*

Αποστολέας Θέμα: Άδεια νόσησης από Covid-19  (Αναγνώστηκε 8778 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Gianis90

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 272
    • Προφίλ
Άδεια νόσησης από Covid-19
« στις: Ιανουάριος 22, 2022, 08:21:17 μμ »
Καλησπέρα σε όλους,
σε διαγνωστικό rapid test σε δομή του ΕΟΔΥΥ βρέθηκα θετικός στον Covid-19. Ενημέρωσα το σχολείο μου για να γίνουν οι προβλεπόμενοι έλεγχοι και στους μαθητές μου. Γνωρίζει κανείς πώς μπορώ να πάρω ένα πιστοποιητικό νόσησης για να το υποβάλω στο σχολείο για να δικαιολογηθεί η απουσία μου τις επόμενες 5 ημέρες; Μέσα από το gov, όταν ζητώ βεβαίωση νόσησης, μου βγάζει μήνυμα ότι "δεν έχουν περάσει 14 μέρες"
Ευχαριστώ

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Άδεια νόσησης από Covid-19
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:27:02 »

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4124
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια νόσησης από Covid-19
« Απάντηση #1 στις: Ιανουάριος 22, 2022, 08:41:50 μμ »
Καλησπέρα σε όλους,
σε διαγνωστικό rapid test σε δομή του ΕΟΔΥΥ βρέθηκα θετικός στον Covid-19. Ενημέρωσα το σχολείο μου για να γίνουν οι προβλεπόμενοι έλεγχοι και στους μαθητές μου. Γνωρίζει κανείς πώς μπορώ να πάρω ένα πιστοποιητικό νόσησης για να το υποβάλω στο σχολείο για να δικαιολογηθεί η απουσία μου τις επόμενες 5 ημέρες; Μέσα από το gov, όταν ζητώ βεβαίωση νόσησης, μου βγάζει μήνυμα ότι "δεν έχουν περάσει 14 μέρες"
Ευχαριστώ
εχουν πει ότι για απουσία από την εργασία αρκεί το αποτελεσμα του rapid, όχι το πιστοποιητικό. το πιστοποιητικό βγαίνει αργότερα όντως, και μόνο στους εμβολιασμένους βγαίνει με ραπιντ.

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
Απ: Άδεια νόσησης από Covid-19
« Απάντηση #2 στις: Ιανουάριος 22, 2022, 09:46:14 μμ »
Καλησπέρα σε όλους,
σε διαγνωστικό rapid test σε δομή του ΕΟΔΥΥ βρέθηκα θετικός στον Covid-19. Ενημέρωσα το σχολείο μου για να γίνουν οι προβλεπόμενοι έλεγχοι και στους μαθητές μου. Γνωρίζει κανείς πώς μπορώ να πάρω ένα πιστοποιητικό νόσησης για να το υποβάλω στο σχολείο για να δικαιολογηθεί η απουσία μου τις επόμενες 5 ημέρες; Μέσα από το gov, όταν ζητώ βεβαίωση νόσησης, μου βγάζει μήνυμα ότι "δεν έχουν περάσει 14 μέρες"
Ευχαριστώ
Για την άδεια απουσίας από το σχολείο σου, πας στο gov και επιλέγεις βεβαίωση θετικού διαγνωστικού ελέγχου για απουσία από την εργασία, αυτή θα σε καλύψει για την πρώτη 5μερη καραντίνα, αν για οποιοδήποτε λόγο πρέπει να συνεχιστεί η καραντίνα σου και μετά τις πρώτες 5 μέρες πχ έχεις συμπτώματα ή/και θετικό τεστ, τότε παραμένεις σπίτι σου και επαναλαμβάνεις τα τεστ σύμφωνα με τις οδηγίες του γιατρού σου από τον οποίο θα πάρεις και γνωμάτευση αναρρωτικής άδειας για όσες μέρες πρέπει να παραμείνεις σπίτι, παίρνεις αναρρωτική άδεια ειδικού σκοπού με υπεύθυνη δήλωση (το κείμενο της υπεύθυνης δήλωσης είναι τυποποιημένο, λογικά θα το έχουν στο σχολείο σου ;D ;D...)
Το πιστοποιητικό νόσησης δε χρειάζεται για την άδεια σου, για να εκδώσεις πιστοποιητικό νόσησης πρέπει να κάνεις μοριακό τεστ μόνο αν είσαι κακό παιδί (ανεμβολίαστος), τα καλά παιδιά (εμβολιασμένοι) βγάζουν πιστοποιητικό νόσησης και με rapid test, για να εκδόσεις το πιστοποιητικό νόσησης πας στο gov και επιλέγεις ευρωπαϊκό ψηφιακό πιστοποιητικό covid 19, ακολουθείς τα βήματα και το εκδίδεις, η ισχύς του θα ξεκινά την ημερομηνία που θα γράφει , δηλαδή 14 μέρες μετά τον πρώτο θετικό διαγνωστικό έλεγχο.
Καλή ανάρρωση!!
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

