*

Αποστολέας Θέμα: Διορισμοί Φιλολόγων 2022  (Αναγνώστηκε 265041 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος georgia4

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 836
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Φιλολόγων 2022
« Απάντηση #1736 στις: Ιούλιος 04, 2022, 06:11:43 μμ »
Χρειάζεται να μη γράφουμε για αριθμό μόνιμων διορισμών αλλά να περιμένουμε τα τελικά αποτελέσματα! Ρε παιδιά όσοι διοριστήκατε έχετε εξασφαλίσει μία μόνιμη θέση εργασίας! Κρίμα είμαστε οι αδιόριστοι!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διορισμοί Φιλολόγων 2022
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:22:20 »

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5014
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Φιλολόγων 2022
« Απάντηση #1737 στις: Ιούλιος 04, 2022, 08:50:57 μμ »
Εκτιμώ ότι δημιουργούνται εντυπώσεις. Λέγονται νούμερα με μεγάλη σιγουριά. Προσωπικά διαφωνώ με αυτή τη λογική. Παρουσιάζονται σαν επίσημα νούμερα, ενώ δεν είναι. Είναι απλές εκτιμήσεις και ως τέτοιες θα πρέπει να αντιμετωπιζονται. Επίσης, προσωπικά θεωρώ ότι άνθρωποι που έχουν ήδη διοριστεί θα ήταν ίσως πιο ορθό να μην ασχολούνται τόσο με τωρινούς διορισμούς. Προσωπική εκτίμηση. Αυτό που θα έκανα εγώ δηλαδή. Θα μου να διορισμενη και θα μπαινα συνέχεια στα νήματα να λεω κουβέντες; είτε ενθυαρρυντικες είτε όχι. δε νομίζω. Επαναλαμβάνω ότι δημιουργούνται εντυπώσεις. Και ακριβώς επειδή υπάρχει η ανωνυμία, ο καθένας γράφει ο, τι θέλει. Πολλές φορές χωρίς να σκέφτεται τους άλλους. Και ο καθένας έχει τους δικούς του σκοπούς πίσω από όλο αυτό. Δεν θα το κρίνω και δεν κάθομαι να επηρεάστω. Ωστόσο, βλεπω παιδιά που επηρεάζονται πάρα πολύ από τις εκτιμήσεις και τις μικροπολιτικες. Σίγουρα, υπάρχουν και άνθρωποι που πραγματικά έχουν πληροφόρηση, αλλά δεν τη λένε εδώ η οπουδήποτε αλλού. Είτε γιατί φοβούνται είτε γιατί θα τους βρίσουν κάποιοι άλλοι κλπ. Έτσι νομίζω εγώ. Σωστό, λάθος, η ιστορία θα δείξει.
Είναι επίσημο το νούμερο των 317 οργανικών κενών στους φιλολόγους. Από το Υπουργείο δόθηκε. Ο Μπράτης επίσης έγραψε με σιγουριά ότι η Β/θμια θα έχει περί τους 2.000 διορισμούς.
Τώρα, αν τελικά η Κεραμέως διορίσει 500 ΠΕ02..., τι να σάς πω... θα είναι μεγάλη έκπληξη...
Δεν πέρασε, όμως, απ' το μυαλό σας ότι τα παιδιά που γράφετε (οι συνάδελφοι δηλ.) μπορεί να επηρεάζονται άσχημα από τις υπεραισιόδοξες και τελικά αναξιόπιστες προβλέψεις κάποιων εδώ μέσα, που μιλούσαν για μεγάλα νούμερα διορισμών, χωρίς να στηρίζονται κάπου συγκεκριμένα;;
Όσο για το τι κάνει ο καθένας, διορισμένος ή μη, υπάλληλος του Υπουργείου ή όχι, συνδικαλιστής ή απλός εκπαιδευτικός, ώστε να βοηθήσει τους συναδέλφους του και κυρίως να τους επαναφέρει στο δρόμο της λογικής & της ρεαλιστικής οπτικής των πραγμάτων, αυτό δε θα έπρεπε να αποτελεί ούτε αντικείμενο σχολιασμού ούτε κακής εντύπωσης. Μια ανοιχτή εκπαιδευτική κοινότητα έχει δημιουργηθεί εδώ, ένα forum για συζητήσεις, δεν υπάρχει λόγος για αποκλεισμούς! Αυτό πιστεύω!
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 05, 2022, 08:19:06 πμ από gia 96 »
Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

