωματική όσο και την ψυχική μας υγεία.

Κατανοητό αυτό που λες. Όμως όλες οι συναναστροφές εκτός δουλειάς και σχολείου δυνητικά δημιουργούν πρόβλημα στο σχολείο σε άλλους ανθρώπους που επιλέγουν να μην εκτεθούν σε άλλες καταστάσεις και θα ήθελαν να είναι ασφάλεις στη δουλειά ή το σχολείο τους που είναι μια αναγκαία, υποχρεωτική και καθημερινή δραστηριότητα-δικαίωμα.

Εκεί που θέλω να καταλήξω είναι ότι με περιστατικά σαν το δικό μας αποδεικνύεται ότι τα κλειστά σχολεία δεν εγγυώνται ότι τα παιδιά δεν θα κολλήσουν αλλού (άρα μόλις ανοίξουν θα φέρουν τον ιό στα σχολεία). Και είναι κ γελοίο να είναι κλειστά τα σχολεια κ καποια παιδια να ταξιδεύουν, να ψωνίζουν, να κυκλοφορούν, να γιορτάζουν, και να συντηρούν την αλυσίδα μεταδισησ, ενώ τα παιδια των οικογενειών που δεν θέλουν να κολλήσουν , στερούνται και τα παραπάνω και το σχολείο τους. Εν προκειμενω ειδικά εφόσον είναι κοινό μυστικό πω τα σχολεία έκλεισαν όπου έκλεισαν λίγο παρακάνω και για να διευκολυνθούνε από θέμα κορονοϊού, θεωρώ ανευθυνο για να μην πω τίποτε χειρότερο, οι γονείς να αφησαν τα παιδιά τους να έχουν συναναστροφές αντί να τα κρατήσουν σπίτι. Υπήρχαν συμμαθητές του γιου μου που από τον φόβο του ιού δεν είχαν έρθει σχολείο μετά τις γιορτές κ ήρθαν προχτές, θεωρώντας ότι μετά από μια βδομάδα κλεισίματος θα ήταν ασφαλή. Και μας ήρθε μια ωραιότατη μουτζα.

Έχουμε ξαναβρεθεί στο ίδιο τμήμα σε φάση ιχνηλατισης. Τότε δεν είχα θυμώσει. Τώρα θύμωσα ακριβώς γι αυτόν τον λόγο.

Αποσυνδεδεμένος English

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1440
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #2092 στις: Φεβρουάριος 02, 2022, 03:41:15 μμ »
Κατανοητό αυτό που λες. Όμως όλες οι συναναστροφές εκτός δουλειάς και σχολείου δυνητικά δημιουργούν πρόβλημα στο σχολείο σε άλλους ανθρώπους που επιλέγουν να μην εκτεθούν σε άλλες καταστάσεις και θα ήθελαν να είναι ασφάλεις στη δουλειά ή το σχολείο τους που είναι μια αναγκαία, υποχρεωτική και καθημερινή δραστηριότητα-δικαίωμα.

Εκεί που θέλω να καταλήξω είναι ότι με περιστατικά σαν το δικό μας αποδεικνύεται ότι τα κλειστά σχολεία δεν εγγυώνται ότι τα παιδιά δεν θα κολλήσουν αλλού (άρα μόλις ανοίξουν θα φέρουν τον ιό στα σχολεία). Και είναι κ γελοίο να είναι κλειστά τα σχολεια κ καποια παιδια να ταξιδεύουν, να ψωνίζουν, να κυκλοφορούν, να γιορτάζουν, και να συντηρούν την αλυσίδα μεταδισησ, ενώ τα παιδια των οικογενειών που δεν θέλουν να κολλήσουν , στερούνται και τα παραπάνω και το σχολείο τους. Εν προκειμενω ειδικά εφόσον είναι κοινό μυστικό πω τα σχολεία έκλεισαν όπου έκλεισαν λίγο παρακάνω και για να διευκολυνθούνε από θέμα κορονοϊού, θεωρώ ανευθυνο για να μην πω τίποτε χειρότερο, οι γονείς να αφησαν τα παιδιά τους να έχουν συναναστροφές αντί να τα κρατήσουν σπίτι. Υπήρχαν συμμαθητές του γιου μου που από τον φόβο του ιού δεν είχαν έρθει σχολείο μετά τις γιορτές κ ήρθαν προχτές, θεωρώντας ότι μετά από μια βδομάδα κλεισίματος θα ήταν ασφαλή. Και μας ήρθε μια ωραιότατη μουτζα.

