*

Αποστολέας Θέμα: Διορισμοί Φιλολόγων 2022  (Αναγνώστηκε 265515 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος mts.ag

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4094
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Φιλολόγων 2022
« Απάντηση #518 στις: Μάιος 13, 2022, 07:16:07 πμ »
Αυτο είπα κι εγώ μεγάλο ρόλο θα παίξουν τα κενά, όσοι δε δήλωσαν πέρυσι επειδή δεν άντεχαν τη μετακίνηση δε θα δηλώσουν και φέτος κι ακόμα περισσότερο γιατί πέρυσι δεν υπήρχε το φως της περιοδικότητας των διορισμών, τώρα θα σου πει κάποιος αφού θα γίνονται ίσως διορισμοί συχνότερα καλύτερα αναπληρωτής στο τόπο μου και κάποια στιγμή θα τη πετύχω τη μονιμότητα στη περιοχή μου. Είναι συνάδελφοι που δεν έχουν κι άλλη επιλογή, με ιδιαιτερότητες, με παιδί με ιδιαιτερότητες, πολύτεκνοι, ειδικές κατηγορίες που έπεσαν πολλές θέσεις λόγω προσοντολογιου και δε μπορούν να μετοικήσουν.

Έτσι είναι.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διορισμοί Φιλολόγων 2022
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 21:46:32 »

noone

  • Επισκέπτης
Απ: Διορισμοί Φιλολόγων 2022
« Απάντηση #519 στις: Μάιος 13, 2022, 07:52:40 πμ »
Αυτο είπα κι εγώ μεγάλο ρόλο θα παίξουν τα κενά, όσοι δε δήλωσαν πέρυσι επειδή δεν άντεχαν τη μετακίνηση δε θα δηλώσουν και φέτος κι ακόμα περισσότερο γιατί πέρυσι δεν υπήρχε το φως της περιοδικότητας των διορισμών, τώρα θα σου πει κάποιος αφού θα γίνονται ίσως διορισμοί συχνότερα καλύτερα αναπληρωτής στο τόπο μου και κάποια στιγμή θα τη πετύχω τη μονιμότητα στη περιοχή μου. Είναι συνάδελφοι που δεν έχουν κι άλλη επιλογή, με ιδιαιτερότητες, με παιδί με ιδιαιτερότητες, πολύτεκνοι, ειδικές κατηγορίες που έπεσαν πολλές θέσεις λόγω προσοντολογιου και δε μπορούν να μετοικήσουν.


Με τη φήμη του γραπτού δεν ξέρω κατά πόσο ισχύει αυτή η λογική πια.

Αποσυνδεδεμένος No_excuses

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 601
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Φιλολόγων 2022
« Απάντηση #520 στις: Μάιος 13, 2022, 08:04:09 πμ »
Έτσι είναι.
αυτη  η λογική δύσκολο γιατί θα εινσι λίγα τα κενα κ πλέον είναι πρώτα νούμερα ..μόνο οι Θεσσαλονικείς δε θα μπορέσουν να δηλώσουν αν δεν είναι και στην ειδική ,γιατί η ειδική θα βγάλει κενα για βόρεια

Αποσυνδεδεμένος lena_lar

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 115
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Φιλολόγων 2022
« Απάντηση #521 στις: Μάιος 13, 2022, 08:09:12 πμ »
Αυτο είπα κι εγώ μεγάλο ρόλο θα παίξουν τα κενά, όσοι δε δήλωσαν πέρυσι επειδή δεν άντεχαν τη μετακίνηση δε θα δηλώσουν και φέτος κι ακόμα περισσότερο γιατί πέρυσι δεν υπήρχε το φως της περιοδικότητας των διορισμών, τώρα θα σου πει κάποιος αφού θα γίνονται ίσως διορισμοί συχνότερα καλύτερα αναπληρωτής στο τόπο μου και κάποια στιγμή θα τη πετύχω τη μονιμότητα στη περιοχή μου. Είναι συνάδελφοι που δεν έχουν κι άλλη επιλογή, με ιδιαιτερότητες, με παιδί με ιδιαιτερότητες, πολύτεκνοι, ειδικές κατηγορίες που έπεσαν πολλές θέσεις λόγω προσοντολογιου και δε μπορούν να μετοικήσουν.
Κατά τη γνώμη μου το οικονομικό είναι ένας μεγάλος παράγοντας για να αρνηθεί κάποιος. Φιλη μου που διοριστηκε περυσι, δυσκολευτηκε με το ενοικιο, τα εξοδα και ρε παιδια της ηρθε ρευμα 800 ευρω πριν 2 μηνες! 800 ευρω!! Τωρα με τη ρητρα αναπροσαρμογης.. με αποτελεσμα να ζηταει λεφτα απο γονεις.... Στα 40 να ζητας λεφτα... εεε

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διορισμοί Φιλολόγων 2022
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 21:46:32 »

Αποσυνδεδεμένος Andriana andriana

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1028
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Φιλολόγων 2022
« Απάντηση #522 στις: Μάιος 13, 2022, 09:56:12 πμ »
Και σκέψου έχει γονείς !

