*

Αποστολέας Θέμα: Άνοιγμα πινάκων...νέα ενημέρωση  (Αναγνώστηκε 120001 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος elranna

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2312
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02, ΠΕ40- Μπορώ να ξαναγίνω μαθήτρια;
    • Προφίλ
Απ: Άνοιγμα πινάκων...νέα ενημέρωση
« Απάντηση #770 στις: Μάρτιος 01, 2022, 03:53:02 μμ »
Πιο φτηνα τους ερχεται με τους διορισμους...Συγκρινονται τα 880 που παιρνει ενας αναπληρωτης (που δεν εχει μεταπτυχιακο ή παιδια) με τα 725 που παιρνει ενας νεοδιοριστος ;; Απλα ειχαμε δεσμευτει να μην κανουμε διορισμους την 10ετια...

Οι μικτές αποδοχές είναι ακριβώς οι ίδιες. Οι νεοδιόριστοι έχουν πάρα πολλές κρατήσεις, γι'αυτό είναι κατά πολύ μικρότερος ο καθαρός μισθός. Για το κράτος κοστίζουν ακριβώς το ίδιο το μήνα, με τη διαφορά ότι οι αναπληρωτές δεν δουλεύουν όλο το χρόνο. Προφανώς και συμφέρουν οι αναπληρωτές, μη λέμε ανακρίβειες.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Άνοιγμα πινάκων...νέα ενημέρωση
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:54:08 »

Αποσυνδεδεμένος math22

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1855
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Άνοιγμα πινάκων...νέα ενημέρωση
« Απάντηση #771 στις: Μάρτιος 01, 2022, 04:02:24 μμ »
Ξαναρώτησα πιο πάνω αλλά η απάντηση που πήρα έδειχνε να μην έχει κατανοήσει το ερώτημά μου. Πόσο καιρό θα μείνουν ανοιχτοί οι πίνακες της ειδικής; Η διορία που λέμε, από ποιον μήνα μέχρι ποιον μήνα θα μπορούμε να βάλουμε νέα χαρτιά;
Όταν βγει η προκήρυξη θα λέει

Αποσυνδεδεμένος vagg99

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 872
    • Προφίλ
Απ: Άνοιγμα πινάκων...νέα ενημέρωση
« Απάντηση #772 στις: Μάρτιος 01, 2022, 04:29:33 μμ »
Οι αναπληρωτές συμφέρουν φυσικά.. Πρώτον και βασικότερο δεν πληρώνονται με λεφτά του κράτους αλλά με ευρωπαϊκά κονδύλια... Δεύτερον δεν πληρώνονται 2-2.5 μήνες. Τρίτον οι εισφορές του κράτους για τους μόνιμους είναι πολύ μεγάλες. Μην κοιτάτε τα καθαρά λεφτά των νεοδιοριστων... Αλλά το αναλυτικο έντυπο αποδοχών με τα μικτά..

Αποσυνδεδεμένος Vagg91

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2437
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άνοιγμα πινάκων...νέα ενημέρωση
« Απάντηση #773 στις: Μάρτιος 01, 2022, 04:51:27 μμ »
Tι εννοεις δεν πληρωνονται το καλοκαιρι ; Πρωτον, παιρνουν επιδομα ανεργιας που χωρις παιδια ειναι στα 419 ευρω. Δευτερον, παιρνουν επιδομα αδειας, το οποιο για 2 μηνες ειναι στα 700 ευρω (350 ευρω τον μηνα για 2 μηνες που παιρνει καποιος ανεργια). Αυτα ισχυουν για αυτους που δουλευουν απο τον Σεπτεμβριο (α φαση) και ειναι 20.000 αναπληρωτες (τοσοι ειναι και οι διορισμοι που κοστολογησε και ο Φιλης). Επομενως, μιλαμε κοντα στα 800 ευρω το μηνα για καποιον που δεν εχει παιδια (ΤΟ ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΝΟΝΤΑΙ ΤΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ ΜΕ ΤΡΕΛΑΙΝΕΙ).  Τωρα, η ειδικη ειναι το 80% ΕΣΠΑ και το 20% κρατικο και στην Γενικη ειναι το αντιστροφο (στο περιπου τα ποσοστα). Οι διαφορες ειναι μικρες στα ποσα. Μην ξεχναμε και το ενιαιο μισθολογιο, που ξεκαθαρα βολευει το κρατος σε διορισμους (ο πατερας μου εκπαιδευτικος με 35 χρονια εργασιας αμοιβονταν με 1400 το μηνα, χωρις επιδοματα παιδιου). Οποτε και βασει αυτης της διαφορας, ειναι στα ιδια.
Τωρα αν καποιοι χαιρεστε με την μη υλοποιηση διορισμων και την συνεχιση του καθεστωτος των αναπληρωτων, κοιταξτε το
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 01, 2022, 05:05:06 μμ από Vagg91 »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Άνοιγμα πινάκων...νέα ενημέρωση
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:54:08 »

