*

Αποστολέας Θέμα: Γραπτός ΑΣΕΠ  (Αναγνώστηκε 7298 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος insenso

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 109
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Γραπτός ΑΣΕΠ
« στις: Φεβρουάριος 15, 2022, 05:44:48 μμ »
Πρέπει οι νέοι πτυχιούχοι να συνασπιστούμε και να τον απαιτήσουμε. Μιλάμε για κατάφωρη διαγενεακή αδικία.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Γραπτός ΑΣΕΠ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:29:32 »

Αποσυνδεδεμένος Dume

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 215
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Γραπτός ΑΣΕΠ
« Απάντηση #1 στις: Φεβρουάριος 15, 2022, 05:54:29 μμ »
Και όχι μόνο.

Και οι κάπως μεγαλύτεροι έχουμε αδικηθεί κατάφορα, καθώς πέσαμε σε "κλειστούς πίνακες" όλη τη δεκαετία του 2010.

Τι σήμαινε αυτό; Πως ήμασταν αιωνίως σε πίνακες με μηδενική προϋπηρεσία (και άρα δεν μας καλούσαν αναπληρωτές), καθώς δεν μετρούσε τίποτε άλλο πέρα από το έτος κτήσης πτυχίου και την τυχόν προϋπηρεσία που ήδη υπήρχε ή τυχόν μόρια των γραπτών ΑΣΕΠ.

Όμως εμείς ούτε ΑΣΕΠ προλάβαμε ούτε βέβαια κάποια προϋπηρεσία είχαμε.

Δέκα χρόνια πετάχθηκαν έτσι για πολλές χιλιάδες πτυχιούχους σε πολλές ειδικότητες της δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης. Και κανείς δεν μιλάει για αυτό.

Το υπάρχον σύστημα ευνοεί ένα 5% με 10% όσων είναι στους υπάρχοντες πίνακες, ανάλογα με την ειδικότητα.

Το υπόλοιπο 90% δεν έχει καμιά ελπίδα - ό,τι και αν κάνει από δω και πέρα, ό,τι προσόντα και αν μαζέψει. Ούτε βέβαια έχετε καμιά ελπίδα όσοι τώρα αποφοιτήσατε ή πρόκειται να αποφοιτήσετε.

Ο γραπτός διαγωνισμός είναι η μόνη κάπως δίκαιη και αξιοκρατική λύση σε αυτή την αθλιότητα που έχει δημιουργηθεί στην εκπαίδευση.








« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 15, 2022, 06:00:00 μμ από Dume »

Αποσυνδεδεμένος regi84

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 495
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Γραπτός ΑΣΕΠ
« Απάντηση #2 στις: Φεβρουάριος 15, 2022, 05:59:08 μμ »
Προσωπικά με 10 χρόνια σε πίνακες μηδενικής προϋπηρεσίας, μη έχοντας προλάβει να δώσω στον προηγούμενο ασεπ, δε μπορώ να φανταστώ οτι θα υπάρξει το ίδιο καθεστώς. Ένας γραπτός ανα δε ξέρω και εγώ πόσα χρόνια και μετά να μη μετράει τίποτε άλλο... Τώρα μετράνε όλα.

Αποσυνδεδεμένος Vagg91

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2438
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Γραπτός ΑΣΕΠ
« Απάντηση #3 στις: Φεβρουάριος 15, 2022, 06:02:40 μμ »
Τιποτα αλλο ναι. Και εγω που τελειωσα διδακτορικο στο ΕΚΠΑ, να μην πιανει τιποτα.Ουτε το μεταπτυχαικο μου στο αντικειμενο μου. Εγω προτεινω να μην δινουμε και μαθηματα στο πτυχιο και να πηγιανουμε να γραφουμε θεματα πανελληνιων. Και αυτοι που γυρισαν ολη την Ελλαδα, να τους πουμε σας ευχαριστουμε για τις υπηρεσιες σας. Καλη χρονια. Πολυ ορθολογικο θα ελεγα

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Γραπτός ΑΣΕΠ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:29:32 »

Αποσυνδεδεμένος insenso

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 109
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Γραπτός ΑΣΕΠ
« Απάντηση #4 στις: Φεβρουάριος 15, 2022, 06:04:40 μμ »
Μα τι παράνοια είναι αυτή να πρέπει να έχεις δυο πτυχία, μεταπτυχιακό και διδακτορικό για να έχεις ελπίδες να διοριστείς χωρίς προϋπηρεσία. Μόνο Νόμπελ δε ζητάνε.

