*

Αποστολέας Θέμα: Διορισμοί Φιλολόγων 2022  (Αναγνώστηκε 265431 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Alan Turing

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 683
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Φιλολόγων 2022
« Απάντηση #1722 στις: Ιούλιος 04, 2022, 12:58:28 μμ »
317 είναι τα κενά του κλάδου ΠΕ02 στην εγκύκλιο μετατάξεων.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 04, 2022, 01:03:39 μμ από Alan Turing »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διορισμοί Φιλολόγων 2022
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:51:15 »

Αποσυνδεδεμένος Μαρία Αθηναιου

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 158
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Φιλολόγων 2022
« Απάντηση #1723 στις: Ιούλιος 04, 2022, 01:57:33 μμ »
317 είναι τα κενά του κλάδου ΠΕ02 στην εγκύκλιο μετατάξεων.
και; το νούμερο των μεταταξεων το γνωρίζουμε. Το νούμερο της κατανομής από που προκύπτει ότι είναι το 320; και με ποια βεβαιότητα; και από ποιες πηγές; και ποιες οι σκοπιμότητες; απλώς αναρωτιέμαι. Παρακολουθώ αρκετό καιρό το νήμα και βλέπω ανθρώπους να γράφουν διαφορά πράγματα. Για διάφορους λόγους. Προσωπικά, ούτε σδυνδικαλιζομαι ούτε έχω γνωριμίες. Προβληματισμό εκφράζω.

Αποσυνδεδεμένος georgia4

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 836
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Φιλολόγων 2022
« Απάντηση #1724 στις: Ιούλιος 04, 2022, 02:15:10 μμ »
Κανονικά πιο πολλοί διορισμοί πρέπει να γίνουν στους φιλολόγους και στις βασικές ειδικότητες! Εγώ πιστεύω ότι αν τελικά οι διορισμοί φιλολόγων είναι 320 πολλοί από εδώ μέσα θα "χαρούν". Από τον Απρίλιο ακόμη αρκετοί νεοδιόριστοι φιλόλογοι διατυμπανίζουν ότι τα κενά των φιλολόγων θα είναι τόσα! Ας κάνουν τη διετία εκεί που διορίστηκαν οι νεοδιόριστοι. Επιλογή τους ήταν! Δεν έχουν συναδελφική αλληλεγγύη! Συγνώμη που τα γράφω!

Αποσυνδεδεμένος Dimanson

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 266
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Φιλολόγων 2022
« Απάντηση #1725 στις: Ιούλιος 04, 2022, 02:26:32 μμ »
Τους 200 στην ειδική θα τους πάρει τελικά; γιατί με τα σημερινά της "μπερδέματα" ούτε αυτοί είναι σίγουροι. Αν δώσει ψίχουλα στην ειδική δε το βλέπω να κατεβαίνει ο πίνακας.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διορισμοί Φιλολόγων 2022
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:51:15 »

Αποσυνδεδεμένος Vagg91

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2437
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Φιλολόγων 2022
« Απάντηση #1726 στις: Ιούλιος 04, 2022, 02:31:47 μμ »
Στην Ειδικη θα γινουν κανονικα.

Αποσυνδεδεμένος georgia4

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 836
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Φιλολόγων 2022
« Απάντηση #1727 στις: Ιούλιος 04, 2022, 02:53:02 μμ »
15 χρόνια βασανίζομαι με την ιστορία του διορισμού! Γίνονται πολλές αλλαγές! Καμιά φορά σκέφτομαι ότι δεν ευθύνονται πραγματικά οι πολιτικοί οι οποίοι δέχονται αφόρητες πιέσεις από αλληλοσυγκρουόμενα συμφέροντα! Συνήθως επιβιώνουν οι πιο σκληροί πολίτες που πιέζουν τους πολιτικούς αφόρητα! Συγνώμη που τα γράφω

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5014
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Φιλολόγων 2022
« Απάντηση #1728 στις: Ιούλιος 04, 2022, 03:16:06 μμ »
και; το νούμερο των μεταταξεων το γνωρίζουμε. Το νούμερο της κατανομής από που προκύπτει ότι είναι το 320; και με ποια βεβαιότητα; και από ποιες πηγές; και ποιες οι σκοπιμότητες; απλώς αναρωτιέμαι. Παρακολουθώ αρκετό καιρό το νήμα και βλέπω ανθρώπους να γράφουν διαφορά πράγματα. Για διάφορους λόγους. Προσωπικά, ούτε σδυνδικαλιζομαι ούτε έχω γνωριμίες. Προβληματισμό εκφράζω.
Οι διορισμοί σχετίζονται άμεσα με τα νούμερα των μετατάξεων. Συγκεκριμένα, ο αριθμός που έχουμε δει στις μετατάξεις είναι το "ταβάνι" των διορισμών. Κι εφόσον έχει κυκλοφορήσει και γραφεί από σωστές & αξιόπιστες πηγές ότι η κάλυψη θα είναι 100%, οι διορισμοί στον κλάδο των ΠΕ02 αναμένονται να είναι 317, άντε 320 στρογγυλοί.
Άλλωστε, ας μην ξεχνούμε ότι πέρυσι διορίστηκαν 1.300 φιλόλογοι, οπότε δικαιολογημένα τα φετινά οργανικά κενά να είναι κατά πολύ περιορισμένα.
Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

