*

Αποστολέας Θέμα: Υπηρεσιακές μεταβολές νεοδιόριστων 2021  (Αναγνώστηκε 13347 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος kapoioskapoukapote

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2380
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήτω η παιδεία (μας)!
    • Προφίλ
Απ: Υπηρεσιακές μεταβολές νεοδιόριστων 2021
« Απάντηση #84 στις: Ιούλιος 22, 2022, 07:30:56 πμ »
Και όλα αυτά αυτά ποτέ πραγματοποιούνται και πότε πρέπει να τα αιτηθείς;
Ευχαριστώ πολύ!

Στάλθηκε από το M2012K11AG μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Για βελτίωση κάνεις αίτηση το Νοέμβρη μαζί με όσους ζητούν μετάθεση. Τα αποτελέσματα ανακοινώνονται συνήθως Μάρτη για τις εκτός και Μάη-Ιούνη για τις εντός (μαζί με τις οριστικές τοποθετήσεις των νεοδιόριστων).
Για απόσπαση εκτός κάνεις αίτηση Απρίλη-Μάη συνήθως και για εντός Ιούνη (μετά τις οριστικές τοποθετήσεις-βελτιώσεις).
Τα αποτελέσματα των μεν ανακοινώνονται Ιούνη-Ιούλη ενώ των δε, Ιούλη-Αύγουστο (λίγο πριν το φινάλε του καλοκαιριού).
Οι άνθρωποι γεννιούνται αμόρφωτοι, όχι ηλίθιοι. Γίνονται ηλίθιοι με την εκπαίδευση.
Μπέρτραντ Ράσελ

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Υπηρεσιακές μεταβολές νεοδιόριστων 2021
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:45:25 »

Αποσυνδεδεμένος neve

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 281
  • ΠΕ70/ ΠΕ7Ο.50/ ΠΕ71
    • Προφίλ
Απ: Υπηρεσιακές μεταβολές νεοδιόριστων 2021
« Απάντηση #85 στις: Ιούλιος 22, 2022, 07:55:15 πμ »
Μπορεί κάποιος να κάνει αίτηση για απόσπαση εντός κι εκτός ΠΥΣΠΕ να βγουν τα αποτελέσματα και να δει τι τον βολεύει; Πχ εγώ θα ήθελα να ζητήσω μετάθεση σε άλλο νομό κι αν δεν τα καταφέρω να ζητήσω απόσπαση σε αυτόν αυτόν τον νομο που ζήτησα μετάθεση. Κι αν δεν τα καταφέρω να ζητήσω απόσπαση σε κάποια άλλη περιοχή μέσα στον νομό που εχω την οργανική μου

Αποσυνδεδεμένος kapoioskapoukapote

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2380
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήτω η παιδεία (μας)!
    • Προφίλ
Απ: Υπηρεσιακές μεταβολές νεοδιόριστων 2021
« Απάντηση #86 στις: Ιούλιος 22, 2022, 07:57:16 πμ »
Μπορεί κάποιος να κάνει αίτηση για απόσπαση εντός κι εκτός ΠΥΣΠΕ να βγουν τα αποτελέσματα και να δει τι τον βολεύει; Πχ εγώ θα ήθελα να ζητήσω μετάθεση σε άλλο νομό κι αν δεν τα καταφέρω να ζητήσω απόσπαση σε αυτόν αυτόν τον νομο που ζήτησα μετάθεση. Κι αν δεν τα καταφέρω να ζητήσω απόσπαση σε κάποια άλλη περιοχή μέσα στον νομό που εχω την οργανική μου
Φυσικά μπορείς.
Οι άνθρωποι γεννιούνται αμόρφωτοι, όχι ηλίθιοι. Γίνονται ηλίθιοι με την εκπαίδευση.
Μπέρτραντ Ράσελ

Αποσυνδεδεμένος neve

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 281
  • ΠΕ70/ ΠΕ7Ο.50/ ΠΕ71
    • Προφίλ
Απ: Υπηρεσιακές μεταβολές νεοδιόριστων 2021
« Απάντηση #87 στις: Ιούλιος 22, 2022, 07:59:43 πμ »
Ευχαριστώ πολύ!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Υπηρεσιακές μεταβολές νεοδιόριστων 2022
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:45:25 »

Αποσυνδεδεμένος Δημήτρης Μ.