Αποσυνδεδεμένος Dume

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 215
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Γραπτός ΑΣΕΠ
« Απάντηση #5 στις: Φεβρουάριος 15, 2022, 06:04:46 μμ »
Προσωπικά με 10 χρόνια σε πίνακες μηδενικής προϋπηρεσίας, μη έχοντας προλάβει να δώσω στον προηγούμενο ασεπ, δε μπορώ να φανταστώ οτι θα υπάρξει το ίδιο καθεστώς. Ένας γραπτός ανα δε ξέρω και εγώ πόσα χρόνια και μετά να μη μετράει τίποτε άλλο... Τώρα μετράνε όλα.

Ο γραπτός γινόταν τακτικά ανά 2 με 3 χρόνια. Και αν έγραφες πάνω από τη βάση, προσμετρούνταν και τα υπόλοιπα προσόντα.

Regi84, δεν ξέρω σε τι κλάδο είσαι. Πάντως σε πολλούς κλάδους, και που μετράνε όλα δεν αλλάζει τίποτα για μας, καθώς  χάσαμε 10 δυσαναπλήρωτα χρόνια δίχως προϋπηρεσία. Δεν μπορεί να καλυφθεί αυτή η έλλειψη προϋπηρεσίας, ό,τι και αν κάνουμε.

Μας πέταξε εντελώς εκτός η αθλιότητα που επικράτησε για 10 χρόνια "ως σύστημα επιλογής αναπληρωτών".


Αποσυνδεδεμένος Vagg91

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2438
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Γραπτός ΑΣΕΠ
« Απάντηση #6 στις: Φεβρουάριος 15, 2022, 06:07:37 μμ »
Παρομοιως εμεινα 10 χρονια σε πινακα μηδενικης. Μεγιστη αδικια. Το πιο δικαιο ειναι ενα μεικτο συστημα. Και αυστηροτερος ελεγχος των ψευτομεταπτυχιακων και διδακτορικων. Με γραπτο να πιανει ως ποσοστοση. Δεν ειναι μονο το γραψιμο. Ειναι πολλα αλλα που σε κανουν καλο εκπαιδευτικο (γνωσεις-εμπειρια-επιστημοικη καταρτιση κτλ)

Αποσυνδεδεμένος regi84

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 495
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Γραπτός ΑΣΕΠ
« Απάντηση #7 στις: Φεβρουάριος 15, 2022, 06:09:07 μμ »
Ο γραπτός γινόταν τακτικά ανά 2 με 3 χρόνια. Και αν έγραφες πάνω από τη βάση, προσμετρούνταν και τα υπόλοιπα προσόντα.

Regi84, δεν ξέρω σε τι κλάδο είσαι. Πάντως σε πολλούς κλάδους, και που μετράνε όλα δεν αλλάζει τίποτα για μας, καθώς  χάσαμε 10 δυσαναπλήρωτα χρόνια δίχως προϋπηρεσία. Δεν μπορεί να καλυφθεί αυτή η έλλειψη προϋπηρεσίας, ό,τι και αν κάνουμε.

Μας πέταξε εντελώς εκτός η αθλιότητα που επικράτησε για 10 χρόνια "ως σύστημα επιλογής αναπληρωτών".

μα συμφωνούμε οτι αυτή η αθλιότητα μας διέλυσε απλά δε πιστεύω στο διαγωνισμό...

Αποσυνδεδεμένος Dume

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 215
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Γραπτός ΑΣΕΠ
« Απάντηση #8 στις: Φεβρουάριος 15, 2022, 06:10:54 μμ »
Τιποτα αλλο ναι. Και εγω που τελειωσα διδακτορικο στο ΕΚΠΑ, να μην πιανει τιποτα.Ουτε το μεταπτυχαικο μου στο αντικειμενο μου. Εγω προτεινω να μην δινουμε και μαθηματα στο πτυχιο και να πηγιανουμε να γραφουμε θεματα πανελληνιων. Και αυτοι που γυρισαν ολη την Ελλαδα, να τους πουμε σας ευχαριστουμε για τις υπηρεσιες σας. Καλη χρονια. Πολυ ορθολογικο θα ελεγα

1. Δόθηκε σε όλους η ευκαιρία να γυρίσουν την Ελλάδα ή κάποιους τους πέταξε έξω το ίδιο το σύστημα με τους πίνακες μηδενικής, με μόνα κριτήριο την παλαιότητα του πτυχίου;

2. Ο γραπτός ΑΣΕΠ εξέταζε την κατεξοχήν "ύλη" του επαγγέλματός μας. Το γνωστικό αντικείμενο που θα διδάξουμε και την παιδαγωγική γνώση. Αυτά που χρειάζονται δηλαδή.

