*

Αποστολέας Θέμα: Ένταξη στον κλάδο ΠΕ23 Ψυχολόγοι  (Αναγνώστηκε 3149 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος panos6

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2
  • Λατρεύω την εκπαιδευτική ψυχολογία
    • Προφίλ
Ένταξη στον κλάδο ΠΕ23 Ψυχολόγοι
« στις: Νοέμβριος 07, 2021, 08:21:01 πμ »
Καλημέρα σας, είμαι πτυχιούχος ψυχολόγος με άδεια άσκησης επαγγέλματος. Διάβασα ότι για να πάρω μέρος στις προκηρύξεις του ΑΣΕΠ για σχολεία πρέπει να έχω και μεταπτυχιακό το όποιο δε θα μου δώσει παραπάνω μόρια, αλλά είναι τυπική προϋπόθεση μόνο και μόνο για να μπω στην προκήρυξη.

Επιπλέον, διάβασα ότι μπαίνω στους επικουρικούς πίνακες διότι ο μόνος τρόπος για να μπω στους κύριους είναι να κάνω μεταπτυχιακό στην σχολική ψυχολογία δια ζώσης, ώστε να περιλαμβάνει 500 ώρες πρακτικής. Δεν έχω τη δυνατότητα να φύγω από την πόλη μου και σκέφτομαι να αρχίσω μεταπτυχιακό εξ αποστάσεως, άρα θα είμαι πάντα στους επικουρικούς. Δε μπόρεσα από τους πίνακες να καταλάβω στις προηγούμενες προκηρύξεις πόσα άτομα πήραν στον κύριο πίνακα με μεταπτυχιακό σχολικής ψυχολογίας και πόσους στον επικουρικό με άλλο μεταπτυχιακό. Αν κάνω μεταπτυχιακό δε θα έχει συνάφεια ενώ θα είναι στο αντικείμενο της ψυχολογίας. Αξίζει ή παίρνουν 500 με το συγκεκριμένο και 10 χωρίς;

Επειδή ότι διαβάζω σε προκηρύξεις και νόμους αλλάζει συνέχεια, γνωρίζει κάποια/ος να με καθοδηγήσει;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ένταξη στον κλάδο ΠΕ23 Ψυχολόγοι
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:09:36 »

Αποσυνδεδεμένος giorgos76

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 234
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ένταξη στον κλάδο ΠΕ23 Ψυχολόγοι
« Απάντηση #1 στις: Νοέμβριος 07, 2021, 10:47:06 πμ »
Καλημέρα σας, είμαι πτυχιούχος ψυχολόγος με άδεια άσκησης επαγγέλματος. Διάβασα ότι για να πάρω μέρος στις προκηρύξεις του ΑΣΕΠ για σχολεία πρέπει να έχω και μεταπτυχιακό το όποιο δε θα μου δώσει παραπάνω μόρια, αλλά είναι τυπική προϋπόθεση μόνο και μόνο για να μπω στην προκήρυξη.

Επιπλέον, διάβασα ότι μπαίνω στους επικουρικούς πίνακες διότι ο μόνος τρόπος για να μπω στους κύριους είναι να κάνω μεταπτυχιακό στην σχολική ψυχολογία δια ζώσης, ώστε να περιλαμβάνει 500 ώρες πρακτικής. Δεν έχω τη δυνατότητα να φύγω από την πόλη μου και σκέφτομαι να αρχίσω μεταπτυχιακό εξ αποστάσεως, άρα θα είμαι πάντα στους επικουρικούς. Δε μπόρεσα από τους πίνακες να καταλάβω στις προηγούμενες προκηρύξεις πόσα άτομα πήραν στον κύριο πίνακα με μεταπτυχιακό σχολικής ψυχολογίας και πόσους στον επικουρικό με άλλο μεταπτυχιακό. Αν κάνω μεταπτυχιακό δε θα έχει συνάφεια ενώ θα είναι στο αντικείμενο της ψυχολογίας. Αξίζει ή παίρνουν 500 με το συγκεκριμένο και 10 χωρίς;

