*

Αποστολέας Θέμα: Ψηφιακή Μέριμνα voucher 200 ευρώ  (Αναγνώστηκε 2386 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος jimys

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 94
    • Προφίλ
Ψηφιακή Μέριμνα voucher 200 ευρώ
« στις: Μάιος 21, 2022, 05:25:54 μμ »
Είναι η ιδέα μου η υποτιμάται για ακόμα μια φορά η νοημοσύνη μας;

Αναζητώ να πάρω ένα tablet με λίγο παραπάνω από 200 ευρώ και παρατηρώ ότι οι "προμηθευτές" που κοίταξα διαθέτουν για την μέριμνα όποια προϊόντα θέλουν αυτοί κι όχι όλα όσα πληρούν τις προϋποθέσεις του προγράμματος ... είναι μόνο δική μου παρατήρηση αυτή; 

Συμπεραίνω ότι εν τέλει το πολύ να γλιτώσω 50-100 ευρώ σε σχέση με να το αγόραζα από το φθηνότερο διαδικτυακό κατάστημα το οποίο δεν εξυπηρετεί μέσω του voucher..
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 21, 2022, 05:45:39 μμ από jimys »
Εκπαίδευση ή Παιδεία; 2 ημίχρονο 1 τελικό..

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ψηφιακή Μέριμνα voucher 200 ευρώ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:20:02 »

Αποσυνδεδεμένος nikos99

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1021
    • Προφίλ
Απ: Ψηφιακή Μέριμνα voucher 200 ευρώ
« Απάντηση #1 στις: Μάιος 21, 2022, 05:33:18 μμ »
Δεν σκοπευω να χρησιμοποιησω κουπονακια.
Ας τα βαλουν…αλλού.

Αποσυνδεδεμένος jimys

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 94
    • Προφίλ
Απ: Ψηφιακή Μέριμνα voucher 200 ευρώ
« Απάντηση #2 στις: Μάιος 21, 2022, 06:04:59 μμ »
η αλήθεια είναι ότι κι εγώ σκέφτομαι να μην το αξιοποιήσω καθώς θα δώσω + (100-150) ευρώ χωρίς να το θέλω τελικά μιας και τα ταμπλετ κάτω των 200 ευρώ δεν ειναι για σοβαρή χρήση.
Εκπαίδευση ή Παιδεία; 2 ημίχρονο 1 τελικό..

Αποσυνδεδεμένος christos_chr

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 527
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ψηφιακή Μέριμνα voucher 200 ευρώ
« Απάντηση #3 στις: Μάιος 21, 2022, 06:13:00 μμ »
Αν το κάνετε για πολιτικούς λόγους πάω πάσο. Ο καθένας κάνει την αντίσταση του όπως νομίζει. Σε διαφορετική περίπτωση πάρτε ένα των 200 ευρώ και δωρίστε το στο σχολείο σας, στο ανήψι σας, σε ένα αδύναμο οικονομικά μαθητή σας, σε ένα σύλλογο, στα χωριά SOS ή τέλος πάντων όπου νομίζετε ότι θα πιάσει τόπο.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ψηφιακή Μέριμνα voucher 200 ευρώ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:20:02 »

Αποσυνδεδεμένος jimys

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 94
    • Προφίλ
Απ: Ψηφιακή Μέριμνα voucher 200 ευρώ
« Απάντηση #4 στις: Μάιος 21, 2022, 06:22:56 μμ »
Αν το κάνετε για πολιτικούς λόγους πάω πάσο. Ο καθένας κάνει την αντίσταση του όπως νομίζει. Σε διαφορετική περίπτωση πάρτε ένα των 200 ευρώ και δωρίστε το στο σχολείο σας, στο ανήψι σας, σε ένα αδύναμο οικονομικά μαθητή σας, σε ένα σύλλογο, στα χωριά SOS ή τέλος πάντων όπου νομίζετε ότι θα πιάσει τόπο.

Δεν θα τον έλεγα πολιτικό το λόγο που εγώ προσωπικά δεν θα το πάρω αυτό το σκάρτο τάμπλετ. Είναι λόγος αυτοσεβασμού για μένα. Στα σχολεία έχουμε αρκετά τάμπλετ αυτής της κατηγορίας τα οποία σέρνονται και στην εξ αποστάσεως τα παιδιά γκρίνιαζαν, τα βοηθάμε έτσι; ή τα αποθαρρύνουμε; (ειλικρινά δέχομαι και τις δυο απαντήσεις)

Πολιτικά τώρα, όντως κάποιος μπορεί να μη θέλει να το αξιοποιήσει τυπικά ενώ στη πράξη όχι αυτό το κουπόνι και να δώσει στην εκάστοτε μεσσία υπουργό τη δυνατότητα να πει "το 100% των εκπαιδευτικών επιδοτήθηκαν για νέο εξοπλίσμο"
Εκπαίδευση ή Παιδεία; 2 ημίχρονο 1 τελικό..