Τα υπόλοιπα είναι καλά για postdoc



Αποσυνδεδεμένος insenso

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 109
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Γραπτός ΑΣΕΠ
« Απάντηση #9 στις: Φεβρουάριος 15, 2022, 06:13:20 μμ »
Τυχεροί όσοι έχουν πλούσιους γονείς και μπορούν να σπουδάζουν μέχρι τα 35 τους για να αποκτήσουν όλα αυτά τα προσόντα. Οι υπόλοιποι ντελιβεράδες.

Αποσυνδεδεμένος Dume

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 215
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Γραπτός ΑΣΕΠ
« Απάντηση #10 στις: Φεβρουάριος 15, 2022, 06:13:48 μμ »
Παρομοιως εμεινα 10 χρονια σε πινακα μηδενικης. Μεγιστη αδικια. Το πιο δικαιο ειναι ενα μεικτο συστημα. Και αυστηροτερος ελεγχος των ψευτομεταπτυχιακων και διδακτορικων. Με γραπτο να πιανει ως ποσοστοση. Δεν ειναι μονο το γραψιμο. Ειναι πολλα αλλα που σε κανουν καλο εκπαιδευτικο (γνωσεις-εμπειρια-επιστημοικη καταρτιση κτλ)

Vagg91, ναι, και γω συμφωνώ με την πρόταση αυτή, καθώς και με τη διατύπωσή σου. Ένα μεικτό σύστημα, που σίγουρα όμως να έχει και τη διάσταση του γραπτού.

Γιατί δίχως γραπτό, το μόνο που μένει είναι τα τυπικά προσόντα, που όλοι πια ξέρουμε πόση ανισότητα ποιότητας κρύβουνε από πίσω (αλλά και πόση οικονομική ανισότητα) με την "αγορά προσόντων" που έχει στηθεί γύρω από αυτά.

Αποσυνδεδεμένος Vagg91

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2438
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Γραπτός ΑΣΕΠ
« Απάντηση #11 στις: Φεβρουάριος 15, 2022, 06:14:28 μμ »
Kαι αυτην την υλη του επαγγελματος σου, δεν την εξεταστηκες στις πανελληνιες και στην σχολη σου ; Εκτος αν πηρες πτυχιο νυχτα. ή αμφισβητεις τα ελληνικα πανεπιστημια . Και εγω συμφωνω με εξετασεις, αλλα οχι να μου πεις οτι ειναι κανορμαλ να γραφεις σε μαθηματα που εχεις διαβασει απο 15 χρονων
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 15, 2022, 06:16:28 μμ από Vagg91 »

Αποσυνδεδεμένος Dume

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 215
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Γραπτός ΑΣΕΠ
« Απάντηση #12 στις: Φεβρουάριος 15, 2022, 06:16:54 μμ »
Kαι αυτην την υλη του επαγγελματος σου, δεν την εξεταστηκες στις πανελληνιες και στην σχολη σου ; Εκτος αν πηρες πτυχιο νυχτα. ή αμφισβητεις τα ελληνικα πανεπιστημια .

Ναι, την εξετάστηκα στη σχολή μου, όπως και 100.000 άλλοι.

Όμως οι θέσεις φθάνουν για 1.000.

Πώς θα γίνει η επιλογή;

Υπάρχει κάτι πιο αντικειμενικό από το γραπτό διαγωνισμό;


Αποσυνδεδεμένος Vagg91

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2438
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Γραπτός ΑΣΕΠ
« Απάντηση #13 στις: Φεβρουάριος 15, 2022, 06:18:16 μμ »
Οχι ακριβως ντελιβεραδες. Κανεις μαθηματα του αντιεκειμενου σου σε παιδια (αξιολογεισαι κιολας στο γνωστικο και αν εισαι καλος εχεις και πολλα μαθηματα) και ενα ποσο το διαθετεις στο μεταπτυχαικο σου. Αν χρειαζεται χρηματα.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161787
  • Σύνολο θεμάτων: 19234
  • Σε σύνδεση σήμερα: 432
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 377
Σύνολο: 377

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.077 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.