*

Αποστολέας Θέμα: ΣΤ ΦΑΣΗ ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΩΝ 2021-22  (Αναγνώστηκε 108838 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Loyla

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 180
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΣΤ ΦΑΣΗ ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΩΝ 2021-22
« Απάντηση #490 στις: Μάρτιος 17, 2022, 01:34:32 μμ »
Όλοι μας!!!!
[/quote
Επιλογες! 15   χρονια   πριν αρχισα να κανω   τις αιτησεις ( ναι σε ολα) ,   τοτε λοιπον παρακολουθουσα συνεχεια, εβλεπα λοιπον  να  φτανει   σε μενα ο πινακας και  ξαφνικα  αντι να παρουν εμενα  που ηταν   η  σειρα μου .....επερναν καποιον/ α  που ειχε μαθει λογω κονε   οτι   ειχε κενο  κοντα στην πολη μου και   παραιτουνταν απο εκει ΜΑΚΡΙΑ  ΠΟΥ ΗΤΑΝ , αφηνε το σχολειο   κενο .... και   εμπενε δικαιωματικα( ετσι μου ελεγαν απο το υπουργειο   σε εναστασεις μου)  πριν απο  εμενα!!!!! Εβλεπα επισης   συναδελφους να πηγαινουν   στα νησια και εκει  για καποιους λογους να περνουν  2 βαθμιδες! ( απαραδεκτο ετσι!!!!)  Κοιταξε  να δεις ποσα χρονια   εμενα  χωρις   δουλεια   ΟΧΙ ΑΠΟ ΕΠΙΛΟΓΗ ΜΟΥ ΑΛΛΑ ΑΠΟ ΤΑ ΚΟΝΕ ΚΑΠΟΙΩΝ! Λοιπον   τωρα ομως  ειναι  επιλογες και καποιοι δεν εχουμε ουτε αντοχες  ουτε και χρονο! Καλη συνεχεια και   καλη αναμονη σε ολους! Ετσι  για να δουμε τι ειναι ΕΠΙΛΟΓΗ και τι  ΑΔΙΚΙΑ!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΣΤ ΦΑΣΗ ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΩΝ 2021-22
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:29:28 »

Αποσυνδεδεμένος dimitra.s

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 147
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΣΤ ΦΑΣΗ ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΩΝ 2021-22
« Απάντηση #491 στις: Μάρτιος 17, 2022, 04:04:01 μμ »
Μα για να μπεις κάπου για περισσότερους μήνες, πρέπει να μαζέψεις μόρια για να ξεπεράσεις με κάποιον τρόπο αυτούς που δούλευαν κάθε χρόνο μονο κ μόνο επειδη γεννήθηκαν 5 χρόνια πριν από εσένα. Γιατί δεν τους ένοιαζε σε πόσα χρόνια έβγαλες την σχολή σου κ με τι βαθμό αλλά μόνο ποιά χρονιά πήρες το πτυχίο σου.
Καλά το θέμα είναι να έχουμε μια αξιοπρεπή εργασία... Όχι να κάνουμε τα πάντα για να μπούμε στο δημόσιο για τρεις μήνες....

Αποσυνδεδεμένος dimitra.s

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 147
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΣΤ ΦΑΣΗ ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΩΝ 2021-22
« Απάντηση #492 στις: Μάρτιος 17, 2022, 04:13:37 μμ »
Κ στην τελική για ποιον λόγο να μην δηλώσω τρίμηνα οταν θα παρω 2 μόρια δουλεύοντας τελευταία φαση ενω με τα τρίμηνα εχω πιθανότητες να παρω τα διπλά μορια; Ναι δεν συμφωνώ με τον θεσμό των τριμηνων αλλά επειδή είναι άδικο κ το σύστημα που ίσχυε μέχρι τελευταία για αυτό δήλωσα κ τα τρίμηνα μήπως κ καταφέρω να πετύχω κάτι. Κ πριν προλάβεις να μου πεις μαζεψε μόρια με προσόντα, θα σου πω οτι έχω Παιδαγωγική Επάρκεια, 1 μεταπτυχιακο κ παω για 2ο κ 2 ξενες γλώσσες αλλά τα μόρια όσων μπήκαν μόνιμοι με την προϋπηρεσία δεν πρόκειται να τα φτάσω μαζεύοντας 2 μορια τον χρόνο οταν οι άλλοι μαζευουν 9.
 
Καλά το θέμα είναι να έχουμε μια αξιοπρεπή εργασία... Όχι να κάνουμε τα πάντα για να μπούμε στο δημόσιο για τρεις μήνες....

