*

Αποστολέας Θέμα: Διπλασιασμός Μορίων  (Αναγνώστηκε 1475 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Akritas

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 10
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Διπλασιασμός Μορίων
« στις: Φεβρουάριος 19, 2022, 09:08:08 πμ »
Καλημέρα,
είμαι νεοδιόριστος και θα ήθελα να ρωτήσω το εξής: αν κάποιος έχει προσωρινή τοποθέτηση σε δυσπρόσιτο σχολείο (κατηγορία Ι), για να διπλασιαστούν τα μόρια πρέπει να παραμείνει για δεύτερη χρονιά στην  ίδια σχολική μονάδα, ή υπάρχει η δυνατότητα να υπηρετήσει και σε όμορο σχολείο με τα ίδια μόρια; Από την β/θμια της περιοχής μου είπαν ότι δεν υπάρχει διαφορά, αν υπάρχει ίδια μοριοδότηση μπορεί αυτό να είναι και σε άλλο ΠΥΣΔΕ (!), ωστόσο δεν με παρέπεμψαν στην εγκύκλιο, την οποία δεν μπόρεσα να βρω…

Ευχαριστώ!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διπλασιασμός Μορίων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:43:43 »

Αποσυνδεδεμένος smaroula

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 249
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Διπλασιασμός Μορίων
« Απάντηση #1 στις: Φεβρουάριος 19, 2022, 11:39:26 πμ »
Καλημέρα,
είμαι νεοδιόριστος και θα ήθελα να ρωτήσω το εξής: αν κάποιος έχει προσωρινή τοποθέτηση σε δυσπρόσιτο σχολείο (κατηγορία Ι), για να διπλασιαστούν τα μόρια πρέπει να παραμείνει για δεύτερη χρονιά στην  ίδια σχολική μονάδα, ή υπάρχει η δυνατότητα να υπηρετήσει και σε όμορο σχολείο με τα ίδια μόρια; Από την β/θμια της περιοχής μου είπαν ότι δεν υπάρχει διαφορά, αν υπάρχει ίδια μοριοδότηση μπορεί αυτό να είναι και σε άλλο ΠΥΣΔΕ (!), ωστόσο δεν με παρέπεμψαν στην εγκύκλιο, την οποία δεν μπόρεσα να βρω…

Ευχαριστώ!
Για να διπλασιαστούν τα μόριά σας, θα πρέπει να υπηρετήσετε δύο χρονιές συνεχόμενες σε δυσπρόσιτο (με 10,11,12 ή και 14 μόρια) ανεξάρτητα από τη σχολική μονάδα. Δηλαδή μια χρονιά μπορεί να υπηρετήσετε σε σχολείο με 10 μόρια και την επόμενη σε ένα με 11. Θα διπλασιαστούν. Ακόμη κι αν πάρετε πχ απόσπαση την 3η χρονιά και πάτε πάλι σε δυσπρόσιτο. Θα διπλασιαστούν και αυτά της 3ης χρονιάς. Όσον αφορά την εγκύκλιο, αν δεν κάνω λάθος, αυτά αναφέρονται στην εγκύκλιο των μεταθέσεων κάθε χρονιά. Οπότε αναζητήστε αυτή που βγήκε το 2021.

Αποσυνδεδεμένος Akritas

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 10
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διπλασιασμός Μορίων
« Απάντηση #2 στις: Φεβρουάριος 19, 2022, 05:16:53 μμ »
Ευχαριστώ!

