*

Αποστολέας Θέμα: κλείσιμο σχολείων  (Αναγνώστηκε 301558 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος JURE

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1017
    • Προφίλ
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #714 στις: Δεκέμβριος 04, 2021, 12:20:38 πμ »
Πριν κάποια μηνύματα είπες πως δεν είσαι αρνητής αλλά εδώ βλέπω πως αφιερώνεις το κείμενο στις παρενέργειες του εμβολίου και μάλιστα αναφέρεσαι σε αριθμό σελίδων έκθεσης για εμβόλιο. Άλλοτε αναφέρεσαι σε ποσοστά και άλλοτε σε απόλυτους αριθμούς αρκεί να υποστηρίξεις την άποψή σου. Στην περίπτωση των εμβολίων για παράδειγμα σημασία για σένα έχει ο αριθμός των παρενεργειών ή ο αριθμός των σελίδων και μικρή σημασία έχει το πόσα στα πόσα. Εγώ θα παραθέσω τον αριθμό των εμβολιασμών παγκοσμίως καθώς και τί κάνει κάθε χώρα στον κόσμο στο ζήτημα των εμβολιασμών. Ακολουθεί ή έχει βρει άλλες μεθόδους να προστατέψει τους πολίτες της:

https://ncovtrack.com/gr/vaccine

Με λίγα λόγια όλες οι χώρες ακολουθούν την ίδια πολιτική. Εμβολιάζουν τους πολίτες τους για να σωθούν από τις πολλαπλές συνέπειες (υγεία, οικονομία, κοινωνική ασφάλεια).
Τώρα γι αυτό που γράφεις πως το εμβόλιο είναι για ατομική προστασία και πως δεν αποτελεί αντιθέτως μέτρο κοινωνικής προστασίας ίσως είναι παγκόσμια πρωτοτυπία. Το φασίστας το λες σαν καραμέλα αλλά όλοι γνωρίζουμε για την συμβολή του συγκεκριμένου χώρου στις θεωρίες συνομωσίας που αναπτύχθηκαν με την πανδημία.
Χμ...σωστά!!

Δείτε πόσοι είναι αυτοί που χρησιμοποιούν συχνά τη λέξη φασισμός και τα παράγωγά της και θα έχετε τους φασίστες που ψάχνετε! Γιατί αυτοί που περισσότερο αποδίδουν στη λέξη τα χαρακτηριστικά που τους ξε-βολεύουν, είναι οι μεγαλύτεροι σε αυτό που αναζητούν στους άλλους....

Μας έχουν φλομώσει στη τρελο-θεωρία. Αντί να ανοίξουν κανα βιβλίο να ξεστραβωθούν, τριγυρνούν με την βίβλο παραμάσχαλα και εκστομίζουν κατάρες προς τους εμβολιασμένους...

Και μην ξεχνάτε: τα σχολεία είναι ανοιχτά...ακόμη!!! Και θα παραμείνουν...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 21:04:39 »

Αποσυνδεδεμένος JURE

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1017
    • Προφίλ
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #715 στις: Δεκέμβριος 04, 2021, 12:27:28 πμ »
Σε λίγο καιρό θα το κάνουν και κάθε μήνα, όποιος δεν.. 100 ευρώ πρόστιμο (μάλλον τα μαζεύουν για να πληρώσει το κυβερνών κόμμα τα 300 εκατ. ευρώ που χρωστάει στις τράπεζες)
Α να και το αντιπολιτευτικό τρολ!!! Ανταποδοτικό τέλος εις το ανάποδον: θα καταλήγανε με μαθηματική ακρίβεια σε μεθ. Πληρώνουν από πριν για τη νοσηλεία τους, αφού δεν θέλουν να εμβολιαστούν και να τη γλιτώσουν. Τα νοσοκομεία τα πληρώνουμε όλοι μας, αλλά τα λυμαίνονται άλλοι αυτό το διάστημα. Ή πρόστιμο ή να μην τους δέχονται τα δημόσια νοσοκομεία τους ανεμβολίαστους. Να πληρώνουν στα ιδιωτικά. Αυτό θα έκανε μια νεοφιλελεύθερη κυβέρνηση!! Η δική μας ως φάνηκε, δεν είναι. Ή τουλάχιστον δεν είναι τόσο όσο φαντάζονται κάποιοι.