Έχουμε ξαναβρεθεί στο ίδιο τμήμα σε φάση ιχνηλατισης. Τότε δεν είχα θυμώσει. Τώρα θύμωσα ακριβώς γι αυτόν τον λόγο.
Συμφωνώ στο ότι τα κλειστά σχολεία δεν εγγυώνται ότι δε θα κολλήσει κάποιος.
Με τα υπόλοιπα δε θα συμφωνήσω. Τηρούμε σαφώς τα μέτρα και προστατεύουμε τις ευπαθείς ομάδες όσο μπορούμε αλλά δε γίνεται να σταματήσουμε να ζούμε, να κινούμαστε και να έχουμε κοινωνική ζωή. Και το ότι τα σχολεία έκλεισαν μια δυο μέρες παραπάνω σε κάποια μέρη δίχως να υφίσταται πια η κακοκαιρία δε σημαίνει για μένα ότι έπρεπε να μαντρωθούν όλοι στα σπίτια τους. Στη δική μου περιοχή λόγω των επιπτώσεων της κακοκαιρίας αντικειμενικά δε θα μπορούσαν να ανοίξουν ούτε οι συνθήκες ήταν ευνοϊκές για μαζώξεις. Κι όμως βρέθηκε θετικός στο self-test της Κυριακής συμμαθητής του παιδιού μου που επίσης στο σπίτι του ήταν τόσες μέρες. Ε, κάπου κόλλησε, τι να κάνουμε;; Κι έξω να ήταν όλη μέρα, δε μου πέφτει λόγος. Όλα πια είναι ανοιχτά, ας το δεχτούμε. Αλλιώς αν μπορούμε, ας κλειστούμε σε γυάλα.

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5013
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #2093 στις: Φεβρουάριος 02, 2022, 04:04:07 μμ »
Σήμερα κρούσμα στο σχολείο του παιδιού  μου. ΠΟυ ήταν στην τάξη τις δυο προηγούμενες μέρες και είχε κάνει (λεμε τώρα) δυο αξιόπιστα σελφ τεστ.

Σημείωση: τα σχολεία μια βδομάδα κλειστά, δυο μέρες αργία, η ενδοχωρα του νησιου αποκλεισμένη μέχρι Πέμπτη σχεδόν, η επαγγελματική ζωή χειμώνα σε νησί υπολειτουργεί ούτως ή άλλως, και βρέθηκε παιδάκι άρρωστο που προφανως κόλλησε σε κάποια συναναστροφή γιατί τα κουτσομπολιά λενε και για φίλους του από άλλα σχολεία.

