*

Αποστολέας Θέμα: E' ΦΑΣΗ 2021 - ΕΙΔΙΚΗ ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ;  (Αναγνώστηκε 52463 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος fivi

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 128
    • Προφίλ
Απ: E' ΦΑΣΗ 2021 - ΕΙΔΙΚΗ ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ;
« Απάντηση #112 στις: Δεκέμβριος 06, 2021, 11:40:06 πμ »
Συγγνώμη, επειδή δεν κατάλαβα καλά. Δε θα γίνουν καινούριες προσληψεις τωρα; θα αναβαθμιστούν μόνο οι ΑΜΩ σε ΑΠΩ; Και οι ΑΜΩ θα καλύψουν τα κενά των παραιτήσεων;
Ναι, κι εγώ αυτό καταλαβαίνω μέχρι τώρα από τα λεγόμενα του Πατρέα.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: E' ΦΑΣΗ 2021 - ΕΙΔΙΚΗ ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:57:32 »

Αποσυνδεδεμένος Des_pina

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 24
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: E' ΦΑΣΗ 2021 - ΕΙΔΙΚΗ ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ;
« Απάντηση #113 στις: Δεκέμβριος 06, 2021, 11:59:09 πμ »
Α, τότε να μην ελπίζουμε σε καινούριες προσληψεις :/

Αποσυνδεδεμένος Des_pina

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 24
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: E' ΦΑΣΗ 2021 - ΕΙΔΙΚΗ ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ;
« Απάντηση #114 στις: Δεκέμβριος 07, 2021, 11:00:18 πμ »
Καλημέρα, υπάρχουν νεότερα για το πότε θα ανακοινωθεί η περιβόητη μίνη φαση; τέλος της βδομάδας;

Αποσυνδεδεμένος Over_the_Rainbow

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 229
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: E' ΦΑΣΗ 2021 - ΕΙΔΙΚΗ ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ;
« Απάντηση #115 στις: Δεκέμβριος 07, 2021, 06:08:28 μμ »
Σε σελίδα στο fb λένε για περίπου 450 προσλήψεις.
Φέτος τα έχουν κάνει τουλάχιστον τραγικά τα πράγματα και δεν κουνιέται φύλλο... Άλλες εποχές τουλάχιστον κάτι θα γίνονταν ώστε να υπάρξουν περισσότερες προσλήψεις...Φέτος τίποτα.... Μην περιμένετε από δω και πέρα τα επόμενα χρόνια ότι θα είναι όπως παλιά... Περαστικά μας...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: E' ΦΑΣΗ 2021 - ΕΙΔΙΚΗ ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:57:32 »

Αποσυνδεδεμένος dimitra.s

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 147
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: E' ΦΑΣΗ 2021 - ΕΙΔΙΚΗ ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ;
« Απάντηση #116 στις: Δεκέμβριος 07, 2021, 06:40:41 μμ »
Κάτι ανέβασαν για Πέμπτη η Ε φαση.

Αποσυνδεδεμένος thouvou000

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 47
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: E' ΦΑΣΗ 2021 - ΕΙΔΙΚΗ ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ;
« Απάντηση #117 στις: Δεκέμβριος 07, 2021, 06:51:21 μμ »
Patreas, δώσε κανένα σημείο ζωής. Μόνο εσένα εμπιστευόμαστε. Δώσε μας τα φώτα σου σχετικά με την κατανομή, στο περίπου έστω!!!
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 07, 2021, 07:06:40 μμ από thouvou000 »

Αποσυνδεδεμένος menandros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1336
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: E' ΦΑΣΗ 2021 - ΕΙΔΙΚΗ ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ;
« Απάντηση #118 στις: Δεκέμβριος 07, 2021, 07:04:23 μμ »
https://www.alfavita.gr/ekpaideysi/365064_proslipseis-anapliroton-tin-pempti-i-e-fasi

Λίγο πριν από τις διακοπές των Χριστουγέννων θα βγει η ειδική πρόσκληση και η ανάληψη υπηρεσίας θα γίνει μετά τις γιορτές

Αποσυνδεδεμένος Neosss

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 190
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠE 70
    • Προφίλ
Απ: E' ΦΑΣΗ 2021 - ΕΙΔΙΚΗ ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ;
« Απάντηση #119 στις: Δεκέμβριος 07, 2021, 08:54:40 μμ »
Patreas, δώσε κανένα σημείο ζωής. Μόνο εσένα εμπιστευόμαστε. Δώσε μας τα φώτα σου σχετικά με την κατανομή, στο περίπου έστω!!!

Την έχει δώσει στο περίπου κάτι μηνύματα πιο πίσω. Τι να δώσει κιόλας με 400-500 προσλήψεις όλες κ όλες και στις ΔΥΟ βαθμίδες; Διάφορες ειδικότητες θα δουν έναν μονοψήφιο αριθμό και κάποιες τυχερές έναν διψήφιο.

