*

Αποστολέας Θέμα: ΠΕ06 - Νέοι διορισμοί Γενικής 2022  (Αναγνώστηκε 57170 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Popinikos

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 216
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ06 - Νέοι διορισμοί Γενικής 2022
« Απάντηση #84 στις: Μάιος 13, 2022, 02:39:05 μμ »
Παιδιά να σας ρωτήσω κάτι. Αν δεν απατωμαι οι συνάδερφοι από τα ιδιωτικά σχολεία δεν είχαν πέρυσι δικαίωμα διορισμού αν δεν είχαν 20 η 24 μηνός σε δημόσιο σχολείο. Φέτος θα έχουν?  Γνωρίζετε κάτι?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΠΕ06 - Νέοι διορισμοί Γενικής 2022
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:37:05 »

Αποσυνδεδεμένος georgia06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2849
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ06 - Νέοι διορισμοί Γενικής 2022
« Απάντηση #85 στις: Μάιος 13, 2022, 06:08:42 μμ »

Και τι προβλέπεις georgia06???
[/quot

Γύρω στα 200 άτομα υπολογίζω εγώ,στην καλύτερη .Για την ακρίβεια θεωρώ ότι θα καλύψει πλήρως τη Βθμια δλδ και τα 104 κενά και θα πάρει κ άλλους τόσους Αθμια .Το σκεπτικό μου είναι ότι α) πέρυσι με μεγαλύτερο ποσοστό διορισμών πήρε μόνο 305 άτομα β) ότι δεν έχουμε σαν κλάδος ισχυρή συνδικαλιστική  εκπροσώπηση  και  γ) ότι δεν είμαστε καθόλου μάχιμος σαν κλάδος. Πάντα παίρνουμε ότι μας δίνουν...

Αποσυνδεδεμένος popi pe06

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 17
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ06 - Νέοι διορισμοί Γενικής 2022
« Απάντηση #86 στις: Μάιος 13, 2022, 06:34:48 μμ »
Που στηρίζεται το σκεπτικό ότι θα καλύψει πλήρως τη δευτεροβάθμια ; Γιατί οι 100κάτι φετινές συντάξεις της δευτεροβάθμιας να αποτελούν οργανικά κενά;
Για ποιο λόγο να μην καλύψει τα 335 κενά της πρωτοβάθμιας πχ που είναι και τα μόνα σίγουρα;
Στη δε δευτεροβάθμια με τους περσινούς διορισμούς έχει γίνει το έλα να δεις...δεν έχουν οργανικά να τους δώσουν για οριστική τοποθέτηση.. ( τουλάχιστον στα Δωδεκάνησα που έχω γνωστούς και έχω μια εικόνα )
Δε ξέρω ..  καλύτερα να μην κάνουμε εικασίες και να φτιάχνουμε σενάρια που μόνο αγχώνουν .. Όπως και να έχει σύντομα όπως λέγεται θα γίνουν ανακοινώσεις ..
Ο,τι έχουν αποφασίσει να δώσουν σε κάθε κλάδο, αυτό θα δώσουν...

Αποσυνδεδεμένος ΕΠ06

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 631
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ06 - Νέοι διορισμοί Γενικής 2022
« Απάντηση #87 στις: Μάιος 13, 2022, 07:18:35 μμ »
Και στους άλλους κλάδους το ίδιο συμβαίνει και μάλιστα για τα Δωδεκάνησα ήταν η κουβέντα.Ας έχουμε για μια φορά μία έστω συγκρατημένη αισιοδοξία και το λέω εγώ που δεν έχω και καμιά super σειρά μπας και αλλάξει το γούρι.Μην μιζεριάζουμε άλλο και ας ελπίσουμε για το καλύτερο!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΠΕ06 - Νέοι διορισμοί Γενικής 2022
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:37:05 »