Αποσυνδεδεμένος elranna

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2312
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02, ΠΕ40- Μπορώ να ξαναγίνω μαθήτρια;
    • Προφίλ
Απ: Άνοιγμα πινάκων...νέα ενημέρωση
« Απάντηση #774 στις: Μάρτιος 01, 2022, 05:12:33 μμ »
Tι εννοεις δεν πληρωνονται το καλοκαιρι ; Πρωτον, παιρνουν επιδομα ανεργιας που χωρις παιδια ειναι στα 419 ευρω. Δευτερον, παιρνουν επιδομα αδειας, το οποιο για 2 μηνες ειναι στα 700 ευρω (350 ευρω τον μηνα για 2 μηνες που παιρνει καποιος ανεργια). Αυτα ισχυουν για αυτους που δουλευουν απο τον Σεπτεμβριο (α φαση) και ειναι 20.000 αναπληρωτες. Επομενως, μιλαμε κοντα στα 800 ευρω το μηνα (ΤΟ ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΝΟΝΤΑΙ ΤΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ ΜΕ ΤΡΕΛΑΙΝΕΙ).  Τωρα, η ειδικη ειναι το 80% ΕΣΠΑ και το 20% κρατικο και στην Γενικη ειναι το αντιστροφο (στο περιπου τα ποσοστα). Οι διαφορες ειναι μικρες στα ποσα. Μην ξεχναμε και το ενιαιο μισθολογιο, που ξεκαθαρα βολευει το κρατος σε διορισμους (ο πατερας μου εκπαιδευτικος με 35 χρονια εργασιας αμοιβονταν με 1400 το μηνα). Οποτε και βασει αυτης της διαφορας, ειναι στα ιδια.
Τωρα αν καποιοι χαιρεστε με την μη υλοποιηση διορισμων και την συνεχιση του καθεστωτος των αναπληρωτων, κοιταξτε το

Είμαι από αυτούς που ξεκάθαρα υποστηρίζω σταθερή ροή διορισμών και το έχω πει πάρα πολλές φορές.

Οι αναπληρωτές κοστίζουν λιγότερο, γιατί δεν παίρνουν μισθό όλο το χρόνο. Την αποζημίωση μη ληφθείσης αδείας -δεν υπάρχει επίδομα αδείας- την παίρνουν μόνο εάν και εφόσον δεν πάρουν κανονική άδεια. Για κάθε μέρα κανονικής άδειας, χάνουν ένα σεβαστό ποσό. Φαντάζομαι ότι γνωρίζεις ότι χάνουν και χρήματα όταν παίρνουν αναρρωτική άδεια. Όσα λες, ισχύουν μόνο για την α' φάση και με την προϋπόθεση ότι δεν θα υπάρξει ούτε μια μέρα άδειας.

Δεν έχω κανένα απολύτως συμφέρον να σε πείσω για το ότι οι αναπληρωτές κοστίζουν λιγότερο. Αναφέρω ποια είναι τα δεδομένα. Μπορείς να συνεχίσεις να πιστεύεις ό,τι θέλεις. 
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 01, 2022, 05:17:58 μμ από elranna »

Αποσυνδεδεμένος ΤΚ

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 753
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άνοιγμα πινάκων...νέα ενημέρωση
« Απάντηση #775 στις: Μάρτιος 01, 2022, 05:13:34 μμ »
@vagg91: Αυτό είναι που με ξεπερνάει και μένα. Η χαιρεκακία. Ηδονίζονται στην προοπτική πολέμου ή στην μη πραγματοποίηση διορισμών. Πρέπει να είναι πολύ δυστυχισμένο πλάσμα κάποιος για να έχει τέτοια ψυχολογία...

