*

Αποστολέας Θέμα: Αναπληρωτες παράλληλης στήριξης-καθήκοντα  (Αναγνώστηκε 3260 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Gianna90s

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
  • Πάντα να χαμογελάς
    • Προφίλ
Αναπληρωτες παράλληλης στήριξης-καθήκοντα
« στις: Απρίλιος 01, 2022, 05:13:40 πμ »
Καλημέρα σας!
Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση σχετικά με το ρόλο του -αναπληρωτή- εκπαιδευτικού παράλληλης στήριξης.

Σε ένα τμήμα όπου υπάρχει αυτιστικό παιδάκι και έχει παράλληλη στήριξη, η δασκάλα της τάξης παύει να έχει ευθύνη απέναντι στο παιδί??? Δηλαδή, πλέον δασκάλα του θεωρείται μόνο η εκπαιδευτικός παράλληλης στήριξης?

Παράδειγμα. Αν για κάποιο λόγο η εκπαιδευτικός παράλληλης στήριξης απουσιάζει, πρέπει η ίδια να ειδοποιήσει τη μητέρα να πάρει το παιδί  ή η δασκάλα της τάξης???
Το παιδί πρέπει να μην πάει στο σχολείο όταν η παράλληλη στήριξη απουσιάζει μια μέρα??
Η παράλληλη στήριξη πρέπει να ειδοποιεί εάν πρόκειται να απουσιάσει για να μη φέρουν το παιδί?? Να ειδοποιεί το σχολείο ή τη μητέρα?? ( αυτό βέβαια έχει να κάνει και με τις παραπάνω ερωτήσεις για το ποιος ειδοποιεί τη μητέρα και αν πηγαίνει τελικά η όχι το παιδί σχολείο αν λείπει η παράλληλη).

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναπληρωτες παράλληλης στήριξης-καθήκοντα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:58:05 »

Συνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4130
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτες παράλληλης στήριξης-καθήκοντα
« Απάντηση #1 στις: Απρίλιος 01, 2022, 04:28:04 μμ »
Όχι φυσικά, έτσι κι αλλιώς η παράλληλη δεν είναι για όλες τις ώρες, το παιδί έχει τα ίδια δικαιώματα με όποιο άλλο παιδί φοιτά στο σχολείο. Τις ώρες που δεν έχει παράλληλη τι κάνει, φεύγει;
Στην πράξη γνωριζω ότι συνηθως υπάρχει μια επικοινωνία συνήθως μεταξύ παράλληλης ή ΕΒΠ και οικογένειας, ιδιωτική επικοινωνία εκτός σχολικού πλαισίου. Οπότε είναι πιθανό ο εκπαιδευτικός να ενημερώνει την οικογένεια όταν λειπει, ώστε αν το παιδί δυσκολεύεται χωρίς την παράλληλη να το κρατήσουν σπίτι, αλλά αυτό είναι προσωπικό θέμα, για διευκόλυνση του παιδιού αν το επιθυμεί η οικογένεια.

Αποσυνδεδεμένος Gianna90s

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
  • Πάντα να χαμογελάς
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτες παράλληλης στήριξης-καθήκοντα
« Απάντηση #2 στις: Απρίλιος 03, 2022, 07:36:21 πμ »
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.  Το πρόβλημά μου είναι ως εξης:
 έχω για παράλληλη στήριξη κοριτσάκι με αυτισμό, όμως σε κατάσταση που δεν αντιλαμβάνεται ομιλία, δεν επικοινωνεί ουσιαστικά, δεν είναι κοινωνικοποιημενο, δεν αποζητά παρέα, φωνάζει και χτυπάει. Είναι πρώτη φορά που διορίστηκα ( αναπληρώτρια ). Επίσης, και εγώ η ίδια είμαι άτομο με αναπηρία και χρησιμοποιώ βοήθεια για να περπατώ. Δυστυχώς δεν έχω καθόλου καλή συνεργασία-επικοινωνία με τη δασκάλα της τάξης. Μου έχει ζητήσει να ενημερώνω εάν πρόκειται να λείπω και να ενημερώνω εγώ τη μητέρα για να μη φέρει το κοριτσάκι στο σχολείο. Αλήθεια, αυτό συμβαίνει πάντα?? Εάν η παράλληλη δεν πηγαίνει σχολείο, τότε το παιδί δεν πάει?? Είναι νόμιμο αυτό ή το κάνουν οι δασκάλες στο σχολείο μεταξύ τους επειδή δε θέλουν το παιδί??? Επίσης, η δασκάλα δεν μπορεί να τηλεφωνεί και αυτήν στη μητέρα να μη φέρει το παιδί, ή να το πάρει αν λείπω για κάποιο λόγο??
Είναι πρώτη φορά που δουλεύω και δεν ξέρω τι ισχύει.

