*

Αποστολέας Θέμα: Αναθέσεις ωρών  (Αναγνώστηκε 1388 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Goat

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 371
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Αναθέσεις ωρών
« στις: Φεβρουάριος 11, 2022, 01:57:29 μμ »
Συναδελφοι καλημερα, τα φωτα σας. Ειμαι σε 2 σχολεια (ειδικοτητα). Για το μαθημα μου ειμαστε 2 συναδελφοι ωστοσο η αλλη εκπαιδευτικος εχει φυγει με αδεια και ειναι αγνωστο αν και ποτε θα ξαναγυρισει, με αποτελεσμα τα τμηματα της να μεινουν χωρις εκπαιδευτικο και να αναπληρωνονται οι ωρες προς στιγμην απο παραλληλες.
Ετοιμαζονται να μου ζητησουν να κανω μαθημα σε ολα τα τμηματα του σχολειου (12) μειωνοντας τις ωρες απο τα τμηματα που ειχα (λιγο απ' ολα σε ολους) φυσικα πηγαινοντας και στο δευτερο σχολειο μου. Ειναι νομιμο? Θα τρελαθω...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναθέσεις ωρών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:23:39 »

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4071
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναθέσεις ωρών
« Απάντηση #1 στις: Φεβρουάριος 11, 2022, 04:06:16 μμ »
Συναδελφοι καλημερα, τα φωτα σας. Ειμαι σε 2 σχολεια (ειδικοτητα). Για το μαθημα μου ειμαστε 2 συναδελφοι ωστοσο η αλλη εκπαιδευτικος εχει φυγει με αδεια και ειναι αγνωστο αν και ποτε θα ξαναγυρισει, με αποτελεσμα τα τμηματα της να μεινουν χωρις εκπαιδευτικο και να αναπληρωνονται οι ωρες προς στιγμην απο παραλληλες.
Ετοιμαζονται να μου ζητησουν να κανω μαθημα σε ολα τα τμηματα του σχολειου (12) μειωνοντας τις ωρες απο τα τμηματα που ειχα (λιγο απ' ολα σε ολους) φυσικα πηγαινοντας και στο δευτερο σχολειο μου. Ειναι νομιμο? Θα τρελαθω...

Εμείς έχουμε κανει τέτοια πασαλείμματα κατά καιρούς. Ήταν όμως σε περιπτώσιες που α. ήταν βέβαιαο ότι δεν θα έρθει αναπληρωτής (πχ για 4 ώρες αγγλικών χωρίς άλλο κενό στο νησί) ή β. ήταν μαθήματα που έχουν ύλη που πρέπει να βγει σχετικά ισότμα σε όλα τα τμήματα κ αργούσε πχ ο φιλόλογος και κόντευε Δεκέμβρης, ξέραμε ότι θα στείλουν, οπότε δεν ετίθετο θέμα συγκάλυψης  κενού, απλώς έπρεπε να διδαχτούν και τα μαθήματα. πολύ καταχρηστική λύση κατ' εμέ αλλά όχι ασυνήθιστη.

Αποσυνδεδεμένος georgia06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2830
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναθέσεις ωρών
« Απάντηση #2 στις: Φεβρουάριος 11, 2022, 04:17:37 μμ »
Εμείς έχουμε κανει τέτοια πασαλείμματα κατά καιρούς. Ήταν όμως σε περιπτώσιες που α. ήταν βέβαιαο ότι δεν θα έρθει αναπληρωτής (πχ για 4 ώρες αγγλικών χωρίς άλλο κενό στο νησί) ή β. ήταν μαθήματα που έχουν ύλη που πρέπει να βγει σχετικά ισότμα σε όλα τα τμήματα κ αργούσε πχ ο φιλόλογος και κόντευε Δεκέμβρης, ξέραμε ότι θα στείλουν, οπότε δεν ετίθετο θέμα συγκάλυψης  κενού, απλώς έπρεπε να διδαχτούν και τα μαθήματα. πολύ καταχρηστική λύση κατ' εμέ αλλά όχι ασυνήθιστη.


Έτσι ακριβώς...όχι ασυνήθιστη λύση δυστυχώς...

Αποσυνδεδεμένος Goat

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 371
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αναθέσεις ωρών
« Απάντηση #3 στις: Φεβρουάριος 12, 2022, 09:32:49 πμ »
Στην περιπτωση μου ειναι σε μεγαλη πολη, με τριμηνιτες δε θα καλυφθει το κενο ουτε στην ειδικη προσκληση υπηρξε θεση. Μιλαμε ωστοσο για δημοτικο. Ειναι ενα πασαλειμμα απο το οποιο δε θα βγει τιποτα, και εγω τωρα καλουμαι στη μεση της χρονιας και να μαθω εκ νεου τμηματα, να δωσω βαθμολογιες, να προχωρησω την υλη που ειναι πολυ πισω ηδη... :-X

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναθέσεις ωρών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:23:39 »