Αποσυνδεδεμένος sikat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4151
    • Προφίλ
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #716 στις: Δεκέμβριος 04, 2021, 12:34:33 πμ »
Η ell1 δεν απάντησε σε τίποτα. Νομίζω πως ήμουν ξεκάθαρος με το σχόλιο.
...................................................................
Οι απαντήσεις που έχω δώσει νομίζω είναι σαφέστατες. Τώρα αν δεν μπορείς να καταλάβεις μπορεί να οφείλεται σε δύο λόγους. Είτε είσαι φασίστας είτε είσαι άσχετος.

Δες και το σχόλιο από disappointed για να καταλάβεις πόσο άσχετοι είναι ορισμένοι.
Η eli1 δεν απαντά σε τίποτε, εγώ είμαι ή φασίστας ή άσχετος, ο disappointed είναι τόσο άσχετος, επιμένεις εδώ σε ένα θέμα για τη λειτουργία των σχολείων να γράφεις τις δικές σου θεωρίες για την πανδημία. Τελικά μήπως οδηγείς ανάποδα εσύ;

Αποσυνδεδεμένος Pwpwpw

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 57
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #717 στις: Δεκέμβριος 04, 2021, 01:55:30 πμ »
Η ell1 δεν απάντησε σε τίποτα. Νομίζω πως ήμουν ξεκάθαρος με το σχόλιο.

Όπως έχει αποδειχθεί και στο έχω αναφέρει πάλι το εμβόλιο το μόνο που προσφέρει είναι ατομική προστασία. Τα περί κοινωνικού συνόλου έχουν καταριφθεί πλεόν. Πιθανόν δεν παρακολουθείς τις τελευταίες μελέτες. Η επιστημονική κοινότητα τα λέει αυτά. Ένα μέρος της επιστημονικής κοινότητας είναι επιφυλακτικό σε αυτό που γίνεται γι αυτο έχει ταχθεί υπέρ της μη υποχρεωτικότητας. Ας σταματήσει επιτέλους αυτή η καραμέλα κάνω ότι μου λέει η επιστήμη. Κάνετε αυτό που σας λένε οι διαφθαρμένες κυβερνήσεις και τα μίντια επειδή δεν έχετε κριτική σκέψη.

Ποιες εννοείς ψεύτικες πληροφορίες; Μυοκαρδίτιδες, θρομβώσεις, εγκλεφαλικά και ανακοπές καταγράφονται παντού. Ακόμα και σήμερα αν είδες που ο FDA απελευθέρωσε τις πρώτες 500 σελίδες από τις 329.000 (ναι καλά άκουσες) των εγγράφων για το εμβόλιο της Pfizer αναφέρει για τις περιπτώσεις των ανεπιθύμητων ενεργειών. Κάθε μήνα θα απελευθερώνονται 500 σελίδες (υπολόγισε πόσο χρόνο θα χρειαστεί για τη διαδικασία) ενώ πήρε μόνο 108 μέρες για την έγκριση του εμβολίου. Καταλαβαίνεις το μέγεθος της διαφθοράς.

Οι απαντήσεις που έχω δώσει νομίζω είναι σαφέστατες. Τώρα αν δεν μπορείς να καταλάβεις μπορεί να οφείλεται σε δύο λόγους. Είτε είσαι φασίστας είτε είσαι άσχετος.

Δες και το σχόλιο από disappointed για να καταλάβεις πόσο άσχετοι είναι ορισμένοι.