Αποσυνδεδεμένος Gianis90

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 272
    • Προφίλ
Απ: Άδεια νόσησης από Covid-19
« Απάντηση #3 στις: Ιανουάριος 22, 2022, 11:07:34 μμ »
Για την άδεια απουσίας από το σχολείο σου, πας στο gov και επιλέγεις βεβαίωση θετικού διαγνωστικού ελέγχου για απουσία από την εργασία, αυτή θα σε καλύψει για την πρώτη 5μερη καραντίνα, αν για οποιοδήποτε λόγο πρέπει να συνεχιστεί η καραντίνα σου και μετά τις πρώτες 5 μέρες πχ έχεις συμπτώματα ή/και θετικό τεστ, τότε παραμένεις σπίτι σου και επαναλαμβάνεις τα τεστ σύμφωνα με τις οδηγίες του γιατρού σου από τον οποίο θα πάρεις και γνωμάτευση αναρρωτικής άδειας για όσες μέρες πρέπει να παραμείνεις σπίτι, παίρνεις αναρρωτική άδεια ειδικού σκοπού με υπεύθυνη δήλωση (το κείμενο της υπεύθυνης δήλωσης είναι τυποποιημένο, λογικά θα το έχουν στο σχολείο σου ;D ;D...)
Το πιστοποιητικό νόσησης δε χρειάζεται για την άδεια σου, για να εκδώσεις πιστοποιητικό νόσησης πρέπει να κάνεις μοριακό τεστ μόνο αν είσαι κακό παιδί (ανεμβολίαστος), τα καλά παιδιά (εμβολιασμένοι) βγάζουν πιστοποιητικό νόσησης και με rapid test, για να εκδόσεις το πιστοποιητικό νόσησης πας στο gov και επιλέγεις ευρωπαϊκό ψηφιακό πιστοποιητικό covid 19, ακολουθείς τα βήματα και το εκδίδεις, η ισχύς του θα ξεκινά την ημερομηνία που θα γράφει , δηλαδή 14 μέρες μετά τον πρώτο θετικό διαγνωστικό έλεγχο.
Καλή ανάρρωση!!

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ! ήσουν κατατοπιστικότατη!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Άδεια νόσησης από Covid-19
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:27:02 »

Αποσυνδεδεμένος Adwnis K

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 16
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια νόσησης από Covid-19
« Απάντηση #4 στις: Ιανουάριος 23, 2022, 05:56:43 μμ »
Έχει κάνει κανείς τη διαδικασία για μετά το πρώτο 5ήμερο?
Αν βγαίνει ακόμα θετικό το τεστ, πρέπει να πάρεις χαρτί από γιατρό? Τι ακριβώς γράφει?
Από ιδιώτη? Από νοσοκομείο? Και πώς βγαίνεις έξω να το ζητήσεις με θετικό τεστ?

Αποσυνδεδεμένος ΓΙΩΡΓΟΣ GCB

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια νόσησης από Covid-19
« Απάντηση #5 στις: Ιανουάριος 23, 2022, 06:10:55 μμ »
Υπάρχει κενό νόμου.Λεει ότι πας μόνο με αρνητικό σελφ τέστ αν είσαι εμβολιασμένος ή ραπίντ αν είσαι ανεμβολιαστος.Αν βγεις θετικός η καραντίνα επεκτείνεται.Δεν λέει για πόσο, ούτε τι πρέπει να κάνεις.Απο αυτά που ακούω κάθε ΔΔΕ δίνει τις δικές της οδηγίες.