Μόνο Φάση δεν είναι αυτό... Κανονικά ας τα χώνανε όλα στην Ειδική Πρόσκληση (αλλά να γινόταν τώρα) όπως θα έπρεπε κιόλας γιατί κανονικά αυτή έπρεπε να ακολουθήσει χρονολογικά τώρα. Όχι να κανουν μια Φαση τώρα απλά για να πουν ότι την κανανε...

Αποσυνδεδεμένος thouvou000

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 47
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: E' ΦΑΣΗ 2021 - ΕΙΔΙΚΗ ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ;
« Απάντηση #120 στις: Δεκέμβριος 07, 2021, 09:12:20 μμ »
Την έχει δώσει στο περίπου κάτι μηνύματα πιο πίσω. Τι να δώσει κιόλας με 400-500 προσλήψεις όλες κ όλες και στις ΔΥΟ βαθμίδες; Διάφορες ειδικότητες θα δουν έναν μονοψήφιο αριθμό και κάποιες τυχερές έναν διψήφιο.

Μόνο Φάση δεν είναι αυτό... Κανονικά ας τα χώνανε όλα στην Ειδική Πρόσκληση (αλλά να γινόταν τώρα) όπως θα έπρεπε κιόλας γιατί κανονικά αυτή έπρεπε να ακολουθήσει χρονολογικά τώρα. Όχι να κανουν μια Φαση τώρα απλά για να πουν ότι την κανανε...
Έχω συγκεκριμένο λόγο, γι'αυτό ρωτάω. Στην Δ φάση σταμάτησε αρκετά κοντά σε μένα και επειδή πήδηξε πολλούς στις περιοχές που έχω δηλώσει θα ήθελα να ξερα τα νουμερα για πε70 γιατί είμαι στα τελειώματα της πρακτικής μου άσκησης στο μεταπτυχιακό και δεν έχω καμία όρεξη να καταλήξω για 6 μέρες που θέλω ακόμη να καθυστερήσω επειδή αλλάζω σχολείο για την πρακτική ή να με στείλουν σε κανένα μακρινό κενό στην άλλη άκρη του νομού χωρίς δυνατότητα επιλογής αν βγάλουν 1-2 κενά σε αυτόν τον νομό και σπάει ο διάολος το ποδάρι του και με πάρουν. Σαφώς καταλαβαίνω την αγωνία άλλων συναδέλφων που θέλουν να δουλέψουν διακαώς αλλά υπάρχουν και άλλοι που ναι μεν θέλουμε να δουλέψουμε αλλά λόγω συγκυριών την δεδομένη στιγμή το απευχόμαστε

Αποσυνδεδεμένος Patreas

  • Συνδρομητής
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1997
    • Προφίλ
Απ: E' ΦΑΣΗ 2021 - ΕΙΔΙΚΗ ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ;
« Απάντηση #121 στις: Δεκέμβριος 07, 2021, 09:46:18 μμ »
Πριν από 2 μήνες ακριβώς και ενώ όλοι ανέμεναν μια πλουσιοπάροχη Γ’ Φάση, έγραψα ότι σε αρκετά από τα προγράμματα ΕΣΠΑ οι πιστώσεις έχουν καταναλωθεί εμπροσθοβαρώς και ότι ανάληψη υπηρεσίας Αναπληρωτών Γ’ Φάσης θα γίνει το νωρίτερο την 1η Νοεμβρίου.
Τότε το πήραν είδηση και άρχισαν να το αναπαράγουν οι «συνάδελφοι» στο FB:
«Ισχύει ότι το νέο ΕΣΠΑ 2021-2027 θα δώσει πιστώσεις για προσλήψεις αναπληρωτών από την επόμενη  σχολική  χρονιά 2022-2023;Ισχύει ότι οι πιστώσεις για νέες προσλήψεις φέτος(γ φάση αναπληρωτών) , που υπάρχουν από το ΕΣΠΑ(2014-2020), είναι ελάχιστες;»
Πού το διάβασαν δεν μας είπαν βέβαια, αλλά όποιος έχει μάτια βλέπει.