Αποσυνδεδεμένος lena_lar

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 115
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Φιλολόγων 2022
« Απάντηση #523 στις: Μάιος 13, 2022, 10:06:30 πμ »
Και σκέψου έχει γονείς !

Ναι εχεις δικιο...

Αποσυνδεδεμένος Pe02!

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 15
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Φιλολόγων 2022
« Απάντηση #524 στις: Μάιος 13, 2022, 11:52:52 πμ »
Το θέμα είναι οτι τα οργανικά μας με το ζόρι αγγίζουν τα 400. Οπότε ότι και να λέμε, πώς γίνεται να πάρει παραπάνω, χωρίς κάποια ρύθμιση; Αυτό έχει ως αποτέλεσμα να πάρει τη μερίδα του λέοντος η Πρωτοβάθμια και να μη γίνει ισοκατανομη. Και λέω εγω τωρα, εαν μας κλειδωναν εναν αριθμό στο 800 και παίρνανε μισούς φέτος μισούς του χρόνου; κερδισμένοι δεν θα ήμασταν; η εγκυκλιος μεταταξεων βγαίνει την επόμενη εβδομάδα. Θα προλάβει να γίνει καμιά ρύθμιση; δύσκολο... Θα είναι άδικο να μην πάμε σε ισοκατανομη.

Αποσυνδεδεμένος Vagg91

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2437
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Φιλολόγων 2022
« Απάντηση #525 στις: Μάιος 13, 2022, 11:54:55 πμ »
Οι διορισμοι θα γινουν ολοι φετος συναδελφε. Αλλιως θα παει με 55.000 αναπληρωτες!!!!!!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος gvasilis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3187
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Φιλολόγων 2022
« Απάντηση #526 στις: Μάιος 13, 2022, 12:03:37 μμ »
Το θέμα είναι οτι τα οργανικά μας με το ζόρι αγγίζουν τα 400. Οπότε ότι και να λέμε, πώς γίνεται να πάρει παραπάνω, χωρίς κάποια ρύθμιση; Αυτό έχει ως αποτέλεσμα να πάρει τη μερίδα του λέοντος η Πρωτοβάθμια και να μη γίνει ισοκατανομη. Και λέω εγω τωρα, εαν μας κλειδωναν εναν αριθμό στο 800 και παίρνανε μισούς φέτος μισούς του χρόνου; κερδισμένοι δεν θα ήμασταν; η εγκυκλιος μεταταξεων βγαίνει την επόμενη εβδομάδα. Θα προλάβει να γίνει καμιά ρύθμιση; δύσκολο... Θα είναι άδικο να μην πάμε σε ισοκατανομη.
Ισοκατανομή όταν λένε οι άλλες ειδικότητες δεν εννοούν ίσους αριθμητικά διορισμούς σε όλες τις ειδικότητες. 800 ΠΕ02 800ΠΕ01 αλλά ίση κάλυψη των οργανικών κενών. 400/400 ΠΕ02 , 60/60 ΠΕ01.
Το να κλειδώσει έναν αριθμό από πριν για την επόμενη χρονιά είναι μάλλον ασύμφορο. Ετσι κια αλλιώς του χρόνου πάλι τα οργανικά κενά ΠΕ02 θα είναι 400 και μπορεί και παραπάνω. Βασικά αν ξεκινήσει να διοριζει κάθε χρόνο, θα είναι ένα 500αρι διορισμοί  το χρόνο εφόσον καλύπτει το 100% των κενών.
Αυτό που πρεπει να κλειδώσει δηλαδή είναι να γίνονται διορισμοί στα οργανικά κενά κάθε χρόνο, και οι αριθμοί θα στρώσουν σιγά σιγά χωρίς ιδιαίτερη επεξεργασία

Αποσυνδεδεμένος Pe02!