Αποσυνδεδεμένος Vagg91

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2437
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άνοιγμα πινάκων...νέα ενημέρωση
« Απάντηση #776 στις: Μάρτιος 01, 2022, 05:21:01 μμ »
Εγω εργαζομαι τεταρτη χρονια απο την α φαση και δεν εχω παρει ουτε 1 μερα κανονικη , δοξα τον Θεο. Δεν λειτουργω σαν μονιμος σε αυτο το κομματι. Επισης, elreanna μου αναφερεις για τα χρηματα των αδειων. Εστω τα 800 που ειπα παραπανω, γινονται 600 με καποιες μερες αδειας. Οποτε γλυτωνουν σε 2 μηνες 1 μισθο ; Ο 1 μισθος ουσιαστικα ειναι η διαφορα μας με τους μονιμους (αν παρει καποιος αδειες) αλλιως ειναι ακομη μικροτερη διαφορα (20.000 Χ 1000=20.000.000). 35.000.000 θα παρουν τα στελεχη του Δημοσιου σαν μπονους παραγωγικοτητας.  Για αυτο οικονομικα, δεν καταλαβαινω την διαφορα. Τωρα, στο πορτοφολι του καθενος δεν μπαινω . Απλα στα χρηματα δεν με χαλαει το αναπληρωτης. Στην συμβαση και στην σταθεροτητα χαλαει το πραγμα.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 01, 2022, 05:45:58 μμ από Vagg91 »

Αποσυνδεδεμένος Vagg91

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2437
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άνοιγμα πινάκων...νέα ενημέρωση
« Απάντηση #777 στις: Μάρτιος 01, 2022, 05:33:02 μμ »
https://www.alfavita.gr/ekpaideysi/372233_salamina-ypostelehomeno-monadiko-tmima-entaxis-sto-gymnasio-aianteioy

Yποστελεχωμενα τμηματα ενταξης και εμας μας ενδιαφερει να ανοιξουν μονο οι πινακες !!!!!!!.......Βλεπουμε το δεντρο ακι οχι το δασος

Αποσυνδεδεμένος Over_the_Rainbow

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 229
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άνοιγμα πινάκων...νέα ενημέρωση
« Απάντηση #778 στις: Μάρτιος 01, 2022, 05:56:27 μμ »
https://www.alfavita.gr/ekpaideysi/372233_salamina-ypostelehomeno-monadiko-tmima-entaxis-sto-gymnasio-aianteioy

Yποστελεχωμενα τμηματα ενταξης και εμας μας ενδιαφερει να ανοιξουν μονο οι πινακες !!!!!!!.......Βλεπουμε το δεντρο ακι οχι το δασος
Δεν πειράζει θα το νιώσουν του χρόνου... Πέρυσι τέτοιο καιρό λέγαμε για τον κόφτη στη παράλληλη... Του χρόνου που θα έχουν μπουκωσει από μεταπτυχιακά οι πίνακες θα είναι όλοι άνεργοι γιατί πάλι θα δουλέψουν αυτοί με την προϋπηρεσία θα ερχονται και θα ζητάνε προσλήψεις... Ο καθε ένας ότι τον συμφέρει

Αποσυνδεδεμένος elranna

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2312
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02, ΠΕ40- Μπορώ να ξαναγίνω μαθήτρια;
    • Προφίλ
Απ: Άνοιγμα πινάκων...νέα ενημέρωση
« Απάντηση #779 στις: Μάρτιος 01, 2022, 05:57:53 μμ »
Εγω εργαζομαι τεταρτη χρονια απο την α φαση και δεν εχω παρει ουτε 1 μερα κανονικη , δοξα τον Θεο. Δεν λειτουργω σαν μονιμος σε αυτο το κομματι. Επισης, elreanna μου αναφερεις για τα χρηματα των αδειων. Εστω τα 800 που ειπα παραπανω, γινονται 600 με καποιες μερες αδειας. Οποτε γλυτωνουν σε 2 μηνες 1 μισθο ; Ο 1 μισθος ουσιαστικα ειναι η διαφορα μας με τους μονιμους (αν παρει καποιος αδειες) αλλιως ειναι ακομη μικροτερη διαφορα (20.000 Χ 1000=20.000.000). 35.000.000 θα παρουν τα στελεχη του Δημοσιου σαν μπονους παραγωγικοτητας.  Για αυτο οικονομικα, δεν καταλαβαινω την διαφορα. Τωρα, στο πορτοφολι του καθενος δεν μπαινω . Απλα στα χρηματα δεν με χαλαει το αναπληρωτης. Στην συμβαση και στην σταθεροτητα χαλαει το πραγμα.