Κατά τ' άλλα κλείνουν τα σχολεία και τα παιδιά δεν κολλάνε.
Το πόσο έξαλλη είμαι, δεν περιγράφεται. Αν είχε προκύψει το κρούσμα μεσα σε μια κανονική εβδομάδα, θα είχα απλώς την ανησυχια. Τώρα όμως είμαι πραγματικά έξω φρενών για την ανευθυνότητα και την αδιαφορια των οικογενειών. Γι αυτό έλεγα ότι τα κλειστα σχολεια ειναι μια πρόσκαιρη λύση για μεμονωμένη προστασία μόνο. Δεν λύνουν το πρόβλημα αν ο κόσμος δεν το πάρει απόφαση να κόψει τις μη αναγκαίες συναναστροφές. Θα έρχονται στα σχολεία κρούσματα εξωτερκής προέλευσης που θα μπορούσαν να είχαν αποφευχθεί.
Ποιες είναι οι μη αναγκαίες συναναστροφές;;; Τώρα ειδικά που η κυβέρνηση τα αφήνει όλα ανοιχτά (κι εστίαση και μπαρ, με μουσική και χωρίς ωράριο), ακόμη κι ένας καφές κι ένα ποτό αναγκαία είναι, θα σου πουν! Και θα 'χουν δίκιο να το πουν αυτό, γιατί τόσους μήνες παρατράβηξε η κλεισούρα και το μέσα.
Πάρτε το απόφαση: απ' τη στιγμή που όλα πλέον τα μετρούν και τα υπολογίζουν με γνώμονα την οικονομία και το κέρδος ή τη χασούρα κι από τη στιγμή που ο ιός μεταλλάσσεται συνεχώς κι η ανοσία της αγέλης δεν μπορεί να επιτευχθεί (βλ. Μαγιορκίνης), θα έρχονται συνεχώς νέα κρούσματα στα σχολεία, που θα κολλούν με τη σειρά τους κι άλλους μαθητές, με τόσο συνωστισμό που έχουμε στις αίθουσες των ελληνικών δημόσιων σχολείων.
Το μόνο που θα μάς έσωζε θα ήταν να κάνουν ό,τι έκαναν το Μάιο - Ιούνιο του 2020, αλλά τα λεφτά θέλουν να τα δίνουν αλλού (κανάλια, εταιρείες δημοσκοπήσεων, Aegean κλπ.).
Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4072
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #2094 στις: Φεβρουάριος 02, 2022, 04:29:08 μμ »
Οι χώρες όπως Δανία και ΗΒ με σχεδον καθολικό εμβολιασμό ενηλίκων  (άνω του 95%) θεωρούν πλέον τον κορονοιο μια ίωση. Δυνητικά επικίνδυνη για κάποιους στον βαθμό που είναι η γρίπη αλλά μέχρι εκεί. Όχι μέτρα κ όχι επιβάρυνση στο σύστημα υγείας. Ανοσία αποστειρωτική δυστυχώς δεν επιτυγχάνεται μ αυτά τα εμβόλια, όμως περιορισμός μετάδοσης και εξαφάνιση σχεδον τξς επιβάρυνσης για το σύστημα υγείας, θα επιτευχθεί σιγά σιγά σ όλες τις  δυτικές χώρες (πλην από τις Τραμπικες πολιτείες των ΗΠΑ μάλλον). Εμείς θα είμαστε σε ποσοστά Βαλκανίων δυστυχώς. Επιλέξαμε σε ποιον πολιτιστικό χώρο θελουμε να ανήκουμε. Και ως κυβέρνηση και ως λαός.

Οπότε,English, το «η ζωή συνεχίζεται με τον ιό» έχει άλλη βαρύτητα στη Δανία του Βορρά και άλλη βαρύτητα στη Δανία του Νότου. Εμείς παριστάνουμε ότι είμαστε στον Βορρά αλλά δεν είμαστε.

Τέλος, όταν έχει χιονιά, όταν οι μανουλιτσες λενε «τα παιδάκια μας θα κρυώνανε με τα ανοιχτά παράθυρα στα σχολεία, τι καλά που τα έκλεισε ο Δήμαρχος» αλλά κατά τ άλλα τα παιδάκια τους κολλάνε με κλειστά σχολεία και με δυσκολίες μετακίνησης, είναι προφανές ότι υπάρχει τεράστιο έλλειμμα αντίληψης του πώς αρρωσταίνει κάποιος -γενικα, όχι μόνο από κορονοιο. Έτσι εξηγείται γιατί στη χώρα μας τα παιδθα των νηπίων κ των σταθμών είναι συνέχεια αρρωστα. Είμαστε άξιοι της μοίρας μας.