Αποσυνδεδεμένος firiki

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 309
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια νόσησης από Covid-19
« Απάντηση #6 στις: Ιανουάριος 23, 2022, 06:24:01 μμ »
Για την άδεια απουσίας από το σχολείο σου, πας στο gov και επιλέγεις βεβαίωση θετικού διαγνωστικού ελέγχου για απουσία από την εργασία, αυτή θα σε καλύψει για την πρώτη 5μερη καραντίνα, αν για οποιοδήποτε λόγο πρέπει να συνεχιστεί η καραντίνα σου και μετά τις πρώτες 5 μέρες πχ έχεις συμπτώματα ή/και θετικό τεστ, τότε παραμένεις σπίτι σου και επαναλαμβάνεις τα τεστ σύμφωνα με τις οδηγίες του γιατρού σου από τον οποίο θα πάρεις και γνωμάτευση αναρρωτικής άδειας για όσες μέρες πρέπει να παραμείνεις σπίτι, παίρνεις αναρρωτική άδεια ειδικού σκοπού με υπεύθυνη δήλωση (το κείμενο της υπεύθυνης δήλωσης είναι τυποποιημένο, λογικά θα το έχουν στο σχολείο σου ;D ;D...)
Το πιστοποιητικό νόσησης δε χρειάζεται για την άδεια σου, για να εκδώσεις πιστοποιητικό νόσησης πρέπει να κάνεις μοριακό τεστ μόνο αν είσαι κακό παιδί (ανεμβολίαστος), τα καλά παιδιά (εμβολιασμένοι) βγάζουν πιστοποιητικό νόσησης και με rapid test, για να εκδόσεις το πιστοποιητικό νόσησης πας στο gov και επιλέγεις ευρωπαϊκό ψηφιακό πιστοποιητικό covid 19, ακολουθείς τα βήματα και το εκδίδεις, η ισχύς του θα ξεκινά την ημερομηνία που θα γράφει , δηλαδή 14 μέρες μετά τον πρώτο θετικό διαγνωστικό έλεγχο.
Καλή ανάρρωση!!
καλησπέρα..μπορειτε να μου πειτε πως κατεβαζω τη βεβαιωση? Δεν εχει επιλογη για την εργασια
ΠΕ02

Αποσυνδεδεμένος paraskaevi

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 162
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια νόσησης από Covid-19
« Απάντηση #7 στις: Ιανουάριος 23, 2022, 07:45:03 μμ »
καλησπέρα..μπορειτε να μου πειτε πως κατεβαζω τη βεβαιωση? Δεν εχει επιλογη για την εργασια
@firiki γεια σου, απο ο,τι καταλαβα με τα σχολια που διαβασα παραπανω, αν εχεις βγει θετικη στον COVID απλα εκτυπωνεις την βεβαιωση θετικου  διαγνωστικου ελεγχου  απο το gov.gr ωστε να εισαι κομπλε τις πρωτες 5 μερες, και αυτο το χαρτι το πας στον Διευθυντη σου. Αν γραψεις στο google βεβαιωση θετικου διαγνωστικου ελεγχου  σε βγαζει απευθειας  στην σελιδα που πρεπει
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 23, 2022, 07:49:13 μμ από paraskaevi »

Αποσυνδεδεμένος Gianis90

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 272
    • Προφίλ
Απ: Άδεια νόσησης από Covid-19
« Απάντηση #8 στις: Ιανουάριος 23, 2022, 07:58:13 μμ »
Έχει κάνει κανείς τη διαδικασία για μετά το πρώτο 5ήμερο?
Αν βγαίνει ακόμα θετικό το τεστ, πρέπει να πάρεις χαρτί από γιατρό? Τι ακριβώς γράφει?
Από ιδιώτη? Από νοσοκομείο? Και πώς βγαίνεις έξω να το ζητήσεις με θετικό τεστ?