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 6
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Υπηρεσιακές μεταβολές νεοδιόριστων 2022
« Απάντηση #88 στις: Ιούνιος 29, 2023, 04:01:22 μμ »
Καλησπέρα στην ομάδα.Είμαι Νεοδιόριστος του 2022 Πε03 Δ Αθήνας.
 Πρώτη χρονιά στη διάθεσή του πυσδε και τώρα πήρα οργανική...είναι απαραίτητη η υπηρέτηση της οργανικής ( από Σεπτέμβρη)στο σχολειο που πήρα προκειμένου να αιτηθω όταν είναι βελτίωση οργανικής? Το ρωτάω γιατί θέλω να πάρω απόσπαση από Σεπτέμβρη πάλι στο σχολείο που ήμουν φέτος.
Σας ευχαριστώ!

Αποσυνδεδεμένος g.t

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1731
    • Προφίλ
Απ: Υπηρεσιακές μεταβολές νεοδιόριστων 2022
« Απάντηση #89 στις: Ιούνιος 29, 2023, 04:31:13 μμ »
Καλησπέρα στην ομάδα.Είμαι Νεοδιόριστος του 2022 Πε03 Δ Αθήνας.
 Πρώτη χρονιά στη διάθεσή του πυσδε και τώρα πήρα οργανική...είναι απαραίτητη η υπηρέτηση της οργανικής ( από Σεπτέμβρη)στο σχολειο που πήρα προκειμένου να αιτηθω όταν είναι βελτίωση οργανικής? Το ρωτάω γιατί θέλω να πάρω απόσπαση από Σεπτέμβρη πάλι στο σχολείο που ήμουν φέτος.
Σας ευχαριστώ!
η υποχρεωση να υπηρετησεις την οργανικη σου εχει ηδη διεκπεραιωθει απο την τρεχουσα υπηρετηση σου σε θεση προσωρινής τοποθέτσηης (απο 1/9/22/ εως 30/6/23). Αρα μπορεις να παρεις αποσπαση εντος πυσδε και τον οκτωβρη 23 να αιτηθεις μεταθεση σε αλλη περιοχη ή βελτιωση εχοντας θεμελιωσει δικαιωμα και για τα δυο. Οποτε βουρρρ για αποσπαση!
βλ εγκυκλιο μεταθεσεων:

"  2. Ο χρόνος υπηρεσίας σε θέσεις προσωρινής τοποθέτησης των νεοδιοριζόμενων και των μετατασσομένων εκπαιδευτικών, καθώς και ο χρόνος παραμονής των εκπαιδευτικών στη διάθεση των υπηρεσιακών συμβουλίων, για οποιονδήποτε λόγο, εφόσον δεν οφείλεται σε δική τους υπαιτιότητα, λαμβάνεται υπόψη για τη θεμελίωση του δικαιώματος μετάθεσης (σσ. βεβαια για τους νεοδιοριστους απο το 21 και μετα απαιτειται και υπηρεσια 2 ετων στην περιοχη διορσιμου κ ας ειναι η πρωτη χρονια με προσωρινη τοποθετηση και η δευτερη με αποσπαση εντος πυσδε)..."


"..γ) Μεταθέσεις Εκπαιδευτικών Νεοδιόριστων (2021 & 2022): Εκπαιδευτικοί που διορίστηκαν σύμφωνα με την περ. α της παρ. 5 του άρθρου 62 του ν. 4589/2019 (13Α΄), όπως αντικαταστάθηκε με το άρθρο 42 του ν. 4722/2020 (177 Α΄) έχουν δικαίωμα μετάθεσης εφόσον υπηρετήσουν πραγματικά για τουλάχιστον δύο (2) σχολικά έτη στην περιοχή διορισμού τους.."
και κυριως το
"  ΔΙΕΥΚΡΙΝΙΣΗ ΙΙΙ: Στη συμπλήρωση του χρόνου θεμελίωσης δικαιώματος μετάθεσης των νεοδιόριστων
εκπαιδευτικών συμπεριλαμβάνεται και η απόσπαση από σχολείο σε σχολείο εντός της περιοχής διορισμού
τους κατά το δεύτερο έτος υπηρεσίας.
Ομοίως, συμπεριλαμβάνεται και η τοποθέτηση με θητεία σε
Πρότυπο ή Πειραματικό Σχολείο εντός της περιοχής διορισμού τους κατά το δεύτερο έτος υπηρεσίας
[άρθρο 19, §4 του ν. 4692/2020 (111Α΄), όπως διαμορφώθηκε με το άρθρο 87, §2 του ν. 4954/2022
(136Α΄)]. Ο χρόνος αυτός λαμβάνεται υπόψη τόσο για μετάθεση από περιοχή σε περιοχή όσο και για
βελτίωση
..."