Σοβαρα τωρα? Δεν ειναι θεμα κοινωνικου συνολου οταν τα στοιχεια δειχνουν οτι το 85% των ατομων που ειναι στις μεθ αυτη την στιγμη ειναι ανεμβολιαστοι πολιτες? (και αν σκεφτεις οτι το ποσοστο του ενηλικου εμβολιασμενου πληθυσμου φτανει στο 70% αυτη την στιγμη  , αυτο το 85% των ανεμβολιαστων πολιτων που βρισκονται σε μεθ ειναι πολυ μεγαλυτερο στην πραγματικοτητα γιατι αντιστοιχει μολις στο 30% του συνολικου ενηλικου πληθυσμου).

Οταν οι κλινες και οι μεθ ειναι κατειλημμένες στην συντρηπτικη πλειοψηφια απο ανεμβολιαστες πολιτες συμφωνα με τα επισημα στοιχεια και δεν υπαρχουν μεθ για αλλα επειγοντα περιστατικα οπως  τροχαια ατυχηματα η  αλλες ασθενειες, ειναι θεμα καθαρα ατομικης προστασιας και οχι κοινωνικου συνολου την στιγμη που αποδειδεγμενα ο εμβολιασμενος πληθυσμος ταλαιπωρει απειρως λιγοτερο τα νοσοκομεια? Το προβλημα ειναι τα γεματα νοσοκομεια, για αυτα γινονται τα lockdown για να μην φρακαρει το συστημα, το να νοσησεις και να το περασεις σαν ενα κρυωματακι σπιτι βλεπωντας netflix(οπως δειχνει οτι το περναει η συντριπτικη πλειοψηφια των εμβολιασμενων που νοσει) δεν ενοχλεις κανενα συστημα υγειας.
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 04, 2021, 02:06:18 πμ από Pwpwpw »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 21:04:39 »

Αποσυνδεδεμένος donkey

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 390
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #718 στις: Δεκέμβριος 04, 2021, 04:17:36 πμ »
Σοβαρα τωρα? Δεν ειναι θεμα κοινωνικου συνολου οταν τα στοιχεια δειχνουν οτι το 85% των ατομων που ειναι στις μεθ αυτη την στιγμη ειναι ανεμβολιαστοι πολιτες? (και αν σκεφτεις οτι το ποσοστο του ενηλικου εμβολιασμενου πληθυσμου φτανει στο 70% αυτη την στιγμη  , αυτο το 85% των ανεμβολιαστων πολιτων που βρισκονται σε μεθ ειναι πολυ μεγαλυτερο στην πραγματικοτητα γιατι αντιστοιχει μολις στο 30% του συνολικου ενηλικου πληθυσμου).

Οταν οι κλινες και οι μεθ ειναι κατειλημμένες στην συντρηπτικη πλειοψηφια απο ανεμβολιαστες πολιτες συμφωνα με τα επισημα στοιχεια και δεν υπαρχουν μεθ για αλλα επειγοντα περιστατικα οπως  τροχαια ατυχηματα η  αλλες ασθενειες, ειναι θεμα καθαρα ατομικης προστασιας και οχι κοινωνικου συνολου την στιγμη που αποδειδεγμενα ο εμβολιασμενος πληθυσμος ταλαιπωρει απειρως λιγοτερο τα νοσοκομεια? Το προβλημα ειναι τα γεματα νοσοκομεια, για αυτα γινονται τα lockdown για να μην φρακαρει το συστημα, το να νοσησεις και να το περασεις σαν ενα κρυωματακι σπιτι βλεπωντας netflix(οπως δειχνει οτι το περναει η συντριπτικη πλειοψηφια των εμβολιασμενων που νοσει) δεν ενοχλεις κανενα συστημα υγειας.

Όταν λέει ότι το εμβόλιο δεν προστατεύει το κοινωνικό σύνολο, θεωρώ ότι εννοεί ως προς την μετάδοση του ιού. Γιατί και οι εμβολιασμένοι μεταδίδουν την ασθένεια (λιγότερο όμως από τους ανεμβολίαστους, σύμφωνα με κάποιες φήμες). Το σίγουρο είναι πάντως ότι προστατεύεις το κοινωνικό σύνολο όταν δεν μεταδίδεις μια ασθένεια, όχι αν απλά αυτή η ασθένεια δεν σε σκοτώνει ή δεν σε αρρωσταίνει.