Περιττό να πω ότι με αντιμετωπίζουν σα να μην είμαι αμέα. Κανείς δεν βοηθάει όταν το κοριτσάκι τρέχει εκτός τάξης και εγώ δεν μπορώ να το ακολουθήσω γρήγορα επειδή δεν περπατώ κανονικά.

Παρακαλώ δώστε μου μερικές συμβουλές και πληροφορίες για τα καθήκοντά μου, ή τι προβλέπεται όταν και ο εκπαιδευτικός είναι αμέα.

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 03, 2022, 07:39:10 πμ από Gianna90s »

Συνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4130
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτες παράλληλης στήριξης-καθήκοντα
« Απάντηση #3 στις: Απρίλιος 03, 2022, 04:48:52 μμ »
Εγω είμαι σε γυμνάσιο κ τα παιδιά που είχαμε με παράλληλη είναι πάντα λειτουργικά κ έισης η παράλληλη δεν ήταν για όλες τις ώρες τους, επομένως δεν τέθηκε ποτέ θέμα να μην έρθουν αν λειπει η δασκάλα τους. Για τη μαθήτρια με κινητική αναπηρία που έχουμε κ θέλει εβπ, κανεις δεν σκέφτηκε ότι δεν είναι δουλειά του να τη βοηθήσει σε αυτά που θα βοηθούσε η βοηθός, όσες φορές χρειάστηκε να λείψει. Κάναμε ο,τι μπορούσαμε σε συνεργασία με την οικογένεια.

Προσωπική επικοινωνία με τις οικογένειες γνωριζω ότι πάντα υπήρχε και το γνωριζω κ από συναδέλφους ΕΒΠ ή παράλληλη ιδίως στην πρωτοβάθμια που τα παιδιά είναι πιο εξαρτημένα. Δεν τους υποχρέωσε κανεις, απλώς το θεωρούσαν αυτονόητο και οι δυο πλευρές.

Με παιδιά που δεν είναι μόνα τους λειτουργικά ή δεν μιλούν, καταλαβαίνω ότι υπάρχει μια δυσκολία γιατί δεν γίνεται ο δάσκαλος της τάξης να προσφέρει αυτά που προσφέρεις εσυ ενώ έχει κ αλλά 25, όμως δεν είναι δυνατό να μην έρχεται το παιδί αν λείπεις, δεν προβλέπεται αυτό πουθενά κι εξάλλου αν δεν σε είχαν στείλει ή αν σε μοιράζονταν πολλά παιδιά, τι θα γινόταν; Μόνο αν η οικογένεια δεν θέλει να πάει το παιδί αν λείπεις, είναι λογικό να ενημερώσεις προκαταβολικά. Δεν εχεις εσυ επικοινωνία με την οικογένεια; για οποιοδήποτε θέμα του παιδιού τους, δεν έχετε συνεννόηση; είναι δυνατόν να φροντίζει κάποιος το παιδί τους κ να μην θέλουν επικοινωνία;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναπληρωτες παράλληλης στήριξης-καθήκοντα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:58:05 »

Αποσυνδεδεμένος elranna

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2313
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02, ΠΕ40- Μπορώ να ξαναγίνω μαθήτρια;
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτες παράλληλης στήριξης-καθήκοντα
« Απάντηση #4 στις: Απρίλιος 03, 2022, 05:09:46 μμ »
Προσωπική επικοινωνία με τις οικογένειες γνωριζω ότι πάντα υπήρχε και το γνωριζω κ από συναδέλφους ΕΒΠ ή παράλληλη ιδίως στην πρωτοβάθμια που τα παιδιά είναι πιο εξαρτημένα. Δεν τους υποχρέωσε κανεις, απλώς το θεωρούσαν αυτονόητο και οι δυο πλευρές.