Αποσυνδεδεμένος georgia06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2830
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναθέσεις ωρών
« Απάντηση #4 στις: Φεβρουάριος 12, 2022, 11:13:00 πμ »
Στην περιπτωση μου ειναι σε μεγαλη πολη, με τριμηνιτες δε θα καλυφθει το κενο ουτε στην ειδικη προσκληση υπηρξε θεση. Μιλαμε ωστοσο για δημοτικο. Ειναι ενα πασαλειμμα απο το οποιο δε θα βγει τιποτα, και εγω τωρα καλουμαι στη μεση της χρονιας και να μαθω εκ νεου τμηματα, να δωσω βαθμολογιες, να προχωρησω την υλη που ειναι πολυ πισω ηδη... :-X

Δυστυχώς συναδελφισσα δεν τους νοιάζει η ποιότητα .Τους νοιάζει να μπαλωσουν τρύπες όπως όπως.Θα μπορούσες ίσως να επικοινωνήσεις με τη σύμβουλο για το θέμα.Εγω σε αντίστοιχη περίπτωση αυτό είχα κάνει.Οχι βέβαια ότι έγινε τίποτα .
. Εκτός αν έχεις καμία σύμβουλο δραστήρια κ που να έχει επαφή με την πραγματικότητα (γιατί οι περισσότερες δεν ...) κ σε βοηθήσει.

Αποσυνδεδεμένος English

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1440
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναθέσεις ωρών
« Απάντηση #5 στις: Φεβρουάριος 12, 2022, 03:05:53 μμ »
Στην περιπτωση μου ειναι σε μεγαλη πολη, με τριμηνιτες δε θα καλυφθει το κενο ουτε στην ειδικη προσκληση υπηρξε θεση. Μιλαμε ωστοσο για δημοτικο. Ειναι ενα πασαλειμμα απο το οποιο δε θα βγει τιποτα, και εγω τωρα καλουμαι στη μεση της χρονιας και να μαθω εκ νεου τμηματα, να δωσω βαθμολογιες, να προχωρησω την υλη που ειναι πολυ πισω ηδη... :-X
Σε μεγάλη πόλη και δε στέλνουν αντικαταστάτη; Τόσους πήραν με τρίμηνες προσλήψεις, αρκετούς δε υπεράριθμους. Δεν ξέρω βέβαια το έγινε στη δική σου περιοχή. Κι εγώ θα έλεγα να απευθυνθείς στη συντονίστρια. Ωστόσο, πιθανόν κι αυτή να μη θελήσει να δώσει λύση ή και να συμφωνήσει με το μπάλωμα ωρών αν δε γίνεται κάτι άλλο...

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4071
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναθέσεις ωρών
« Απάντηση #6 στις: Φεβρουάριος 12, 2022, 05:00:29 μμ »
Το θέμα είναι, αυτός που λείπει, γιατί λείπει; Εννοώ υπάρχει προοπτική να γυρίσει έστω και σε έναν μήνα; Ή είναι πχ εγκυμοσύνη και δεν θα γυρίσει. Είναι μέσα ΦΕβρουαρίου, ακόμα μπορούν α γίνουν προσλήψεις. Δεν μιλάμε για μια απουσία που προκύπτει  τέλη Απριλίου και κοιτάς να μπαλώσεις. Είναι μισή χρονιά, πυ δεν μπορεί να λειτουργήσει με μπαλώματα όταν μιλάμε για πλήρες κενό.

Αποσυνδεδεμένος English

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1440
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναθέσεις ωρών
« Απάντηση #7 στις: Φεβρουάριος 12, 2022, 05:08:32 μμ »
Το θέμα είναι, αυτός που λείπει, γιατί λείπει; Εννοώ υπάρχει προοπτική να γυρίσει έστω και σε έναν μήνα; Ή είναι πχ εγκυμοσύνη και δεν θα γυρίσει. Είναι μέσα ΦΕβρουαρίου, ακόμα μπορούν α γίνουν προσλήψεις. Δεν μιλάμε για μια απουσία που προκύπτει  τέλη Απριλίου και κοιτάς να μπαλώσεις. Είναι μισή χρονιά, πυ δεν μπορεί να λειτουργήσει με μπαλώματα όταν μιλάμε για πλήρες κενό.
Κι εκεί που πάει έτσι το σχολείο να καλύψει κάποιες από τις ώρες που δε γίνονται σε κάποια τμήματα, δημιουργείται πρόβλημα και σε τμήματα στα οποία υπάρχει εκπαιδευτικός. Ok, αν είναι για λίγο διάστημα, κάτι γίνεται αλλά αν είναι μεγαλύτερη άδεια ή άδεια που είναι στάνταρ πόσο θα κρατήσει, όπως κύησης και λοχείας, σίγουρα μπορεί να προσληφθεί άτομο. Εδώ στέλνουν τους τριμηνίτες σε σχολεία για 5 μέρες και μετά αλλού (λογικό κι αναμενόμενο βέβαια αφού υποτίθεται καλύπτουν κενά Covid).

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32277
  • Τελευταία: ΤΣΕΦΙ
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158523
  • Σύνολο θεμάτων: 19198
  • Σε σύνδεση σήμερα: 575
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 21
Επισκέπτες: 499
Σύνολο: 520

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.076 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.