Αυτός είναι ο λόγος που είμαι κυρίως υπέρ του τεσταρίσματος των ανθρώπων. Δεν με νοιάζει αν ο διπλανός μου είναι εμβολιασμένος ή όχι, με νοιάζει κυρίως αν έχει κάνει προσφάτως τεστ (και ιδίως μοριακό). Δεν κινδυνεύει η υγεία μου αν κάνω παρέα με ανεμβολίαστους ή με εμβολιασμένους, κινδυνεύω όμως αν κάνω παρέα με ατεστάριστους.  Σε ένα κράτος λογικής, 100 ευρώ πρόστιμο θα είχαν οι δρομολογητές που μεταδίδουν την ασθένεια (δηλαδή οι ατεστάριστοι) και όχι οι ανεμβολίαστοι. Δυστυχώς στο κουλιστάν, στο κοτέτσι που κυβερνά ο κούλης, η λογική έχει χαθεί εδώ και καιρό και από τον κούλη και από τα κοτόπουλα-πολίτες που τον υπακούνε (πιστοί στον νόμο περί υπακοής που ψήφισε ο ξετσίπρωτος).

Να και ένα ωραίο βίντεο για το πως λειτουργεί το ρομποτάκι mrna.
https://www.youtube.com/watch?v=u0y1t4Mt7Z4
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 04, 2021, 09:33:24 πμ από donkey »
Σε όλες τις εποχές και καθεστώτα, οι δουλόφρονες μισθωμένοι λογοκριτές έχουν ένα κοινό: ανήκουν στο κατώτερο και απεχθέστερο στρώμα του κοινωνικού, διανοητικού και ηθικού Λούμπεν Αληταριάτου, μαζί με τους βασανιστές, βιαστές και χαφιέδες. Αξίζουν μόνο την περιφρόνησή μας. Με τους παντός χρώματος και καιρού λογοκριτές δεν κάνεις διάλογο. Απλώς τους φτύνεις.

Αποσυνδεδεμένος maritina35

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 304
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #719 στις: Δεκέμβριος 04, 2021, 09:25:54 πμ »
Στα σχολεία συζητιέται πάντως για κλείσιμο μετά τα Χριστούγεννα. Αν τα κρούσματα ανέβουν συν τη μετάλλαξη..ακούσατε κάτι παρόμοιο;

Αποσυνδεδεμένος Pwpwpw

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 57
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #720 στις: Δεκέμβριος 04, 2021, 10:02:51 πμ »
Όταν λέει ότι το εμβόλιο δεν προστατεύει το κοινωνικό σύνολο, θεωρώ ότι εννοεί ως προς την μετάδοση του ιού. Γιατί και οι εμβολιασμένοι μεταδίδουν την ασθένεια (λιγότερο όμως από τους ανεμβολίαστους, σύμφωνα με κάποιες φήμες). Το σίγουρο είναι πάντως ότι προστατεύεις το κοινωνικό σύνολο όταν δεν μεταδίδεις μια ασθένεια, όχι αν απλά αυτή η ασθένεια δεν σε σκοτώνει ή δεν σε αρρωσταίνει.

Αυτός είναι ο λόγος που είμαι κυρίως υπέρ του τεσταρίσματος των ανθρώπων. Δεν με νοιάζει αν ο διπλανός μου είναι εμβολιασμένος ή όχι, με νοιάζει κυρίως αν έχει κάνει προσφάτως τεστ (και ιδίως μοριακό). Δεν κινδυνεύει η υγεία μου αν κάνω παρέα με ανεμβολίαστους ή με εμβολιασμένους, κινδυνεύω όμως αν κάνω παρέα με ατεστάριστους.  Σε ένα κράτος λογικής, 100 ευρώ πρόστιμο θα είχαν οι δρομολογητές που μεταδίδουν την ασθένεια (δηλαδή οι ατεστάριστοι) και όχι οι ανεμβολίαστοι. Δυστυχώς στο κουλιστάν, στο κοτέτσι που κυβερνά ο κούλης, η λογική έχει χαθεί εδώ και καιρό και από τον κούλη και από τα κοτόπουλα-πολίτες που τον υπακούνε (πιστοί στον νόμο περί υπακοής που ψήφισε ο ξετσίπρωτος).