Αν έχει κάνει κάποιος τη διαδικασία ας μας ενημερώσει στην περίπτωση που χρειαστεί

Αποσυνδεδεμένος Gianis90

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 272
    • Προφίλ
Απ: Άδεια νόσησης από Covid-19
« Απάντηση #9 στις: Ιανουάριος 23, 2022, 07:59:11 μμ »
καλησπέρα..μπορειτε να μου πειτε πως κατεβαζω τη βεβαιωση? Δεν εχει επιλογη για την εργασια

Μπορείς να ακολουθήσεις αυτόν τον σύνδεσμο https://www.gov.gr/ipiresies/ugeia-kai-pronoia/koronoios-covid-19/bebaiose-thetikou-diagnostikou-elegkhou-koronoiou-covid-19-gia-apousia-apo-ten-ergasia

Αποσυνδεδεμένος firiki

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 309
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια νόσησης από Covid-19
« Απάντηση #10 στις: Ιανουάριος 23, 2022, 09:01:34 μμ »
ΠΕ02

Αποσυνδεδεμένος Gianis90

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 272
    • Προφίλ
Απ: Άδεια νόσησης από Covid-19
« Απάντηση #11 στις: Ιανουάριος 28, 2022, 07:05:29 μμ »
Έχει κάνει κανείς τη διαδικασία για μετά το πρώτο 5ήμερο?
Αν βγαίνει ακόμα θετικό το τεστ, πρέπει να πάρεις χαρτί από γιατρό? Τι ακριβώς γράφει?
Από ιδιώτη? Από νοσοκομείο? Και πώς βγαίνεις έξω να το ζητήσεις με θετικό τεστ?

Έχει κάποιος κάποια απάντηση σε αυτό το ερώτημα; Σήμερα τελείωσε η καραντίνα μου, αλλά το σελφ που έκανα σήμερα βγήκε θετικό. Είμαι εμβολιασμένος. Και δεν έχω άλλο σελφ για να κάνω, και εν θέλω να πάω να πληρώσω για να αγοράσω.
Αν πάω σε κλιμάκιο του ΕΟΔΥΥ την Κυριακή για ραπιντ και βγει θετικό, ξαναμπαίνω καραντίνα για 5 μέρες; Ξέρει κάποιος κάτι;

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4124
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια νόσησης από Covid-19
« Απάντηση #12 στις: Ιανουάριος 28, 2022, 07:31:12 μμ »
Έχει κάποιος κάποια απάντηση σε αυτό το ερώτημα; Σήμερα τελείωσε η καραντίνα μου, αλλά το σελφ που έκανα σήμερα βγήκε θετικό. Είμαι εμβολιασμένος. Και δεν έχω άλλο σελφ για να κάνω, και εν θέλω να πάω να πληρώσω για να αγοράσω.
Αν πάω σε κλιμάκιο του ΕΟΔΥΥ την Κυριακή για ραπιντ και βγει θετικό, ξαναμπαίνω καραντίνα για 5 μέρες; Ξέρει κάποιος κάτι;

Εάν υπάρχει θετικό τεστ η απομόνωση παρατείνεται, λέει. Όμως για την άδεια θα θέλει λογικά κ χαρτι γιατρού. Την Κυριακή το τεστ σου λογικά θα βγει πάλι θετικό, αν κ ξέρω εμβολιασμένους που έγιναν αρνητικοί πολύ γρήγορα. Μήπως είναι ευκολότερο να σου γράψει γιατρός ότι εσείς συμπτώματα για να παρατείνεις λίγο ακόμα την αναρρωτική κ να περιορίσεις κ την πιθανότητα να μεταδώσεις σε κάποιον;

Αποσυνδεδεμένος Gianis90

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 272
    • Προφίλ
Απ: Άδεια νόσησης από Covid-19
« Απάντηση #13 στις: Ιανουάριος 28, 2022, 07:43:40 μμ »
Εάν υπάρχει θετικό τεστ η απομόνωση παρατείνεται, λέει. Όμως για την άδεια θα θέλει λογικά κ χαρτι γιατρού. Την Κυριακή το τεστ σου λογικά θα βγει πάλι θετικό, αν κ ξέρω εμβολιασμένους που έγιναν αρνητικοί πολύ γρήγορα. Μήπως είναι ευκολότερο να σου γράψει γιατρός ότι εσείς συμπτώματα για να παρατείνεις λίγο ακόμα την αναρρωτική κ να περιορίσεις κ την πιθανότητα να μεταδώσεις σε κάποιον;

Πρέπει να μου δώσει χαρτί ένας γιατρός ότι τα συμπτώματα συνεχίζονται. Δεν ξέρω όμως για πόσες μέρες θα πρέπει, αφού δεν ξέρω πότε θα σταματήσει να είναι θετικό το τεστ.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159540
  • Σύνολο θεμάτων: 19211
  • Σε σύνδεση σήμερα: 262
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 243
Σύνολο: 243

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.162 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.