*

Αποστολέας Θέμα: Πρόσληψη για διδασκαλία Αγγλικών με μεταπτυχιακό  (Αναγνώστηκε 2133 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Mairisakel4

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 4
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Πρόσληψη για διδασκαλία Αγγλικών με μεταπτυχιακό
« στις: Φεβρουάριος 01, 2022, 12:58:48 μμ »
Καλημέρα,

Είμαι νηπιαγωγός με μεταπτυχιακό από Αγγλία στη διδασκαλία των Αγγλικών σε παιδιά. Θα ήθελα να ρωτήσω, αν γνωρίζει κάποιος, αν εχει βγει ποτέ προκήρυξη που να λέει ότι μπορεις να διδάξεις με τον τιτλο του μεταπτυχιακού σου. Εγώ μέχρι τώρα δίδασκα αγγλικά σε νηπιαγωγεία. Με το νέο νόμο με αποκλείει από αυτή τη διαδικασία και προσλαμβάνουν μόνο ΠΕ06. Υπάρχει περίπτωση να πουν ότι και με αντίστοιχα μεταπτυχιακά μπορούν να γίνουν προσλήψεις; Έχει γίνει ποτε;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 01, 2022, 01:00:34 μμ από Mairisakel4 »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος bloodymary195

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 317
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πρόσληψη για διδασκαλία Αγγλικών με μεταπτυχιακό
« Απάντηση #1 στις: Φεβρουάριος 01, 2022, 03:05:24 μμ »
Καλησπέρα, για να προσληφθεί κάποιος στην δημόσια εκπαίδευση, χρησιμοποιεί το πτυχίο και όχι το μεταπτυχιακό του, ο δικός σου κλάδος σου για το ΥΠΕΠΘ είναι: ΠΕ60. Οι θέσεις που υπάρχουν για την διδασκαλία των αγγλικών στα νηπιαγωγεία μπορούν να καλυφθούν μόνο από ΠΕ06. Η διδασκαλία των αγγλικών στα νηπιαγωγεία είναι κάτι πολύ πολύ καινούριο, αλλά και στο μέλλον θεωρώ ανέφικτο να αλλάξει κάτι. Να ρωτήσω κάτι διευκρινιστικό; Δίδασκες αγγλικά, με επάρκεια διδασκαλίας που σου έδωσε το μεταπτυχιακό ή προσλήφθηκες σαν νηπιαγωγός και απλά το αντικείμενό σου ήταν τα αγγλικά;

Αποσυνδεδεμένος Mairisakel4

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 4
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πρόσληψη για διδασκαλία Αγγλικών με μεταπτυχιακό
« Απάντηση #2 στις: Φεβρουάριος 01, 2022, 03:14:33 μμ »
Ευχαριστω για την απάντηση.  Στον ιδιωτικό τομέα, δε χρειάζοταν καμία επάρκεια. Δεν είχα απλως ένα proficiency. Έχω πτυχίο από αναγνωρισμενο πανεπιστήμιο της Αγγλίας. Είμαι νηπιαγωγος οπότε ξέρω πώς να διδάσκω σε παιδιά αυτής της ηλικίας και το μεταπτυχιακό μου ήταν ακριβώς πάνω σ αυτο. Δεν είμαι σαν τους καθηγητές αγγλικής φιλολογίας που δεν ξέρουν από παιδιά νηπιαγωγειου, οπότε αυτό ήταν ένα επιπλέον προσόν για τον εργοδότη. Δούλευα και σαν νηπιαγωγος αλλά έκανα κ κάποιες ώρες Αγγλικα ήδη από το 2013. Έτσι κ αλλιώς δεν ενδιαφέρομαι για το δημόσιο τομέα, αλλά για τον ιδιωτικό όπου δούλευα τόσα χρόνια και τώρα δεν μπορώ να κάνω αυτό για το οποίο σπούδασα κάποια παραπάνω χρόνια.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 01, 2022, 03:19:07 μμ από Mairisakel4 »

Αποσυνδεδεμένος georgia06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2830
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πρόσληψη για διδασκαλία Αγγλικών με μεταπτυχιακό
« Απάντηση #3 στις: Φεβρουάριος 01, 2022, 03:51:05 μμ »
Καλημέρα,