Να και ένα ωραίο βίντεο για το πως λειτουργεί το ρομποτάκι mrna.
https://www.youtube.com/watch?v=u0y1t4Mt7Z4
Εγω κατάλαβα τι εννοεί αλλά είναι είναι εντελώς άτοπο, στο κοινωνικό σύνολο δεν δημιουργεί πρόβλημα η μετάδοση αυτή καθ αυτή, αλλά η μετάδοση που οδηγεί σε νοσήλεια και κυρίως  σε βαριά νοσηλεία που οδηγεί σε μεθ. Το πρόβλημα του κράτους είναι να μην απασχοληθούν τα νοσοκομεία και καταρρεύσουν μη μπορώντας να εξυπηρετήσουν περιστατικά, αυτός είναι και ο λόγος του lockdown, να μην καταρρεύσει το σύστημα υγιειας. Το εμβόλιο σε κάνει αποδεδειγμένα να νοσείς ελαφρά στην συντριπτική πλειοψηφία των περιπτώσεων, προστατεύει από βαριά νοσηση άρα δεν απασχολείς το σύστημα υγείας όποτε  δεν αποτελείς πρόβλημα για το κράτος και δεν δημιουργείς πρόβλημα στο κοινωνικό σύνολο. Δεν νοιάζεται κανείς αν νοσήσεις ελαφρά, το πρόβλημα είναι να μην απασχολήσεις τα επιβαρυμένα νοσοκόμεια  και όχι να μην κανείς ένα σύναχακι και δέκατα σπίτι σου. Αν ήταν έτσι κάθε χρονια τις γνωστές περιόδους του ετους που έχουμε την έξαρση των εποχιακών ιώσεων το κράτος θα έκανε lockdown για να μην κολλήσουμε συνάχι.
Επίσης όσο αφορά τα τεστ, τα rapid αποδεδεμενα έχουν πολύ χαμηλή αξιοπιστία, μόνο τα pcr  είναι όντως αξιόπιστα, άρα για να είμαστε σίγουροι αν κάποιος νοσεί η όχι και να νιώθουμε ασφάλεια χρειάζεται pcr που κοστίζει 60 ευρω και όχι rapid.Μας αρέσει δεν μας αρέσει από τα όπλα που έχουμε μέχρι στιγμής, αυτό που προστατεύει περισσότερο είναι ο εμβολιασμός, μπορεί μα μην αποτρέπει την διασπορά, αλλα αποτρέπει την βαριά νοσηση κατά πλειοψηφία, προστατεύοντας έτσι επιτυχημένα το σύστημα υγείας από κατέρρευσει και κατ επεκτεση προστευεται έτσι ξαι το κοινωνικό σύνολο.
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 04, 2021, 10:16:09 πμ από Pwpwpw »

Αποσυνδεδεμένος Pwpwpw

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 57
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #721 στις: Δεκέμβριος 04, 2021, 10:05:29 πμ »
Λάθος ποστ

Αποσυνδεδεμένος donkey

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 390
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #722 στις: Δεκέμβριος 04, 2021, 10:16:22 πμ »
Εγω κατάλαβα τι εννοεί αλλά είναι είναι εντελώς άτοπο, στο κοινωνικό σύνολο δεν δημιουργεί πρόβλημα η μετάδοση αυτή καθ αυτή, αλλά η μετάδοση που οδηγεί σε νοσήλεια και κυρίως  σε βαριά νοσηλεία που οδηγεί σε μεθ.

