*

Αποστολέας Θέμα: Καλύτερο το ιδιωτικό ή το δημόσιο σχολείο;  (Αναγνώστηκε 3412 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος pe70

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 90
    • Προφίλ
Καλύτερο το ιδιωτικό ή το δημόσιο σχολείο;
« στις: Απρίλιος 06, 2022, 12:24:59 μμ »
Θα ήθελα κάποιος να μου εξηγήσει πώς λειτουργεί το ιδιωτικό σχολείο. Γιατί οι γονείς επιλέγουν τη φοίτηση του παιδιού τους σε ιδιωτικό; Τι περισσότερο θα του προσφέρουν εκεί; Όποιος γνωρίζει παρακαλώ να μου δώσει κάποιες πληροφορίες.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Καλύτερο το ιδιωτικό ή το δημόσιο σχολείο;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:53:32 »

Αποσυνδεδεμένος blueswire

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 849
  • Φύλο: Άντρας
  • carpe diem
    • Προφίλ
Απ: Καλύτερο το ιδιωτικό ή το δημόσιο σχολείο;
« Απάντηση #1 στις: Απρίλιος 06, 2022, 02:10:04 μμ »
Η γνώμη μου είναι ότι το ιδιωτικό σχολείο δεν δίνει κάτι παραπάνω από το δημόσιο, απλώς δίνει αυτό που ένα δημόσιο  έπρεπε να δώσει και δεν δίνει. Π.χ. δεν υπάρχουν κενές ώρες που τα παιδιά τριγυρνάνε στους διαδρόμους ή στην αυλή του σχολείου γιατί οι ώρες καλύπτονται από άλλους καθηγητές, υπάρχει έλεγχος των απουσιών και άμεσα ειδοποιείται ο γονιός, υπάρχει περισσότερο ενδιαφέρον για τον μαθητή και τις ανάγκες του, υπάρχει ασφάλεια των μαθητών, υπάρχουν αίθουσες με προτζέκτορες κ.λ.π. όπου κάνεις ως διδάσκοντας όπως θέλεις τη δουλειά σου, η ύλη καλύπτεται , υπάρχει συνεργασία όλων των ειδικοτήτων και  συχνές συναντήσεις γονέων με εκπαιδευτικούς όχι 'στο πόδι' αλλά οργανωμένα, δεν χάνονται ώρες για ασήμαντα πράγματα με συνέπεια να κάνεις τον προγραμματισμό σου και να ξέρεις ακριβώς πώς θα γίνουν τα πράγματα, οι περίπατοι δεν είναι 'πάμε για καφέ' αλλά έχουν παιδαγωγικό χαρακτήρα πάντα (επίσκεψη σε διάφορους χώρους πολιτισμού) κ.λ.π. Αυτά από την εμπειρία μου σε ένα μικρό αλλά σοβαρό ιδιωτικό γυμνάσιο μίας επαρχιακής πόλης.
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 06, 2022, 02:15:11 μμ από blueswire »

Αποσυνδεδεμένος pe70

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 90
    • Προφίλ
Απ: Καλύτερο το ιδιωτικό ή το δημόσιο σχολείο;
« Απάντηση #2 στις: Απρίλιος 06, 2022, 02:26:50 μμ »
Σε ευχαριστώ. Οι μαθητές χρειάζονται φροντιστήριο ή ιδιαίτερα μαθήματα όπως κάνουν οι περισσότεροι μαθητές των δημοσίων σχολείων;

Αποσυνδεδεμένος ΤΚ

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 753
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Καλύτερο το ιδιωτικό ή το δημόσιο σχολείο;
« Απάντηση #3 στις: Απρίλιος 06, 2022, 02:33:35 μμ »
Εννοείται . Όλα τα παιδιά ιδιωτικών κάνουν φροντιστήρια. Εγώ τα περισσότερα ιδιαίτερα μου είναι παιδιά από ιδιωτικά σχολεία. Βέβαια συνήθως έχουν μεγαλύτερο φορτίο εργασίας

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Καλύτερο το ιδιωτικό ή το δημόσιο σχολείο;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:53:32 »