Είμαι νηπιαγωγός με μεταπτυχιακό από Αγγλία στη διδασκαλία των Αγγλικών σε παιδιά. Θα ήθελα να ρωτήσω, αν γνωρίζει κάποιος, αν εχει βγει ποτέ προκήρυξη που να λέει ότι μπορεις να διδάξεις με τον τιτλο του μεταπτυχιακού σου. Εγώ μέχρι τώρα δίδασκα αγγλικά σε νηπιαγωγεία. Με το νέο νόμο με αποκλείει από αυτή τη διαδικασία και προσλαμβάνουν μόνο ΠΕ06. Υπάρχει περίπτωση να πουν ότι και με αντίστοιχα μεταπτυχιακά μπορούν να γίνουν προσλήψεις; Έχει γίνει ποτε;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Το ΠΕ με το οποίο μπορεί να προσληφθεί κανείς στη δημόσια εκπαίδευση καθοριζεται από το πτυχίο κ όχι από το μεταπτυχιακό, όπως σωστά αναφέρθηκε από άλλο/άλλη συνάδελφο.
Τι εννοείς ότι σε αποκλείει ο νέος νόμος? Δεν μπορείς να συνεχίσεις όπως και πριν στον ιδιωτικό τομέα?
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 01, 2022, 03:53:03 μμ από georgia06 »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Mairisakel4

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 4
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πρόσληψη για διδασκαλία Αγγλικών με μεταπτυχιακό
« Απάντηση #4 στις: Φεβρουάριος 01, 2022, 04:00:21 μμ »
Με αποκλείει σαν δασκάλα αγγλικών που αυτό είχα ξεκινήσει να κανω τα τελευταία χρόνια στα νηπιαγωγεία. Οι περισσότεροι που είναι σωστοί επαγγελματίες στη δουλειά τους έψαχναν και ψάχνουν για άτομα που έχουν γνώσεις πάνω στο αντικείμενο το οποιο διδάσκουν αλλά να ξέρουν κ πως να διδάξουν και να διαχειριστουν ομάδες παιδιών αυτής της ηλικίας.  Οι καθηγητές αγγλικής φιλολογίας έχουν μαύρα μεσάνυχτα από παιδιά προσχολικής ηλικίας.

Συνδεδεμένος elranna

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2312
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02, ΠΕ40- Μπορώ να ξαναγίνω μαθήτρια;
    • Προφίλ
Απ: Πρόσληψη για διδασκαλία Αγγλικών με μεταπτυχιακό
« Απάντηση #5 στις: Φεβρουάριος 01, 2022, 04:19:57 μμ »
Με αποκλείει σαν δασκάλα αγγλικών που αυτό είχα ξεκινήσει να κανω τα τελευταία χρόνια στα νηπιαγωγεία. Οι περισσότεροι που είναι σωστοί επαγγελματίες στη δουλειά τους έψαχναν και ψάχνουν για άτομα που έχουν γνώσεις πάνω στο αντικείμενο το οποιο διδάσκουν αλλά να ξέρουν κ πως να διδάξουν και να διαχειριστουν ομάδες παιδιών αυτής της ηλικίας.  Οι καθηγητές αγγλικής φιλολογίας έχουν μαύρα μεσάνυχτα από παιδιά προσχολικής ηλικίας.

Όπως σου είπαν και νωρίτερα, τα επαγγελματικά δικαιώματα στην Ελλάδα αποδίδονται στο πτυχίο, όχι στο μεταπτυχιακό. Οπότε πλέον οι σωστοί επαγγελματίες θα ψάχνουν πλέον για άτομα με πτυχίο αγγλικής φιλολογίας και μεταπτυχιακό στη διδασκαλία ξένης γλώσσας σε προσχολική ηλικία.