Μεγάλο λάθος κάνεις. Η μετάδοση του ιού προκαλεί τεράστιο πρόβλημα, γιατί οδηγεί σε μεταλλάξεις.
Σε όλες τις εποχές και καθεστώτα, οι δουλόφρονες μισθωμένοι λογοκριτές έχουν ένα κοινό: ανήκουν στο κατώτερο και απεχθέστερο στρώμα του κοινωνικού, διανοητικού και ηθικού Λούμπεν Αληταριάτου, μαζί με τους βασανιστές, βιαστές και χαφιέδες. Αξίζουν μόνο την περιφρόνησή μας. Με τους παντός χρώματος και καιρού λογοκριτές δεν κάνεις διάλογο. Απλώς τους φτύνεις.

Αποσυνδεδεμένος donkey

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 390
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #723 στις: Δεκέμβριος 04, 2021, 10:20:08 πμ »
Επίσης όσο αφορά τα τεστ, τα rapid αποδεδεμενα έχουν πολύ χαμηλή αξιοπιστία, μόνο τα pcr  είναι όντως αξιόπιστα, άρα για να είμαστε σίγουροι αν κάποιος νοσεί η όχι και να νιώθουμε ασφάλεια χρειάζεται pcr που κοστίζει 60 ευρω και όχι rapid.Μας αρέσει δεν μας αρέσει από τα όπλα που έχουμε μέχρι στιγμής, αυτό που προστατεύει περισσότερο είναι ο εμβολιασμός, μπορεί μα μην αποτρέπει την διασπορά, αλλα αποτρέπει την βαριά νοσηση κατά πλειοψηφία, προστατεύοντας έτσι επιτυχημένα το σύστημα υγείας από κατέρρευσει και κατ επεκτεση προστευεται έτσι ξαι το κοινωνικό σύνολο.

Μπορούν να γίνουν ομαδοποιημένα τεστ Pcr, που μειώνουν το κόστος μαζικού τεσταρίσματος του πληθυσμού στο ελάχιστο. Το όπλο δεν είναι ο εμβολιασμός, ο εμβολιασμός είναι ημίμετρο, θα φτιάξουν καινούργιο ιό στα εργαστήρια ή ο ιός θα μεταλλαχθεί, και πάλι εμβόλιο θα θέλουμε.
Το βασικό αμυντικό όπλο, για τώρα και για το μέλλον, είναι το μαζικό ταυτόχρονο τεστάρισμα του πληθυσμού. Το μαζικό ταυτόχρονο τεστάρισμα όμως ενός πληθυσμού απαιτεί κράτος και κυβέρνηση που να λειτουργεί. Στο κουλιστάν το μόνο που λειτουργεί είναι η μίζα.

Pooled covid19 testing στην Κίνα
China   Wuhan Centre for Disease Control   08/06/2020   >1M   5-10   Nasal/Oral swabs   [12] [13]
China   Qingdao   08/06/2020   7M   To confirm   To confirm   [14]
China   Kashgar City   26/11/2020   4.5M   To confirm   To confirm    [15]

Weekly trends
Country, Cases in the last 7 days/1M pop, Deaths in the last 7 days/1M pop, Weekly Case Change/1M pop, Weekly Deaths Change/1M pop           
China   0.3   0   +0.2   0
Greece   4128   63   -312   +4

Τρέχουσα αξιολόγηση του κούλη στην διαχείριση της πανδημίας;  4128/0.3 = 13760 φορές χειρότερος από τον Κινέζο ομόλογό του. Ή εναλλακτικά 13760 φορές περισσότερο μιζαδόρος.

