*

Αποστολέας Θέμα: ΓΕΩΠΟΝΟΣ - ΜΠΟΡΩ ΚΑΘΗΓΗΤΗΣ;  (Αναγνώστηκε 3827 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος georgekip

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 5
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
ΓΕΩΠΟΝΟΣ - ΜΠΟΡΩ ΚΑΘΗΓΗΤΗΣ;
« στις: Ιανουάριος 11, 2022, 07:23:42 μμ »
Γεια σε όλους και συγχαρητήρια για τη σελίδα!
Πρώτο μου ποστ εδω και δεν ξερω καν αν γραφω στο σωστό topic!
Είμαι απόφοιτος του τμήματος Γεωπονίας στο Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης και αυτή τη περίοδο ολοκληρώνω ένα μεταπτυχιακό στο ΕΚΠΑ που θα μου δώσει και την διδακτική επάρκεια.
Η ερωτηση μου είναι αν θα έχω μετά δικαιωμα να μπω σε πινακες αναπληρωτών, σε ποιους ακριβως και που μπορω να διδαξω. Θα είμαι ωρομίσθιος-μερικής απασχόλησης ή πλήρους ωραρίου;
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΓΕΩΠΟΝΟΣ - ΜΠΟΡΩ ΚΑΘΗΓΗΤΗΣ;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:09:55 »

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: ΓΕΩΠΟΝΟΣ - ΜΠΟΡΩ ΚΑΘΗΓΗΤΗΣ;
« Απάντηση #1 στις: Ιανουάριος 11, 2022, 07:49:19 μμ »
Ναι, θα έχεις το δικαίωμα να κάνεις αίτηση όταν βγει η προκήρυξη του Υπουργείου Παιδείας, περίπου σε ένα χρόνο από τώρα. Θα προηγείσαι εκείνων που δεν θα έχουν παιδαγωγική επάρκεια. Θα μπορείς να διδάξεις σε Επαγγελματικά Λύκεια (ΕΠΑΛ) και σε Γυμνάσια. Αν φτάσει η σειρά σου για πρόσληψη, θα είσαι αναπληρωτής πλήρους ή μειωμένου ωραρίου. Αυτό θα εξαρτηθεί από το τι θα δηλώσεις στην αίτησή σου. Ωρομίσθιοι δεν προσλαμβάνονται πλέον.

Γεωπόνους μπορεί να χρειάζονται και σε ΕΠΑΣ ΟΑΕΔ. Όταν βγει η σχετική προκήρυξη του ΟΑΕΔ θα πρέπει να κάνεις αίτηση. Εκεί προσλαμβάνουν κυρίως ωρομίσθιους. Για να τα παρακολουθείς όλα αυτά είναι καλό να μπαίνεις συχνά στο pde για να είσαι ενημερωμένος για τις εκπαιδευτικές εξελίξεις.

Αποσυνδεδεμένος georgia06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2846
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΓΕΩΠΟΝΟΣ - ΜΠΟΡΩ ΚΑΘΗΓΗΤΗΣ;
« Απάντηση #2 στις: Ιανουάριος 11, 2022, 07:55:34 μμ »
Να συμπληρώσω σε όσα είπε ο συνάδελφος Lasid ότι ο κλάδος σου έχει κωδικό  ΠΕ88.01 (δες το link παρακάτω). Επίσης, σαν κλάδος έχετε και καλές πιθανότητες εργασίας σε δομές ειδικής αγωγής,όπως τα ΕΕΕΚ .Με ένα σεμινάριο ειδικής αγωγής μπαίνεις στους επικουρικούς πίνακες ενώ για να μπεις στους κύριους χρειάζεται μεταπτυχιακο ειδικής αγωγής.

https://www.alfavita.gr/ekpaideysi/ypoyrgeio-paideias/245572_aytoi-einai-oi-enopoiimenoi-kladoi-kai-oi-eidikotites?