Αποσυνδεδεμένος Δημήτρης Μ.

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 6
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Υπηρεσιακές μεταβολές νεοδιόριστων 2021
« Απάντηση #90 στις: Ιούνιος 29, 2023, 06:07:20 μμ »
Σε ευχαριστώ πάρα πάρα πολύ!!

Αποσυνδεδεμένος ekalaitz

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 535
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ86
    • Προφίλ
Απ: Υπηρεσιακές μεταβολές νεοδιόριστων 2022
« Απάντηση #91 στις: Ιούνιος 29, 2023, 08:32:19 μμ »
Καλησπέρα στην ομάδα.Είμαι Νεοδιόριστος του 2022 Πε03 Δ Αθήνας.
 Πρώτη χρονιά στη διάθεσή του πυσδε και τώρα πήρα οργανική...είναι απαραίτητη η υπηρέτηση της οργανικής ( από Σεπτέμβρη)στο σχολειο που πήρα προκειμένου να αιτηθω όταν είναι βελτίωση οργανικής? Το ρωτάω γιατί θέλω να πάρω απόσπαση από Σεπτέμβρη πάλι στο σχολείο που ήμουν φέτος.
Σας ευχαριστώ!

Αν σε ενδιαφέρει να πάρεις μετάθεση είσαι οκ. Αν όμως θέλεις να πάρεις οργανική σε άλλο σχολείο  στην Δ Αθήνας θα πρέπει να υπηρετήσεις την οργανική που πήρες φέτος.

Αποσυνδεδεμένος g.t

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1731
    • Προφίλ
Απ: Υπηρεσιακές μεταβολές νεοδιόριστων 2022
« Απάντηση #92 στις: Ιούνιος 29, 2023, 08:47:42 μμ »
Αν σε ενδιαφέρει να πάρεις μετάθεση είσαι οκ. Αν όμως θέλεις να πάρεις οργανική σε άλλο σχολείο  στην Δ Αθήνας θα πρέπει να υπηρετήσεις την οργανική που πήρες φέτος.
Ο νεοδιοριστος 22 που υπηρετησε στην περιοχη διορισμου του φετος, μπορει να παρει αποσπαση εντος πυσδε χωρις να επηρεαζεται η δυνατοτητα του να καταθεσει αιτηση βελτιωσης τον οκτωβρη 23 και να παρει νεα οργανικη τον απριλη 24 . Το λεει ξεκαθαρα η εγκυλιος μεταθεσεων στη σελ 8 στη ΔΙΕΥΚΡΙΝΗΣΗ ΙΙΙ. ΑΝ ομως τον απριλη 24 παρει νεα οργανικη τοτε θα πρεπει να την υπηρετησει το 2024-25 ωστε να αιτηθει δευτερη βελτιωση τον οκτωβρη 24 για να παρει νεα οργανικη απριλη 2025. Με λιγα λογια ο συναδελφος μπορει να αιτηθει αποσπαση αφοβα φετος (κι αν κανω λαθος θα του πω που μενω να ερθει να με βρει)
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 29, 2023, 09:06:54 μμ από gtΠΕΟ2 »

Αποσυνδεδεμένος Δημήτρης Μ.

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 6
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Υπηρεσιακές μεταβολές νεοδιόριστων 2021
« Απάντηση #93 στις: Ιούνιος 29, 2023, 09:11:21 μμ »
😅😅😅😅 όχι κ έτσι συνάδελφε.... αλλά ειλικρινά είναι απίστευτο γιατί μισοί λένε το ένα και άλλοι μισοί το άλλο...πάντως στη δευτεροβάθμια μου είπαν αυτό που λες κ εσύ.

