*

Αποστολέας Θέμα: Κανονική άδεια  (Αναγνώστηκε 3895 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος lasard

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 603
    • Προφίλ
Κανονική άδεια
« στις: Δεκέμβριος 07, 2021, 12:47:56 μμ »
Καλησπέρα συνάδελφοι. Η μητέρα μου έκανε μια δύσκολη επέμβαση και αιτηθηκα κανονική άδεια 5 ημερών. Να σημειώσω ότι όσα χρόνια εργάζομαι (10+) δεν έχω ζητήσει ποτέ κανονική άδεια. Ξέρετε τι μου απάντησε ο διευθυντής; Να πάρω κανονική άδεια και να κάνω webex. Μα τότε του λέω δεν πρόκειται για άδεια αλλά είναι σαν να είμαι στο σχολείο και να κάνω μάθημα. Είναι νόμιμο αυτό που μου πρότεινε;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Κανονική άδεια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:07:15 »

Αποσυνδεδεμένος victor123

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2213
    • Προφίλ
Απ: Κανονική άδεια
« Απάντηση #1 στις: Δεκέμβριος 07, 2021, 12:51:13 μμ »
Καλησπέρα συνάδελφοι. Η μητέρα μου έκανε μια δύσκολη επέμβαση και αιτηθηκα κανονική άδεια 5 ημερών. Να σημειώσω ότι όσα χρόνια εργάζομαι (10+) δεν έχω ζητήσει ποτέ κανονική άδεια. Ξέρετε τι μου απάντησε ο διευθυντής; Να πάρω κανονική άδεια και να κάνω webex. Μα τότε του λέω δεν πρόκειται για άδεια αλλά είναι σαν να είμαι στο σχολείο και να κάνω μάθημα. Είναι νόμιμο αυτό που μου πρότεινε;

Όχι δεν είναι. Φυσικά μπορεί να μην σου εγκρίνει την κανονική άδεια αλλά αν την εγκρίνει είναι παράνομο να κάνεις webex.

Αποσυνδεδεμένος lasard

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 603
    • Προφίλ
Απ: Κανονική άδεια
« Απάντηση #2 στις: Δεκέμβριος 07, 2021, 01:01:55 μμ »
Όχι δεν είναι. Φυσικά μπορεί να μην σου εγκρίνει την κανονική άδεια αλλά αν την εγκρίνει είναι παράνομο να κάνεις webex.
Έχει εγκρίνει άδειες για λιγότερο σημαντικούς λόγους,  για ποιο λόγο να κάνει διακρίσεις;Μπορώ να αιτηθω άδεια από διευθυντή εκπαίδευσης,  εφόσον ενώ τη δικαιούμαι ο διευθυντής δεν την δίνει;

Αποσυνδεδεμένος victor123

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2213
    • Προφίλ
Απ: Κανονική άδεια
« Απάντηση #3 στις: Δεκέμβριος 07, 2021, 01:09:28 μμ »
Έχει εγκρίνει άδειες για λιγότερο σημαντικούς λόγους,  για ποιο λόγο να κάνει διακρίσεις;Μπορώ να αιτηθω άδεια από διευθυντή εκπαίδευσης,  εφόσον ενώ τη δικαιούμαι ο διευθυντής δεν την δίνει;

Συνάδελφε δεν μπορώ να ξέρω τι θα κάνει ή γιατί. Το θέμα είναι οτι την κανονική άδεια που ζητάς αρμόδιος να την εγκρίνει είναι μόνο ο διευθυντής σου. Αν θέλει την εγκρίνει αν θέλει δεν την εγκρίνει. Μπορεί αν θέλει να την εγκρίνει σε κάποιον και όχι σε κάποιον άλλον. Ο νόμος του δίνει το δικαίωμα. Απο εκεί και πέρα όμως αν σου την δώσει είναι παράνομο να σου πεί κάνε webex.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Κανονική άδεια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:07:15 »