Αποσυνδεδεμένος solareng

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 452
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #2095 στις: Φεβρουάριος 02, 2022, 05:09:26 μμ »
Οι χώρες όπως Δανία και ΗΒ με σχεδον καθολικό εμβολιασμό ενηλίκων  (άνω του 95%) θεωρούν πλέον τον κορονοιο μια ίωση. Δυνητικά επικίνδυνη για κάποιους στον βαθμό που είναι η γρίπη αλλά μέχρι εκεί. Όχι μέτρα κ όχι επιβάρυνση στο σύστημα υγείας. Ανοσία αποστειρωτική δυστυχώς δεν επιτυγχάνεται μ αυτά τα εμβόλια, όμως περιορισμός μετάδοσης και εξαφάνιση σχεδον τξς επιβάρυνσης για το σύστημα υγείας, θα επιτευχθεί σιγά σιγά σ όλες τις  δυτικές χώρες (πλην από τις Τραμπικες πολιτείες των ΗΠΑ μάλλον). Εμείς θα είμαστε σε ποσοστά Βαλκανίων δυστυχώς. Επιλέξαμε σε ποιον πολιτιστικό χώρο θελουμε να ανήκουμε. Και ως κυβέρνηση και ως λαός.

Οπότε,English, το «η ζωή συνεχίζεται με τον ιό» έχει άλλη βαρύτητα στη Δανία του Βορρά και άλλη βαρύτητα στη Δανία του Νότου. Εμείς παριστάνουμε ότι είμαστε στον Βορρά αλλά δεν είμαστε.

Τέλος, όταν έχει χιονιά, όταν οι μανουλιτσες λενε «τα παιδάκια μας θα κρυώνανε με τα ανοιχτά παράθυρα στα σχολεία, τι καλά που τα έκλεισε ο Δήμαρχος» αλλά κατά τ άλλα τα παιδάκια τους κολλάνε με κλειστά σχολεία και με δυσκολίες μετακίνησης, είναι προφανές ότι υπάρχει τεράστιο έλλειμμα αντίληψης του πώς αρρωσταίνει κάποιος -γενικα, όχι μόνο από κορονοιο. Έτσι εξηγείται γιατί στη χώρα μας τα παιδθα των νηπίων κ των σταθμών είναι συνέχεια αρρωστα. Είμαστε άξιοι της μοίρας μας.
Το άνω του 95% ποσοστό εμβολιασμού, μπορείς να μας πεις που το βρήκες γιατί δεν μπορώ να το βρω πουθενά.
Στην πραγματικότητα δεν είμαστε πολύ μακριά όσον αφορά το ποσοστό εμβολιασμού από αυτές τις χώρες. Το πρόβλημα με τους αυξημένους θανάτους στη χώρα μας δεν έχει να κάνει με την εμβολιαστικη κάλυψη αλλά με την όλη διαχείριση της πανδημίας από την κυβέρνηση.
Με τον εμβολιασμό δεν λύνεται το πρόβλημα. Μέχρι και ο Τζωρτζ Σόρος πλέον αναφέρεται στο φιάσκο. Τα εμβόλια που διαθέτουμε αυτή τη στιγμή δεν είναι αποτελεσματικά απέναντι στην όμικρον. Τα νέα εμβόλια δε θα είναι αποτελεσματικά απέναντι στις νέες μεταλλάξεις.
Τέλος ο FDA δε συστήνει τρίτη δόση σε ηλικίες 16-60 λόγω αυξημένου κινδύνου μυοκαρδίτιδας.
Το αδιέξοδο με τα εμβόλια είναι καταφανές.
Απορώ πως κάποιοι συνεχίζεται να διαδίδεται fake news όταν από το καλοκαίρι σε όλα έχετε πέσει έξω.
Ευτυχώς πάντως που τώρα καταλάβατε ότι δεν μπορεί να χτιστεί τείχος ανοσίας με αυτά τα εμβόλια.

Ένα στιχάκι για το τέλος για όλους τους συναδέλφους:
Αφήστε τα εμβόλια και βάλτε ένα κρασάκι,
Ελάτε να φωνάξουμε ... η συνέχεια δικιά σας.

