*

Αποστολέας Θέμα: Αποσπάσεις 2022  (Αναγνώστηκε 97828 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος angela_p

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 217
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2022
« Απάντηση #266 στις: Ιούλιος 08, 2022, 04:18:39 μμ »
Εγώ που είχα κάνει στο παρελθόν αντίστοιχη ερώτηση στην διεύθυνση, μου απάντησαν ξεκάθαρα, ότι προηγούνται αυτοί που ανήκουν οργανικά στην α/θμια και αν χρειάζονται μετά κι άλλους αλλά δεν υπάρχουν άλλοι διαθέσιμοι πρωτοβάθμιοι, τότε θα πάρουν από δευτεροβάθμια.
Δεν ξέρω αν τώρα έχουν αλλάξει τα δεδομένα.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις 2022
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:48:39 »

Συνδεδεμένος georgia06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2851
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2022
« Απάντηση #267 στις: Ιούλιος 08, 2022, 07:20:17 μμ »
Εγώ που είχα κάνει στο παρελθόν αντίστοιχη ερώτηση στην διεύθυνση, μου απάντησαν ξεκάθαρα, ότι προηγούνται αυτοί που ανήκουν οργανικά στην α/θμια και αν χρειάζονται μετά κι άλλους αλλά δεν υπάρχουν άλλοι διαθέσιμοι πρωτοβάθμιοι, τότε θα πάρουν από δευτεροβάθμια.
Δεν ξέρω αν τώρα έχουν αλλάξει τα δεδομένα.
Ευχαριστώ πολύ!

Αποσυνδεδεμένος tsompev

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 135
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2022
« Απάντηση #268 στις: Ιούλιος 08, 2022, 08:32:49 μμ »
Ευχαριστώ πολύ!
Και κάτι άλλο. Ανάμεσα σε κάποιον που ανήκει πρωτοβάθμια κ ζητάει απόσπαση για άλλο ΠΥΣΠΕ κ σε κάποιον που ανήκει β/Ίμια κ ζητάει αποσπάση για το ίδιο ΠΥΣΠΕ με τον προηγούμενο,η σύγκριση πώς γίνεται? Προηγείται αυτός της Αθμιας λόγω του ότι ανήκει οργανικά στην Αθμια ή συγκρίνονται μεταξύ τους βάσει μορίων?

Στο να πάρουν απόσπαση, προηγείται αυτός της Α/θμιας.

Αν πάρουν απόσπαση και ο Α/θμιος και ο Β/θμιος (στο ίδιο ΠΥΣΠΕ), τότε στις τοποθετήσεις μπαίνουν στο ίδιο τσουβάλι, οπότε όποιος έχει τα περισσότερα μόρια απόσπασης.

Αποσυνδεδεμένος angela_p

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 217
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2022
« Απάντηση #269 στις: Ιούλιος 08, 2022, 08:56:06 μμ »
Στο να πάρουν απόσπαση, προηγείται αυτός της Α/θμιας.

Αν πάρουν απόσπαση και ο Α/θμιος και ο Β/θμιος (στο ίδιο ΠΥΣΠΕ), τότε στις τοποθετήσεις μπαίνουν στο ίδιο τσουβάλι, οπότε όποιος έχει τα περισσότερα μόρια απόσπασης.

Μάλλον αυτό πρέπει να παίζει από ΠΥΣΠΕ σε ΠΥΣΠΕ. Υπάρχουν κάποια που γνωρίζω ότι και στις τοποθετήσεις προηγούνται αυτοί της πρωτοβάθμιας και έπονται οι της δευτεροβάθμιας. Υπάρχουν βέβαια και άλλα που ακολουθούν την τακτική που περιγράφεις.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις 2022
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:48:39 »

Συνδεδεμένος georgia06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2851
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2022
« Απάντηση #270 στις: Ιούλιος 09, 2022, 12:03:37 πμ »
Στο να πάρουν απόσπαση, προηγείται αυτός της Α/θμιας.

Αν πάρουν απόσπαση και ο Α/θμιος και ο Β/θμιος (στο ίδιο ΠΥΣΠΕ), τότε στις τοποθετήσεις μπαίνουν στο ίδιο τσουβάλι, οπότε όποιος έχει τα περισσότερα μόρια απόσπασης.

Ναι, στο να πάρουν απόσπαση από ΠΥΣΠΕ σε ΠΥΣΠΕ εννοώ.

Αποσυνδεδεμένος vama

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 661
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2022
« Απάντηση #271 στις: Ιούλιος 09, 2022, 02:43:54 πμ »
Καλημέρα.

