*

Αποστολέας Θέμα: Bullying στα σχολεία - Υπάρχει λύση;  (Αναγνώστηκε 5520 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ΤΚ

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 753
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Bullying στα σχολεία - Υπάρχει λύση;
« στις: Μάιος 25, 2022, 09:04:55 μμ »
Με αφορμή το τραγικό γεγονός του 14χρονου μαθητή που αυτοκτόνησε παρατηρώ πάλι με θλίψη πως έχουν "ερεθιστεί" πάλι τα ένστικτα κοινωνικού αυτοματισμού των δημοσιογράφων απέναντι στους εκπαιδευτικούς. Ήθελα να ανοίξω αυτό το θέμα να μοιραστούμε απόψεις σχετικά με το bullying και τρόπους αντιμετώπισης του.

Προσωπικά θεωρώ ότι όσο και καλός να είναι ένας εκπαιδευτικός, όσο και φιλότιμος να είναι, το bullying θα συνεχίσει να υπάρχει. Ειδικά στα γυμνάσια-λύκεια θεωρώ το έργο των καθηγητών εξαιρετικά δύσκολο όσον αφορά τέτοια φαινόμενα καθώς είναι πολύ δύσκολο να αντιμετωπίσεις παραβατικές συμπεριφορές.

Είμαστε εντελώς αφοπλισμένοι. Με το παραμικρό κινδυνεύουμε να βρεθούμε στο στόχαστρο ενός δικομανή γονιού σε περίπτωση που επιπλήξουμε τον κανακάρη του. Έχουμε απαξιωθεί εντελώς στα μάτια της κοινωνίας και κατ' επέκταση και απέναντι στα παιδιά.

Ακόμη και στο δημοτικό από παιδιά Γ' και Δ' Δημοτικού έχω ακούσει απίστευτα κυνικές απόψεις για τους εκπαιδευτικούς και το δημόσιο. Εγώ στην ηλικία τους δεν ήξερα καν τι σημαίνει δημόσιο και τι ιιδιωιτικός τομέας.

Παράλληλα θεωρώ πως η λύση δεν είναι οι ψυχολόγοι στα σχολεία. Ξέρω πως είναι η λύση-καραμέλα που προτείνεται αυτόματα από όλους μας, αλλά θεωρώ πως τα σχολεία δεν μπορούν να είναι χώροι θεραπείας. Οι ψυχολόγοι που υπάρχουν θα έπρεπε να έχουν την αρμοδιότητα να παραπέμπουν υποχρεωτικά γονείς και παιδιά σε δομές εκτός σχολείου ώστε να λάβουν μέσα από αρκετές συνεδρίες, την κατάλληλη θεραπεία.

Ακόμη και έτσι όμως θεωρώ πως η ψυχολογία δεν είναι αρκετή για να λύσει το θέμα. Ως εκπαιδευτικοί γνωρίζουμε πως το bullying έχει και κοινωνιολογικές ρίζες, όχι μόνο ψυχολογικές. Όταν ζούμε σε μια εποχή με τεράστια οικονομική δυσπραγία, με ανεργία, με έλλειψη προοπτικής και ευημερίας, είναι αναπόφευκτο πως αυτό θα οδηγήσει σε αύξηση παραβατικών συμπεριφορών.

Οποιος θέλει ας μοιραστεί τις απόψεις του. Στην τηλεόραση άλλωστε κανένας δεν θα καλέσει εκπαιδευτικούς να τοποθετηθούν. Καλούν ακόμη και αστυνομικούς συνδικαλιστές να πουν την αποψάρα τους, αλλά εκπαιδευτικούς δε θα καλέσουν...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Bullying στα σχολεία - Υπάρχει λύση;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:26:05 »