Αποσυνδεδεμένος lasard

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 603
    • Προφίλ
Απ: Κανονική άδεια
« Απάντηση #4 στις: Δεκέμβριος 07, 2021, 01:12:52 μμ »
Συνάδελφε δεν μπορώ να ξέρω τι θα κάνει ή γιατί. Το θέμα είναι οτι την κανονική άδεια που ζητάς αρμόδιος να την εγκρίνει είναι μόνο ο διευθυντής σου. Αν θέλει την εγκρίνει αν θέλει δεν την εγκρίνει. Μπορεί αν θέλει να την εγκρίνει σε κάποιον και όχι σε κάποιον άλλον. Ο νόμος του δίνει το δικαίωμα. Απο εκεί και πέρα όμως αν σου την δώσει είναι παράνομο να σου πεί κάνε webex.
Σε ευχαριστώ για την απάντηση. Αυτό που γνωρίζω είναι ότι δικαιούμαστε ως μόνιμοι 10 ημέρες ανά έτος. Ο νόμος το ορίζει. Μήπως έπρεπε να ζητήσω νομική συμβουλή  ή καλύτερα στήριξη;

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3630
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Κανονική άδεια
« Απάντηση #5 στις: Δεκέμβριος 07, 2021, 01:19:20 μμ »
Σε ευχαριστώ για την απάντηση. Αυτό που γνωρίζω είναι ότι δικαιούμαστε ως μόνιμοι 10 ημέρες ανά έτος. Ο νόμος το ορίζει. Μήπως έπρεπε να ζητήσω νομική συμβουλή  ή καλύτερα στήριξη;

Οι αδειες οι κανονικες δινονται κατα την κριση του διευθυντη. Δεν ειναι κανονικες με την εννοθα που ειναι στο υπολοιπο δημοσιο. Δεν ειναι αδειες που τις δικαιουσαι. Ειναι για σοβαρους λογους και ο διευθυντης σου κρινει αν ειναι σοβαρος ο λογος που επικαλεισαι.
(Εμενα μου αρνηθηκε μια μετα για να παω να παρω τον πατερα μου απο νοσοκομειο αλλης πολης οπου εκανε επεμβαση)
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος lasard

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 603
    • Προφίλ
Απ: Κανονική άδεια
« Απάντηση #6 στις: Δεκέμβριος 07, 2021, 01:23:05 μμ »
Οι αδειες οι κανονικες δινονται κατα την κριση του διευθυντη. Δεν ειναι κανονικες με την εννοθα που ειναι στο υπολοιπο δημοσιο. Δεν ειναι αδειες που τις δικαιουσαι. Ειναι για σοβαρους λογους και ο διευθυντης σου κρινει αν ειναι σοβαρος ο λογος που επικαλεισαι.
(Εμενα μου αρνηθηκε μια μετα για να παω να παρω τον πατερα μου απο νοσοκομειο αλλης πολης οπου εκανε επεμβαση)
Συγγνώμη αλλά δεν μπορεί να δίνει άδεια για να πάνε εκδρομές και βόλτες και να μην δίνει σε προστάτη γονέα!Είναι απαράδεκτη κατάσταση!

Αποσυνδεδεμένος victor123

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2213
    • Προφίλ
Απ: Κανονική άδεια
« Απάντηση #7 στις: Δεκέμβριος 07, 2021, 01:44:52 μμ »
Συγγνώμη αλλά δεν μπορεί να δίνει άδεια για να πάνε εκδρομές και βόλτες και να μην δίνει σε προστάτη γονέα!Είναι απαράδεκτη κατάσταση!

Συμφωνώ. Μπερδεύεις όμως το τι πρέπει με το τι μπορεί. Μπορεί να δώσει σε κάποιον για εκδρομή ενώ σε προστάτη γονέα να μη δώσει. Νομιμότατος θα είναι. Θα είναι όμως απαράδεκτος και τρισάθλιος όμως αν το κάνει.