Γνωρίζει κανείς οι επανεξετάσεις πότε περίπου επανεξετάζονται; Πέρσι τι είχε γίνει;
Λογικά δε θα έπρεπε να γίνουν πριν ανακοινωθεί νέα εγκύκλιος αποσπάσεων;

Durin, δεν ανακοινώνεται νέα εγκύκλιος αποσπάσεων. Αν δεν πήρες απόσπαση , πρέπει να αιτηθείς επανεξέταση. Δεν γίνεται αυτόματα. Πρέπει να μπεις στο opsyd και να πας στο ιστορικό αιτήσεων. Στην αίτησή σου διαλέγεις επιλογές αίτησης. Στο βελάκι επιλέγεις επανεξέταση της αίτησής σου  και γράφεις  ένα μικρό κείμενο αναφέροντας τον αριθμό πρωτοκόλλου της αίτησης  και συνοπτικά τους λόγους που αιτείσαι απόσπαση. Και πρέπει να το κάνεις άμεσα γιατί το σύστημα μένει για λίγες μέρες ανοικτό- νομίζω πέντε.Στα γράφω αναλυτικά γιατί θεωρώ ότι είσαι καινούργια.
Όσο για το πότε θα βγουν οι επανεξετάσεις κανείς δεν ξέρει. Λογικά μέχρι τέλη Ιουλίου ή αρχές Αυγούστου θα βγει η β φάση.

Αποσυνδεδεμένος greekgamer

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 41
  • Είμαι στην εκπαίδευση από ανάγκη, όχι από επιλογή.
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2022
« Απάντηση #272 στις: Ιούλιος 09, 2022, 11:13:57 πμ »
Η αποσπαση ειναι προσωρινή υπηρεσιακη μεταβολη, η μεταταξη ειναι μονιμη. Για καποιους βεβαια και η αποσπαση ειναι μονιμη γιατι καθε χρονο ειναι στις ιδιες θεσεις

Υπέροχο.

Αποσυνδεδεμένος durin

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 94
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2022
« Απάντηση #273 στις: Ιούλιος 09, 2022, 11:15:22 πμ »
vama, σε ευχαριστώ θερμά!

Αποσυνδεδεμένος stelma

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 592
  • Έχω αφίσα τον διευθυντή μου!
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2022
« Απάντηση #274 στις: Ιούλιος 09, 2022, 11:22:07 πμ »
Να ρωτήσω και εγώ σχετικά με το ποιος έχει προβάδισμα στις τοποθετήσεις: μου έχει πει αιρετός της πρωτοβάθμιας ότι ανάμεσα σε όσους είναι στη διάθεση και όσους έχουν πάρει απόσπαση είτε εντός είτε από αλλο ΠΥΣΠΕ προηγειται αυτός που είναι στη διάθεση της Διεύθυνσης ανεξαρτήτως μορίων. Ισχύει και στη ββαθμια αυτο; Διαλέγουν λειτουργικά κενά πρώτα όσοι κρίθηκαν υπεράριθμοι (πχ.απο κατάργηση σχολικής μονάδας ή πειραματικό), μετά όσοι ειναι στη διάθεση χωρίς οργανική και μετά όσοι ήρθαν με απόσπαση από άλλο ΠΥΣΔΕ;

Αποσυνδεδεμένος harac

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2522
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2022
« Απάντηση #275 στις: Ιούλιος 09, 2022, 12:08:03 μμ »
Η αποσπαση ειναι προσωρινή υπηρεσιακη μεταβολη, η μεταταξη ειναι μονιμη. Για καποιους βεβαια και η αποσπαση ειναι μονιμη γιατι καθε χρονο ειναι στις ιδιες θεσεις

