*

Αποστολέας Θέμα: επιπεδα γλωσσικης ανάλυσης  (Αναγνώστηκε 1154 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος kostabelo

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
επιπεδα γλωσσικης ανάλυσης
« στις: Μάρτιος 21, 2022, 07:10:04 μμ »
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις, ήταν μεγάλη βοήθεια! Μπορεί να κλείσει το νήμα αν γίνεται.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 22, 2022, 09:59:38 πμ από kostabelo »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: επιπεδα γλωσσικης ανάλυσης
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:24:58 »

Αποσυνδεδεμένος apri

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5678
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Dum spiro, spero
    • Προφίλ
Απ: επιπεδα γλωσσικης ανάλυσης
« Απάντηση #2 στις: Μάρτιος 21, 2022, 09:06:08 μμ »
Η πρόταση «Θέατρο σκιών στα σοκάκια της μνήμης σκορπίζει γεύση από πικραμύγδαλο στης προδοσίας τον μουσαμά» είναι σχηματισμένη σωστά.

Μορφοσυντακτικό επίπεδο, γιατί όντως οι μορφολογικοί τύποι και η σύνταξη είναι σωστή (η πρόταση είναι αντιγραμματική λόγω σημασιολογικών προβλημάτων).


Παλαδίνος ήταν κατά τον Μεσαίωνα ο ιππότης που περιπλανιόταν αναζητώντας ηρωικές περιπέτειες.

Σημασιολογικό επίπεδο, γιατί αναφέρεται η σημασία της λέξης "παλαδίνος".


Η γιαγιά είπε «Είμαι γεννηθείς το 1940» αντί «Είμαι γεννηθείσα το 1940».

Μορφοσυντακτικό επίπεδο. Ο μορφολογικός τύπος της μετοχής είναι λάθος, γιατί δεν συμφωνεί με το υποκείμενο της που είναι θηλυκού γένους (γιαγιά).
......τα φτερά άπλωσε πλέρια, άκρη ο κόσμος δεν έχει,
είναι πι' όμορφοι οι άγνωστοι πάντα γιαλοί.... (Κ. Χατζόπουλος)

Αποσυνδεδεμένος kostabelo

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: επιπεδα γλωσσικης ανάλυσης
« Απάντηση #3 στις: Μάρτιος 21, 2022, 09:36:43 μμ »
Μορφοσυντακτικό επίπεδο, γιατί όντως οι μορφολογικοί τύποι και η σύνταξη είναι σωστή (η πρόταση είναι αντιγραμματική λόγω σημασιολογικών προβλημάτων).


Σημασιολογικό επίπεδο, γιατί αναφέρεται η σημασία της λέξης "παλαδίνος".


Μορφοσυντακτικό επίπεδο. Ο μορφολογικός τύπος της μετοχής είναι λάθος, γιατί δεν συμφωνεί με το υποκείμενο της που είναι θηλυκού γένους (γιαγιά).

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση! Περίπου κάπως έτσι είχα σκεφτεί και εγώ τις απαντήσεις. Απλά στο 1ο παράδειγμα, είχα σκεφτεί να εμπλέκονται τα επίπεδα σύνταξης και σημασιολογίας (αντί μορφολογίας), καθώς αποκτά νόημα σε συγκεκριμένο περιβάλλον (π.χ. στην ποίηση).
 Το 2ο παράδειγμα είναι σημασιολογία καθώς ο "παλαδίνος"  έχει υπώνυμό του τον ιππότη; (υπώνυμο - σχέση γενικού όρου με τα πιο συγκεκριμένα παραδείγματά του, π.χ. το κόκκινο είναι υπώνυμο του χρώματος)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: επιπεδα γλωσσικης ανάλυσης
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:24:58 »

Αποσυνδεδεμένος apri

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5678
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Dum spiro, spero
    • Προφίλ
Απ: επιπεδα γλωσσικης ανάλυσης
« Απάντηση #4 στις: Μάρτιος 21, 2022, 10:13:33 μμ »
Απλά στο 1ο παράδειγμα, είχα σκεφτεί να εμπλέκονται τα επίπεδα σύνταξης και σημασιολογίας (αντί μορφολογίας), καθώς αποκτά νόημα σε συγκεκριμένο περιβάλλον (π.χ. στην ποίηση).

Το ότι αποκτά νόημα σε συγκεκριμένο περιβάλλον αφορά την πραγματολογία. Αλλά εδώ δεν κάνει νύξη για κάτι τέτοιο. Δεν λέει πχ ότι το εκφώνημα είναι αποδεκτό σε ποιητικό πλαίσιο. Λέει ότι η πρόταση είναι σωστά σχηματισμένη, κάτι που αληθεύει μόνο για το μορφοσυντακτικό επίπεδο.