Το Νοέμβριο άρχισε να αναπαράγεται μια φήμη ότι από το Φεβρουάριο του 2022 θα είναι διαθέσιμες πιστώσεις του νέου ΕΣΠΑ και τότε θα γίνουν αρκετές προσλήψεις. Πραγματικά δεν ξέρω ποιος το πρωτοανέφερε, αλλά η αναπαραγωγή αυτής της φήμης υπήρξε τόσο μαζική, που βρέθηκαν να την επαναλαμβάνουν πάρα πολλοί θεωρώντας την ως κάτι δεδομένο.
Γι’ αυτό ανέφερα προχθές ένα δημοσίευμα του insider.gr με ημερομηνία 7/11/2021 (δηλ. την ίδια περίοδο που ξεκίνησε η ανωτέρω φήμη), από το οποίο προκύπτει ότι για πιστώσεις από το νέο ΕΣΠΑ, καλό Απρίλιο το νωρίτερο (και με δεδομένο ότι τα σχολεία κλείνουν 15 Απριλίου για διακοπές Πάσχα και ανοίγουν 2 Μαΐου, καλό Σεπτέμβριο για πιστώσεις από το νέο ΕΣΠΑ).
Ξαφνικά οι «συνάδελφοι» στο FB ανακάλυψαν το insider.gr , κοίτα να δεις σύμπτωση…

Λοιπόν, προσλήψεις Αναπληρωτών με πιστώσεις από το νέο ΕΣΠΑ θα έχουμε από το σχολικό έτος 2022-2023. Για το τρέχον σχολικό έτος 2021-2022 από ΕΣΠΑ μόνο κάτι ψιλά δεξιά-αριστερά, όπως αυτά με τη Μαθητεία τις προάλλες (π.χ. ΤΕ16 από το «Υποστήριξη Αναβάθμισης της Μουσικής Εκπαίδευσης των Μουσικών Σχολείων 2021-2022» - Κωδικός ΟΠΣ 5131889, ΠΕ23 και ΠΕ30 από το «Υποστήριξη Σχολικών Μονάδων Α/θμιας και Β/θμιας Εκπαίδευσης από Ψυχολόγους και Κοινωνικούς Λειτουργούς» - Κωδικός ΟΠΣ 5070727).
Για άλλες προσλήψεις πρέπει να μπει το ημερολογιακό έτος 2022, ώστε να έχουμε το νέο Κρατικό Προϋπολογισμό (Τακτικό και ΠΔΕ). Εξάλλου και η Ειδική Πρόσκληση γιατί νομίζετε ότι θα έχει ανάληψη από Ιανουάριο; Μην περιμένετε να ανοίξουν… κρουνοί χρημάτων βέβαια.

Τώρα για τη μίνι φάση, τα πιο «αξιόλογα» νούμερα τα έχω αναφέρει. Αν αρχίσουμε π.χ. 2 ΠΕ70 στη ΓΕΝΙΚΗ, 8 ΠΕ70 στην Παράλληλη κτλ. θα είναι κουραστικό πιστεύω.

Αποσυνδεδεμένος die

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 729
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: E' ΦΑΣΗ 2021 - ΕΙΔΙΚΗ ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ;
« Απάντηση #122 στις: Δεκέμβριος 07, 2021, 10:35:06 μμ »
Patreas, ξέρεις αν συμπεριλαμβάνονται στις 450 και προσλήψεις αναπληρωτων  σε Σμεαε;

Αποσυνδεδεμένος thouvou000

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 47
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: E' ΦΑΣΗ 2021 - ΕΙΔΙΚΗ ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ;
« Απάντηση #123 στις: Δεκέμβριος 07, 2021, 10:36:15 μμ »
Πριν από 2 μήνες ακριβώς και ενώ όλοι ανέμεναν μια πλουσιοπάροχη Γ’ Φάση, έγραψα ότι σε αρκετά από τα προγράμματα ΕΣΠΑ οι πιστώσεις έχουν καταναλωθεί εμπροσθοβαρώς και ότι ανάληψη υπηρεσίας Αναπληρωτών Γ’ Φάσης θα γίνει το νωρίτερο την 1η Νοεμβρίου.
Τότε το πήραν είδηση και άρχισαν να το αναπαράγουν οι «συνάδελφοι» στο FB:
«Ισχύει ότι το νέο ΕΣΠΑ 2021-2027 θα δώσει πιστώσεις για προσλήψεις αναπληρωτών από την επόμενη  σχολική  χρονιά 2022-2023;Ισχύει ότι οι πιστώσεις για νέες προσλήψεις φέτος(γ φάση αναπληρωτών) , που υπάρχουν από το ΕΣΠΑ(2014-2020), είναι ελάχιστες;»
Πού το διάβασαν δεν μας είπαν βέβαια, αλλά όποιος έχει μάτια βλέπει.