Αποσυνδεδεμένος Macam

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 346
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΣΤ ΦΑΣΗ ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΩΝ 2021-22
« Απάντηση #493 στις: Μάρτιος 17, 2022, 04:27:45 μμ »
Γραψτε οποίος χει καμια πληροφορία ποτε κι Αν θα ανακοινωθούν, κι αφήστε τις αμπελοφιλοσοφίες

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΣΤ ΦΑΣΗ ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΩΝ 2021-22
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:29:28 »

Αποσυνδεδεμένος Over_the_Rainbow

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 229
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΣΤ ΦΑΣΗ ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΩΝ 2021-22
« Απάντηση #494 στις: Μάρτιος 17, 2022, 06:40:29 μμ »
Κ στην τελική για ποιον λόγο να μην δηλώσω τρίμηνα οταν θα παρω 2 μόρια δουλεύοντας τελευταία φαση ενω με τα τρίμηνα εχω πιθανότητες να παρω τα διπλά μορια; Ναι δεν συμφωνώ με τον θεσμό των τριμηνων αλλά επειδή είναι άδικο κ το σύστημα που ίσχυε μέχρι τελευταία για αυτό δήλωσα κ τα τρίμηνα μήπως κ καταφέρω να πετύχω κάτι. Κ πριν προλάβεις να μου πεις μαζεψε μόρια με προσόντα, θα σου πω οτι έχω Παιδαγωγική Επάρκεια, 1 μεταπτυχιακο κ παω για 2ο κ 2 ξενες γλώσσες αλλά τα μόρια όσων μπήκαν μόνιμοι με την προϋπηρεσία δεν πρόκειται να τα φτάσω μαζεύοντας 2 μορια τον χρόνο οταν οι άλλοι μαζευουν 9.
θα σου πω ότι για εργασία δεν είναι μόνο το δημόσιο. Αλλά και ο ιδιωτικό τομέας... Αλλά εσύ θα έρθεις και θα πεις οχιι δεν θέλω να δουλεύω 8 ώρες για λίγα ευρώ και ας έχω σύμβαση χρόνου με επιδόματα και δώρα θέλω για τρεις μήνες να μπω οπωσδήποτε στο δημόσιο και να δημιουργήσω μια ελαστική σύμβαση εργασίας και καταστρατήγηση του πίνακα... Αφού κάποιοι σκέφτηκαν συνειδητά να μην τα δηλώσουν και έμειναν άνεργοι

Αποσυνδεδεμένος dimitra.s

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 147
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΣΤ ΦΑΣΗ ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΩΝ 2021-22
« Απάντηση #495 στις: Μάρτιος 17, 2022, 07:24:45 μμ »
Φυσικά κ είναι ο ιδιωτικός τομέας στον οποίο κ εργάζομαι για 560 ευρώ καθαρά με τα επιδοματα κ τα δώρα μου. Αν εσάς συνάδελφε σας καλύπτει κατι τέτοιο μπορείτε να παραμείνετε εκεί. Για εμένα δεν αρκεί, ουτε και οι 3 μήνες αρκούν αλλα η προοπτική μονιμότητας γι'αυτό άλλωστε κοπιασαμε για τόσα πτυχία σπαταλωντας κόπο, χρόνο κ χρήμα. Ο καθένας με τις επιλογές του οι οποίες θα έπρεπε να είναι αποδεκτές απο τον καθένα. Δεν φταίει κάποιος που επέλεξε τα τρίμηνα αλλά αυτός που τα εφαρμόζει.
θα σου πω ότι για εργασία δεν είναι μόνο το δημόσιο. Αλλά και ο ιδιωτικό τομέας... Αλλά εσύ θα έρθεις και θα πεις οχιι δεν θέλω να δουλεύω 8 ώρες για λίγα ευρώ και ας έχω σύμβαση χρόνου με επιδόματα και δώρα θέλω για τρεις μήνες να μπω οπωσδήποτε στο δημόσιο και να δημιουργήσω μια ελαστική σύμβαση εργασίας και καταστρατήγηση του πίνακα... Αφού κάποιοι σκέφτηκαν συνειδητά να μην τα δηλώσουν και έμειναν άνεργοι