Αποσυνδεδεμένος g.t

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1731
    • Προφίλ
Απ: Υπηρεσιακές μεταβολές νεοδιόριστων 2021
« Απάντηση #94 στις: Ιούνιος 29, 2023, 09:15:23 μμ »
😅😅😅😅 όχι κ έτσι συνάδελφε.... αλλά ειλικρινά είναι απίστευτο γιατί μισοί λένε το ένα και άλλοι μισοί το άλλο...πάντως στη δευτεροβάθμια μου είπαν αυτό που λες κ εσύ.
μην φοβασαι σου λεω! στελνω ονομα διευθυνση κινητο σε πμ  :) . Ασε που θα καθησυχαστεις σε λιγο οταν θα μιλησουν και οι παλιοι εδω μεσα. Ομως το εχω ζησει και προσωπικα με νεοδιοριστο του 21 που υπηρετουσαμε στο ιδιο σχολειο το 21-22 και ο οποιος πηρε οργανικη απριλη 22, αποσπαση (εσωτερικη δηλ απο το πυσδε) σε μουσικο 22-23 και βελτιωση πριν λιγες μερες.
Τι αλλο δηλ επιπλεον απο το παρακατω θα πρεπει να γραψει το υπουργειο για να μας πεισει??να μας το πει και με παντομιμα??
"ΔΙΕΥΚΡΙΝΙΣΗ ΙΙΙ: Στη συμπλήρωση του χρόνου θεμελίωσης δικαιώματος μετάθεσης των νεοδιόριστων
εκπαιδευτικών συμπεριλαμβάνεται και η απόσπαση από σχολείο σε σχολείο εντός της περιοχής διορισμού
τους κατά το δεύτερο έτος υπηρεσίας
. Ομοίως, συμπεριλαμβάνεται και η τοποθέτηση με θητεία σε
Πρότυπο ή Πειραματικό Σχολείο εντός της περιοχής διορισμού τους κατά το δεύτερο έτος υπηρεσίας
[άρθρο 19, §4 του ν. 4692/2020 (111Α΄), όπως διαμορφώθηκε με το άρθρο 87, §2 του ν. 4954/2022
(136Α΄)]. Ο χρόνος αυτός λαμβάνεται υπόψη τόσο για μετάθεση από περιοχή σε περιοχή όσο και για
βελτίωση
..."
"
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 29, 2023, 09:20:58 μμ από gtΠΕΟ2 »

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10810
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Υπηρεσιακές μεταβολές νεοδιόριστων 2021
« Απάντηση #95 στις: Ιούνιος 29, 2023, 09:22:24 μμ »
Είναι ακριβώς όπως τα λέει ο gtΠΕ02. Δημήτρη Μ. πάρε την απόσπασή σου στο σχολείο που σου άρεσε και υπηρέτησες φέτος.

Αποσυνδεδεμένος vama

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 661
    • Προφίλ
Απ: Υπηρεσιακές μεταβολές νεοδιόριστων 2021
« Απάντηση #96 στις: Ιούνιος 29, 2023, 09:26:58 μμ »
Έχει δίκιο ο gt  και η δευτεροβάθμια. Μπορείς να κάνεις αίτηση για απόσπαση και μετά δικαιούσαι να κάνεις αίτηση και για μετάθεση και για βελτίωση .
Τα έχουμε πολλές φορές ότι όταν υπηρετείς μια χρονιά στη διάθεση θεωρείται ότι εχεις ξεχρεώσει την οργανική που θα πάρεις και δεν είσαι υποχρεωμένος να την υπηρετήσεις για να εχεις δικαίωμα για μετάθεση και βελτίωση. Ουσιαστικά αυτά τα δύο είναι αλληλένδετα. Όταν εχεις δικαίωμα για μετάθεση ,εχεις και για βελτίωση και το αντίθετο. Και τα δύο προϋποθέτουν υπηρέτηση οργανικής , πώς θα μπορούσε να γίνει αλλιώς;
Τα παραπάνω ισχύουν γενικά για όλους όχι μόνο για τους νεοδιόριστους.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 29, 2023, 10:20:10 μμ από vama »

Αποσυνδεδεμένος Dimeos

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 998
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Υπηρεσιακές μεταβολές νεοδιόριστων 2021
« Απάντηση #97 στις: Ιούνιος 30, 2023, 12:22:59 πμ »
😅😅😅😅 όχι κ έτσι συνάδελφε.... αλλά ειλικρινά είναι απίστευτο γιατί μισοί λένε το ένα και άλλοι μισοί το άλλο...πάντως στη δευτεροβάθμια μου είπαν αυτό που λες κ εσύ.
μην αγχώνεσαι, το έκανα εγώ φέτος. Διορίστηκα το 2021, το 2022 πήρα οργανική, αμέσως πήρα απόσπαση εντος ΠΥΣΔΕ και φέτος πήρα κανονικά μετάθεση.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159851
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 650
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 516
Σύνολο: 525

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.082 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.