Αποσυνδεδεμένος Just

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διπλασιασμός Μορίων
« Απάντηση #3 στις: Φεβρουάριος 19, 2022, 06:20:50 μμ »
Καλησπέρα σας. Είμαι μόνιμη εκπαιδευτικός και φέτος έκανα για πρώτη φορά αίτηση μετάθεσης.Τη χρόνια 2018-2019 δούλεψα ως αναπληρώτρια σε σχολείο της δευτεροβάθμιας που το 2018 χαρακτηρίστηκε ως ΙΓ κατηγορία ενώ πριν ήταν ΙΒ.Ενω κανονικά θα έπρεπε να μου υπολογίσουν διπλές τις Μ.Σ.Δ από 24-09-2018 μέχρι και 29-01-2019(γιατί ήταν η χρονιά που τα δυσπρόσιτα υπολογίστηκαν μέχρι τέλη Γενάρη) μου είπαν ότι εγώ δεν μπορώ να τα διπλασίασω,γιατί σύμφωνα με την εγκύκλιο μεταθέσεων και την παράγραφο 8.4 που αναφέρεται στους αναπληρωτές μπορούν να διπλασιάσουν μόνο όσοι δούλεψαν σε σχολεία ΙΑ και ΙΒ κατηγορίας.Το παράλογο της περίπτωσης μου είναι ότι θα διπλασιάσουν όσοι δούλεψαν σε λιγότερο δυσπρόσιτα (11,12) και εγώ που δούλεψα σε σχολείο ΙΓ(14) όχι.Ολο αυτό συνέβη διότι η σχετική παράγραφος της εγκυκλίου παραπέμπει σε νόμους του 2010 και του 2014 , όπου τότε δεν υπήρχε ο χαρακτηρισμός ΙΓ ,ο οποίος ισχύει από το 2018.Στην περίπτωση των μόνιμων με τροπολογία Γαυρογλου έγινε η τροποποίηση και η αντίστοιχη προσθήκη κάτι το οποίο δεν έγινε στην περίπτωση των αναπληρωτών.Εκανα ένταση , αλλά δεν μπορώ να βρω το δίκιο μου.Θα ήθελα τις συμβουλές σας.Ευχαριστω.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διπλασιασμός Μορίων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:43:43 »

Αποσυνδεδεμένος saron

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 12
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διπλασιασμός Μορίων
« Απάντηση #4 στις: Φεβρουάριος 19, 2022, 07:55:39 μμ »
Η  8.4  στη 2η παράγραφο αναφέρει συγκεκριμένα ότι: Ο διπλασιασμος αφορα σχολικές μονάδες κατηγορίας ΙΑ, ΙΒ και ΙΓ.
Προφανώς δεν το πρόσεξαν
 Κάνε ένσταση και στείλτους το επίμαχο σημείο.

Αποσυνδεδεμένος Just

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διπλασιασμός Μορίων
« Απάντηση #5 στις: Φεβρουάριος 19, 2022, 08:42:03 μμ »
Δυστυχώς στην παράγραφο 8.4.β κάνει λόγο μόνο για τα σχολεία κατηγορίας ΙΑ και ΙΒ, καθώς παραπέμπει σε νόμους του 2010 και 2014 στους οποίους δεν υπήρχε ο χαρακτηρισμός τότε ΙΓ.Το μικρό γ που έχει δίπλα σε αυτούς τους όρους αριθμεί τον όρο που ακολουθεί. Τους έστειλα την ένσταση μου τους πήρα και τηλέφωνο ,για να τους εξηγήσω την περίπτωσή μου και μου είπαν ότι είναι υποχρεωμένοι να στηριχτούν στην συγκεκριμένη διατύπωση της εγκυκλίου και ότι τώρα δεν μπορεί να αλλάξει η διατύπωση.Ειναι προφανές ότι έχει γίνει παράλειψη με αποτέλεσμα να χάνω 4.66 μόρια, τα οποία τα δικαιούμαι πολύ περισσότερο απ' όσους δούλεψαν σε δυσπρόσιτα χαμηλότερης κατηγορίας.Ολοι καταλαβαίνουν ότι έχω δίκαιο, αλλά είναι υποχρεωμένοι να εφαρμόσουν την εγκύκλιο κατά γράμμα έτσι όπως είναι διατυπωμένη τώρα.Πραγματικα καταστρατηγείται το σύνταγμα και το κυριότερο πρόκειται για τεράστια αδικία και δεν μπορώ να βρω κάποια λύση σε όλον αυτό τον παραλογισμό.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32277
  • Τελευταία: ΤΣΕΦΙ
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158531
  • Σύνολο θεμάτων: 19198
  • Σε σύνδεση σήμερα: 575
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 30
Επισκέπτες: 503
Σύνολο: 533

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.081 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.