Αποσυνδεδεμένος Loyla

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 180
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Καλύτερο το ιδιωτικό ή το δημόσιο σχολείο;
« Απάντηση #4 στις: Απρίλιος 06, 2022, 02:59:55 μμ »
Που   ειναι  ποιον ευκολο να  συμπεριλαβουμε   συμμετοχικες   μεθοδους  στο   δημοσιο ή το ιδιωτικο σχολειο? Σε αμεση  σχεση  και το   παρακατω  ερωτηματολογιο!
Αγαπητοί συνάδελφοι!!!
Με το παρών ερωτηματολόγιο σας ζητώ να λάβετε μέρος στην έρευνα που έχω αναλάβει και αφορά τη χρήση και αξιοποίηση των συμμετοχικών μεθόδων και τεχνικών διδασκαλίας στην δευτεροβάθμια εκπαίδευση. Η προσωπική  συμμετοχή σας αποτελεί  πολύ μεγάλη  βοήθεια  για να αλλάξουμε ένα σύστημα διδασκαλίας του χθές και να οδηγηθούμε όλο και πιό κοντά στο νέο σχολείο,εκείνο όπου ο μαθητής μας θα είναι ένα ευτυχισμένος πολίτης στην Ελλάδα του  αύριο!
Το ερωτηματολόγιο είναι απλό,πολύ σύντομο,αφού διαρκεί 5 μόλις λεπτά και είναι επίσης ανώνυμο!
Αφορά διευθυντές,μόνιμους,αναπληρωτές και ωρομίσθιους εκπαιδευτικούς,οι οποίοι εργάζονται στην ελληνική δευτεροβάθμια εκπαίδευση τόσο στην Ελλάδα όσο και στη Γερμανία.
Η έρευνα  πραγματοποιείται στα πλαίσια μεταπτυχιακού προγράμματος σπουδών του Πανεπιστημίου Μακεδονίας του Τμήματος Εκπαιδευτικής και Κοινωνικής  Πολιτικής: Επιστήμες της Αγωγής και της Διά Βίου Μάθησης: Εκπαιδευτική Διοίκηση και Ηγεσία (παλιός τίτλος Διοίκηση και Ηγεσία στις Επιστήμες της Εκπαίδευσης και της Διά Βίου Μάθησης).
Θερμές Ευχαριστίες
για την πολύτιμη συμμετοχή σας!

Για το ερωτηματολόγιο ακολουθήστε τον παρακάτω σύνδεσμο:
https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSflZv7WVMJUGPOhYV-8RYRctLB8EP7e79VuQh0dva0O2AUkOw/viewform

« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 06, 2022, 08:26:49 μμ από Loyla »

Αποσυνδεδεμένος bloodymary195

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 317
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Καλύτερο το ιδιωτικό ή το δημόσιο σχολείο;
« Απάντηση #5 στις: Απρίλιος 07, 2022, 04:24:06 μμ »
Καλησπέρα, δεν έχω εργαστεί σε ιδιωτικό σχολείο, έχω φοιτήσει όμως σε ιδιωτικό σχολείο. Κοίτα, όπως σε όλα τα πράγματα υπάρχουν τα υπέρ και τα κατά. Στο δικό μου σχολείο τουλάχιστον, υπήρχε αρκετή αυστηρότητα, συχνά έλλειψη καλής επικοινωνίας μεταξύ μαθητών-καθηγητών-γονέων και επίσης συχνά δινόταν έμφαση σε πράγματα επουσιώδη μόνο και μόνο για την διατήρηση του γοήτρου του σχολείου. Δεν σου κρύβω ότι υπήρχαν μαθητές οι οποίοι καλλιεργούσαν ως έναν βαθμό την νοοτροπία του: πληρώνω και κάνω ό,τι θέλω και δεν ανοίγω ποτέ βιβλίο... Από την άλλη πλευρά σε ένα ιδιωτικό σχολείο, προφανώς υπάρχει μεγαλύτερη οργάνωση. Δεν χάνονται διδακτικές ώρες και συχνά το ωρολόγιο πρόγραμμα έχει μεγαλύτερη διάρκεια από αυτό των δημοσίων σχολείων. Υπάρχουν υλικοτεχνικές υποδομές, εργαστήρια, πρόσβαση σε υλικό και οργανώνονται διάφορες δράσεις. Οι απαιτήσεις προφανώς είναι περισσότερες είτε το δούμε από την πλευρά των καθηγητών, είτε το δούμε από την πλευρά των μαθητών, ο φόρτος εργασίας ξεκάθαρα είναι μεγαλύτερος. Τέλος, επειδή είδα ότι αναφέρθηκες σε φροντιστήριο ή ιδιαίτερα, από την εμπειρία μου, ελάχιστοι είναι αυτοί που δεν θα χρειαστεί να κάνουν, άσχετα εάν τα περισσότερα ιδιωτικά, σου λένε το αντίθετο.