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4072
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #2096 στις: Φεβρουάριος 02, 2022, 05:28:10 μμ »
vaccine tracker ecdc

Δανία
 99,7% στυους 60+
94,2% 50-59
85,5% 25-49
42% κατω των 18

Ελλάδα
87,4% στους 60+

81,6% στους 50-59
17% στους ανηλίκους

Ποια fake news?
10  μονάδες διαφορά στις ευπαθείς ομαδες σε σχέση με τις Δυτικές ευρωπαϊκές χώρες
Εμείς συγκρινόμαστε με τις μπανανίες των Βαλκανίων και τα νυν ακροδεξιά πρωην ανατολικά κράτη.Ωραία προτυπα έχουμε.
Εσύ διαδίδεις fake news συστματικά.
Τρίτη δόση όλες οι χώρες κάνουν.
O FDA στη σελιδα του μιλάει για τρίτη δόση (booster) στους άνω των 12 και σε ανοσοκατεσταλμένα παιδιά 5-11
Τι  λες εσύ;
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 02, 2022, 05:30:27 μμ από Έσπερος »

Αποσυνδεδεμένος solareng

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 452
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #2097 στις: Φεβρουάριος 02, 2022, 05:53:18 μμ »
vaccine tracker ecdc

Δανία
 99,7% στυους 60+
94,2% 50-59
85,5% 25-49
42% κατω των 18

Ελλάδα
87,4% στους 60+

81,6% στους 50-59
17% στους ανηλίκους

Ποια fake news?
10  μονάδες διαφορά στις ευπαθείς ομαδες σε σχέση με τις Δυτικές ευρωπαϊκές χώρες
Εμείς συγκρινόμαστε με τις μπανανίες των Βαλκανίων και τα νυν ακροδεξιά πρωην ανατολικά κράτη.Ωραία προτυπα έχουμε.
Εσύ διαδίδεις fake news συστματικά.
Τρίτη δόση όλες οι χώρες κάνουν.
O FDA στη σελιδα του μιλάει για τρίτη δόση (booster) στους άνω των 12 και σε ανοσοκατεσταλμένα παιδιά 5-11
Τι  λες εσύ;
Πάνω από 95% δεν είναι πάντως στη Δανία. Στη Βρετανία είναι ακόμα λιγότερο. Αν ανοίξεις και το our world in data θα δεις ότι δεν έχουμε καμία σχέση με τα υπόλοιπα Βαλκάνια όπως λες.
Τώρα αν εσύ πιστεύεις ακόμα ότι στην Ελλάδα έχουμε τόσο υψηλό ποσοστό θανάτων, στην πραγματικότητα τραγωδία επειδή στους άνω των 60 έχουμε εμβολιαστικη κάλυψη 10 μονάδων λιγότερο από τη Δανία, είναι δικαίωμα σου. Η πραγματικότητα είναι εντελώς διαφορετική όμως. Προφανώς δεν έχεις ενημερωθεί για το τι γίνεται στα ελληνικά νοσοκομεία και θεωρείς ότι η στρατηγική της κυβέρνησης είναι επιτυχημένη.
Αν θέλεις να κάνεις τρίτη, τέταρτη, πέμπτη δόση κ.ο.κ. είναι επίσης δικαίωμα σου. Εφόσον θεωρείς ότι τα θετικά των δόσεων αυτών θα είναι περισσότερα από τα αρνητικά μπορείς άνετα να πας να τρυπιεσαι κάθε τρεις μήνες.
Κάνεις δε θα σε εμποδίσει. Δικαίωμα επίσης του καθενός είναι να επιλέξει να μην τρυπηθεί. Ο καθένας είναι ώριμος να κρίνει τι θεωρεί ωφέλιμο για τον εαυτό του.

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4072
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #2098 στις: Φεβρουάριος 02, 2022, 06:03:41 μμ »
Τα ποσοστά σου τα παρέθεσα. Δεν καταλαβαίνω τι αμφισβητείς.
Όχι δεν θεωρώ επιτυχημένη στρατηγική της κυβέρνησης. Το εμβόλιο δεν είναι της κυβέρνησης.