Αποσυνδεδεμένος Mairisakel4

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 4
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πρόσληψη για διδασκαλία Αγγλικών με μεταπτυχιακό
« Απάντηση #6 στις: Φεβρουάριος 01, 2022, 04:29:29 μμ »
Κάτι που δεν υπάρχει στην Ελλάδα. Αρα απ τη στιγμή που δεν υπάρχει κάτι τέτοιο... η λύση είναι βάζω .... ανειδίκευτους καθηγητές; Κ κάποιος με πτυχίο νηπιαγωγού και μεταπτυχιακό στη διδασκαλία των Αγγλικών που μπορεί να διδάξει γιατί πληροί όλες τις προϋποθέσεις....απλά δεν του επιτρέπεται! Πολύ λογικό σε μια χώρα όπου όλοι κάνουν 2 και 3 μεταπτυχιακά για να βρουν μια δουλειά και τελικα μένουν άνεργοι.

Αποσυνδεδεμένος bloodymary195

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 317
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πρόσληψη για διδασκαλία Αγγλικών με μεταπτυχιακό
« Απάντηση #7 στις: Φεβρουάριος 01, 2022, 05:10:26 μμ »
Ευχαριστω για την απάντηση.  Στον ιδιωτικό τομέα, δε χρειάζοταν καμία επάρκεια. Δεν είχα απλως ένα proficiency. Έχω πτυχίο από αναγνωρισμενο πανεπιστήμιο της Αγγλίας. Είμαι νηπιαγωγος οπότε ξέρω πώς να διδάσκω σε παιδιά αυτής της ηλικίας και το μεταπτυχιακό μου ήταν ακριβώς πάνω σ αυτο. Δεν είμαι σαν τους καθηγητές αγγλικής φιλολογίας που δεν ξέρουν από παιδιά νηπιαγωγειου, οπότε αυτό ήταν ένα επιπλέον προσόν για τον εργοδότη. Δούλευα και σαν νηπιαγωγος αλλά έκανα κ κάποιες ώρες Αγγλικα ήδη από το 2013. Έτσι κ αλλιώς δεν ενδιαφέρομαι για το δημόσιο τομέα, αλλά για τον ιδιωτικό όπου δούλευα τόσα χρόνια και τώρα δεν μπορώ να κάνω αυτό για το οποίο σπούδασα κάποια παραπάνω χρόνια.

Δεν αμφισβήτησα τις σπουδές σου, απλά ρώτησα καθαρά διευκρινιστικά για το καθεστώς πρόσληψης μέσα στο οποίο εργάστηκες. Και αυτό γιατί για να προσληφθεί κάποιος στον ιδιωτικό τομέα ως εκπαιδευτικός ξένης γλώσσας χωρίς να είναι απόφοιτος ανάλογου πανεπιστημιακού τμήματος απαιτείται επάρκεια. Οπότε όπως είχα ήδη καταλάβει, μέσα στα πλαίσια των καθηκόντων ως νηπιαγωγός, δίδαξες και αγγλικά. Το γιατί επίσης δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί το μεταπτυχιακό σου για διδασκαλία αγγλικών στο δημόσιο νομίζω αναλύθηκε διεξοδικά από όλους τους συναδέλφους που απάντησαν. Δεν ξέρω πόση επαφή έχεις με τον χώρο της δημόσιας εκπαίδευσης γενικά, ωστόσο μέχρι πρότινος να σημειώσω ότι οι ΠΕ60 είχαν αρκετά καλύτερη απορρόφηση από τους ΠΕ06. Βέβαια αυτό την τελευταία 2ετία με την ενοποίηση των πινάκων πάει καλύτερα και για τους ΠΕ06, αλλά δεν γνωρίζουμε πως θα εξελιχθεί.

Αποσυνδεδεμένος English

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1440
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πρόσληψη για διδασκαλία Αγγλικών με μεταπτυχιακό
« Απάντηση #8 στις: Φεβρουάριος 01, 2022, 05:31:51 μμ »
Όπως σου απάντησαν ήδη και άλλα μέλη του φόρουμ, τα επαγγελματικά δικαιώματα στην Ελλάδα στα δίνει το πτυχίο κι όχι το μεταπτυχιακό. Στον ιδιωτικό τομέα πολλοί κάνουν ό,τι θέλουν, μέχρι και το αίσχος να δουλεύουν σε ιδιωτικά σχολεία ως καθηγητές Αγγλικών άτομα με επάρκεια και μόνο λόγω γνωριμίας έχουμε δει. Τώρα που τα Αγγλικά μπήκαν επίσημα από το προνήπιο είναι υποχρεωμένα και τα ιδιωτικά νηπιαγωγεία να προσλαμβάνουν άτομα με τα αντίστοιχα τυπικά προσόντα.