Αποσυνδεδεμένος gf

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 441
  • Γηράσκω αεί διδάσκων
    • Προφίλ
Απ: Καλύτερο το ιδιωτικό ή το δημόσιο σχολείο;
« Απάντηση #6 στις: Απρίλιος 08, 2022, 12:52:46 πμ »
Όσα παραπάνω γράφτηκαν ως πλεονεκτήματα των ιδιωτικών σχολείων ισχύουν σε γενικές γραμμές αν το σχολείο είναι καλό και σοβαρό.
Δεν είναι όλα έτσι, υπάρχουν κακά και ασόβαρα.
Το χειρότερο δημόσιο σχολείο είναι προτιμότερο από αυτά.
Όσο για τα καλά και σοβαρά, έχουν και τα αρνητικά τους.
Η νομιμότητα για παράδειγμα είναι κάτι που αφορά τους άλλους ακόμη και σε θέματα του αδιάβλητου των πανελληνίων εξετάσεων.
Όσοι κινούνται στο χώρο, γνωρίζουν.

Αποσυνδεδεμένος pe70

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 90
    • Προφίλ
Απ: Καλύτερο το ιδιωτικό ή το δημόσιο σχολείο;
« Απάντηση #7 στις: Απρίλιος 08, 2022, 08:30:13 μμ »
Όσα παραπάνω γράφτηκαν ως πλεονεκτήματα των ιδιωτικών σχολείων ισχύουν σε γενικές γραμμές αν το σχολείο είναι καλό και σοβαρό.
Δεν είναι όλα έτσι, υπάρχουν κακά και ασόβαρα.
Το χειρότερο δημόσιο σχολείο είναι προτιμότερο από αυτά.
Όσο για τα καλά και σοβαρά, έχουν και τα αρνητικά τους.
Η νομιμότητα για παράδειγμα είναι κάτι που αφορά τους άλλους ακόμη και σε θέματα του αδιάβλητου των πανελληνίων εξετάσεων.
Όσοι κινούνται στο χώρο, γνωρίζουν.
Για ποιο λόγο οι επώνυμοι στέλνουν τα παιδιά τους σε ιδιωτικά σχολεία; Είναι θέμα γοήτρου ή ουσίας το να φοιτήσει το παιδί σε ιδιωτικό;

Αποσυνδεδεμένος topsy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1689
    • Προφίλ
Απ: Καλύτερο το ιδιωτικό ή το δημόσιο σχολείο;
« Απάντηση #8 στις: Απρίλιος 08, 2022, 08:36:22 μμ »
Γοήτρου,επίδειξης και βολέματος. Το ιδιωτικό αναλαμβάνει να σου πηγαινοφέρνει το παιδί, ενσωματώνει πολλές από τις εξωσχολικές δραστηριότητες και επίσης αρκετά από αυτά έχουν φύλαξη επι πληρωμη μέχρι αργά το απόγευμα. Έχω δουλέψει σε μεγάλο ιδιωτικό και πολλά πράγματα γίνονται για το φαινεσθαι. Επισης μπορεί να έχεις μαθητή το παιδί ενός σοβαρού ανθρώπου και το παιδί του τύπου που βγάζει λεφτά από περίεργες πηγές με αντίστοιχης ποιότητας βλασταρια. Αρκετοί από τους έχοντες στοχεύουν στο IΒ, γιατί είναι δεδομένο ότι τα παιδιά τους θα σπουδάσουν έξω και μόνο τα ιδιωτικά προετοιμαζουν
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 08, 2022, 08:51:33 μμ από topsy »

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3368
    • Προφίλ
Απ: Καλύτερο το ιδιωτικό ή το δημόσιο σχολείο;
« Απάντηση #9 στις: Απρίλιος 08, 2022, 09:12:13 μμ »
Αυτό με το "φαίνεσθαι" το έχω συναντήσει και σε "καλά" δημόσια σχολεία, πάντως.