Αποσυνδεδεμένος topsy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1689
    • Προφίλ
Απ: Ψηφιακή Μέριμνα voucher 200 ευρώ
« Απάντηση #5 στις: Μάιος 21, 2022, 06:32:13 μμ »
Μπορείς να χρησιμοποιήσεις το  voucher και να βάλεις τη διαφορά από την τσέπη σου. Επιδότηση είναι, δεν στο πληρώνει εξ ολοκλήρου. Εγώ αγόρασα από το επίσημο site της Lenovo αυτό που ηθελα πληρώνοντας τη διαφορα

Αποσυνδεδεμένος jimys

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 94
    • Προφίλ
Απ: Ψηφιακή Μέριμνα voucher 200 ευρώ
« Απάντηση #6 στις: Μάιος 21, 2022, 06:49:13 μμ »
Μπορείς να χρησιμοποιήσεις το  voucher και να βάλεις τη διαφορά από την τσέπη σου. Επιδότηση είναι, δεν στο πληρώνει εξ ολοκλήρου. Εγώ αγόρασα από το επίσημο site της Lenovo αυτό που ηθελα πληρώνοντας τη διαφορα

ναι βρε το γνωρίζω προφανώς, αν δεις το πρώτο μου post θα καταλάβεις το προβληματισμό.. από τους προμηθευτές που είναι διαθέσιμοι και δεδομένων των προϊόντων που διαθέτουν θεωρώ πως πρέπει να δώσω +180 ευρώ πλεον των 200 για να πάρω κάτι αξιοπρεπές.. και συζητάμε αν αξίζει ή οχι..
Εκπαίδευση ή Παιδεία; 2 ημίχρονο 1 τελικό..

Αποσυνδεδεμένος Alan Turing

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 679
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ψηφιακή Μέριμνα voucher 200 ευρώ
« Απάντηση #7 στις: Μάιος 21, 2022, 07:02:04 μμ »
Στα τάμπλετ δεν υπάρχει διαφορά. Μόλις σύγκρινα τάμπλετ της εταιρείας που αναφέρθηκε με το (πιο) γνωστό ηλεκτρονικό κατάστημα (που δεν συμμετέχει στο πρόγραμμα) και δεν υπάρχει διαφορά, εκτός από κάποιες ειδικές περιπτώσεις προσφορών.
Στα λάπτοπ υπάρχει ένα γενικότερο πρόβλημα με ελλείψεις στην αγορά. Και θα πρέπει να συνεκτιμηθεί ότι τα λάπτοπ που συμμετέχουν στο πρόγραμμα θα πρέπει να έχουν και λειτουργικό, ενώ πωλούνται πολλά χωρίς λειτουργικό (εκτός προγράμματος).
Το "αξιοπρεπές" είναι σχετικό. Υπήρχαν τις πρώτες ημέρες λάπτοπ κοντά στα 200€ αλλά ήταν για βασική χρήση "γραφείου" που λέμε και "έφυγαν" αμέσως.
Τα κλάσης "gaming" είναι για μεγάλα πορτοφόλια έτσι κι αλλιώς.

Αποσυνδεδεμένος e-Maths

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 61
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ψηφιακή Μέριμνα voucher 200 ευρώ
« Απάντηση #8 στις: Μάιος 21, 2022, 07:46:15 μμ »
Μπορείς να χρησιμοποιήσεις το  voucher και να βάλεις τη διαφορά από την τσέπη σου. Επιδότηση είναι, δεν στο πληρώνει εξ ολοκλήρου. Εγώ αγόρασα από το επίσημο site της Lenovo αυτό που ηθελα πληρώνοντας τη διαφορα
Σαβούρες είναι αυτά που έχει η λίστα. Για ξεπούλημα. Δεν υπάρχει πχ κανένα samsung galaxy tab του 2021 ή του 2022. Και στην 5ετία είναι άχρηστο.
Στους δικηγόρους και στους λογιστές που έδωσαν 2.000€ τους έδωσαν ότι ήθελαν!!!!

Αποσυνδεδεμένος PASAS123

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ψηφιακή Μέριμνα voucher 200 ευρώ
« Απάντηση #9 στις: Μάιος 21, 2022, 08:29:34 μμ »
το ωραίο είναι ότι θελουν (επειδή ειναι στα specs του μηχανήματος στο φεκ) antivirus 50 ευρω για ταμπλετ και 100+ για λαπτοπ (αντίο voucher)
ευτυχώς δε το έχουν όλα τα καταστήματα
και εγώ απο το site της Lenovo το πήρα γιατί εκεί ζητάνε μονο 10 ευρω για το antivirus...

