*

Αποστολέας Θέμα: Ερώτηση για συνυπηρέτηση  (Αναγνώστηκε 1334 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Marina_Tsak

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 4
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Ερώτηση για συνυπηρέτηση
« στις: Φεβρουάριος 21, 2022, 04:33:09 μμ »
Καλησπέρα.

Έχω μια απορία για τις βεβαιώσεις που χρειάζονται για την συνυπηρέτηση στην αίτηση μετάθεσης.

Ο σύζυγός μου θέλει να κάνει αίτηση μετάθεσης κι εγώ τα τελευταία 2 χρόνια εργάζομαι στον δήμο για τον οποίο θέλει να δηλώσει. Ωστόσο σε αυτά τα 2 χρόνια έχουν μεσολαβήσει κάποιες μεταβολές. Έχω αλλάξει 2 δουλειές (στον ίδιο δήμο), έχω πάρει επίδομα ανεργίας και λόγω γέννησης, έχω πάρει και τα αντίστοιχα επιδόματα. Στο ΙΚΑ οι μήνες των επιδομάτων εγκυμοσύνης δεν φαίνονται γιατί είναι επιδόματα από τον ΟΑΕΔ.

Είναι λίγο μπερδεμένα τα πράγματα, αλλά νομίζω ότι δικαιούται την συνυπηρέτηση. Τι βεβαιώσεις θα χρειαστώ?

Ευχαριστώ.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ερώτηση για συνυπηρέτηση
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:38:16 »

Αποσυνδεδεμένος dimik

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 793
    • Προφίλ
Απ: Ερώτηση για συνυπηρέτηση
« Απάντηση #1 στις: Σεπτέμβριος 12, 2022, 04:07:20 μμ »
Γεια σας παιδια!
Μορια για συνυπηρετηση παιρνουν μονο οσοι δουλευουν στο δημοσιο οι συζυγοι ή και για ιδιωτικο τομεα;

Αποσυνδεδεμένος victor123

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1748
    • Προφίλ
Απ: Ερώτηση για συνυπηρέτηση
« Απάντηση #2 στις: Σεπτέμβριος 12, 2022, 04:50:04 μμ »
Γεια σας παιδια!
Μορια για συνυπηρετηση παιρνουν μονο οσοι δουλευουν στο δημοσιο οι συζυγοι ή και για ιδιωτικο τομεα;

α) Οι μονάδες συνυπηρέτησης λαμβάνονται για όλο το ΠΥΣΠΕ/ΠΥΣΔΕ (ένα), όπου ο/η σύζυγος υπηρετεί οργανικά (όχι με απόσπαση) σε υπηρεσίες του δημόσιου τομέα ή εργάζεται κατά το τελευταίο ένα (1) έτος στον ιδιωτικό τομέα, στο οποίο έτος δύνανται να περιληφθούν και διαστήματα ανεργίας επιδοτούμενης ή μη. Η προϋπόθεση του ενός έτους στο κατά περίπτωση ΠΥΣΠΕ/ΠΥΣΔΕ πρέπει να συντρέχει κατά τις ημερομηνίες υποβολής των αιτήσεων απόσπασης.

β) Δεν απαιτείται ενεργός σύμβαση εργασίας κατά την υποβολή των αιτήσεων, αλλά θα πρέπει κατά το τελευταίο έτος να έχουν εργαστεί έστω και μία (1) ημέρα εντός του ΠΥΣΠΕ/ΠΥΣΔΕ που ζητείται η συνυπηρέτηση. Το υπόλοιπο διάστημα θα πρέπει να αποδεικνύεται με βεβαίωση ανεργίας. Επομένως οι εκπαιδευτικοί δεν θα λαμβάνουν μονάδες συνυπηρέτησης αν, κατά τη διάρκεια ολόκληρου του τελευταίου έτους, οι σύζυγοί τους βρίσκονταν σε ανεργία (επιδοτούμενη ή μη).