Αποσυνδεδεμένος Loyla

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 180
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΣΤ ΦΑΣΗ ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΩΝ 2021-22
« Απάντηση #496 στις: Μάρτιος 17, 2022, 08:10:15 μμ »
θα σου πω ότι για εργασία δεν είναι μόνο το δημόσιο. Αλλά και ο ιδιωτικό τομέας... Αλλά εσύ θα έρθεις και θα πεις οχιι δεν θέλω να δουλεύω 8 ώρες για λίγα ευρώ και ας έχω σύμβαση χρόνου με επιδόματα και δώρα θέλω για τρεις μήνες να μπω οπωσδήποτε στο δημόσιο και να δημιουργήσω μια ελαστική σύμβαση εργασίας και καταστρατήγηση του πίνακα... Αφού κάποιοι σκέφτηκαν συνειδητά να μην τα δηλώσουν και έμειναν άνεργοι
Συγνωμη και ποιος ειστε εσεις που θα πειτε   οτι   δεν υπαρχει μονο ο Δημοσιος τομεας και παραπεμπετε καποιον να  παει στον ιδιωτικο, για σας  ισχυει   ο   δημοσιος και  για τους  αλλους  ας πανε  και στο ιδιωτικο .... σαν να τα εχουμε χασει εδω ! Οποιος θελει  δηλωνει οτι θελει  ,   τοσα χρονια καθεστε και ανεχεστε  για να παρετε μορια  και τωρα θα  κρινετε  σας παρακαλω   πολυ! Να  σταματησουν  παρακαλω αυτες  οι επιθεσεις σε συναδελφους!

Αποσυνδεδεμένος Loyla

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 180
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΣΤ ΦΑΣΗ ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΩΝ 2021-22
« Απάντηση #497 στις: Μάρτιος 17, 2022, 08:12:26 μμ »
Γραψτε οποίος χει καμια πληροφορία ποτε κι Αν θα ανακοινωθούν, κι αφήστε τις αμπελοφιλοσοφίες

Αποσυνδεδεμένος φιλολογος@@)

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 56
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΣΤ ΦΑΣΗ ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΩΝ 2021-22
« Απάντηση #498 στις: Μάρτιος 17, 2022, 10:01:48 μμ »
Καλά το θέμα είναι να έχουμε μια αξιοπρεπή εργασία... Όχι να κάνουμε τα πάντα για να μπούμε στο δημόσιο για τρεις μήνες....

 Όπως τα λες.... εγω παντως που δεν εχω καμια προυπηρεσια και περιμενα στην ειδική  μηπως με πάρουν βλέπω οτι κακώς δήλωσα τα τρίμηνα γιατί έτσι δημιουργούμε νέες συν΄θηκες για  συμβάσεις εργασίας που είναι οτι χειροτερο... Ελπίζω την επόμενη χρονια οι συλλογοι και γενικά ολοι εμεις οι αναπληρωτές και μη να μη δεχθούμε την ύπαρξη τέτοιων συμβάσεων.... Αν δεν έχουν μεγάλη συμμετοχή σε αυτά θα τα κόψουν.... ΟΧΙ μονο αυτό ολοι οι κλαδοι συλλογικά με τα σχολεία μαζί πρέπει να διεκδικήσουν και να απαιτήσουν με νομοθετικά διατάγματα την πρόσληψη του συνόλου εκπαιδευτικών μέχρι τέλη Οκτώβρη βαριά.... Δε γίνεται όποτε θέλουν αυτοί και για όσο θέλουν αυτοί να παίρνουμε το βαλιτσάκι μας και να πηγαίνουμε tour στην Ελλάδα.. Όλα τα άλλα είναι ενα ψεμα και αν δεν αντιδράσουμε ουτε τώρα θα χαθεί κάθε ελπίδα ....

Αποσυνδεδεμένος φιλολογος@@)

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 56
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΣΤ ΦΑΣΗ ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΩΝ 2021-22
« Απάντηση #499 στις: Μάρτιος 17, 2022, 10:25:22 μμ »
Μα για να μπεις κάπου για περισσότερους μήνες, πρέπει να μαζέψεις μόρια για να ξεπεράσεις με κάποιον τρόπο αυτούς που δούλευαν κάθε χρόνο μονο κ μόνο επειδη γεννήθηκαν 5 χρόνια πριν από εσένα. Γιατί δεν τους ένοιαζε σε πόσα χρόνια έβγαλες την σχολή σου κ με τι βαθμό αλλά μόνο ποιά χρονιά πήρες το πτυχίο σου.

 Δίκαιο να δουλεύουν αυτοί που είναι πέντε χρόνια μεγαλύτεροι... εξάλλου αν σε παιρνουν και εσενα σημαίνει οτι θα εχεις εξελιξη... Το να δουλευουν ομως ατομα 5 και 7 χρονια μικρότερα μονο κ μονο απο το βαθμο πτυχιου (οταν αυτός προκύπτει απο σχολές ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΕΣ μεταξ'υ τους) είναι αδικο πραγματικά... Γιατί να μην παίρνουν μοριοδοτηση και οσοι ειναι στους πινακες χρονια;;;μαζι με τα αλλα προσοντα βεβαια..δηλαδή αν εχεις συντελεστή 2 , 4 (νομιζω) για βαθμο πτυχιου βαλε και ο, 3 μορια να ετος.... Να θυμήσω οτι για 7 8 χρόνια οι προσλήψεις ηταν λιγες σε συνδυασμο με την ελλειψη τοτε ειδικης αγωγής και απορρόφησης...