Αποσυνδεδεμένος No_excuses

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 601
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Φιλολόγων 2022
« Απάντηση #1738 στις: Ιούλιος 05, 2022, 12:06:01 μμ »
Δε ξέρω τι γίνοταν παλιότερα και αν είναι πρωτοφανές αυτό που συμβαίνει τώρα , ειδικά στο νημα των φιλολόγων να μιλούν νεοδιόριστοι σε ένα πολύ μεγάλο ποσοστό  -και στα υπόλοιπα βέβαια -!αν εινσι πρωτοφανές προφανώς και προκύπτει από την αγωνία τους για τις μελλοντικές μεταθέσεις . Εξ ου και η προσπαθεια ‘προσγείωσης ‘. Των συναδέλφων και επαναφοράς στη λογική …η αλήθεια εινσι όμως ότι τα έχουμε ακούσει πολλές φορές για τον τρόπο που βγαίνουν τα κενα όποτε γενικά πιο πολύ έχουμε ανάγκη από ενθάρρυνση για να παλέψουν οι συνάδελφοι με οποίο τρόπο παρά προσγείωση !!

Αποσυνδεδεμένος Μαρία Αθηναιου

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 158
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Φιλολόγων 2022
« Απάντηση #1739 στις: Ιούλιος 05, 2022, 12:18:33 μμ »
Δε ξέρω τι γίνοταν παλιότερα και αν είναι πρωτοφανές αυτό που συμβαίνει τώρα , ειδικά στο νημα των φιλολόγων να μιλούν νεοδιόριστοι σε ένα πολύ μεγάλο ποσοστό  -και στα υπόλοιπα βέβαια -!αν εινσι πρωτοφανές προφανώς και προκύπτει από την αγωνία τους για τις μελλοντικές μεταθέσεις . Εξ ου και η προσπαθεια ‘προσγείωσης ‘. Των συναδέλφων και επαναφοράς στη λογική …η αλήθεια εινσι όμως ότι τα έχουμε ακούσει πολλές φορές για τον τρόπο που βγαίνουν τα κενα όποτε γενικά πιο πολύ έχουμε ανάγκη από ενθάρρυνση για να παλέψουν οι συνάδελφοι με οποίο τρόπο παρά προσγείωση !!
Θα συμφωνήσω σε όλα όσα λες. Γι αυτό και συνέστησα οι διορισμένοι να είναι πιο συγκρατημενοι. Δεν έχουν κανέναν απολύτως λόγο να γράφουν κατεβατό επί κατεβατων και ν ασχολούνται μονίμως είτε με τα δικά μας νούμερα είτε να επιτίθενται σε ανθρώπους που αγωνίζονται. Αδυνατώ να το δω θετικά ή καλοπροαιρετα. Δεν μπορεί ένα νήμα να γεμίζει με μικροπολιτικη, επιθέσεις και συγκεκριμένου περιεχομένου αναρτήσεις. Προσωπικά θεωρώ ότι θα πρέπει να επέμβουν και οι συντονιστές σε αυτό το κομμάτι. Ειπαμε: ελευθερία λόγου και έκφρασης, ναι. Αλλά έχουμε περάσει στο άλλο άκρο, αυτό της ασυδοασιας. Προσωπικη εκτίμηση πάντα κι ας με συγχωρέσουν οι συμμετέχοντες. Και εκτός αυτού, νομίζω δεν προσφέρουν και κάτι στο κοινωνικό σύνολο. Μπαίνει ο άλλος να ξεστραβωθει και διαβάζει κατεβατά με επιθέσεις και κολλημένου περιεχομένου αναρτήσεις. Σαν πλύση εγκεφάλου. Δεν μπορεί να γράφει καθένας ο, τι μα ο, τι θέλει. Πρέπει να υπάρχει ισορροπία.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διορισμοί Φιλολόγων 2022
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:22:20 »