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 15
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Φιλολόγων 2022
« Απάντηση #527 στις: Μάιος 13, 2022, 12:30:15 μμ »
Ισοκατανομη εννοώ ανάμεσα σε Πρωτοβάθμια και Δευτεροβάθμια. Με βάση τα τώρα δεδομένα πάμε για 60 η Πρωτοβάθμια, 30 εμεις. Εννοείται όμως οτι όσο μεγαλύτερο είναι το ποσοστό που θα μας δώσουν, αντίστοιχα θα είναι και αυξημένα τα νούμερα των ειδικοτήτων.

Αποσυνδεδεμένος gvasilis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3187
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Φιλολόγων 2022
« Απάντηση #528 στις: Μάιος 13, 2022, 12:59:10 μμ »
Ισοκατανομη εννοώ ανάμεσα σε Πρωτοβάθμια και Δευτεροβάθμια. Με βάση τα τώρα δεδομένα πάμε για 60 η Πρωτοβάθμια, 30 εμεις. Εννοείται όμως οτι όσο μεγαλύτερο είναι το ποσοστό που θα μας δώσουν, αντίστοιχα θα είναι και αυξημένα τα νούμερα των ειδικοτήτων.
Εννοώ το ίδιο σκεπτικό αν βάλεις κλάδους όπου είπα ειδικότητες.
Ισοκατανομή συνήθως εννοούν 4000/4000 ΠΕ 2300/2300 ΔΕ.
Οχι 3000 ΠΕ, και 3000 ΔΕ.

Αποσυνδεδεμένος No_excuses

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 601
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Φιλολόγων 2022
« Απάντηση #529 στις: Μάιος 13, 2022, 01:23:57 μμ »
Ισοκατανομή εννοούμε να μην υπάρχει μεγάλη διαφορά !!δε σημαίνει κομμένα στην μέση !!θα σταθώ στο νόημα των όσων γράφεις που αυτό είναι και το ζητούμενο ….εχεις δίκιο Ρ02 φαίνεται ότι πάμε για μεγάλη διαφορά ανεπίτρεπτη ανάμεσα σε εκπαιδευτικούς γιατί εμείς δε  φταίμε για ότι έχει  συμβεί.

Αποσυνδεδεμένος ΤΚ

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 753
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Φιλολόγων 2022
« Απάντηση #530 στις: Μάιος 13, 2022, 01:42:51 μμ »
Συγγνώμη να ρωτήσω κάτι? Αν η Βθμια έχει 3000 κενά και η αθμια έχει 6000 και τα καλύψουν όλα, γιατί να υπάρχει παράπονο. Είναι σαν να παραπονεθούν οι μαθηματικοί που οι φιλόλογοι θα πάρουν πχ 800 διορισμούς ενώ εκείνοι 400. Μα αφού αυτά είναι τα κενά του κάθε κλάδου ? Γιατί το βλέπετε άδικο? Για μένα άδικο είναι ένας κλάδος να καλύπτει το 200% των οργανικών του και ένας άλλος ούτε το 75%

Αποσυνδεδεμένος No_excuses

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 601
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί Φιλολόγων 2022
« Απάντηση #531 στις: Μάιος 13, 2022, 01:49:43 μμ »
Συγγνώμη να ρωτήσω κάτι? Αν η Βθμια έχει 3000 κενά και η αθμια έχει 6000 και τα καλύψουν όλα, γιατί να υπάρχει παράπονο. Είναι σαν να παραπονεθούν οι μαθηματικοί που οι φιλόλογοι θα πάρουν πχ 800 διορισμούς ενώ εκείνοι 400. Μα αφού αυτά είναι τα κενά του κάθε κλάδου ? Γιατί το βλέπετε άδικο? Για μένα άδικο είναι ένας κλάδος να καλύπτει το 200% των οργανικών του και ένας άλλος ούτε το 75%
η πρωτοβάθμια έχει τρόπο υπολογισμού των κενών που είναι αβανταδόρικους που σημαίνει δίνει και έξτρα ενώ η δευτεροβάθμια έχει τιμωρητικό τρόπο υπολογισμού τον αλγόριθμο που οδηγεί σε παρα πολλούς αναπληρωτες μετά ..γιατί κόβει κενα . Ωστόσο δεν έγραψα στο νήμα διορισμών αλλά φιλολόγων όποτε να μην αναλύουμε τα αυτονόητα

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159854
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 774
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 20
Επισκέπτες: 669
Σύνολο: 689

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.079 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.