γ) Προκειμένου για τους/τις συζύγους εκπαιδευτικών που υπηρετούν με θητεία, οι μονάδες συνυπηρέτησης λαμβάνονται για το ΠΥΣΠΕ/ΠΥΣΔΕ στο οποίο υπηρετεί ο/η σύζυγος και όχι για το ΠΥΣΠΕ/ΠΥΣΔΕ, όπου είναι η οργανική τους.

δ) Για τα μόρια συνυπηρέτησης με σύζυγο εκπαιδευτικό, λαμβάνεται υπόψη και η εργασία του ως αναπληρωτή ή ωρομισθίου με την προϋπόθεση ότι το διάστημα εργασίας ή ανεργίας τους ήταν στο ίδιο ΠΥΣΠΕ/ΠΥΣΔΕ.

ε) Η συνυπηρέτηση για τις πόλεις της Αθήνας και της Θεσσαλονίκης αντιμετωπίζεται ενιαία, με βάση τις Νομαρχίες για την Αθήνα και το Νομό αντίστοιχα για τη Θεσσαλονίκη, όπως διαμορφώθηκαν σύμφωνα τις διατάξεις του άρθρου 1 του ν. 3852/2010 (Α΄ 87). Οι εκπαιδευτικοί επομένως που έχουν συνυπηρέτηση σε ένα ΠΥΣΠΕ/ΠΥΣΔΕ από τα Α, Β, Γ, ή Δ΄ Αθήνας λαμβάνουν συνυπηρέτηση σε όλα τα προαναφερόμενα ΠΥΣΠΕ/ΠΥΣΔΕ και όσοι έχουν συνυπηρέτηση είτε στην Α΄ είτε στην Β’ Θεσσαλονίκης λαμβάνουν συνυπηρέτηση και για τα δύο ΠΥΣΠΕ/ΠΥΣΔΕ του Ν. Θεσσαλονίκης.

στ) Μονάδες συνυπηρέτησης λαμβάνουν και οι εκπαιδευτικοί που έχουν συνάψει σύμφωνο συμβίωσης.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 12, 2022, 04:53:06 μμ από victor123 »

Αποσυνδεδεμένος dimik

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 793
    • Προφίλ
Απ: Ερώτηση για συνυπηρέτηση
« Απάντηση #3 στις: Σεπτέμβριος 12, 2022, 05:34:58 μμ »
Αν ειναι ελευθερος επαγγελματιας ή αγροτης στην περιοχη που αιτειται ο εκπαιδευτικος την απόσπαση;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ερώτηση για συνυπηρέτηση
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:38:16 »

Αποσυνδεδεμένος anastasiakll

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 196
    • Προφίλ
Απ: Ερώτηση για συνυπηρέτηση
« Απάντηση #4 στις: Σεπτέμβριος 12, 2022, 06:10:25 μμ »
Καλησπέρα!
Μπορώ ως αναπληρώτρια να αιτηθω βελτίωση θέσης;
We're making it up. The world, the universe, life, reality. Especially reality.    ???

Αποσυνδεδεμένος gismix

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 282
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ερώτηση για συνυπηρέτηση
« Απάντηση #5 στις: Σεπτέμβριος 12, 2022, 06:16:56 μμ »
Το θέμα έχει εξαντληθεί σε άλλο post
Ως αναπληρώτρια μπορείς να αιτηθείς επανατοποθέτηση. Δηλαδή να τοποθετηθείς σε άλλο κενό που σε βολεύει καλύτερα. Αυτή η αίτηση πρέπει να γράφει
Θέμα: Αίτηση επανατοποθέτησης σε λειτουργικό κενό
Η επανατοποθέτηση αναπληρωτών δεν ονομάζεται βελτίωση.

Αποσυνδεδεμένος anastasiakll

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 196
    • Προφίλ
Απ: Ερώτηση για συνυπηρέτηση
« Απάντηση #6 στις: Σεπτέμβριος 12, 2022, 11:24:35 μμ »
Ευχαριστώ πολύ
Που έχει συζητηθεί μπορείτε να με παραπεμψετε;;
We're making it up. The world, the universe, life, reality. Especially reality.    ???