Αποσυνδεδεμένος mts.ag

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4094
    • Προφίλ
Απ: Bullying στα σχολεία - Υπάρχει λύση;
« Απάντηση #1 στις: Μάιος 25, 2022, 09:14:06 μμ »
Ωραίος! Μπράβο σου που ανοίγεις αυτο το θέμα. Αυτό που θέλω να πω στα γρήγορα είναι ότι κρίσιμο για να σταματήσει το bullying είναι η ομάδα των συνομηλίκων, αυτοί δηλαδή που δεν συμμετέχουν ενεργά, οι λεγόμενοι και παρατηρητές. Ένας τρόπος που μπορεί να ευαισθητοποιηθούν οι μαθητες είναι μέσω κάποιας βιωματικής δραστηριότητας γύρω από το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ΤΚ

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 753
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Bullying στα σχολεία - Υπάρχει λύση;
« Απάντηση #2 στις: Μάιος 25, 2022, 09:21:27 μμ »
Ωραίος! Μπράβο σου που ανοίγεις αυτο το θέμα. Αυτό που θέλω να πω στα γρήγορα είναι ότι κρίσιμο για να σταματήσει το bullying είναι η ομάδα των συνομηλίκων, αυτοί δηλαδή που δεν συμμετέχουν ενεργά, οι λεγόμενοι και παρατηρητές. Ένας τρόπος που μπορεί να ευαισθητοποιηθούν οι μαθητες είναι μέσω κάποιας βιωματικής δραστηριότητας γύρω από το θέμα.

Με ενδιαφέρει πολύ η άποψη σου γενικά αλλά και ως φιλόλογος καθώς στα γυμνάσια ειδικά, είναι εξαιρετικά σκληρό το bullying. Θεωρώ πως πρώτον οι βιωματικές δράσεις δεν επαρκούν (και τα παιδιά γενικά κάνουν αρκετές). Δεύτερον, οι τραμπούκοι πρέπει να δεχτούμε ότι δεν είναι πάντοτε περιθωριακοί τύποι ή πληγωμένες προσωπικότητες. Αρκετές φορές είναι εξαιρετικά δημοφιλείς.
Τρίτον, θεωρώ ότι ο φόβος αποτρέπει πολλά παιδιά από το να παρέμβουν. Εδώ καθηγητές και δάσκαλοι φοβούνται πολλές φορές...

Αποσυνδεδεμένος zoek

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 142
    • Προφίλ
Απ: Bullying στα σχολεία - Υπάρχει λύση;
« Απάντηση #3 στις: Μάιος 25, 2022, 09:22:33 μμ »
Το υπουργείο πρέπει να λάβει δραστικότερα μέτρα, ευνοώντας την  άμεση αλλαγή σχολικού περιβάλλοντος των παιδιών που έχουν παραβατική συμπεριφορά. Πρέπει να προστατεύει κ τους εκπαιδευτικούς.  Σου λέει ο εκπαιδευτικος..θα διακινδυνευσω εγώ τη ζωή μου, τα παιδιά μου, ενώ δεν υποστηρίζομαι από πουθενά?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Bullying στα σχολεία - Υπάρχει λύση;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:26:05 »

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4071
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Bullying στα σχολεία - Υπάρχει λύση;
« Απάντηση #4 στις: Μάιος 25, 2022, 09:37:16 μμ »
Στα σχολεία σας ποσο συχνά συναντάτε bullying? πιστεύετε ότι όντως είναι θέμα τέτοιων διαστάσεων ή απλα έγινε μόδα να το συζητάμε;

Εγω είμαι σχεδον 10 χρόνια σε σχολείο νησιού. Παρολο που ειναι επαρχία και τα παιδιά ειναι σκληραγωγημένα και φυσικά τα αγόρια δεν μεγαλώνουν με εκλέπτυνςη τρόπων και το επίπεδο εννοειται ότι ειναι χαμηλότερο από τα παιδιά των πολεων (όχι το οικονομικό), δεν έχουμε παραβατικές συμπεριφορές, χουλιγκανισμούς, βανδαλισμούς κλπ., δεν έχουμε περιστατικά ρατσισμού εις βάρος αλλοδαπών ούτε στιγματισμό λόγω εμφάνισης ή αλλού προβλήματος παρα μόνο σποραδικά, αλλά σε καμία περίπτωση λεκτική ούτε καν σωματική βία (γενικώς δεν δέρνονται μεταξύ τους παρότι αγόρια επαρχίας). Έχουμε καταστάσεις μειωμένης υπομονής σε παιδιά με θέματα συμπεριφοράς ή τσακωμούς αλλά μέχρι εκεί. Γι αυτό απορώ, πού συμβαίνει αυτό το περίφημο bullying, αν δεν συμβαίνει σε εμάς ας πούμε, δεν μπορώ να φανταστώ να συμβαίνει σε μερη με καλύτερο επίπεδο.