Αποσυνδεδεμένος Μαρία Αθηναιου

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 158
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Φιλολόγων 2022
« Απάντηση #1740 στις: Ιούλιος 05, 2022, 12:23:26 μμ »
Είναι επίσημο το νούμερο των 317 οργανικών κενών στους φιλολόγους. Από το Υπουργείο δόθηκε. Ο Μπράτης επίσης έγραψε με σιγουριά ότι η Β/θμια θα έχει περί τους 2.000 διορισμούς.
Τώρα, αν τελικά η Κεραμέως διορίσει 500 ΠΕ02..., τι να σάς πω... θα είναι μεγάλη έκπληξη...
Δεν πέρασε, όμως, απ' το μυαλό σας ότι τα παιδιά που γράφετε (οι συνάδελφοι δηλ.) μπορεί να επηρεάζονται άσχημα από τις υπεραισιόδοξες και τελικά αναξιόπιστες προβλέψεις κάποιων εδώ μέσα, που μιλούσαν για μεγάλα νούμερα διορισμών, χωρίς να στηρίζονται κάπου συγκεκριμένα;;
Όσο για το τι κάνει ο καθένας, διορισμένος ή μη, υπάλληλος του Υπουργείου ή όχι, συνδικαλιστής ή απλός εκπαιδευτικός, ώστε να βοηθήσει τους συναδέλφους του και κυρίως να τους επαναφέρει στο δρόμο της λογικής & της ρεαλιστικής οπτικής των πραγμάτων, αυτό δε θα έπρεπε να αποτελεί ούτε αντικείμενο σχολιασμού ούτε κακής εντύπωσης. Μια ανοιχτή εκπαιδευτική κοινότητα έχει δημιουργηθεί εδώ, ένα forum για συζητήσεις, δεν υπάρχει λόγος για αποκλεισμούς! Αυτό πιστεύω!
Ακριβώς λοιπόν επειδή σκοπός είναι η παροχή βοήθειας, καλό είναι να μην γράφει ο καθένα ο, τι θέλει για να εξυπηρετεί τους προσωπικούς του ιδιοτελείς σκοπούς. Οποίοι και αν είναι αυτοί. Αν όλοι έχουμε στο μυαλό μας τη βοήθεια του συναδέλφου, αρχικά απέχουμε (γιατί δεν μας αφορά η δεν μας επηρεάζει αμεσα αυτό που συμβαίνει). Η εάν επιθυμούμε να εμπλακούμε με αν ιδιοτέλεια, επιλέγουμε να βοηθάμε πραγματικά. Προσωπική σκέψη πάντα, χωρίς να θέλω να θίξω κανέναν. Με βάση αυτά που διαβάζω το τελευταίο διάστημα, κάνω μια εκτίμηση. Τίποτα περισσότερο.

Αποσυνδεδεμένος mts.ag

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4094
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Φιλολόγων 2022
« Απάντηση #1741 στις: Ιούλιος 05, 2022, 12:35:04 μμ »
Συγγνώμη αλλά υποδείξεις για το που γραφω σε ένα ένα δημόσιο φόρουμ δε θα δεχθώ. Που θα μου πεις να απέχω κιόλας. Έπρεπε να σας είχαμε αφήσει να φαντασιώνεστε 650 διορισμούς φιλολόγων στη γενική.