Αποσυνδεδεμένος 80s forever

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 75
  • non sibi sed scholae
    • Προφίλ
Απ: Ερώτηση για συνυπηρέτηση
« Απάντηση #7 στις: Οκτώβριος 04, 2022, 06:08:04 μμ »
Καλησπέρα! θα ήθελα μια ενημέρωση από όποιον/α συνάδελφο γνωρίζει:
Μπορεί να υπάρξει συνυπηρέτηση μεταξύ συζύγων εκπαιδευτικών, που είναι ο ένας μόνιμος κι ο άλλος αναπληρωτής;
Κάπου είχα ακούσει ότι ο αναπληρωτής εκπαιδευτικός "τραβάει" τον μόνιμο (εκπαιδευτικό;), εκεί που προσλαμβάνεται.
Φυσικά, το αντίθετο δεν μπορεί να ισχύει, το ξέρω, λόγω του είδους της απασχόλησης του αναπληρωτή.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Αποσυνδεδεμένος victor123

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1748
    • Προφίλ
Απ: Ερώτηση για συνυπηρέτηση
« Απάντηση #8 στις: Οκτώβριος 04, 2022, 06:37:50 μμ »
Καλησπέρα! θα ήθελα μια ενημέρωση από όποιον/α συνάδελφο γνωρίζει:
Μπορεί να υπάρξει συνυπηρέτηση μεταξύ συζύγων εκπαιδευτικών, που είναι ο ένας μόνιμος κι ο άλλος αναπληρωτής;
Κάπου είχα ακούσει ότι ο αναπληρωτής εκπαιδευτικός "τραβάει" τον μόνιμο (εκπαιδευτικό;), εκεί που προσλαμβάνεται.
Φυσικά, το αντίθετο δεν μπορεί να ισχύει, το ξέρω, λόγω του είδους της απασχόλησης του αναπληρωτή.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Δεν τον τραβάει. Μόρια παίρνεις και αυτό υπο κάποιες προυποθέσεις.



α) Οι μονάδες συνυπηρέτησης λαμβάνονται για όλο το ΠΥΣΠΕ/ΠΥΣΔΕ (ένα), όπου ο/η σύζυγος υπηρετεί οργανικά (όχι με απόσπαση) σε υπηρεσίες του δημόσιου τομέα ή εργάζεται κατά το τελευταίο ένα (1) έτος στον ιδιωτικό τομέα, στο οποίο έτος δύνανται να περιληφθούν και διαστήματα ανεργίας επιδοτούμενης ή μη. Η προϋπόθεση του ενός έτους στο κατά περίπτωση ΠΥΣΠΕ/ΠΥΣΔΕ πρέπει να συντρέχει κατά τις ημερομηνίες υποβολής των αιτήσεων απόσπασης.

β) Δεν απαιτείται ενεργός σύμβαση εργασίας κατά την υποβολή των αιτήσεων, αλλά θα πρέπει κατά το τελευταίο έτος να έχουν εργαστεί έστω και μία (1) ημέρα εντός του ΠΥΣΠΕ/ΠΥΣΔΕ που ζητείται η συνυπηρέτηση. Το υπόλοιπο διάστημα θα πρέπει να αποδεικνύεται με βεβαίωση ανεργίας. Επομένως οι εκπαιδευτικοί δεν θα λαμβάνουν μονάδες συνυπηρέτησης αν, κατά τη διάρκεια ολόκληρου του τελευταίου έτους, οι σύζυγοί τους βρίσκονταν σε ανεργία (επιδοτούμενη ή μη).

γ) Προκειμένου για τους/τις συζύγους εκπαιδευτικών που υπηρετούν με θητεία, οι μονάδες συνυπηρέτησης λαμβάνονται για το ΠΥΣΠΕ/ΠΥΣΔΕ στο οποίο υπηρετεί ο/η σύζυγος και όχι για το ΠΥΣΠΕ/ΠΥΣΔΕ, όπου είναι η οργανική τους.

δ) Για τα μόρια συνυπηρέτησης με σύζυγο εκπαιδευτικό, λαμβάνεται υπόψη και η εργασία του ως αναπληρωτή ή ωρομισθίου με την προϋπόθεση ότι το διάστημα εργασίας ή ανεργίας τους ήταν στο ίδιο ΠΥΣΠΕ/ΠΥΣΔΕ.