Αποσυνδεδεμένος charchan

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 92
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΣΤ ΦΑΣΗ ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΩΝ 2021-22
« Απάντηση #500 στις: Μάρτιος 17, 2022, 11:53:20 μμ »
Όπως τα λες.... εγω παντως που δεν εχω καμια προυπηρεσια και περιμενα στην ειδική  μηπως με πάρουν βλέπω οτι κακώς δήλωσα τα τρίμηνα γιατί έτσι δημιουργούμε νέες συν΄θηκες για  συμβάσεις εργασίας που είναι οτι χειροτερο... Ελπίζω την επόμενη χρονια οι συλλογοι και γενικά ολοι εμεις οι αναπληρωτές και μη να μη δεχθούμε την ύπαρξη τέτοιων συμβάσεων.... Αν δεν έχουν μεγάλη συμμετοχή σε αυτά θα τα κόψουν.... ΟΧΙ μονο αυτό ολοι οι κλαδοι συλλογικά με τα σχολεία μαζί πρέπει να διεκδικήσουν και να απαιτήσουν με νομοθετικά διατάγματα την πρόσληψη του συνόλου εκπαιδευτικών μέχρι τέλη Οκτώβρη βαριά.... Δε γίνεται όποτε θέλουν αυτοί και για όσο θέλουν αυτοί να παίρνουμε το βαλιτσάκι μας και να πηγαίνουμε tour στην Ελλάδα.. Όλα τα άλλα είναι ενα ψεμα και αν δεν αντιδράσουμε ουτε τώρα θα χαθεί κάθε ελπίδα ....
Θα συμφωνήσω μαζί σου.

Αποσυνδεδεμένος charchan

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 92
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΣΤ ΦΑΣΗ ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΩΝ 2021-22
« Απάντηση #501 στις: Μάρτιος 18, 2022, 12:10:46 πμ »
Το θέμα δεν είναι να τα βάζουμε με τους συναδέλφους που δήλωσαν τα τρίμηνα αλλά να κατανοήσουμε όλοι τις άθλιες συνθήκες εργασίας που συνεπάγονται αυτές οι συμβάσεις και ότι δεν πρέπει να εδραιωθούν. Μας έριξαν το τυράκι με την αυξημένη μοριοδότηση, σκεφτόμαστε ότι με αυτό τον τρόπο θα καταφέρουμε ίσως να αποκτήσουμε λίγη προϋπηρεσία πιστεύοντας ότι έτσι θα έρθουμε πιο κοντά σε έναν διορισμό ή ότι θα έχουμε περισσότερες πιθανότητες να δουλεύουμε κάθε χρόνο αναπληρωτές αλλά αντί για αυτό θα πηγαίνουμε σε όλο και πιο ελαστικές μορφές εργασίας.
Ας μη διχαζόμαστε λοιπόν κι ας αντιδράσουμε όλοι μαζί σε αυτά που έρχονται.

Αποσυνδεδεμένος Vagg91

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2437
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ

Αποσυνδεδεμένος Over_the_Rainbow

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 229
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΣΤ ΦΑΣΗ ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΩΝ 2021-22
« Απάντηση #503 στις: Μάρτιος 18, 2022, 08:51:42 πμ »
Συγνωμη και ποιος ειστε εσεις που θα πειτε   οτι   δεν υπαρχει μονο ο Δημοσιος τομεας και παραπεμπετε καποιον να  παει στον ιδιωτικο, για σας  ισχυει   ο   δημοσιος και  για τους  αλλους  ας πανε  και στο ιδιωτικο .... σαν να τα εχουμε χασει εδω ! Οποιος θελει  δηλωνει οτι θελει  ,   τοσα χρονια καθεστε και ανεχεστε  για να παρετε μορια  και τωρα θα  κρινετε  σας παρακαλω   πολυ! Να  σταματησουν  παρακαλω αυτες  οι επιθεσεις σε συναδελφους!
Πώς κάνετε για μια θέση στο δημόσιο.... Πραγματικά βλέπετε επιθέσεις εκεί που δεν υπάρχουν.... Δεν πειράζει... Ακόμα περιμένετε άντε τώρα που θα σας πάρουν να δουλέψετε για 2.5 μήνες.. γιατί και αυτά τα τρίμηνα τα αργούν... Τελείωσε και εκεί το χρήμα βλέπετε..πάει στις επιδοτήσεις

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32309
  • Τελευταία: emnik
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160950
  • Σύνολο θεμάτων: 19225
  • Σε σύνδεση σήμερα: 872
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 31
Επισκέπτες: 505
Σύνολο: 536

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.053 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.