Δεν είναι τυχαίο ότι στην Κίνα παράγουν τα πάντα, και εμείς εδώ μόνο masterchef. Και οδοντογλυφίδα να θες να φτιάξεις στο κουλιστάν, μίζα πρέπει να δώσεις. Και δεν αρκούνται οι φαταούλες μόνο στη "νόμιμη" μίζα (24% ΦΠΑ) που τους δίνουμε, θέλουν και επιπλέον παράνομες μίζες.
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 04, 2021, 11:33:10 πμ από donkey »
Σε όλες τις εποχές και καθεστώτα, οι δουλόφρονες μισθωμένοι λογοκριτές έχουν ένα κοινό: ανήκουν στο κατώτερο και απεχθέστερο στρώμα του κοινωνικού, διανοητικού και ηθικού Λούμπεν Αληταριάτου, μαζί με τους βασανιστές, βιαστές και χαφιέδες. Αξίζουν μόνο την περιφρόνησή μας. Με τους παντός χρώματος και καιρού λογοκριτές δεν κάνεις διάλογο. Απλώς τους φτύνεις.

Αποσυνδεδεμένος Pwpwpw

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 57
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #724 στις: Δεκέμβριος 04, 2021, 10:42:36 πμ »
Μπορούν να γίνουν ομαδοποιημένα τεστ Pcr, που μειώνουν το κόστος μαζικού τεσταρίσματος του πληθυσμού στο ελάχιστο.
Το όπλο δεν είναι ο εμβολιασμός, ο εμβολιασμός είναι ημίμετρο, θα φτιάξουν καινούργιο ιό στα εργαστήρια ή ο ιός θα μεταλλαχθεί, και πάλι εμβόλιο θα θέλουμε.
Το βασικό αμυντικό όπλο, για τώρα και για το μέλλον, είναι το τεστάρισμα. Το μαζικό τεστάρισμα όμως ενός πληθυσμού απαιτεί κράτος και κυβέρνηση που να λειτουργεί. Στο κουλιστάν το μόνο που λειτουργεί είναι η μίζα.
Εγω καταλαβαίνω ότι δεν θες να εμβολιαστείς  και δεν θες να κατακαβεις. Ας κάνει ο καθένας ότι νομίζει σωστο για τον εαυτό του. Απλώστε η συντριπτικη πλειοψηφία των γιατρό που λέει κάντε εμβόλιο δεν ξέρουν τι τους γίνετε. Δεν συνεχίζω άλλο από την πλευρά μου γιατί δεν οδηγεί πουθενά έτσι και αλλιως.
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 04, 2021, 10:44:13 πμ από Pwpwpw »

Αποσυνδεδεμένος donkey

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 390
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #725 στις: Δεκέμβριος 04, 2021, 10:43:58 πμ »
Εγω καταλαβαίνω ότι δεν θες να εμβολιαστείς  και δεν θες να κατακαβεις. Ας κάνει ο καθένας ότι νομίζει σωστο για τον εαυτό του. Απλώστε η συντριπτικη πλειοψηφία των γιατρό που λέει κάντε εμβόλιο δεν ξέρουν τι τους γίνετε.

Εγώ καταλαβαίνω ότι είσαι πληρωμένο troll του πέτσα και του κούλη.
Έχω κάνει και τα τρια εμβόλια.
Σε όλες τις εποχές και καθεστώτα, οι δουλόφρονες μισθωμένοι λογοκριτές έχουν ένα κοινό: ανήκουν στο κατώτερο και απεχθέστερο στρώμα του κοινωνικού, διανοητικού και ηθικού Λούμπεν Αληταριάτου, μαζί με τους βασανιστές, βιαστές και χαφιέδες. Αξίζουν μόνο την περιφρόνησή μας. Με τους παντός χρώματος και καιρού λογοκριτές δεν κάνεις διάλογο. Απλώς τους φτύνεις.

Αποσυνδεδεμένος solareng

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 452
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #726 στις: Δεκέμβριος 04, 2021, 10:44:18 πμ »
Σοβαρα τωρα? Δεν ειναι θεμα κοινωνικου συνολου οταν τα στοιχεια δειχνουν οτι το 85% των ατομων που ειναι στις μεθ αυτη την στιγμη ειναι ανεμβολιαστοι πολιτες? (και αν σκεφτεις οτι το ποσοστο του ενηλικου εμβολιασμενου πληθυσμου φτανει στο 70% αυτη την στιγμη  , αυτο το 85% των ανεμβολιαστων πολιτων που βρισκονται σε μεθ ειναι πολυ μεγαλυτερο στην πραγματικοτητα γιατι αντιστοιχει μολις στο 30% του συνολικου ενηλικου πληθυσμου).