 ;D

Συνδεδεμένος topsy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1692
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2022
« Απάντηση #276 στις: Ιούλιος 09, 2022, 01:23:41 μμ »
Να ρωτήσω και εγώ σχετικά με το ποιος έχει προβάδισμα στις τοποθετήσεις: μου έχει πει αιρετός της πρωτοβάθμιας ότι ανάμεσα σε όσους είναι στη διάθεση και όσους έχουν πάρει απόσπαση είτε εντός είτε από αλλο ΠΥΣΠΕ προηγειται αυτός που είναι στη διάθεση της Διεύθυνσης ανεξαρτήτως μορίων. Ισχύει και στη ββαθμια αυτο; Διαλέγουν λειτουργικά κενά πρώτα όσοι κρίθηκαν υπεράριθμοι (πχ.απο κατάργηση σχολικής μονάδας ή πειραματικό), μετά όσοι ειναι στη διάθεση χωρίς οργανική και μετά όσοι ήρθαν με απόσπαση από άλλο ΠΥΣΔΕ;
Αυτή είναι η σειρά που γίνονται οι τοποθετησεις. Τα ΠΥΣΠΕ/ΠΥΣΔΕ συνήθως έχουν ήδη τελειώσει τις τοποθετησεις υπεράριθμων και σε διαθεση πολύ πριν ανακοινωθούν οι αποσπάσεις, τα εναπομείναντα λειτουργικά κενα μένουν για τους αποσπασμένους εντός και εκτος

Αποσυνδεδεμένος g.t

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1723
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2022
« Απάντηση #277 στις: Ιούλιος 09, 2022, 05:43:57 μμ »
Να ρωτήσω και εγώ σχετικά με το ποιος έχει προβάδισμα στις τοποθετήσεις: μου έχει πει αιρετός της πρωτοβάθμιας ότι ανάμεσα σε όσους είναι στη διάθεση και όσους έχουν πάρει απόσπαση είτε εντός είτε από αλλο ΠΥΣΠΕ προηγειται αυτός που είναι στη διάθεση της Διεύθυνσης ανεξαρτήτως μορίων. Ισχύει και στη ββαθμια αυτο; Διαλέγουν λειτουργικά κενά πρώτα όσοι κρίθηκαν υπεράριθμοι (πχ.απο κατάργηση σχολικής μονάδας ή πειραματικό), μετά όσοι ειναι στη διάθεση χωρίς οργανική και μετά όσοι ήρθαν με απόσπαση από άλλο ΠΥΣΔΕ;
Όλα τα πυσδε/πυσπε ανα την ελλαδα για τις λειτουργικες τοποθετησεις που πραγματοποιουνται με την έναρξη του σχολ ετους χρησιμοποιούν την 137644/Ε1/3-9-2015 και η οποία λεει τα πάντα για οργανικες αλλα και λειτουργικες τοποθετησεις πρωτο και δευτεροβαθμιας.
Συγκεκριμένα το κάθε πυσδε εντος αυγούστου ή και αρχες σεπτεμβρη θα αναρτησει στην ιστοσελ του πίνακα με λειτουργικά κενα και ταυτόχρονα θα καλέσει όλους τους εκπαιδευτικούς να καταθέσουν αίτηση να τοποθετηθούν σ΄αυτά είτε ως λειτουργικά υπεράριθμοι είτε ως εκπαιδευτικοί που βρίσκονται στη ΔΙΑΘΕΣΗ του πύσδε είτε ως αποσπασμένοι.
Λειτουργικα υπεράριθμος -βάσει του πδ 50/96 όπως άλλαξε με το πδ 100/97- είναι ο εκπαιδευτικός που ενω εχει οργανική σε ένα σχολείο παρόλα αυτά δε συμπληρώνει το ωράριο του με μαθήματα Α-Β ΑΝΑΘΕΣΗΣ ή και β ειδικότητας, ακόμα και αν καλύπτει στο σχολείο του 19 από 20 ωρες δηλ ακόμα και για αυτη την 1 ωρα που δεν καλυπτει θεωρείται λειτουργικά υπεραριθμος.

Οι λειτουργικά υπεράριθμοι προηγουνται έναντι όλων των άλλων να συμπληρώσουν πρώτοι ωραριο με τα μορια των ΜΕΤΑΘΕΣΕΩΝ τους. Οι μονοι που προηγουνται στις τοποθετησεις εναντι αυτών είναι οι ειδικές κατηγορίες.
Επομενοι που παιρνουν σειρά -μετά τους λειτουργ υπεράριθμους- είναι οσοι βρισκονται στην ΔΙΑΘΕΣΗ πυσδε που και αυτοι θα συγκριθουν μεταξύ τους με τα μόρια των μεταθεσεων.