Αποσυνδεδεμένος Μαρία Αθηναιου

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 158
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Φιλολόγων 2022
« Απάντηση #1729 στις: Ιούλιος 04, 2022, 03:25:54 μμ »
Κανονικά πιο πολλοί διορισμοί πρέπει να γίνουν στους φιλολόγους και στις βασικές ειδικότητες! Εγώ πιστεύω ότι αν τελικά οι διορισμοί φιλολόγων είναι 320 πολλοί από εδώ μέσα θα "χαρούν". Από τον Απρίλιο ακόμη αρκετοί νεοδιόριστοι φιλόλογοι διατυμπανίζουν ότι τα κενά των φιλολόγων θα είναι τόσα! Ας κάνουν τη διετία εκεί που διορίστηκαν οι νεοδιόριστοι. Επιλογή τους ήταν! Δεν έχουν συναδελφική αλληλεγγύη! Συγνώμη που τα γράφω!
[/quote θα έρθω να συμφωνήσω με όσα γράφεις. Το σκέφτηκα και αυτό όταν μιλούσα για σκοπιμότητες κάποιων. Πολύ σωστή τοποθέτηση!

Αποσυνδεδεμένος georgia4

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 836
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Φιλολόγων 2022
« Απάντηση #1730 στις: Ιούλιος 04, 2022, 03:29:27 μμ »
Ναι αλλά τα κενά των φιλολόγων πάντα είναι πολλά! Τα μαθήματα που διδάσκουμε στο σχολείο είναι πολλά! Πρέπει όλοι να αποδεκτούν ότι οι φιλόλογοι διδάσκουμε πολλά μαθήματα όπως και άλλες ειδικότητες! Δεν θέλω να έρθω σε αντιπαράθεση με κανέναν. Μου αρέσει να λέω την αλήθεια!

Αποσυνδεδεμένος Μαρία Αθηναιου

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 158
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Φιλολόγων 2022
« Απάντηση #1731 στις: Ιούλιος 04, 2022, 03:31:38 μμ »
Οι διορισμοί σχετίζονται άμεσα με τα νούμερα των μετατάξεων. Συγκεκριμένα, ο αριθμός που έχουμε δει στις μετατάξεις είναι το "ταβάνι" των διορισμών. Κι εφόσον έχει κυκλοφορήσει και γραφεί από σωστές & αξιόπιστες πηγές ότι η κάλυψη θα είναι 100%, οι διορισμοί στον κλάδο των ΠΕ02 αναμένονται να είναι 317, άντε 320 στρογγυλοί.
Άλλωστε, ας μην ξεχνούμε ότι πέρυσι διορίστηκαν 1.300 φιλόλογοι, οπότε δικαιολογημένα τα φετινά οργανικά κενά να είναι κατά πολύ περιορισμένα.
Επιτρέψτε μου να επιμεινω στο κομμάτι σκοπιμότητες κάποιων ως προς την κατανομή. Μόνο με επισημα νούμερα μπορεί να γίνει μια σωστή συζήτηση. Τα υπόλοιπα εξυπηρετούν μικροσυμφεροντα. Είναι το συμπέρασμα μου μελετώντας με προσοχή το νήμα τόσο καιρό και απέχοντας από οποιοδήποτε σχόλιο. Ήδη πιο πάνω μια φίλη ανέφερε κάτι στο οποίο έρχομαι να συμφωνήσω.

Αποσυνδεδεμένος georgia4

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 836
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Φιλολόγων 2022
« Απάντηση #1732 στις: Ιούλιος 04, 2022, 03:36:55 μμ »
Ναι Μαρία! Κανονικά όλοι φίλοι πρέπει να είμαστε στο forum και γενικά στα σχολεία! Χρειάζεται να υπάρχει συναδελφική αλληλεγγύη και να βοηθάμε ο ένας τον άλλον!