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ06 - Νέοι διορισμοί Γενικής 2022
« Απάντηση #88 στις: Μάιος 13, 2022, 09:46:03 μμ »
Καλημέρα!Έχω μεγάλη εκτίμηση στον συνάδελφο Lasid  τον οποίο παρακολουθώ χρόνια.Επειδή όμως με την λογική δεν το καταλαβαίνω θα ήθελα να μου εξηγήσει,πως ενώ το 2020 είχαμε 643 οργανικά το 2021 μετα από 373 συνταξιοδοτήσεις (του 2020 δεν τις γνωρίζω)είχαμε 640 οργανικά;Τι συνέβη και τόσες συντάξεις δεν έδωσαν ούτε ένα οργανικό;Lasid σ'ευχαριστούμε πολύ!
Πολλές φορές οι συνάδελφοι που βγαίνουν στη σύνταξη δεν αφήνουν οργανικό κενό πίσω τους επειδή είναι οργανικά υπεράριθμοι.
Σε μικρά σχολεία μπορεί να μην συμπληρώνονται 12 ώρες για να βγει οργανική θέση και ο ΠΕ06 μπορεί να πηγαίνει σε 2-3 σχολεία.
Η υπογεννητικότητα μπορεί να μειώνει τα τμήματα των σχολείων και έτσι χάνονται οργανικές θέσεις.

Αποσυνδεδεμένος georgia06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2849
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ06 - Νέοι διορισμοί Γενικής 2022
« Απάντηση #89 στις: Μάιος 13, 2022, 09:46:26 μμ »
Που στηρίζεται το σκεπτικό ότι θα καλύψει πλήρως τη δευτεροβάθμια ; Γιατί οι 100κάτι φετινές συντάξεις της δευτεροβάθμιας να αποτελούν οργανικά κενά;
Για ποιο λόγο να μην καλύψει τα 335 κενά της πρωτοβάθμιας πχ που είναι και τα μόνα σίγουρα;
Στη δε δευτεροβάθμια με τους περσινούς διορισμούς έχει γίνει το έλα να δεις...δεν έχουν οργανικά να τους δώσουν για οριστική τοποθέτηση.. ( τουλάχιστον στα Δωδεκάνησα που έχω γνωστούς και έχω μια εικόνα )
Δε ξέρω ..  καλύτερα να μην κάνουμε εικασίες και να φτιάχνουμε σενάρια που μόνο αγχώνουν .. Όπως και να έχει σύντομα όπως λέγεται θα γίνουν ανακοινώσεις ..
Ο,τι έχουν αποφασίσει να δώσουν σε κάθε κλάδο, αυτό θα δώσουν...

Καταρχάς κάνω εικασίες διότι μου ζητήθηκε η πρόβλεψη μου.
Το ότι έχουν μείνει 104 κενά από τις συνταξιοδοτήσεις της Βθμιας  φέτος το συμπεραίνω από το γεγονός ότι πέρυσι 115 συνταξιοδοτήσεις έδωσαν 115 διορισμούς στη Βθμια.Αρα , φαίνεται ότι οι συνταξιοδοτησεις των προηγούμενων ετών απορρόφησαν τα πλεόνασμα μας κ δίνουν πλέον οργανικά κενά.
.. Διαφωνώ ότι έγινε το έλα να δεις με τις προσλήψεις της Βθμιας πέρυσι  .Σε περιοχες που έγιναν διορισμοί πέρυσι έχει πάλι κενά φέτος. Στα Δωδεκάνησα συγκεκριμένα που αναφέρεις, επειδή διορίστηκε φίλη μου εκεί, αυτό που συμβαίνει ειναι ότι επειδή είναι μικρά τα σχολεία ,ειδικά  στην Δ  Δωδεκανήσου,δεν μπορούν να καλύψουν πλήρως τις 23 ώρες . Μπορεί να εχουν μεν 12 ώρες για οργανική αλλά να μην έχουν δυνατότητα να φτάσουν τις  23 ώρες.
Επίσης, στη Αθμια έχει ΕΣΠΑ ,οπότε τα κενά της Αθμιας μπορεί να τα καλύψει από εκεί που  είναι "δωρεάν" για τον κρατικό προϋπολογισμό. Και πέρυσι ήταν σίγουρα κενά αυτά της Αθμιας  και όμως δεν τα καλυψε, αλλά χρησιμοποίησε το ΕΣΠΑ για αναπληρωτές όπως φάνηκε.Θσ προτιμήσει να καλύψει τη Βθμια που δεν έχει ΕΣΠΑ,( έτσι έγινε πέρυσι όπως φάνηκε τελικά) . Εξάλλου είναι λίγα τα κενά μας στη Βθμια ,..οπότε η της κάλυψη ενός μικρού αριθμού κενών ακούγεται "ωραία" σαν μια επιτυχία κάλυψης της τάξης του 100%.

