*

Αποστολέας Θέμα: μερικές φορές....  (Αναγνώστηκε 3479 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος gismix

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 429
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
μερικές φορές....
« στις: Απρίλιος 15, 2022, 03:24:44 μμ »
Με την ευκαιρία του κλεισίματος των σχολείων αναριωτίεμαι. Αραγε που κουραζόμαστε περισσότερο; Στο σπίτι 15 ημερες με όλες τις υποχρεώσεις (γονείς παιδιά πεθερικά, βαπριστίρια κλπ .....) να τρέχουν ή στο σχολείο ; Άραγε είναι ξεκούραση αυτές οι 15 ημέρες; Αλλά θα μου πεις Αμαν βαρια φιλοσοφία.......
Ετσι για να πούμε και κάτι άλλο εκτός των τοποθετήσεων, αποσπάσεων κλπ

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: μερικές φορές....
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 03:48:09 »

Αποσυνδεδεμένος topsy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1692
    • Προφίλ
Απ: μερικές φορές....
« Απάντηση #1 στις: Απρίλιος 15, 2022, 03:44:53 μμ »
Στο σχολείο! Όλα τ’ αλλα τα έχουμε έτσι κι αλλιώς στο κεφάλι μας συνέχεια…
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 15, 2022, 03:46:35 μμ από topsy »

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3370
    • Προφίλ
Απ: μερικές φορές....
« Απάντηση #2 στις: Απρίλιος 15, 2022, 03:51:40 μμ »
Οπωσδήποτε στο σχολείο. Αν μάλιστα εργάζεσαι σε σχολείο με τοξικό περιβάλλον, λες όπου φύγει-φύγει για να ξεκουραστείς και να γλιτώσεις από την αρνητική ενέργεια.

noone

  • Επισκέπτης
Απ: μερικές φορές....
« Απάντηση #3 στις: Απρίλιος 15, 2022, 07:06:48 μμ »
Ανάλογα ποιο περιβάλλον είναι το πιο τοξικό! Η κοινή λογική λέει ότι ξεκουράζεσαι στο σπίτι σου.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: μερικές φορές....
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 03:48:09 »

Αποσυνδεδεμένος gismix

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 429
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: μερικές φορές....
« Απάντηση #4 στις: Απρίλιος 15, 2022, 07:53:51 μμ »
Σωστά. Γιατί πολλές φορές η πραγματικότητα ξεπερνά την κοινή λογική.....

Αποσυνδεδεμένος kyra_daskala

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 659
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: μερικές φορές....
« Απάντηση #5 στις: Απρίλιος 15, 2022, 08:19:29 μμ »
Εξαρτάται και από την ηλικία των παιδιών. Και μόνο που δεν θα έχω έγνοια το διάβασμα της μικρής 15 μέρες... welcome to paradise!
https://www.youtube.com/watch?v=MwRNvpGydzw
Σε μερικούς ανθρώπους έρχεται μια μέρα
που πρέπει το μεγάλο Ναι ή το μεγάλο το Οχι
να πούνε. Φανερώνεται αμέσως όποιος τόχει
έτοιμο μέσα του το Ναι, και λέγοντάς το πέρα
πηγαίνει στην τιμή και στην πεποίθησί του