ε) Η συνυπηρέτηση για τις πόλεις της Αθήνας και της Θεσσαλονίκης αντιμετωπίζεται ενιαία, με βάση τις Νομαρχίες για την Αθήνα και το Νομό αντίστοιχα για τη Θεσσαλονίκη, όπως διαμορφώθηκαν σύμφωνα τις διατάξεις του άρθρου 1 του ν. 3852/2010 (Α΄ 87). Οι εκπαιδευτικοί επομένως που έχουν συνυπηρέτηση σε ένα ΠΥΣΠΕ/ΠΥΣΔΕ από τα Α, Β, Γ, ή Δ΄ Αθήνας λαμβάνουν συνυπηρέτηση σε όλα τα προαναφερόμενα ΠΥΣΠΕ/ΠΥΣΔΕ και όσοι έχουν συνυπηρέτηση είτε στην Α΄ είτε στην Β’ Θεσσαλονίκης λαμβάνουν συνυπηρέτηση και για τα δύο ΠΥΣΠΕ/ΠΥΣΔΕ του Ν. Θεσσαλονίκης.

στ) Μονάδες συνυπηρέτησης λαμβάνουν και οι εκπαιδευτικοί που έχουν συνάψει σύμφωνο συμβίωσης.

Αποσυνδεδεμένος kapoioskapoukapote

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2079
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήτω η παιδεία (μας)!
    • Προφίλ
Απ: Ερώτηση για συνυπηρέτηση
« Απάντηση #9 στις: Οκτώβριος 04, 2022, 06:44:40 μμ »
Καλησπέρα! θα ήθελα μια ενημέρωση από όποιον/α συνάδελφο γνωρίζει:
Μπορεί να υπάρξει συνυπηρέτηση μεταξύ συζύγων εκπαιδευτικών, που είναι ο ένας μόνιμος κι ο άλλος αναπληρωτής;
Κάπου είχα ακούσει ότι ο αναπληρωτής εκπαιδευτικός "τραβάει" τον μόνιμο (εκπαιδευτικό;), εκεί που προσλαμβάνεται.
Φυσικά, το αντίθετο δεν μπορεί να ισχύει, το ξέρω, λόγω του είδους της απασχόλησης του αναπληρωτή.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Εκπαιδευτικοί σύζυγοι αναπληρωτών δεν δικαιούνται μονάδες συνυπηρέτησης (95/1991 γνωμοδότηση Γραφείου Νομικού Συμβούλου Κ.Υ. ΥΠ.Ε.Π.Θ.).
Οι άνθρωποι γεννιούνται αμόρφωτοι, όχι ηλίθιοι. Γίνονται ηλίθιοι με την εκπαίδευση.
Μπέρτραντ Ράσελ

Αποσυνδεδεμένος victor123

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1748
    • Προφίλ
Απ: Ερώτηση για συνυπηρέτηση
« Απάντηση #10 στις: Οκτώβριος 04, 2022, 06:47:35 μμ »
Εκπαιδευτικοί σύζυγοι αναπληρωτών δεν δικαιούνται μονάδες συνυπηρέτησης (95/1991 γνωμοδότηση Γραφείου Νομικού Συμβούλου Κ.Υ. ΥΠ.Ε.Π.Θ.).

Το παρακάτω δεν σημαίνει ότι το δικαιούνται και αναπληρωτές (υπο προυποθέσεις φυσικά);

δ) Για τα μόρια συνυπηρέτησης με σύζυγο εκπαιδευτικό, λαμβάνεται υπόψη και η εργασία του ως αναπληρωτή ή ωρομισθίου με την προϋπόθεση ότι το διάστημα εργασίας ή ανεργίας τους ήταν στο ίδιο ΠΥΣΠΕ/ΠΥΣΔΕ.

 

Pde.gr, © 2005 - 2022

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1130995
  • Σύνολο θεμάτων: 18786
  • Σε σύνδεση σήμερα: 409
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 10
Επισκέπτες: 368
Σύνολο: 378

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.062 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.