Συμφωνώ ότι δεν μπορούμε να ξέρουμε.Τα παραπάνω είναι προσωπικές σκέψεις και τίποτα άλλο.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 13, 2022, 09:56:35 μμ από georgia06 »

Αποσυνδεδεμένος ΕΠ06

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 631
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ06 - Νέοι διορισμοί Γενικής 2022
« Απάντηση #90 στις: Μάιος 13, 2022, 09:59:41 μμ »
Πολλές φορές οι συνάδελφοι που βγαίνουν στη σύνταξη δεν αφήνουν οργανικό κενό πίσω τους επειδή είναι οργανικά υπεράριθμοι.
Σε μικρά σχολεία μπορεί να μην συμπληρώνονται 12 ώρες για να βγει οργανική θέση και ο ΠΕ06 μπορεί να πηγαίνει σε 2-3 σχολεία.
Η υπογεννητικότητα μπορεί να μειώνει τα τμήματα των σχολείων και έτσι χάνονται οργανικές θέσεις.
Σέυχαριστώ για την απάντηση αλλά μου λες κάτι το οποίο ήδη γνωρίζω και το ίδιο θα πρέπει να συμβαίνει για όλες τις ειδικότητες.Όμως μετά τα παραδείγματα που έδωσα θεωρείς με την πείρα που έχεις ότι προσμετρήθηκαν οι συντάξεις δύο ετών και η δική μου ειδικότητα που μπαίνει σε όλες τις βαθμίδες βρέθηκε και με τρία οργανικά λιγότερα από την προηγούμενη χρονιά;Ενώ σε άλλες ειδικότητες τα κενά εκτοξεύτηκαν;Σέβομαι την γνώμη σου αλλά κάτι δεν μας φαίνεται σωστό.

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ06 - Νέοι διορισμοί Γενικής 2022
« Απάντηση #91 στις: Μάιος 13, 2022, 10:10:03 μμ »
Το σίγουρο είναι ότι δεν γίνεται λάθος στον υπολογισμό τον οργανικών κενών. Η διαδικασία που γίνεται είναι συγκεκριμένη.
Δεν μπορώ να αποδώσω σε άλλους λόγους (πέρα από αυτούς που παρέθεσα) τον μειωμένο αριθμό οργανικών κενών ΠΕ06.
Η αλήθεια είναι ότι δεν έχω παρακολουθήσει τον τελευταίο καιρό τα στατιστικά δεδομένα για τα κενά του κλάδου σας.
Τα κενά θα φανούν αναλυτικά από την εγκύκλιο μετατάξεων, που την περιμένουμε σύντομα. Τότε θα έχουμε καλύτερη εικόνα.

Αποσυνδεδεμένος Popinikos

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 216
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ06 - Νέοι διορισμοί Γενικής 2022
« Απάντηση #92 στις: Μάιος 13, 2022, 10:16:01 μμ »
Υπάρχει περίπτωση να μην υπάρχουν κενά για διορισμούς στην δευτεροβάθμια με το σκεπτικό ότι καλύφθηκαν πέρυσι?

Αποσυνδεδεμένος popi pe06

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 17
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ06 - Νέοι διορισμοί Γενικής 2022
« Απάντηση #93 στις: Μάιος 13, 2022, 10:37:30 μμ »
Αν δεν γίνονται λάθη στον υπολογισμό των οργανικών πώς γίνεται να έχουν διοριστεί στην Γ Δωδεκανήσου 5 ή 6 άτομα αγγλικής και τώρα να έχουν μόνο 1 οργανικό κενό να δώσουν για οριστική τοποθέτηση;; Γιατί διορίστηκαν τόσα άτομα εκεί; Προσωπικά θεωρώ ότι πολλά πάνε λάθος γενικότερα και φυσικά η μη σύσταση οργανικών σε άλλα σχολεία όπου θα έπρεπε να έχει γίνει εδώ και χρόνια είναι ένα μόνο από αυτά..
Τώρα για το αν το υπουργείο αποφασίσει να καλύψει μόνο τα κενά δευτεροβάθμιας στη λογική του ότι εκεί δεν έχει ΕΣΠΑ, ο αντίλογος θα μπορούσε να είναι αυτό που ήδη λέγεται από πολλούς ότι δηλαδή διορισμοί συνεχίζουν να γίνονται γιατί η ευρωπαϊκή ένωση ζητά μείωση των συμβασιούχων που έχουν εκτοξευθεί στην εκπαίδευση.. άρα σε αυτή τη λογική όσους περισσότερους αφαιρέσει από ΕΣΠΑ τόσο καλύτερα...
Άκρη δε νομίζω να βγάλουμε , οπότε.. καλή μας υπομονή μέχρι τις ανακοινώσεις!