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4130
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: μερικές φορές....
« Απάντηση #6 στις: Απρίλιος 15, 2022, 09:15:50 μμ »
Α εγω θα διαφωνήσω. Κατ αρχας πολύ ωραυα συζήτηση!
Λοιπόν εγω εξαρχής που διορίστηκα πριν παντρευτώ, με εξαίρεση την πρώτη χρόνια που υπέφερα στην τάξη και γύριζα σπίτι κι έκλαιγα, τα επόμενα χρόνια αν ήταν κανένα τριήμερο και δεν φεύγαμε για Αθήνα, έπεφτα σε κατάθλιψη κι ευχόμουν να είχαμε σχολείο. Τώρα τα τριήμερα τα χαίρομαι, δεν μοορω να πω. Όμως όταν είναι να κλείσουμε για διακοπές, επειδή με το παιδί κ τον κορονοιο δεν φεύγουμε τελείως όπως παλιά,  μέρες πριν σκέφτομαι ότι δεν είναι ωραία που κλείνουμε, ότι δεν θα έχω καμία εναλλαγή, όλη μέρα με το παιδί, μόνο δουλειές του σπιτιου και τίποτα άλλο κλπ… και τώρα αυτά σκέφτομαι. Μετά βέβαια, τελικά περνάω καλά γιατί κάνουμε κι αλλα πράγματα και δεν θα έλεγα ότι ανυπομονώ να γυρίσουμε, εκτός από το καλοκαίρι που είναι πολύς καιρός. Αλλά πάντα πριν κλείσουμε είμαι στις μαύρες μου. Το σχολείο μου δεν θα έλεγα ότι είναι πάντα ευχάριστο και κάποιες φορές είναι τοξικό. Αλλά γενικα το θεωρώ πιο ξεκούραστο από το σπίτι με το παιδί. Κυρίως μου αρέσει η εναλλαγή και το ότι κάνω κάτι άλλο. Αν δεν έχω το σχολείο, ο,τι βόλτα κι αν κάνουμε, όσους φίλους και να δούμε, πάντα θα υπάρχει το παιδί, οπότε δεν είναι ξεκούραστα. Γενικα όταν είμαι λιώμα από την κούραση ή αγχωμένη από τις υποχρεώσεις, δεν έχω σκεφτεί ότι θα ήθελα να ξεκουραστώ από την δουλειά. Γιατί δεν νιώθω πια καμία ξεκούραση από τη στιγμή που δεν ορίζω εγω τον χρόνο μου. Η ξεκούραση μου είναι η ώρα που πάω σχολείο πριν αρχίσει το μάθημα και δεν έχει κόσμο στο γραφείο, αν τυχόν δεν έχω να προετοιμάσω κάτι.

Οι περισσότερες εργαζόμενες που ξέρω πάντως θεωρούν πιο κουραστικό το σπίτι.
Γενικα εγω εκτιμώ την εναλλαγή. Μια έκτακτη παραμονή στο σπίτι, είναι μια ευκαιρία να γίνουν κάποια πράγματα με ηρεμία και τροπον τινα φέρνει ξεκούραση. Η μόνιμη παραμονή στο σπίτι, για μένα είναι μεγάλη ψυχική φθορά. Στο σχολείο φυσικά υοαρχουν μερες που μετράω τις ώρες, αλλά και στο σπίτι κάνω το ίδιο μέχρι να κοιμηθεί το παιδί.
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 15, 2022, 09:23:31 μμ από Έσπερος »

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3370
    • Προφίλ
Απ: μερικές φορές....
« Απάντηση #7 στις: Απρίλιος 16, 2022, 09:15:11 πμ »
Όσοι χαίρονται που πάνε στην δουλειά τους είναι πολύ τυχεροί. Εγώ φέτος εύχομαι μην μας κάνει κανένας γονέας μήνυση ως το τέλος της χρονιάς για όσα συμβαίνουν... Οπότε 15 μέρες που ξεφεύγεις από την ... ζούγκλα είναι πολύ καλά. Παλιότερα δεν ήταν έτσι, χαιρόμουν που πήγαινα, το ομολογώ.

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4130
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: μερικές φορές....
« Απάντηση #8 στις: Απρίλιος 16, 2022, 09:21:11 πμ »
Πέρσι που ένιωθα μεγαλύτερη την πίεση του κορονοϊού κ γενικα ο διευθυντής μας έσπαγε τα νεύρα, απολάμβανα την τηλεκπαίδευση γιατί έκανα μάθημα χωρίς το λοιπό περιβάλλον του σχολείου. Όσο όμως κι αν με κουράζει το σχολείο, δεν μπορώ να πω ότι στο σπίτι ξεκουράζομαι. Στο σπίτι βασικά περιμενω απλα να περάσει η ώρα να ησυχάσουμε. Ίσως στο δικό μου μυαλό είναι αυτονόητο ότι θα κουράζεσαι στη δουλειά σου, ενώ η κούραση στο σπίτι είναι μόνο για όσους έχουν οικογένεια, που πολλοί δεν έχουν, γι αυτό και κάνω τη σύγκριση.

