*

Αποστολέας Θέμα: Ανοικτά σχολεία στις ημέρες του κορωνοϊού  (Αναγνώστηκε 24914 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος harac

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2522
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Ανοικτά σχολεία στις ημέρες του κορωνοϊού
« στις: Ιανουάριος 07, 2022, 01:44:24 μμ »
Εδώ μπορούμε να συζητάμε ό,τι μας απασχολεί για τις δύσκολες ημέρες που έρχονται.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ανοικτά σχολεία στις ημέρες του κορωνοϊού
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 03:42:29 »

Αποσυνδεδεμένος harac

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2522
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ανοικτά σχολεία στις ημέρες του κορωνοϊού
« Απάντηση #1 στις: Ιανουάριος 07, 2022, 01:50:32 μμ »
17 ερωτήσεις-απαντήσεις για το άνοιγμα των σχολείων από τη Δευτέρα 10 Ιανουαρίου:

esos:

https://www.esos.gr/arthra/76238/esos-17-erotiseis-apantiseis-gia-anoigma-ton-sholeion-apo-ti-deytera-10-ianoyarioy

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4130
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ανοικτά σχολεία στις ημέρες του κορωνοϊού
« Απάντηση #2 στις: Ιανουάριος 07, 2022, 02:29:40 μμ »
Αν λείπουν πολλοί μαθητες σας λόγω καραντίνας ή λόγω φόβου, αυτές τις πρώτες μέρες, θα προχωρήσετε; Δεν λέω για Λύκειο που λόγω τραπεζας δεν υπάρχει επιλογή…

Εγω δεν θέλω να το παίζω αδιάφορη κ να κάνω σαν να μη συμβαίνει τοποτα… Αλλά έχω λείψει λόγω ασθενειών του παιδιού μου κ σίγουρα θα ξανά λείψω κ αν κολλήσει στο σχολείο θα λείψω κ παραπάνω κ ίσως κολλήσω κ εγω κλπ… Οπότε δεν έχω περιθωρια να είμαι στην τάξη κ να μην προχωράω… Αλλά κ τι να συχηταω; για τον κορονοιο; Θα γελάνε πλέον τα παιδιά, τα πρήζουμε δυο χρόνια κ μετά κολλάνε όλοι κ δεν παθαίνουν τίποτα, ποιο παιδί θα τηρήσει μέτρα μετά απ αυτό;

Αποσυνδεδεμένος sikat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4151
    • Προφίλ
Απ: Ανοικτά σχολεία στις ημέρες του κορωνοϊού
« Απάντηση #3 στις: Ιανουάριος 07, 2022, 02:32:33 μμ »
Καλή αρχή στα σχολεία από Δευτέρα! Εκτός της τήρησης των μέτρων θα πρέπει να προετοιμάσουμε τους μαθητές ψυχολογικά σε περίπτωση νοσησης. Ελπίζω βέβαια να πάρει το ίδιο το υπουργείο μια τέτοια πρωτοβουλία.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ανοικτά σχολεία στις ημέρες του κορωνοϊού
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 03:42:29 »

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4130
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ανοικτά σχολεία στις ημέρες του κορωνοϊού
« Απάντηση #4 στις: Ιανουάριος 07, 2022, 02:35:55 μμ »
Καλή αρχή στα σχολεία από Δευτέρα! Εκτός της τήρησης των μέτρων θα πρέπει να προετοιμάσουμε τους μαθητές ψυχολογικά σε περίπτωση νοσησης. Ελπίζω βέβαια να πάρει το ίδιο το υπουργείο μια τέτοια πρωτοβουλία.

Πιστεύεις ότι έχει νόημα πια; Όταν έχει κολλήσει τοοοοσις κόσμος που το πέρασε ανώδυνα, τι να προετοιμάσεις το παιδί; Που θα έχει συνάχι κ σε πέντε μέρες θα γυρίσει;

Αποσυνδεδεμένος PASAS123

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ανοικτά σχολεία στις ημέρες του κορωνοϊού
« Απάντηση #5 στις: Ιανουάριος 07, 2022, 02:39:25 μμ »
Αν λείπουν πολλοί μαθητες σας λόγω καραντίνας ή λόγω φόβου, αυτές τις πρώτες μέρες, θα προχωρήσετε; Δεν λέω για Λύκειο που λόγω τραπεζας δεν υπάρχει επιλογή…