Επειδή ότι διαβάζω σε προκηρύξεις και νόμους αλλάζει συνέχεια, γνωρίζει κάποια/ος να με καθοδηγήσει;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Καλημέρα!
Στον πίνακα ΠΕ23 μπορείς να ενταχθεις μόνο με το πτυχίο και την άδεια άσκησης επαγγέλματος. Θα ενταχθεις στον επικουρικό πίνακα ψυχολόγων. Εάν έχεις μεταπτυχιακό θα πάρεις συν 20 μόρια. Αν το μεταπτυχιακό είναι στη σχολική ψυχολογία, θα πάρεις συν 20 μόρια και θα μπεις στον κύριο πίνακα. Αν δεν είναι στη σχολική ψυχολογία θα πάρεις τα 30 μόρια αλλά θα μείνεις στον επικουρικό.
Το μεταπτυχιακό στη σχολική ψυχολογία δεν είναι απαραίτητο να έχει υλοποιηθεί με διά ζώσης εκπαίδευση, αρκεί να πληροί τα κριτήρια συνάφειας. Δηλαδή, ένα μεταπτυχιακό μπορεί να έχει τίτλο "σχολική ψυχολογία" ή "εκπαιδευτική ψυχολογία" ή άλλο τίτλο συναφή αυτών, αλλά αν δεν πληροί τα κριτήρια συνάφειας όπως έχουν οριστεί από την αρμόδια επιτροπή, δεν θα σε βάλει στον κύριο πίνακα. Θα παραμείνεις στον επικουρικό (αλλά θα πάρεις τα 20 μόρια).
Ψυχολόγους παίρνουν αρκετούς, τόσο από τον κύριο πίνακα (συνήθως όλους) όσο και αυτόν επικουρικό. Εξαρτάται κάθε φορά τί περιοχές έχει δηλώσει κάθε υποψήφιος αναπληρωτής. Δηλαδή, μπορεί να φτάσουν στον επικουρικό πίνακα στο 1800 αλλά να έχουν "παραβλέψει" στο μεταξύ 100-200 άτομα (τυχαίο παράδειγμα) επειδή είχαν δηλώσει λίγες ή ελάχιστες περιοχές.
Ελπίζω να σε βοήθησα.

Αποσυνδεδεμένος giorgos76

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 234
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ένταξη στον κλάδο ΠΕ23 Ψυχολόγοι
« Απάντηση #2 στις: Νοέμβριος 07, 2021, 10:48:29 πμ »
*διόρθωση:
εκ παραδρομής σε κάποιο σημείο έγραψα 30 μόρια. Το μεταπτυχιακό παίρνει 20, έγινε κατά την πληκτρολόγηση το λάθος.

Αποσυνδεδεμένος panos6

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2
  • Λατρεύω την εκπαιδευτική ψυχολογία
    • Προφίλ
Απ: Ένταξη στον κλάδο ΠΕ23 Ψυχολόγοι
« Απάντηση #3 στις: Νοέμβριος 07, 2021, 10:57:17 πμ »
Είσαι φανταστικός, σε ευχαριστώ πολύ!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ένταξη στον κλάδο ΠΕ23 Ψυχολόγοι
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:09:36 »

Αποσυνδεδεμένος vagg99

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 874
    • Προφίλ
Απ: Ένταξη στον κλάδο ΠΕ23 Ψυχολόγοι
« Απάντηση #4 στις: Απρίλιος 02, 2022, 05:46:18 μμ »
Μήπως ξέρετε αν και με μεταπτυχιακό ειδικής αγωγής μπαίνεις στον κύριο πίνακα Ψυχολογων ή μόνο με μεταπτυχιακά σχολικής Ψυχολογίας μπαίνεις;

Δεν ισχυει δηλαδή ο, τι ισχύει στους εκπαιδευτικούς, ότι δηλαδή μπαίνεις στον κύριο πίνακα ειδικής με μεταπτ ειδικής αγωγής ή σχολικής Ψυχολογίας;
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 02, 2022, 05:49:19 μμ από vagg99 »

Αποσυνδεδεμένος Lilykol

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 57
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ένταξη στον κλάδο ΠΕ23 Ψυχολόγοι
« Απάντηση #5 στις: Απρίλιος 02, 2022, 05:48:56 μμ »
Νομίζω πρέπει να έχεις πτυχίο Ψυχολογίας

Αποσυνδεδεμένος vagg99

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 874
    • Προφίλ
Απ: Ένταξη στον κλάδο ΠΕ23 Ψυχολόγοι
« Απάντηση #6 στις: Απρίλιος 02, 2022, 05:50:16 μμ »
Νομίζω πρέπει να έχεις πτυχίο Ψυχολογίας

Καλά, εννοείται αυτό  :)

Πέραν του πτυχίου και της αδειας ασκήσεως επαγγέλματος ψυχολόγου, απαιτείται για τον κύριο πίνακα μόνο μεταπτ σχολικής Ψυχολογίας ή γίνεται δεκτό και ειδικής αγωγής;
Ευχαριστώ.

Αποσυνδεδεμένος LiK

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 736
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ένταξη στον κλάδο ΠΕ23 Ψυχολόγοι
« Απάντηση #7 στις: Απρίλιος 03, 2022, 05:47:02 μμ »
Καλά, εννοείται αυτό  :)

Πέραν του πτυχίου και της αδειας ασκήσεως επαγγέλματος ψυχολόγου, απαιτείται για τον κύριο πίνακα μόνο μεταπτ σχολικής Ψυχολογίας ή γίνεται δεκτό και ειδικής αγωγής;
Ευχαριστώ.
Στον κύριο πίνακα με μεταπτυχιακό Μόνο σχολικής ψυχολογίας ή συναφές (ή από το 2019 με 50 μήνες προϋπηρεσία ΠΕ23 στα σχολεία, αν δεν άλλαξε ή δεν αλλάξει κάτι.
Οι κάτοχοι μεταπτυχιακού σχολικής ψυχολογίας πέτυχαν τη Γνωμοδότηση 458/11 του Ν.Σ.Κ

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159554
  • Σύνολο θεμάτων: 19211
  • Σε σύνδεση σήμερα: 320
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 300
Σύνολο: 309

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.13 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.