Αποσυνδεδεμένος georgia4

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 836
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Φιλολόγων 2022
« Απάντηση #1742 στις: Ιούλιος 05, 2022, 12:43:17 μμ »
Το ρήμα φαντασιώνομαι δεν μου αρέσει! Καλύτερα να χρησιμοποιούσες ένα πιο δόκιμο ρήμα γιατί είμαστε φιλόλογοι και μεταδίδουμε και ανθρωπιστικές αξίες! Συγνώμη συνάδελφε αλλά μου κακοφάνηκε το ρήμα φαντασιώνομαι!

Αποσυνδεδεμένος Μαρία Αθηναιου

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 158
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Φιλολόγων 2022
« Απάντηση #1743 στις: Ιούλιος 05, 2022, 12:44:04 μμ »
Συγγνώμη αλλά υποδείξεις για το που γραφω σε ένα ένα δημόσιο φόρουμ δε θα δεχθώ. Που θα μου πεις να απέχω κιόλας. Έπρεπε να σας είχαμε αφήσει να φαντασιώνεστε 650 διορισμούς φιλολόγων στη γενική.
Αγαπητε/αγαπητή, δεν σας κάνω καμιά απολύτως υπόδειξη. Δείτε προσεκτικά τι γράφω. Επίσης, γιατί έχετε τέτοιο καημό με το τι φαντασιωνομαστε; και πως ξέρετε με σιγουριά εάν φαντασιωνομαστε αριθμούς; δεν έχετε λόγο να ασχολείστε μαζί μας. Το ενδιαφέρον στη ζωή, είναι αλλού. Σε άλλα πράγματα. Και όχι στον εάν τα καημένα αδιοριστα αναπληρωτακια φαντασιωνονται διορισμούς και πόσους. Εάν θέλετε επίσης, χαμηλώστε τους τόνους σας. Όλοι μας εκτιθεμεθα με τον τρόπο που υιοθετουμε απέναντι στους συναδέλφους.

Αποσυνδεδεμένος mts.ag

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4094
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Φιλολόγων 2022
« Απάντηση #1744 στις: Ιούλιος 05, 2022, 12:46:26 μμ »
Το ρήμα φαντασιώνομαι δεν μου αρέσει! Καλύτερα να χρησιμοποιούσες ένα πιο δόκιμο ρήμα γιατί είμαστε φιλόλογοι και μεταδίδουμε και ανθρωπιστικές αξίες! Συγνώμη συνάδελφε αλλά μου κακοφάνηκε το ρήμα φαντασιώνομαι!



Όταν τα επίσημα κενα του ΥΠΑΙΘ είναι 317 εσυ πώς θα χαρακτήριζες μια εκτίμηση για 650 διορισμούς; Σοβαρά ρωτάω.

Αποσυνδεδεμένος N.V.

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 98
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Φιλολόγων 2022
« Απάντηση #1745 στις: Ιούλιος 05, 2022, 12:46:29 μμ »
Συγγνώμη αλλά υποδείξεις για το που γραφω σε ένα ένα δημόσιο φόρουμ δε θα δεχθώ. Που θα μου πεις να απέχω κιόλας. Έπρεπε να σας είχαμε αφήσει να φαντασιώνεστε 650 διορισμούς φιλολόγων στη γενική.
αυτό, που νοιάζεσαι για μας και τις λανθασμένες φαντασιώσεις μας, με ξεπερνά...
πραγματικά γιατι γράφεις εδώ?
τον πραγματικό λόγο ομως, όχι τέτοια...

Αποσυνδεδεμένος mts.ag

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4094
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Φιλολόγων 2022
« Απάντηση #1746 στις: Ιούλιος 05, 2022, 12:48:24 μμ »
αυτό, που νοιάζεσαι για μας και τις λανθασμένες φαντασιώσεις μας, με ξεπερνά...
πραγματικά γιατι γράφεις εδώ?
τον πραγματικό λόγο ομως, όχι τέτοια...