Εγω δεν θέλω να το παίζω αδιάφορη κ να κάνω σαν να μη συμβαίνει τοποτα… Αλλά έχω λείψει λόγω ασθενειών του παιδιού μου κ σίγουρα θα ξανά λείψω κ αν κολλήσει στο σχολείο θα λείψω κ παραπάνω κ ίσως κολλήσω κ εγω κλπ… Οπότε δεν έχω περιθωρια να είμαι στην τάξη κ να μην προχωράω… Αλλά κ τι να συχηταω; για τον κορονοιο; Θα γελάνε πλέον τα παιδιά, τα πρήζουμε δυο χρόνια κ μετά κολλάνε όλοι κ δεν παθαίνουν τίποτα, ποιο παιδί θα τηρήσει μέτρα μετά απ αυτό;
συμφωνώ
εδω έκαναν και εμβόλιο και θα μας λένε τώρα γτ να κανουμε τεστ
μας κοροϊδέψαν θα λενε και θα εχουν δικιο 

Αποσυνδεδεμένος sikat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4151
    • Προφίλ
Απ: Ανοικτά σχολεία στις ημέρες του κορωνοϊού
« Απάντηση #6 στις: Ιανουάριος 07, 2022, 02:42:28 μμ »
Πιστεύεις ότι έχει νόημα πια; Όταν έχει κολλήσει τοοοοσις κόσμος που το πέρασε ανώδυνα, τι να προετοιμάσεις το παιδί; Που θα έχει συνάχι κ σε πέντε μέρες θα γυρίσει;
Προχθές ενας βοσκός αυτοκτόνησε όταν έμαθε πως κόλλησε κορονοιο. Δεν ισχύει το ίδιο για όλες τος περιοχές άρα και σχολεία. Νομίζω πως σε κάποια μέρη λαμβάνουν λαθεμένα τη νοσηση.

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4130
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ανοικτά σχολεία στις ημέρες του κορωνοϊού
« Απάντηση #7 στις: Ιανουάριος 07, 2022, 02:46:47 μμ »
συμφωνώ
εδω έκαναν και εμβόλιο και θα μας λένε τώρα γτ να κανουμε τεστ
μας κοροϊδέψαν θα λενε και θα εχουν δικιο

  Δεν είναι κοροϊδία ακριβώς γιατί ήξερες ότι υπάρχει μικρή πιθανότητα να εχεις κολλήσει. Υπάρχει κ κάλι διάκριση μεταξύ εμβολιασμένων κ ανεμβολιαστων, κάποιες μικρές διευκολύνσεις. Τουλάχιστον να καταλάβουν ότι όσοι το πέρασαν σαν να μην έγινε τίποτα, βοηθήθηκαν από το εμβόλιο κ βοήθησαν να μην εξαπλωθεί στην οικογένεια τους. Αυτή η συζήτηση έχει νόημα.

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4130
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ανοικτά σχολεία στις ημέρες του κορωνοϊού
« Απάντηση #8 στις: Ιανουάριος 07, 2022, 02:49:04 μμ »
Προχθές ενας βοσκός αυτοκτόνησε όταν έμαθε πως κόλλησε κορονοιο. Δεν ισχύει το ίδιο για όλες τος περιοχές άρα και σχολεία. Νομίζω πως σε κάποια μέρη λαμβάνουν λαθεμένα τη νοσηση.
Σωστό κι αυτό… κ εγω σε μικρό μέρος είμαι, όταν τα κρούσματα ήταν μονοψήφια την εβδομάδα, ήταν ασχημο για τους ανθρώπους αυτούς γιατί γινόταν είδηση. κ είναι γελοίο γιατί το νησί δεν είναι αποκλεισμένο, με το πήγαινε εκα προφανώς έρχεται ο ιός κ προφανώς κυκλοφορεί κ κάποιοι δεβ κάνουν τεστ, κ έτσι έβγαιναν κρπυσματα ξεκαρφωτα. Τώρα όμως είχαμε ραγδαία εξάπλωση ειδικά στη μαθητιώσα νεολαία οπότε φοβάμαι πώς ήρθε η πλήρης απομυθοποίηση.