Αποσυνδεδεμένος lasard

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 603
    • Προφίλ
Απ: Κανονική άδεια
« Απάντηση #8 στις: Δεκέμβριος 07, 2021, 02:03:00 μμ »
Συμφωνώ. Μπερδεύεις όμως το τι πρέπει με το τι μπορεί. Μπορεί να δώσει σε κάποιον για εκδρομή ενώ σε προστάτη γονέα να μη δώσει. Νομιμότατος θα είναι. Θα είναι όμως απαράδεκτος και τρισάθλιος όμως αν το κάνει.
δίνει σε γλειφτες πού τον κολακεύουν  Γι αυτό λέω ίσως έπρεπε να ζητηθεί νομική συνδρομή

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3630
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Κανονική άδεια
« Απάντηση #9 στις: Δεκέμβριος 07, 2021, 02:58:14 μμ »
δίνει σε γλειφτες πού τον κολακεύουν  Γι αυτό λέω ίσως έπρεπε να ζητηθεί νομική συνδρομή

Η οποια σε τι θα βασιστει; Απο τη στιγμη που εχει δικαιωμα απο το νομο να κρινει ποιος λογος ειναι σοβαρος και ποιος οχι…. Παλι ειμαστε στο αν το νομιμο ειναι και ηθικο…..
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος lasard

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 603
    • Προφίλ
Απ: Κανονική άδεια
« Απάντηση #10 στις: Δεκέμβριος 07, 2021, 03:29:08 μμ »
Η οποια σε τι θα βασιστει; Απο τη στιγμη που εχει δικαιωμα απο το νομο να κρινει ποιος λογος ειναι σοβαρος και ποιος οχι…. Παλι ειμαστε στο αν το νομιμο ειναι και ηθικο…..
Μα τι λες συναδελφε;στο εξιτήριο φαίνεται η σοβαρότητα της κατάστασης. Ή είναι πιο σοβαρός λόγος η άδεια για εκδρομές;

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4072
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κανονική άδεια
« Απάντηση #11 στις: Δεκέμβριος 07, 2021, 03:39:40 μμ »
Μπορεί να επικαλεστεί δυσλειτουργία του σχολείου.
Μπορεί να σου πει ότι πρέπει να αποδείξεις πως μόνο εσυ από όλη την οικογένεια μπορείς να πας και όχι άλλος. Άντε βγάλε άκρη. Προφανώς κ είναι άθλιος.

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3630
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Κανονική άδεια
« Απάντηση #12 στις: Δεκέμβριος 07, 2021, 04:53:00 μμ »
Μα τι λες συναδελφε;στο εξιτήριο φαίνεται η σοβαρότητα της κατάστασης. Ή είναι πιο σοβαρός λόγος η άδεια για εκδρομές;

Μπορει να επικαλεστει 1002 πραγματα…..
Απι τη στιγμη που εξαρταται απο το διευθυντη του σχολειου και δεν ειναι αδεια που παιρνεις δικαιωματικα, αν σεν υελει να στη δωσει, απλα δε στη δινει!

Σου ανεφερα δικο μου παραδειγμα. Ο πατερας μου στο νοσοκομειο αλκγς πολης. Εκανε επεμβαση και επρεπε να παω να τον παρω μετα το εξιτηριο. Μονο εγω οδηγω και ο πατερας μου, που φυσικα δεν μπορουσε. Ε, μια μερα δεν μου την εδωσε!
Αλλο παραδειγμα. Περυσι εκτελουσα χρεη προϊσταμενης στο ΚΕΣΥ. Πεθανε ο θειος μου και επρεπε να παμε να το πουμε στη γιαγια μου και μανα του. Ο περιφερειακος μου αρνηθηκε αδεια, γιατι εκρινε οτι δεν ηταν σοβαρος λογος. Επισης, μου ειπε οτι δεν μπορει να εγκρινει αδεια σε ατομο που εκτελει χρεη προϊσταμενου, γιατι δεν μπορει να μεινει ακεφαλη η υπηρεσια!!!!!
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Συνδεδεμένος newteacher1

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 377
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κανονική άδεια
« Απάντηση #13 στις: Δεκέμβριος 07, 2021, 05:13:52 μμ »
Νομίζω ότι για αυτές τις περιπτώσεις πρέπει να ισχύει και για τους εκπαιδευτικούς η άδεια φροντιστή που θεσπίστηκε φέτος το καλοκαίρι για όλον τον ιδιωτικό και δημόσιο τομέα.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32278
  • Τελευταία: Parask
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158533
  • Σύνολο θεμάτων: 19198
  • Σε σύνδεση σήμερα: 575
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 22
Επισκέπτες: 456
Σύνολο: 478

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.083 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.