Σε εμάς, ο σύμβουλος ειδικής αγωγής τονίζει ότι οποιαδήποτε επικοινωνία με τους κηδεμόνες πρέπει να γίνεται μόνο μέσω του σχολείου, για να είμαστε όλοι καλυμμένοι. Είχε βέβαια υπάρξει προηγούμενο με μητέρα η οποία έπαιρνε τηλέφωνο στο κινητό της συναδέλφου ακατάλληλες ώρες, Σαββατοκύριακα, για εντελώς άσχετα θέματα. Οπότε η σύσταση ήταν "Ναι, συχνή επικοινωνία, αλλά μόνο μέσω του τηλεφώνου του σχολείου, μόνο σε ώρες λειτουργίας του σχολείου." Και ηλεκτρονικά μέσω mail, αλλά όχι με viber ή άλλου τύπου σύγχρονη επικοινωνία. Το δια ταύτα ήταν "Μην δίνετε κινητό σε γονείς". Είμαστε δευτεροβάθμια, βέβαια, αλλά ο σύμβουλος ειδικής, νομίζω, καλύπτει και τις δύο βαθμίδες.

Συνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4130
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτες παράλληλης στήριξης-καθήκοντα
« Απάντηση #5 στις: Απρίλιος 03, 2022, 05:24:32 μμ »
Σε εμάς, ο σύμβουλος ειδικής αγωγής τονίζει ότι οποιαδήποτε επικοινωνία με τους κηδεμόνες πρέπει να γίνεται μόνο μέσω του σχολείου, για να είμαστε όλοι καλυμμένοι. Είχε βέβαια υπάρξει προηγούμενο με μητέρα η οποία έπαιρνε τηλέφωνο στο κινητό της συναδέλφου ακατάλληλες ώρες, Σαββατοκύριακα, για εντελώς άσχετα θέματα. Οπότε η σύσταση ήταν "Ναι, συχνή επικοινωνία, αλλά μόνο μέσω του τηλεφώνου του σχολείου, μόνο σε ώρες λειτουργίας του σχολείου." Και ηλεκτρονικά μέσω mail, αλλά όχι με viber ή άλλου τύπου σύγχρονη επικοινωνία. Το δια ταύτα ήταν "Μην δίνετε κινητό σε γονείς". Είμαστε δευτεροβάθμια, βέβαια, αλλά ο σύμβουλος ειδικής, νομίζω, καλύπτει και τις δύο βαθμίδες.

Κατανοητό αυτό και δεν διαφωνώ. Η απευθείας επικοινωνία μπορεί να γίνει κ μέσω επαγγελματικού μειλ. Σαν γονέας ας πούμε σκέφτομαι ότι αν το παιδί μου δεν μπορούσε στο σχολείο χωρίς την παράλληλη ή τον ειδικό βοηθό, θα ήθελα να γνωριζω αν πρόκειται να λείψει. Όχι να το μάθω το πρωί στο σχολείο. Αλλά κ αντίστροφα ξέρω ότι οι συβαδελφοι έχουν διευκολυνθεί έτσι πχ αν είναι να λείψει το παιδί κ το γνωρίζουν, κανονίζουν με το σχολείο να πάνε αργότερα για να κάνουν κάτι δικό τους πχ εξετάσεις ή επίσκεψη στο σχολείο του δικού τους παιδιού, για τα οποία δεν θα έπαιρναν εύκολα άδεια αφού οι μαθητες τους είναι απόλυτα εξαρτημένοι από την παρουσία τους. Όλα αυτά μπορούν να γίνουν χωρίς απαραίτητα να δώσεις το κινητό σου.