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
Απ: Καλύτερο το ιδιωτικό ή το δημόσιο σχολείο;
« Απάντηση #10 στις: Απρίλιος 10, 2022, 11:34:41 πμ »
Αυτό που προσφέρουν τα περισσότερα ιδιωτικά "της σειράς" πλέον, είναι καλύτερες υποδομές από το μέσο δημόσιο σχολείο και όχι "χαμένες" ώρες. Επίσης έχουν την δυνατότητα εκτεταμένου ωραρίου και στην Βθμια. Από εκεί και πέρα, ισχύουν κανονικά τα φροντιστήρια και το κυριότερο (κατά την γνώμη μου) είναι ότι η ποιότητα της εκπαίδευσης είναι υποδεέστερη, καθώς τα ιδιωτικά αντί να προσπαθήσουν να μειώσουν τον αριθμό των μαθητών ανά τάξη, κάνουν το ακριβώς αντίθετο, προκειμένου να βγάλουν από την μύγα ξύγκι. Αυτό σημαίνει ότι "πακτώνουν" έως και 30 παιδιά σε κάθε τάξη, με έναν εκπαιδευτικό , με ότι αυτό συνεπάγεται.
Αυτό για τα "της σειράς". Τα "τοπ" ιδιωτικά είναι άλλη ιστορία. Αυτά προσφέρουν πρώτα και κύρια τον κοινωνικό κύκλο. Ο γιος του Μητσοτάκη, δεν πάει τυχαία στο Κολλέγιο. Πάει γιατί εκεί θα πάει και ο γιος του Βαρδινογιάννη, και η κόρη του Λάτση (τα ονόματα και παιδιά τυχαία) και αργότερα θα σπουδάσουν όλοι μαζί με τον γιο του Μπέζος στο Χάρβαρντ. Εκτός από την υψηλού επιπέδου εκπαίδευση που λίγο-πολύ θα πάρουν (διότι δεν παίρνουν όλοι τα πτυχία τους επειδή είναι αστέρια στα μαθήματα, αλλά στο τέλος τα παίρνουν :) ), αυτό που θα πάρουν είναι ότι όταν αποφοιτήσουν θα έχουν "καπαρωμένες" υψηλόβαθμες θέσεις εργασίας που θα τους περιμένουν ακριβώς επειδή είναι αυτοί που είναι και φοιτήσαν σε αυτά τα σχολεία. Και κατά την διάρκεια της καριέρας τους, θα μπορούν να πάρουν τηλέφωνο και τον πρώην συμμαθητή τους να μιλήσουν για μπίζνεζ, γιατί γνωρίζονται από παλιά και κυκλοφορούν στον ίδιο κοινωνικό κύκλο.

Αποσυνδεδεμένος blueswire

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 849
  • Φύλο: Άντρας
  • carpe diem
    • Προφίλ
Απ: Καλύτερο το ιδιωτικό ή το δημόσιο σχολείο;
« Απάντηση #11 στις: Απρίλιος 10, 2022, 01:40:44 μμ »
Συμφωνώ απόλυτα με την hapinness πιό πάνω (για να μην κάνω παράθεση όλο το μήνυμα). Να το πω πιό απλά: στο ιδιωτικό θέλεις να δείξεις κάτι στα παιδιά και έχεις προτζέκτορα στην τάξη, κουρτίνες για συσκότιση κ.λ.π. στο δημόσιο πρέπει να βρεις προτζέκτορα, να θυμηθείς να φέρεις μπαλαντέζα για την πρίζα, να προσπαθήσεις να βρεις κάποιο τρόπο για συσκότιση, αφού λογικά κουρτίνες δεν υπάρχουν κ.λ.π. κ.λ.π. πράγματα δηλαδή που θεωρούνται αυτονόητα πρέπει να παλεύεις κάθε μέρα γι' αυτά και αυτό σε κουράζει... Σαν αυτά που είπα υπάρχουν αμέτρητα κάθε μέρα που κάνουν τη ζωή σου ... δύσκολη.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159560
  • Σύνολο θεμάτων: 19211
  • Σε σύνδεση σήμερα: 355
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 11
Επισκέπτες: 332
Σύνολο: 343

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.131 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.