Είσαι πολύ τυχερός που δεν έχεις πάρει ούτε μια μέρα άδεια. Αυτό σημαίνει ότι δεν έχεις υποχρεώσεις και είσαι καλά στην υγεία σου. Και χαίρομαι πάρα πολύ γι'αυτό. Εμένα η τελευταία μου άδεια ήταν για νοσοκομειακή εξέταση, δε θα ήθελα να μπω σε λεπτομέρεις θεμάτων υγείας. Τώρα πώς ακριβώς αυτό σχετίζεται με το αν είναι κάποιος μόνιμος ή αναπληρωτής είναι κάτι που το φτωχό μυαλό μου δεν καταλαβαίνει.

Σου εύχομαι ειλικρινά να μην χρειαστεί ποτέ να πάρεις ούτε κανονική ούτε αναρρωτική άδεια. 
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 01, 2022, 06:00:29 μμ από elranna »

Αποσυνδεδεμένος Vagg91

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2437
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άνοιγμα πινάκων...νέα ενημέρωση
« Απάντηση #780 στις: Μάρτιος 01, 2022, 06:01:01 μμ »
Nα σου πω την αληθεια μου και οι υπολοιποι συναδελφοι αναπληρωτες προσπαθουν να μην λειπουν απο το σχολειο (δεν θυμαμαι αναπληρωτη να λειπει εκτος μιας κυριας που ειχε θεμα με την πλατη της και ελλειψε 5 μερες) Ισως δεν εκατσε στα σχολεια που εργαζομουν. Γενικοτερα, οι αναπληρωτες προσεχαν πολυ με αδειες (ειχα πετυχει ατομο που ερχονταν με πατεριτσες επι 1 μηνα) Τα δικαιωματα στις αδειες ειναι αλλο θεμα που θελει τεραστια αναλυση και ειναι καταφωρη αδικια.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 01, 2022, 06:03:20 μμ από Vagg91 »

Αποσυνδεδεμένος Schoolikui

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1448
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άνοιγμα πινάκων...νέα ενημέρωση
« Απάντηση #781 στις: Μάρτιος 01, 2022, 06:06:06 μμ »
Οι αναπληρωτές απλά αποφεύγουν να παίρνουν άδεια παρα μόνο αν δεν γίνεται αλλιώς. Αν πάρουμε κανονική άδεια χάνουμε χρήματα το καλοκαίρι και αν πάρουμε αναρρωτική χάνουμε από τον μισθό. Εκτός αυτού πάντα φυλάμε την αναρρωτική για ανυπέρβλητα ζητήματα καθώς είναι ελάχιστη. Σε περίπτωση σοβαρής ασθένειας ή ατυχήματος, εγκυμοσύνης κτλ τα περιθώρια είναι ελάχιστα.
Can I skip tomorrow?

Αποσυνδεδεμένος Vagg91

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2437
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άνοιγμα πινάκων...νέα ενημέρωση
« Απάντηση #782 στις: Μάρτιος 01, 2022, 06:08:23 μμ »
Συμφωνω Rainbow.... Ειδικα η Fani 35 η οποια ανεβαζε καθε μερα ποστ για τους νεους πινακες χωρις υποστηριζε να την ενδιαφερει το ανοιγμα, εξαφανιστηκε μολις ο προεδρος του ΑΣΕΠ απαντησε. Και δε την βλεπω σε φορουμ για διορισμους κτλ. Υπερασπιζονταν το δικαιο μονο των συναδελφων που ηθελαν το ανοιγμα

Αποσυνδεδεμένος Vagg91

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2437
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άνοιγμα πινάκων...νέα ενημέρωση
« Απάντηση #783 στις: Μάρτιος 01, 2022, 06:13:48 μμ »
Συναδελφε συμφωνω και με σενα και με την συναδελφο για τις αδειες αναπληρωτων. Απλα θελω να πω οτι η ΧΡΗΜΑΤΙΚΗ διαφορα των μονιμων και των αναπληρωτων ειναι 1 μισθος των 1000 ευρω (εννοω για αναπληρωτες που δουλευουν απο πρωτη φαση, που ειναι και ο μεγαλυτερος). Το κρατος απο παντου προσπαθει να εξοικονομησει αλλα δεν εξοικονομει και 3 μισθους να πω οτι δεν κοστιζουν οι αναπληρωτες.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32277
  • Τελευταία: ΤΣΕΦΙ
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158517
  • Σύνολο θεμάτων: 19198
  • Σε σύνδεση σήμερα: 557
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 13
Επισκέπτες: 329
Σύνολο: 342

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.12 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.