Το Νοέμβριο άρχισε να αναπαράγεται μια φήμη ότι από το Φεβρουάριο του 2022 θα είναι διαθέσιμες πιστώσεις του νέου ΕΣΠΑ και τότε θα γίνουν αρκετές προσλήψεις. Πραγματικά δεν ξέρω ποιος το πρωτοανέφερε, αλλά η αναπαραγωγή αυτής της φήμης υπήρξε τόσο μαζική, που βρέθηκαν να την επαναλαμβάνουν πάρα πολλοί θεωρώντας την ως κάτι δεδομένο.
Γι’ αυτό ανέφερα προχθές ένα δημοσίευμα του insider.gr με ημερομηνία 7/11/2021 (δηλ. την ίδια περίοδο που ξεκίνησε η ανωτέρω φήμη), από το οποίο προκύπτει ότι για πιστώσεις από το νέο ΕΣΠΑ, καλό Απρίλιο το νωρίτερο (και με δεδομένο ότι τα σχολεία κλείνουν 15 Απριλίου για διακοπές Πάσχα και ανοίγουν 2 Μαΐου, καλό Σεπτέμβριο για πιστώσεις από το νέο ΕΣΠΑ).
Ξαφνικά οι «συνάδελφοι» στο FB ανακάλυψαν το insider.gr , κοίτα να δεις σύμπτωση…

Λοιπόν, προσλήψεις Αναπληρωτών με πιστώσεις από το νέο ΕΣΠΑ θα έχουμε από το σχολικό έτος 2022-2023. Για το τρέχον σχολικό έτος 2021-2022 από ΕΣΠΑ μόνο κάτι ψιλά δεξιά-αριστερά, όπως αυτά με τη Μαθητεία τις προάλλες (π.χ. ΤΕ16 από το «Υποστήριξη Αναβάθμισης της Μουσικής Εκπαίδευσης των Μουσικών Σχολείων 2021-2022» - Κωδικός ΟΠΣ 5131889, ΠΕ23 και ΠΕ30 από το «Υποστήριξη Σχολικών Μονάδων Α/θμιας και Β/θμιας Εκπαίδευσης από Ψυχολόγους και Κοινωνικούς Λειτουργούς» - Κωδικός ΟΠΣ 5070727).
Για άλλες προσλήψεις πρέπει να μπει το ημερολογιακό έτος 2022, ώστε να έχουμε το νέο Κρατικό Προϋπολογισμό (Τακτικό και ΠΔΕ). Εξάλλου και η Ειδική Πρόσκληση γιατί νομίζετε ότι θα έχει ανάληψη από Ιανουάριο; Μην περιμένετε να ανοίξουν… κρουνοί χρημάτων βέβαια.

Τώρα για τη μίνι φάση, τα πιο «αξιόλογα» νούμερα τα έχω αναφέρει. Αν αρχίσουμε π.χ. 2 ΠΕ70 στη ΓΕΝΙΚΗ, 8 ΠΕ70 στην Παράλληλη κτλ. θα είναι κουραστικό πιστεύω.
Α μάλιστα... καταλάβαμε Patreas. Να σαι καλά

Αποσυνδεδεμένος Over_the_Rainbow

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 229
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: E' ΦΑΣΗ 2021 - ΕΙΔΙΚΗ ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ;
« Απάντηση #124 στις: Δεκέμβριος 08, 2021, 07:50:36 πμ »
Έχω συγκεκριμένο λόγο, γι'αυτό ρωτάω. Στην Δ φάση σταμάτησε αρκετά κοντά σε μένα και επειδή πήδηξε πολλούς στις περιοχές που έχω δηλώσει θα ήθελα να ξερα τα νουμερα για πε70 γιατί είμαι στα τελειώματα της πρακτικής μου άσκησης στο μεταπτυχιακό και δεν έχω καμία όρεξη να καταλήξω για 6 μέρες που θέλω ακόμη να καθυστερήσω επειδή αλλάζω σχολείο για την πρακτική ή να με στείλουν σε κανένα μακρινό κενό στην άλλη άκρη του νομού χωρίς δυνατότητα επιλογής αν βγάλουν 1-2 κενά σε αυτόν τον νομό και σπάει ο διάολος το ποδάρι του και με πάρουν. Σαφώς καταλαβαίνω την αγωνία άλλων συναδέλφων που θέλουν να δουλέψουν διακαώς αλλά υπάρχουν και άλλοι που ναι μεν θέλουμε να δουλέψουμε αλλά λόγω συγκυριών την δεδομένη στιγμή το απευχόμαστε
Μακάρι να μας έπαιρναν εμάς τουλάχιστον...που δεν το απευχομαστε τη δεδομένη στιγμή...

Αποσυνδεδεμένος dynamite

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 298
    • Προφίλ
Απ: E' ΦΑΣΗ 2021 - ΕΙΔΙΚΗ ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ;
« Απάντηση #125 στις: Δεκέμβριος 08, 2021, 10:45:27 πμ »
Δηλαδή η <μεγάλη> | μίνι  ;D μέρα είναι η αυριανή;;; Aντε να δούμε αν θα πιούμε νερό αυτή τη φορά...
Always look on the bright side of things....

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32278
  • Τελευταία: Parask
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158534
  • Σύνολο θεμάτων: 19198
  • Σε σύνδεση σήμερα: 575
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 16
Επισκέπτες: 374
Σύνολο: 390

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.098 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.