Αποσυνδεδεμένος Μαρία Αθηναιου

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 158
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Φιλολόγων 2022
« Απάντηση #1733 στις: Ιούλιος 04, 2022, 03:49:56 μμ »
Ναι Μαρία! Κανονικά όλοι φίλοι πρέπει να είμαστε στο forum και γενικά στα σχολεία! Χρειάζεται να υπάρχει συναδελφική αλληλεγγύη και να βοηθάμε ο ένας τον άλλον!
συμφωνώ σε όσα λες. Αλλά δυστυχώς, η πραγματικότητα είναι άλλη. ❤️❤️❤️❤️❤️

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5014
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Φιλολόγων 2022
« Απάντηση #1734 στις: Ιούλιος 04, 2022, 04:07:21 μμ »
Επιτρέψτε μου να επιμεινω στο κομμάτι σκοπιμότητες κάποιων ως προς την κατανομή. Μόνο με επισημα νούμερα μπορεί να γίνει μια σωστή συζήτηση. Τα υπόλοιπα εξυπηρετούν μικροσυμφεροντα. Είναι το συμπέρασμα μου μελετώντας με προσοχή το νήμα τόσο καιρό και απέχοντας από οποιοδήποτε σχόλιο. Ήδη πιο πάνω μια φίλη ανέφερε κάτι στο οποίο έρχομαι να συμφωνήσω.
Τα νούμερα των διορισμών είναι τα αναμενόμενα πλέον. Βέβαια, το Υπουργείο έχει τον τελικό λόγο, αλλά δεν έχω διαπιστώσει κάτι διαφορετικό στις προθέσεις του από αυτά που γράφονται από τους καλούς φίλους που ενημερώνουν εδώ, πάντα με ακρίβεια και συνέπεια.
Για σκοπιμότητες δεν ξέρω τι εννοείτε, από τη στιγμή που οι νεοδιοριζόμενοι του 2021, φανερά, έχουν κάνει ενέργειες κι έχουν ασκήσει πιέσεις για να μη γίνουν διορισμοί και φέτος. Και πιστεύω ότι όλοι καταλαβαίνουμε το σκεπτικό τους κι όλοι μπορούμε να έρθουμε στη θέση τους, λιγότερο ή περισσότερο.
Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

Αποσυνδεδεμένος Μαρία Αθηναιου

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 158
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Φιλολόγων 2022
« Απάντηση #1735 στις: Ιούλιος 04, 2022, 04:50:05 μμ »
Τα νούμερα των διορισμών είναι τα αναμενόμενα πλέον. Βέβαια, το Υπουργείο έχει τον τελικό λόγο, αλλά δεν έχω διαπιστώσει κάτι διαφορετικό στις προθέσεις του από αυτά που γράφονται από τους καλούς φίλους που ενημερώνουν εδώ, πάντα με ακρίβεια και συνέπεια.
Για σκοπιμότητες δεν ξέρω τι εννοείτε, από τη στιγμή που οι νεοδιοριζόμενοι του 2021, φανερά, έχουν κάνει ενέργειες κι έχουν ασκήσει πιέσεις για να μη γίνουν διορισμοί και φέτος. Και πιστεύω ότι όλοι καταλαβαίνουμε το σκεπτικό τους κι όλοι μπορούμε να έρθουμε στη θέση τους, λιγότερο ή περισσότερο.
Εκτιμώ ότι δημιουργούνται εντυπώσεις. Λέγονται νούμερα με μεγάλη σιγουριά. Προσωπικά διαφωνώ με αυτή τη λογική. Παρουσιάζονται σαν επίσημα νούμερα, ενώ δεν είναι. Είναι απλές εκτιμήσεις και ως τέτοιες θα πρέπει να αντιμετωπιζονται. Επίσης, προσωπικά θεωρώ ότι άνθρωποι που έχουν ήδη διοριστεί θα ήταν ίσως πιο ορθό να μην ασχολούνται τόσο με τωρινούς διορισμούς. Προσωπική εκτίμηση. Αυτό που θα έκανα εγώ δηλαδή. Θα μου να διορισμενη και θα μπαινα συνέχεια στα νήματα να λεω κουβέντες; είτε ενθυαρρυντικες είτε όχι. δε νομίζω. Επαναλαμβάνω ότι δημιουργούνται εντυπώσεις. Και ακριβώς επειδή υπάρχει η ανωνυμία, ο καθένας γράφει ο, τι θέλει. Πολλές φορές χωρίς να σκέφτεται τους άλλους. Και ο καθένας έχει τους δικούς του σκοπούς πίσω από όλο αυτό. Δεν θα το κρίνω και δεν κάθομαι να επηρεάστω. Ωστόσο, βλεπω παιδιά που επηρεάζονται πάρα πολύ από τις εκτιμήσεις και τις μικροπολιτικες. Σίγουρα, υπάρχουν και άνθρωποι που πραγματικά έχουν πληροφόρηση, αλλά δεν τη λένε εδώ η οπουδήποτε αλλού. Είτε γιατί φοβούνται είτε γιατί θα τους βρίσουν κάποιοι άλλοι κλπ. Έτσι νομίζω εγώ. Σωστό, λάθος, η ιστορία θα δείξει.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159837
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 583
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 6
Επισκέπτες: 585
Σύνολο: 591

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.054 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.