Οταν οι κλινες και οι μεθ ειναι κατειλημμένες στην συντρηπτικη πλειοψηφια απο ανεμβολιαστες πολιτες συμφωνα με τα επισημα στοιχεια και δεν υπαρχουν μεθ για αλλα επειγοντα περιστατικα οπως  τροχαια ατυχηματα η  αλλες ασθενειες, ειναι θεμα καθαρα ατομικης προστασιας και οχι κοινωνικου συνολου την στιγμη που αποδειδεγμενα ο εμβολιασμενος πληθυσμος ταλαιπωρει απειρως λιγοτερο τα νοσοκομεια? Το προβλημα ειναι τα γεματα νοσοκομεια, για αυτα γινονται τα lockdown για να μην φρακαρει το συστημα, το να νοσησεις και να το περασεις σαν ενα κρυωματακι σπιτι βλεπωντας netflix(οπως δειχνει οτι το περναει η συντριπτικη πλειοψηφια των εμβολιασμενων που νοσει) δεν ενοχλεις κανενα συστημα υγειας.
Καταρχήν δεν είναι 85% είναι πολύ λιγότερο. Δε γίνεται στις άλλες χώρες το ποσοστό αυτό να είναι διαφορετικό από την Ελλάδα. Δες στοιχεία που βγάζουν τα νοσοκομεία. Αν είχαν παρθεί μέτρα δεν θα είχαμε αυτό το πρόβλημα τώρα. Δυστυχώς δεν πάρθηκε απολύτως κανένα σοβαρό μέτρο για τον περιορισμό της πανδημίας. Ακριβώς το αντίθετο έγινε. Άρα δεν μπορείς να ρίχνεις την ευθύνη σε αυτόν που δεν ήθελε να κάνει το εμβόλιο για δικούς του λόγους όταν εσύ δεν έχεις πάρει κανένα μέτρο.

Αποσυνδεδεμένος solareng

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 452
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #727 στις: Δεκέμβριος 04, 2021, 10:53:08 πμ »
Χμ...σωστά!!

Δείτε πόσοι είναι αυτοί που χρησιμοποιούν συχνά τη λέξη φασισμός και τα παράγωγά της και θα έχετε τους φασίστες που ψάχνετε! Γιατί αυτοί που περισσότερο αποδίδουν στη λέξη τα χαρακτηριστικά που τους ξε-βολεύουν, είναι οι μεγαλύτεροι σε αυτό που αναζητούν στους άλλους....

Μας έχουν φλομώσει στη τρελο-θεωρία. Αντί να ανοίξουν κανα βιβλίο να ξεστραβωθούν, τριγυρνούν με την βίβλο παραμάσχαλα και εκστομίζουν κατάρες προς τους εμβολιασμένους...

Και μην ξεχνάτε: τα σχολεία είναι ανοιχτά...ακόμη!!! Και θα παραμείνουν...
Θυμάμαι αυτές τις τάχα έρευνες που υποστηριζες το καλοκαίρι και γελάω ακόμη. Μετά λες στους άλλους να ξεστραβωθουν ανοίγοντας κανένα βιβλίο όταν εσύ ο ίδιος  δεν μπορείς να διαβάσεις ένα paper. Μασημένη τροφή από τα mainstream media μόνο.

Όσο για τα σχολεία, συμφωνώ μαζί σου. Θα παραμείνουν ανοιχτά. Με 28 μαθητές στην τάξη στιβαγμένους διευκολύνεται η μετάδοση. Μετά θα φταίνε οι ανεμβολίαστοι πάλι.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158547
  • Σύνολο θεμάτων: 19199
  • Σε σύνδεση σήμερα: 575
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 19
Επισκέπτες: 449
Σύνολο: 468

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.076 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.