Το 2ο παράδειγμα είναι σημασιολογία καθώς ο "παλαδίνος"  έχει υπώνυμό του τον ιππότη; (υπώνυμο - σχέση γενικού όρου με τα πιο συγκεκριμένα παραδείγματά του, π.χ. το κόκκινο είναι υπώνυμο του χρώματος)


Ο ιππότης είναι υπερώνυμο του παλαδίνου, γιατί είναι γενικότερη έννοια. Δεν ξέρω αν χρειάζεται να αναφέρεις τέτοια λεπτομέρεια. Δεν αρκεί ότι δίνει τον ορισμό της σημασίας της λέξης;
......τα φτερά άπλωσε πλέρια, άκρη ο κόσμος δεν έχει,
είναι πι' όμορφοι οι άγνωστοι πάντα γιαλοί.... (Κ. Χατζόπουλος)

Αποσυνδεδεμένος kostabelo

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: επιπεδα γλωσσικης ανάλυσης
« Απάντηση #5 στις: Μάρτιος 21, 2022, 10:27:17 μμ »
Το ότι αποκτά νόημα σε συγκεκριμένο περιβάλλον αφορά την πραγματολογία. Αλλά εδώ δεν κάνει νύξη για κάτι τέτοιο. Δεν λέει πχ ότι το εκφώνημα είναι αποδεκτό σε ποιητικό πλαίσιο. Λέει ότι η πρόταση είναι σωστά σχηματισμένη, κάτι που αληθεύει μόνο για το μορφοσυντακτικό επίπεδο.

 

Ο ιππότης είναι υπερώνυμο του παλαδίνου, γιατί είναι γενικότερη έννοια. Δεν ξέρω αν χρειάζεται να αναφέρεις τέτοια λεπτομέρεια. Δεν αρκεί ότι δίνει τον ορισμό της σημασίας της λέξης;

Έχεις δίκιο είναι το πραγματολογικό, και δεν συζητά κάτι παραπάνω για κάποιο άλλο επίπεδο γλωσσικής ανάλυσης.
Στο παράδειγμα με τον παλαδίνο, χρειάζομαι κάτι τέτοιο γιατι η εργασία απαιτεί παραπομπή σε κάποιο έγκυρο συγγραφέα για τεκμηρίωση. Απλά στο βιβλίο που έχω μπροστά μου (της Fromkin) δεν αναφέρει κάπου ρητά ότι σημασιολογία ασχολείται με τον ορισμό της σημασίας της λέξης (αστείο, το ξέρω).

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3349
    • Προφίλ
Απ: επιπεδα γλωσσικης ανάλυσης
« Απάντηση #6 στις: Μάρτιος 22, 2022, 08:51:17 πμ »
Πολύ χρήσιμο είναι το βιβλίο της Παυλίδου, αν μπορείς να το βρεις.

Αποσυνδεδεμένος sofxal

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: επιπεδα γλωσσικης ανάλυσης
« Απάντηση #7 στις: Μάρτιος 22, 2022, 11:18:32 πμ »
Καλημέρα σας επειδή κάνω μια εργασία σε σχέση με τα επίπεδα γλωσσικής ανάλυσης και είναι η πρώτη φορά που έρχομαι σε επαφή με αυτά θα μπορούσα να έχω μια βοήθεια?  Το ερώτηα είναι σε ποιο-α γλωσσικό-ά επίπεδα ανήκει η κάθε πρόταση και γιατί. Εχω διαβάασει ότι υλικό μας έχουν στείλει και θα ήθελα να δω κατα πόσο έχω βρει σωστά τις απαντησεις

1. Είναι «Οκτώβριος», όχι «Οκτώμβριος».

2. Η λέξη «ντουλαπάκι» είναι υποκοριστικό της λέξης «ντουλάπι».

3. Η πρόταση «Θέατρο σκιών στα σοκάκια της μνήμης σκορπίζει γεύση από πικραμύγδαλο στης προδοσίας τον μουσαμά» είναι σχηματισμένη σωστά.

4. Η λέξη «ώρα» διαφοροποιείται από τη λέξη «όλα».

5. Το εκφώνημα «Είναι 23:45» μπορεί να επιτελεί διαφορετικές επικοινωνιακές λειτουργίες.

6. Ο τόνος διαφοροποιεί τις λέξεις «θόλος» και «θολός».


Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!!!!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158560
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 541
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 8
Επισκέπτες: 470
Σύνολο: 478

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.089 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.