Αποσυνδεδεμένος georgekip

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 5
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΓΕΩΠΟΝΟΣ - ΜΠΟΡΩ ΚΑΘΗΓΗΤΗΣ;
« Απάντηση #3 στις: Ιανουάριος 11, 2022, 08:50:59 μμ »
Αρχικά ευχαριστώ πολύ για τις άμεσες απαντήσεις σας. Παρέλειψα να αναφερω πως κάνω ήδη και ένα σεμινάριο 9μηνο ειδικής εκπαίδευσης για να ανοίξω και το συγκεκριμένο πεδίο. Εν συνεχεία θα ήθελα να ρωτήσω τα εξής:
1. Για τα ΕΕΕΚ πρέπει να γραφτώ σε κάποιο μητρώο;
2. Σχετικά με το κωδικό της ειδικότητας μου, επειδή έχω ειδικευση μεσω του βασικου τιτλου σπουδων μου στη κατευθυνση οπωροκηπευτικών και αμπελου (οινολογια) μηπως ανηκω και σε καποια άλλη κατηγορία πέραν του 88.01;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΓΕΩΠΟΝΟΣ - ΜΠΟΡΩ ΚΑΘΗΓΗΤΗΣ;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:09:55 »

Αποσυνδεδεμένος georgia06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2846
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΓΕΩΠΟΝΟΣ - ΜΠΟΡΩ ΚΑΘΗΓΗΤΗΣ;
« Απάντηση #4 στις: Ιανουάριος 11, 2022, 09:10:46 μμ »
Αρχικά ευχαριστώ πολύ για τις άμεσες απαντήσεις σας. Παρέλειψα να αναφερω πως κάνω ήδη και ένα σεμινάριο 9μηνο ειδικής εκπαίδευσης για να ανοίξω και το συγκεκριμένο πεδίο. Εν συνεχεία θα ήθελα να ρωτήσω τα εξής:
1. Για τα ΕΕΕΚ πρέπει να γραφτώ σε κάποιο μητρώο;
2. Σχετικά με το κωδικό της ειδικότητας μου, επειδή έχω ειδικευση μεσω του βασικου τιτλου σπουδων μου στη κατευθυνση οπωροκηπευτικών και αμπελου (οινολογια) μηπως ανηκω και σε καποια άλλη κατηγορία πέραν του 88.01;

Για να μπεις στους πίνακες της ειδικής αγωγής θα κάνεις αίτηση όταν βγει σχετική προκήρυξη από το υπουργείο Παιδείας (καλως εχοντων των πραγμάτων θα βγει απο Άνοιξη και μετά).
Τώρα, σχετικά με τις ειδικεύσεις που έχετε ως κλάδος δεν γνωρίζω να σου πω περισσότερα...

Αποσυνδεδεμένος georgia06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2846
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ

Αποσυνδεδεμένος evrialon

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 288
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Τα τρία Τ της επιτυχίας: Ταλέντο-Τόλμη-Τύχη
    • Προφίλ
Απ: ΓΕΩΠΟΝΟΣ - ΜΠΟΡΩ ΚΑΘΗΓΗΤΗΣ;
« Απάντηση #6 στις: Ιανουάριος 11, 2022, 09:47:04 μμ »
Αρχικά ευχαριστώ πολύ για τις άμεσες απαντήσεις σας. Παρέλειψα να αναφερω πως κάνω ήδη και ένα σεμινάριο 9μηνο ειδικής εκπαίδευσης για να ανοίξω και το συγκεκριμένο πεδίο. Εν συνεχεία θα ήθελα να ρωτήσω τα εξής:
1. Για τα ΕΕΕΚ πρέπει να γραφτώ σε κάποιο μητρώο;
2. Σχετικά με το κωδικό της ειδικότητας μου, επειδή έχω ειδικευση μεσω του βασικου τιτλου σπουδων μου στη κατευθυνση οπωροκηπευτικών και αμπελου (οινολογια) μηπως ανηκω και σε καποια άλλη κατηγορία πέραν του 88.01;
1. Στα ΕΕΕΕΚ και στα ΕΝΕΓΥΛ μπορούν να διδάξουν όσοι είναι στους πίνακες της ειδικής αγωγής, δε χρειάζεται κάτι άλλο.
2. Ο κωδικός εκπαιδευτικού είναι μόνο ένας για κάθε πτυχίο και εσύ ανήκεις στο ΠΕ88.01 όσον αφορά τη Δευτεροβάθμια και τις ΕΠΑΣ. Μόνο στα ΙΕΚ ανάλογα με την κατεύθυνση του πτυχίου μπορείς να διδάξεις συγκεκριμένα μαθήματα σύμφωνα με τον οδηγό σπουδών της κάθε ειδικότητας.

Αποσυνδεδεμένος georgekip

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 5
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΓΕΩΠΟΝΟΣ - ΜΠΟΡΩ ΚΑΘΗΓΗΤΗΣ;
« Απάντηση #7 στις: Ιανουάριος 12, 2022, 11:18:54 πμ »
Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159536
  • Σύνολο θεμάτων: 19211
  • Σε σύνδεση σήμερα: 231
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 14
Επισκέπτες: 210
Σύνολο: 224

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.114 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.