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ06 - Νέοι διορισμοί Γενικής 2022
« Απάντηση #94 στις: Μάιος 13, 2022, 11:40:49 μμ »
Είναι διαφορετικά τα κενά για διορισμούς, από τα κενά για τοποθετήσεις. Στη Γ Δωδεκανήσου διόρισαν πχ 6 ΠΕ06 γιατί υπήρχαν 112 ώρες.
Όμως για τις τοποθετήσεις μπορεί μόνο σε ένα σχολείο να υπήρχαν τουλάχιστον 12 ώρες για να προκύπτει οργανικό κενό για τοποθέτηση
και οι υπόλοιπες 100 να ήταν σκόρπιες σε διάφορα σχολεία της περιοχής, αλλά σε κανένα σχολείο να μην συγκεντρώνονται 12 ώρες.

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ06 - Νέοι διορισμοί Γενικής 2022
« Απάντηση #95 στις: Μάιος 13, 2022, 11:44:19 μμ »
Υπάρχει περίπτωση να μην υπάρχουν κενά για διορισμούς στην δευτεροβάθμια με το σκεπτικό ότι καλύφθηκαν πέρυσι?
Με βάση αυτό το σκεπτικό δεν μπορούμε να βγάλουμε συμπέρασμα. Θα δούμε πόσα είναι τα οργανικά κενά των ΠΕ06 αναλυτικά ανά περιοχή διορισμού, όταν δημοσιευθεί η εγκύκλιος για τις μετατάξεις.

Αποσυνδεδεμένος ΕΠ06

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 631
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ06 - Νέοι διορισμοί Γενικής 2022
« Απάντηση #96 στις: Μάιος 14, 2022, 12:35:13 πμ »
Το σίγουρο είναι ότι δεν γίνεται λάθος στον υπολογισμό τον οργανικών κενών. Η διαδικασία που γίνεται είναι συγκεκριμένη.
Δεν μπορώ να αποδώσω σε άλλους λόγους (πέρα από αυτούς που παρέθεσα) τον μειωμένο αριθμό οργανικών κενών ΠΕ06.
Η αλήθεια είναι ότι δεν έχω παρακολουθήσει τον τελευταίο καιρό τα στατιστικά δεδομένα για τα κενά του κλάδου σας.
Τα κενά θα φανούν αναλυτικά από την εγκύκλιο μετατάξεων, που την περιμένουμε σύντομα. Τότε θα έχουμε καλύτερη εικόνα.
Περιμένοντας τις μετατάξεις λοιπόν,σέυχαριστούμε Lasid!

Αποσυνδεδεμένος georgia06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2849
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ06 - Νέοι διορισμοί Γενικής 2022
« Απάντηση #97 στις: Μάιος 14, 2022, 12:44:05 πμ »
Υπάρχει περίπτωση να μην υπάρχουν κενά για διορισμούς στην δευτεροβάθμια με το σκεπτικό ότι καλύφθηκαν πέρυσι?
Αν μπεις στις διευθύνσεις που σε ενδιαφέρουν, αναρτώνται αυτό το διάστημα τα οργανικά κενά για τις υπηρεσιακές μεταβολές των μονίμων.Εκει αναφέρεται το ποιός τοποθετείται που και τι κενά έχουν απομείνει. Συνολικά , όπως είπε και ο συνάδελφος Lasid θα δημοσιοποιηθούν στην εγκύκλιο των μεταταξεων που θα βγει όπου να'ναι.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32292
  • Τελευταία: johntsoum
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159762
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 448
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 246
Σύνολο: 255

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.096 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.