Αποσυνδεδεμένος harac

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2522
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ανοικτά σχολεία στις ημέρες του κορωνοϊού
« Απάντηση #9 στις: Ιανουάριος 07, 2022, 03:10:43 μμ »
Αν λείπουν πολλοί μαθητες σας λόγω καραντίνας ή λόγω φόβου, αυτές τις πρώτες μέρες, θα προχωρήσετε; Δεν λέω για Λύκειο που λόγω τραπεζας δεν υπάρχει επιλογή…

Εγω δεν θέλω να το παίζω αδιάφορη κ να κάνω σαν να μη συμβαίνει τοποτα… Αλλά έχω λείψει λόγω ασθενειών του παιδιού μου κ σίγουρα θα ξανά λείψω κ αν κολλήσει στο σχολείο θα λείψω κ παραπάνω κ ίσως κολλήσω κ εγω κλπ… Οπότε δεν έχω περιθωρια να είμαι στην τάξη κ να μην προχωράω… Αλλά κ τι να συχηταω; για τον κορονοιο; Θα γελάνε πλέον τα παιδιά, τα πρήζουμε δυο χρόνια κ μετά κολλάνε όλοι κ δεν παθαίνουν τίποτα, ποιο παιδί θα τηρήσει μέτρα μετά απ αυτό;

Ναι, θα προχωρήσω, αλλά με αργότερο ρυθμό και πολλές επαναλήψεις για να μη μείνουν πίσω οι απόντες.

Αποσυνδεδεμένος PASAS123

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ανοικτά σχολεία στις ημέρες του κορωνοϊού
« Απάντηση #10 στις: Ιανουάριος 07, 2022, 03:33:56 μμ »
  Δεν είναι κοροϊδία ακριβώς γιατί ήξερες ότι υπάρχει μικρή πιθανότητα να εχεις κολλήσει. Υπάρχει κ κάλι διάκριση μεταξύ εμβολιασμένων κ ανεμβολιαστων, κάποιες μικρές διευκολύνσεις. Τουλάχιστον να καταλάβουν ότι όσοι το πέρασαν σαν να μην έγινε τίποτα, βοηθήθηκαν από το εμβόλιο κ βοήθησαν να μην εξαπλωθεί στην οικογένεια τους. Αυτή η συζήτηση έχει νόημα.
...μιλάω για το τι θα πει ένα παιδί
το παιδί είναι παιδί όχι ενήλικας

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4130
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ανοικτά σχολεία στις ημέρες του κορωνοϊού
« Απάντηση #11 στις: Ιανουάριος 07, 2022, 03:47:10 μμ »
...μιλάω για το τι θα πει ένα παιδί
το παιδί είναι παιδί όχι ενήλικας

Τα παιδιά με τόσα τρέλα και αντιφατικά που έχουν ζήσει, έχουν κάθε δικαίωμα να πουν ο,τι θέλουν. Ειδικά όσα δεν ζουν στις πολύ επιβαρυμένες περιοχές που θέριζε ο θάνατος ήδη από πέρσι τον Νοέμβρη. Και για τον εμβολιασμό έχουν τα δικια τους αν πουν ότι το έκαναν για να γλιτώσουν τα τεστ.

Αποσυνδεδεμένος panos2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2465
    • Προφίλ
Απ: Ανοικτά σχολεία στις ημέρες του κορωνοϊού
« Απάντηση #12 στις: Ιανουάριος 07, 2022, 03:53:03 μμ »
Να εξηγήσουμε στα παιδιά τι είναι αγέλη και τι η ανοσία της. Επίσης να τους επισημάνουμε πως ενδεχομένως να γίνουν οι μεσάζοντες βαριάς νόσησης συμπολιτών μας που ανήκουν σε ευπαθείς ομάδες και γι' αυτό να είναι ιδιαίτερα προσεκτικά με τη μάσκα. Μην ξεχάσουν να αναφερθούν οι φιλόλογοι στο ότι  οι περισσότεροι πόλεμοι γίνονται για οικονομικούς λόγους και πως για την επίτευξη της νίκης απαιτούνται θυσίες. Να μην αναφερθούμε στην προσωπική ευθύνη που έχει ο κάθε φαντάρος να φοράει κράνος. Δεν είναι η κατάλληλη στιγμή΄...

Αποσυνδεδεμένος harac

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2522
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ανοικτά σχολεία στις ημέρες του κορωνοϊού
« Απάντηση #13 στις: Ιανουάριος 07, 2022, 03:54:24 μμ »
Σίγουρα τα πολλά τεστ σε εμβολιασμένους και μη, θα λειτουργήσουν αποτρεπτικά για μια μερίδα μαθητών που νόμιζε ότι με το εμβόλιο θα τα γλίτωνε. Εμείς οι μεγάλοι  θεωρούμε αυτονόητο να κάνουμε συνεχώς τεστ εμβολιασμένοι και μη, αφού όλοι κολλάμε και μεταδίδουμε, αλλά τα παιδιά (ειδικά τα μικρότερα) χρειάζονται αρκετή κουβέντα και χρόνο για να το συνειδητοποιήσουν.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32292
  • Τελευταία: johntsoum
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159768
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 346
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 327
Σύνολο: 327

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.104 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.