Αποσυνδεδεμένος daffodils

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 611
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Πρόσληψη για διδασκαλία Αγγλικών με μεταπτυχιακό
« Απάντηση #9 στις: Φεβρουάριος 01, 2022, 06:32:20 μμ »
Κάτι που δεν υπάρχει στην Ελλάδα. Αρα απ τη στιγμή που δεν υπάρχει κάτι τέτοιο... η λύση είναι βάζω .... ανειδίκευτους καθηγητές; Κ κάποιος με πτυχίο νηπιαγωγού και μεταπτυχιακό στη διδασκαλία των Αγγλικών που μπορεί να διδάξει γιατί πληροί όλες τις προϋποθέσεις....απλά δεν του επιτρέπεται! Πολύ λογικό σε μια χώρα όπου όλοι κάνουν 2 και 3 μεταπτυχιακά για να βρουν μια δουλειά και τελικα μένουν άνεργοι.
Κι όμως υπάρχουν! Στο μεταπτυχιακό του ΕΑΠ για την εξειδίκευση των καθηγητών αγγλικής γλώσσας υπάρχει ενότητα που αποτελεί το ένα τέταρτο των σπουδών και που αφορούσε στη διδασκαλία των αγγλικών σε μικρές ηλικίες.
Και κάτι άλλο. Συμφωνώ ότι η διδασκαλία σε μικρά παιδιά είναι εξαιρετικά δύσκολη και πολύπλοκη και βγάζω το καπέλο στους νηπιαγωγούς που το καταφέρνουν. Ὀμως εδώ μιλάμε για εργασιακά δικαιώματα τα οποία είναι κατοχυρωμένα. Και κάπου πρέπει να υπάρχει μια γραμμή που δεν την περνάμε.
To see the World in a Grain of Sand And Heaven in a Wild Flower,
Hold Infinity in the palm of your hand And Eternity in an hour.
                 WILLIAM BLAKE

Αποσυνδεδεμένος emma3

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 5
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πρόσληψη για διδασκαλία Αγγλικών με μεταπτυχιακό
« Απάντηση #10 στις: Φεβρουάριος 01, 2022, 10:50:00 μμ »
Δεν είμαι σαν τους καθηγητές αγγλικής φιλολογίας που δεν ξέρουν από παιδιά νηπιαγωγειου...
Οι καθηγητές αγγλικής φιλολογίας έχουν μαύρα μεσάνυχτα από παιδιά προσχολικής ηλικίας.
Αν και τα μέλη του forum δείχνουν το δέοντα σεβασμό στην εξειδίκευση των σπουδών σου, θα μου επιτρέψεις να σημειώσω ότι δεν κάνεις και εσύ το αντίστοιχο στις σπουδές (προπτυχιακές και μεταπτυχιακές) των εκπαιδευτικών ΠΕ06. Ο τρόπος που διατυπώνεις την άποψη σου αναφορικά με τα "μαύρα μεσάνυχτα" των καθηγητών αγγλικής φιλολογίας είναι κατά τη γνώμη μου απόλυτος και προσβλητικός. Συμμερίζομαι την άποψη ότι η προσχολική αγωγή απαιτεί ιδιαίτερη παιδαγωγική προσέγγιση, διαφωνώ με τον αφοριστικό χαρακτηρισμό των αποφοίτων της αγγλικής φιλολογίας ως "ανειδίκευτοι". Αδυνατώ να κατανοήσω πώς η μεταπτυχιακή σου εξειδίκευσή αυτόματα ακυρώνει την παιδαγωγική κατάρτιση ενός αποφοίτου Αγγλικής Φιλολογίας. Ίσως θα ήταν καλό να είχες διατυπώσει λίγο διαφορετικά αυτή σου τη γνώμη.   

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32277
  • Τελευταία: ΤΣΕΦΙ
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158517
  • Σύνολο θεμάτων: 19198
  • Σε σύνδεση σήμερα: 557
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 16
Επισκέπτες: 317
Σύνολο: 333

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.063 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.