Αποσυνδεδεμένος ernie

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 581
  • Φύλο: Άντρας
  • gunga galunga
    • Προφίλ
Απ: Ψηφιακή Μέριμνα voucher 200 ευρώ
« Απάντηση #10 στις: Μάιος 21, 2022, 08:51:18 μμ »
Αν το κάνετε για πολιτικούς λόγους πάω πάσο. Ο καθένας κάνει την αντίσταση του όπως νομίζει. Σε διαφορετική περίπτωση πάρτε ένα των 200 ευρώ και δωρίστε το στο σχολείο σας, στο ανήψι σας, σε ένα αδύναμο οικονομικά μαθητή σας, σε ένα σύλλογο, στα χωριά SOS ή τέλος πάντων όπου νομίζετε ότι θα πιάσει τόπο.

θεωρητικά αυτό δεν μπορεί να συμβεί επειδή, σύμφωνα με την σχετική κυα, ό,τι αγοράσεις (είτε βάλεις επιπλέον χρήματα είτε όχι) ανήκει στο υπουργείο ή τέλος πάντων στο δημόσιο το οποίο δύναται για δύο έτη αφενός να ελέγξει αν αυτό που απέκτησες βρίσκεται στην κατοχή σου (ακόμη και αν δεν είναι λειτουργικό) και αφετέρου να σου υπαγορεύσει τον τρόπο χρήσης του, για την ακρίβεια η εξαργύρωση του voucher συνεπάγεται αυτομάτως συναίνεση ως προς τον τρόπο χρήσης του
αν βγούμε από την κρίση σε λιγότερο από 100 χρόνια, εμένα να μην με λένε ernie

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4122
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ψηφιακή Μέριμνα voucher 200 ευρώ
« Απάντηση #11 στις: Μάιος 21, 2022, 09:35:14 μμ »
Είναι η ιδέα μου η υποτιμάται για ακόμα μια φορά η νοημοσύνη μας;

Αναζητώ να πάρω ένα tablet με λίγο παραπάνω από 200 ευρώ και παρατηρώ ότι οι "προμηθευτές" που κοίταξα διαθέτουν για την μέριμνα όποια προϊόντα θέλουν αυτοί κι όχι όλα όσα πληρούν τις προϋποθέσεις του προγράμματος ... είναι μόνο δική μου παρατήρηση αυτή; 

Συμπεραίνω ότι εν τέλει το πολύ να γλιτώσω 50-100 ευρώ σε σχέση με να το αγόραζα από το φθηνότερο διαδικτυακό κατάστημα το οποίο δεν εξυπηρετεί μέσω του voucher..

Είναι μια πολύ μεγάλη κοροϊδοα όλο αυτό. Οριακά ίσως αξιΖει για ζευγάρια που θα βάλουν 400 ευρώ. Εμείς το κοιτάμε τώρα αλλά για λαπτοπ, όχι ταμπλετ. Και πάλι όμως είναι πολλά τα χρήματα αν θες κάτι καλό και πολύ περιοριστικές οι προδιαγραφές και τα καταστήματα….

Αποσυνδεδεμένος blethalassa

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 430
  • ...κύριε Κλεό, θα μας κάνεις τον ρέφερι ?
    • Προφίλ
Απ: Ψηφιακή Μέριμνα voucher 200 ευρώ
« Απάντηση #12 στις: Μάιος 21, 2022, 09:37:49 μμ »
Έχω μόνο έναν κωδικό στο κινητό
Αρκεί αυτός;;

Αποσυνδεδεμένος sikat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4151
    • Προφίλ
Απ: Ψηφιακή Μέριμνα voucher 200 ευρώ
« Απάντηση #13 στις: Μάιος 21, 2022, 10:38:47 μμ »
Είναι η ιδέα μου η υποτιμάται για ακόμα μια φορά η νοημοσύνη μας;

Αναζητώ να πάρω ένα tablet με λίγο παραπάνω από 200 ευρώ και παρατηρώ ότι οι "προμηθευτές" που κοίταξα διαθέτουν για την μέριμνα όποια προϊόντα θέλουν αυτοί κι όχι όλα όσα πληρούν τις προϋποθέσεις του προγράμματος ... είναι μόνο δική μου παρατήρηση αυτή; 

Συμπεραίνω ότι εν τέλει το πολύ να γλιτώσω 50-100 ευρώ σε σχέση με να το αγόραζα από το φθηνότερο διαδικτυακό κατάστημα το οποίο δεν εξυπηρετεί μέσω του voucher..
ΐδεύουν
Δες και στη lenovo gr. Έχει καλά με 200-300€. Ίσως είναι από τις λίγες εταιρίες που δεν κοροϊδεύουν.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159504
  • Σύνολο θεμάτων: 19211
  • Σε σύνδεση σήμερα: 330
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 19
Επισκέπτες: 298
Σύνολο: 317

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.204 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.