Γραφω γιατί μου αρέσει να συμμετέχω σε αυτήν την κοινότητα και θεωρώ ότι έχω κι εγώ κάτι να προσφέρω σε αυτήν. Τόσο απλά.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 05, 2022, 12:54:08 μμ από mts.ag »

Αποσυνδεδεμένος mts.ag

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4094
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Φιλολόγων 2022
« Απάντηση #1747 στις: Ιούλιος 05, 2022, 12:52:33 μμ »
Αγαπητε/αγαπητή, δεν σας κάνω καμιά απολύτως υπόδειξη. Δείτε προσεκτικά τι γράφω. Επίσης, γιατί έχετε τέτοιο καημό με το τι φαντασιωνομαστε; και πως ξέρετε με σιγουριά εάν φαντασιωνομαστε αριθμούς; δεν έχετε λόγο να ασχολείστε μαζί μας. Το ενδιαφέρον στη ζωή, είναι αλλού. Σε άλλα πράγματα. Και όχι στον εάν τα καημένα αδιοριστα αναπληρωτακια φαντασιωνονται διορισμούς και πόσους. Εάν θέλετε επίσης, χαμηλώστε τους τόνους σας. Όλοι μας εκτιθεμεθα με τον τρόπο που υιοθετουμε απέναντι στους συναδέλφους.

Συναδελφισσα, το τι με ενδιαφέρει και το τι όχι, άσε να απασχολεί εμενα. Εσυ ξεκίνησες να γράφεις με υπαινιγμούς κατα των περσινών διορισθέντων. Εγώ απλά απάντησα σε αυτό. Μια χαρά καταλαβα τι έγραφες.

Αποσυνδεδεμένος georgia4

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 836
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Φιλολόγων 2022
« Απάντηση #1748 στις: Ιούλιος 05, 2022, 12:53:57 μμ »
Αντί για το ρήμα φαντασιώνομαι θα μπορούσε να χρησιμοποιηθεί το ρήμα ευελπιστούμε, ελπίζουμε, προσδοκούμε!
Και εγώ καμιά φορά χρησιμοποιώ τέτοιες εκφράσεις και με μαλώνουν οι γονείς μου και η αδερφή μου! Μου λένε: φιλόλογος είσαι!
Επίσης δεν θέλω να κάνω την έξυπνη αλλά γενικά οι εκπαιδευτικοί πρέπει να εμφανίζουμε μια ενωτική εικόνα προς τα έξω!

Αποσυνδεδεμένος N.V.

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 98
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Φιλολόγων 2022
« Απάντηση #1749 στις: Ιούλιος 05, 2022, 12:56:54 μμ »
Γραφω γιατί μου αρέσει να συμμετέχω σε αυτήν την κοινότητα και θεωρώ ότι έχω κάτι να προσφέρω σε αυτήν. Τόσο απλά.
εγω είμαι πε02 και αναμένω διορισμό.
είμαι σίγουρα μεσα είτε είναι 317 είτε είναι 517.
εσύ τι είσαι??
γιατί τόσο πολύ σε νοιάζει να μην διοριστεί ουτε ενας παραπάνω απο αυτό το νούμερο (317)?
η συμμετοχή σε μια κοινότητα, όπως λές, θα ηταν χρήσιμη αν μας έλεγες ποια είναι τα πραγματικά κενά στα σχολεία (οχι του αλγόριθμου - δες 1η φαση αναπληρωτών και θα καταλάβεις) και αν έκανες αγώνα, με οποιοδήποτε τρόπο ωστε να καλυφθούν αυτά. για το καλό όλων.
γιατί εμείς πιστεύουμε οτι είμαστε απαραίτητοι στα σχολεία. και υπ αυτό το πρίσμα συμμετέχουμε σε αυτή την κοινότητα.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159787
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 621
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 460
Σύνολο: 469

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.08 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.