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτες παράλληλης στήριξης-καθήκοντα
« Απάντηση #6 στις: Απρίλιος 04, 2022, 08:23:11 μμ »
[τα τυπικά] Είσαι εκπαιδευτικός που ανήκει στον σύλλογο του σχολείου. Όπως όλοι οι εκπαιδευτικοί, όταν πρόκειται να απουσιάσεις, ειδοποιείς την διεύθυνση του σχολείου. Η διεύθυνση είναι υπεύθυνη να ειδοποιήσει. Το παιδί έχει δικαίωμα να πάει στο σχολείο εάν λείπει η παράλληλη στήριξη , ακόμα και άμα λείπει η δασκάλα του, εφόσον το επιθυμεί. Δάσκαλος του παιδιού είναι ο δάσκαλος της τάξης. Η παράλληλη στήριξη βοηθάει το παιδί να παρακολουθήσει και να συμμετέχει στο μάθημα του δασκάλου της τάξης.
[επί του πρακτέου] Όταν λείπουμε οι εκπαιδευτικοί πάντα ενημερώνουμε πρώτα την διεύθυνση του σχολείου. Για να μην πέφτει όλη η δουλειά στον διευθυντή όμως, εάν μπορούμε, πέρνουμε και εμείς κανά τηλέφωνο. Γενικά, ρωτάμε τον διευθυντή εάν θα ειδοποιήσει ο ίδιος ή όχι. Σε καμία περίπτωση δεν λέμε στον γονιό "μην το φέρετε". Λέμε ότι θα απουσιάζουμε και εάν θέλουν μπορούν να το κρατήσουν σπίτι το παιδί.
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 04, 2022, 08:24:54 μμ από happiness »

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτες παράλληλης στήριξης-καθήκοντα
« Απάντηση #7 στις: Απρίλιος 04, 2022, 08:33:25 μμ »

Περιττό να πω ότι με αντιμετωπίζουν σα να μην είμαι αμέα. Κανείς δεν βοηθάει όταν το κοριτσάκι τρέχει εκτός τάξης και εγώ δεν μπορώ να το ακολουθήσω γρήγορα επειδή δεν περπατώ κανονικά.

Gianna90s μου, όσο "σκληρό" και να ακούγεται, δυστυχώς δεν είναι πλέον (βασική) δουλειά τους να φροντίζουν για την επίβλεψη του παιδιού εφόσον υπάρχεις εσύ. Όπως εσύ δεν είσαι η δασκάλα του παιδιού, αλλά βοηθός δασκάλας μέσα στην τάξη (για το συγκεκριμένο παιδί) έτσι και οι υπόλοιποι εκπαιδευτικοί δεν είναι υπεύθυνοι για την επίβλεψή του, αλλά βοηθοί επίβλεψης, για όση ώρα είσαι στο σχολείο. Ο λόγος που χρειαζόμαστε όλοι οι εκπαιδευτικοί γενικής του συναδέλφους ειδικής για παράλληλη στήριξη, είναι (μεταξύ των άλλων και ) για να μην κάνουμε την επίβλεψη του παιδιού. Γιατί άμα έχουμε ένα παιδάκι που την κοπανάει από την τάξη και πρέπει να βγούμε να το "πιάσουμε", σημαίνει ότι αφήνουμε τα υπόλοιπα 19 παιδιά της τάξης ανεπίβλεπτα και φυσικά διαταρράσουμε και το μάθημα. Όταν αυτό δε, γίνεται συχνά, όπως στις περιπτώσεις παιδιών που χρίζουν παράλληλης, τότε γίνετια μη λειτουργικό το θέμα.
Εάν δυσκολεύεσαι με την ανάθεσή σου, το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να μιλήσεις με την διεύθυνση Αθμιας μήπως μπορεί να γίνει κάποια αλλαγή (αν και δεν ξέρω εάν αυτό είναι εφικτό τόσο αργά μέσα στην χρονιά).

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159792
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 621
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 12
Επισκέπτες: 487
Σύνολο: 499

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.083 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.