noone

  • Επισκέπτης
Απ: μερικές φορές....
« Απάντηση #9 στις: Απρίλιος 16, 2022, 09:57:43 πμ »
Προσωπικά πάντα προτιμούσα το σπίτι. Είτε ήταν τοξικό το εργασιακό περιβάλλον είτε όχι. Για εμένα η ζωή είναι με όσους σε αγαπάνε και αγαπάς. Είτε αυτό είναι σπίτι και ρουτίνα είτε όχι. Η εργασία είναι για βιοποριστικούς λόγους. Συν ότι εκεί δύσκολα κάποιος να ενδιαφέρεται πραγματικά. Ακόμα και στο καλύτερο εργασιακό περιβάλλον λειτουργείς μόνος σου.

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4130
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: μερικές φορές....
« Απάντηση #10 στις: Απρίλιος 16, 2022, 05:35:39 μμ »
Κακά τα ψέματα πάντως, οι διακοπές είναι ξεκούραση αν μπορείς να φύγεις. Και είμαστε ο κατεξοχήν φτωχοποιημένου κλάδος που δεν μπορεί να πάει ταξίδι, άρα οι «διακοπές» μας είναι απλα μια μίζερη ρουτίνα. Εσείς δηλαδή σήμερα πρώτη μέρα διδκοπων κάνατε κάτι ξεκούραστο; Δουλειές το σπίτι σας δεν είχε; Με τα παιδιά σας δεν ασχοληθήκατε; Από τι ακριβώς κάνατε διάλειμμα λοιπόν; Ενώ άλλοι που οι διακοπές τους αρχίζουν τη Μ. Παρασκευή, μπορεί άνετα να φύγουν ένα τετραήμερο και όντως να ξεκουραστούν.

noone

  • Επισκέπτης
Απ: μερικές φορές....
« Απάντηση #11 στις: Απρίλιος 16, 2022, 06:54:08 μμ »
Σήμερα δεν ασχολήθηκα καθόλου με το σπίτι. Μόνο με την οικογένεια και βγήκαμε βόλτα ταβέρνα και παιδική χαρά 😁😅

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4130
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: μερικές φορές....
« Απάντηση #12 στις: Απρίλιος 16, 2022, 09:32:55 μμ »
Σήμερα δεν ασχολήθηκα καθόλου με το σπίτι. Μόνο με την οικογένεια και βγήκαμε βόλτα ταβέρνα και παιδική χαρά 😁😅

Λοιπόν εγω έχω ένα μόνο παιδάκι πολύ ήσυχο κατά κοινή ομολογία, κι όμως την ενασχόληση μαζί του τη θεωρώ πιο κουραστική από την τάξη. Στο σχολείο κάποια στιγμή αρχίζει να μου λειπει, αλλά μετά που γυρίζω το μεσημέρι σκέφτομαι ότι θα προτιμούσα να καθόμουν λίγο μόνη μου, και από τις 7.30 το βράδυ περιμενω απλα να κοιμηθεί. Περίπου όπως στο σχολείο περιμενω το κενό. Το κενό βασικά είναι η μόνη στιγμή που ξεκουράζομαι, όχι κάθε μέρα αλλά 2-3 από τα κενά της εβδομάδας τα απολαμβάνω, ακόμα κι αν εκείνη την ώρα ετοιμάζω κάτι!

Αποσυνδεδεμένος harac

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2522
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: μερικές φορές....
« Απάντηση #13 στις: Απρίλιος 16, 2022, 10:35:25 μμ »
Όχι, εμένα, το σχολείο δεν μου λείπει στις διακοπές. :)

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32292
  • Τελευταία: johntsoum
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159768
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 346
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 330
Σύνολο: 331

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.113 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.