Ποσοστό διασωληνωμενων ανά ομάδα πληθυσμού:
ανά 1 εκατ εμβολιασμένων, διασωληνωνονται  οι 16.
ανά 1 εκατ ανεμβολιαστων, διασωλημωνονται 154.
Είναι σαφές ότι στην κατάσταση αυτή καταλήγεις κυρίως όντας ανεμβολιαστος.
Το ότι πεθαίνεις εκεί, είναι θέμα πολλών παραγόντων, κυβερνητικών παραγόντων συμπεριλαμβανομένων.Αυτό δεν σημαίνει ότι αν είχαμε καλύτερο σύστημα υγείας θα επιδιώξαμε να διασωληνωθουμε ανεμβολιαστοι όντες γιατί θα μας περιθάλψουν καλα.

Αποσυνδεδεμένος solareng

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 452
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #2099 στις: Φεβρουάριος 02, 2022, 07:04:44 μμ »
Τα ποσοστά σου τα παρέθεσα. Δεν καταλαβαίνω τι αμφισβητείς.
Όχι δεν θεωρώ επιτυχημένη στρατηγική της κυβέρνησης. Το εμβόλιο δεν είναι της κυβέρνησης.

Ποσοστό διασωληνωμενων ανά ομάδα πληθυσμού:
ανά 1 εκατ εμβολιασμένων, διασωληνωνονται  οι 16.
ανά 1 εκατ ανεμβολιαστων, διασωλημωνονται 154.
Είναι σαφές ότι στην κατάσταση αυτή καταλήγεις κυρίως όντας ανεμβολιαστος.
Το ότι πεθαίνεις εκεί, είναι θέμα πολλών παραγόντων, κυβερνητικών παραγόντων συμπεριλαμβανομένων.Αυτό δεν σημαίνει ότι αν είχαμε καλύτερο σύστημα υγείας θα επιδιώξαμε να διασωληνωθουμε ανεμβολιαστοι όντες γιατί θα μας περιθάλψουν καλα.
Σου είπα ότι δεν απέχουμε πολύ από Δανία και Βρετανία στο ποσοστό εμβιλιαστικης κάλυψης των οποίων το ποσοστό είναι κάτω από 95%. Επίσης όπως σου είπα δεν έχουμε καμία σχέση με τα Βαλκάνια. Είμαστε πολύ καλύτερα. Άρα το γεγονός ότι πάμε για πρωτάθλημα στην Ευρώπη στους νεκρούς ανά εκατομμύριο από κοβιντ δεν οφείλεται στην εμβολιαστικη κάλυψη. Οφείλεται στους εγκληματικους χειρισμούς της κυβέρνησης.
Αυτά που παραθέτεις είναι λίγο πολύ γνωστά. Δεν έχουν καμία σχέση όμως με την επικρατούσα μετάλλαξη αυτή τη στιγμή, την όμικρον. Στο αντίβαρο βάλε τα περιστατικά θανάτων και παρενεργειών που καταγράφονται στο VAERS, βάλε επίσης τις άγνωστες μελλοντικές επιπτώσεις, βάλε επίσης την εξασθένηση του ανοσοποιητικού που παραδέχεται και ο ΕΜΑ, βάλε, βάλε κλπ.
Όπως σου είπα και πριν ο καθένας είναι υπεύθυνος να επιλέξει τι θα κάνει. Τα βάζει κάτω και τα ζυγίζει. Η επιβολή ιατρικής πράξης είναι φασιστικό μέτρο. Όπως λέει και η αριστερά ο καθένας στο σώμα του έχει το δικαίωμα να κάνει ότι θέλει. Αν και στη συγκεκριμένη περίπτωση η αριστερά υποστηρίζει την υποχρεωτικοτητα.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158559
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 441
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 11
Επισκέπτες: 381
Σύνολο: 392

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.097 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.