Οι επόμενοι για τοποθέτηση είναι οι αποσπαμενοι εντος και εκτος πυσδε (δηλ οσοι ηρθαν με αποσπαση απο αλλα πυσδε) και οι οποίοι συγκρίνονται ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ μεταξυ τους αλλά με τα μορια των ΑΠΟΣΠΑΣΕΩΝ .
Αν κάποιος καθηγητης ειναι λειτουργικα υπεράριθμος δε δεσμευεται να κατσει στην οργανικη του και να παει να συμπληρωσει ωραριο σε ενα κοντινο σχολειο. Μπορει να ζητησει απόσπαση σε ενα πιο μακρινο σχολειο(που ειναι σε αλλη ομαδα της ιδιας δδε) γιατι ειναι πιο κοντά στο σπιτι του. Τοτε ομως δε θα αντιμετωπιστει απο το πυσδε με τα μορια μεταθεσεων ως λειτουργικα υπεραριθμος αλλα με τα μορια των αποσπασεων εφοσον αιτηθηκε απόσπαση, συγκρινόμενος με τους υπόλοιπους που αιτούνται απόσπαση.

Αποσυνδεδεμένος diamand

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 92
  • Λετ εμ καμ!
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2022
« Απάντηση #278 στις: Ιούλιος 09, 2022, 08:08:14 μμ »
Στήν Δευτεροβάθμια ισχύει το εξής για συμπλήρωση ωραρίου το οποίο επηρεάζει τις τοποθετήσεις (βλέπε την οδηγία Δ)

https://www.esos.gr/arthra/68464/apofasi-fek-anatheseis-mathimaton-gymnasioy-kai-genikoy-lykeio

Το κάθε ΠΥΣΠΕ/ΠΥΣΔΕ θα πρέπει να περιμένει να γίνουν πρώτα οι αποσπάσεις από ΠΥΣΠΕ/ΠΥΣΔΕ σε ΠΥΣΠΕ/ΠΥΣΔΕ γιατί αν βιαστεί και κάνει τοποθετήσεις-αποσπάσεις εντός με τους οργανικά ανήκοντες θα αδικήσει κόσμο. Κατ΄αρχήν θα πάρουν απόσπαση εκτός κάποιοι και θα ανοίξουν νέα λειτουργικά κενά τα οποία μπορεί να διεκδικούσε και κάποιος με οργανική στο νομό.. κατά δεύτερον υπάρχουν περιπτώσεις που η νομοθεσία προβλέπει τοποθέτηση σε συγκεκριμένο τόπο (π.χ. συζυγοι ένοπλων που έχουν έρθει με κατά προτεραιότητα πρέπει να τοποθετηθούν σε ακτίνα 20χλμ από την μονάδα του συζύγου κλπ.) και αν τοποθετήσει ήδη εκεί άτομα το ΠΥΣΔΕ, είναι παράνομο. Τέλος  και τα ίδια τα τμήματα θα σταθεροποιηθούν αργότερα (π.χ. αναθέσεις μαθημάτων στους συλλόγους, άδειες, Ειδικότητες ΕΠΑΛ, μετεγραφές, επιλογή ξένης γλώσσας, σπάσιμο τμημάτων λόγω μαθητών με ειδικές ανάγκες κλπ) που δημιουργούν μια πολύ ρευστή κατάσταση και έτσι κάποιοι που μπορεί να έχουν τοποθετηθεί, να γίνουν ξαφνικά υπεράριθμοι και να τους μετακινούν.
Βασικά θα ήταν προτιμότερο να έχουν ξεκαθαρίσει όλα πριν να ξεκινήσουν κάν οι καλοκαιρινές διακοπές αλλά ξέρουμε όλοι σε ποιά χώρα ζούμε...

Αποσυνδεδεμένος stelma

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 592
  • Έχω αφίσα τον διευθυντή μου!
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2022
« Απάντηση #279 στις: Ιούλιος 10, 2022, 05:06:14 μμ »
Αυτή είναι η σειρά που γίνονται οι τοποθετησεις. Τα ΠΥΣΠΕ/ΠΥΣΔΕ συνήθως έχουν ήδη τελειώσει τις τοποθετησεις υπεράριθμων και σε διαθεση πολύ πριν ανακοινωθούν οι αποσπάσεις, τα εναπομείναντα λειτουργικά κενα μένουν για τους αποσπασμένους εντός και εκτος

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση! Το ΠΥΣΔΕ που ανήκω δεν έχει προχωρήσει ακόμα στις τοποθετήσεις υπεράριθμων και όσων ανήκουν στη διάθεση (μεταξύ των οποίων και εγώ, αν και νεοδιοριστη), οπότε στα μέσα Αυγούστου θα μας δώσει όλα τα λειτουργικά κενά μαζεμένα μαζί με όσους έχουν πάρει απόσπαση, γι αυτό και προέκυψε η απορία.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159793
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 621
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 10
Επισκέπτες: 482
Σύνολο: 492

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.076 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.