Σε σχέση με το τι θυμάστε ως μαθητες, βλέπετε διαφορα; Εγω παρολο που πήγα σχολείο στην Αθήνα και παρολο που οι τωρινοί μου μαθητες είναι αρκετά άτακτοι (σαν άτακτα παιδιά όμως, όχι σαν προκλητικοί έφηβοι), θυμάμαι συμπεριφορές συμμαθητών μου που εμένα ως ήσυχο παιδί με έκαναν να νιώθω άβολα, πράγμα που δεν θα έλεγα ότι βλέπω τώρα, δηλαδή παιδιά που για να το πω απλα δεν θα ήθελα να συναναστρέφονται με το δικό μου παιδί. 1-2 τη χρόνια σε ένα σχολείο των 250 παιδιών, αλλά καμία σχέση με το τι θυμαμα ως μαθήτρια κι ας ήμουν και παιδί της πόλης.

Αποσυνδεδεμένος harac

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2488
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Bullying στα σχολεία - Υπάρχει λύση;
« Απάντηση #5 στις: Μάιος 25, 2022, 10:04:51 μμ »
Και εγώ είμαι σε νησί, σε δύο διαφορετικά σχολεία. Συμβαίνουν κάποια περιστατικά, όπως, πειράγματα, μπουνίδια, ραντεβού για ξύλο κλπ. Η διαφορά όμως είναι μεγάλη από το ένα σχολείο στο άλλο. Εκεί που η διευθύντρια επεμβαίνει αμέσως, ειδοποιεί γονείς, ψυχολόγο, βάζει ποινές και παίρνει μέτρα, η κατάσταση είναι ελεγχόμενη. Στο άλλο, καθώς και στο συστεγαζόμενο ΕΠΑΛ που τα χαϊδεύουν και δεν βάζουν ποινές, για να μη στεναχωρηθούν οι ντόπιοι, πάμε από το κακό στο χειρότερο. Εκεί που οι δράστες γνωρίζουν ότι υπάρχουν συνέπειες μαζεύονται κάπως, όταν όμως καταλαβαίνουν ότι το σχολείο είναι μπάστε σκύλοι αλέστε συνεχίζουν ανενόχλητοι. Σε ερώτηση προς μαθητή-δράστη "γιατί το έκανες;", η απάντηση ήταν "γιατί μπορώ". Σημαντική, λοιπόν, εκτιμώ ότι είναι η στάση του διευθυντή και του κάθε συλλόγου, που πρέπει να είναι ενιαία, σταθερή και αδιάσπαστη.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 25, 2022, 10:08:29 μμ από harac »

Αποσυνδεδεμένος mts.ag

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4094
    • Προφίλ
Απ: Bullying στα σχολεία - Υπάρχει λύση;
« Απάντηση #6 στις: Μάιος 25, 2022, 10:11:10 μμ »
Ας ξεκινήσω λεγοντας ότι και η δική μου εμπειρία είναι απο σχολεία της επαρχίας. Σίγουρα, εκει που είμαι εγώ τουλάχιστον, το bullying δεν αποτελεί καθημερινό φαινομενο. Ωστόσο, επειδή μπορεί να έχει κατατροφικές επιπτώσεις (που φτάνουν και μεχρι την αυτοχειρία) καλά κάνει ο ΤΚ και το θέτει ως ζήτημα. Να πω και ότι το πώς μεγαλώσαμε εμείς και το τι ήταν αποδεκτό τότε (σε επίπεδο συμπεριφοράς, λεξιλογίου, χιούμορ) δεν έχει καμία μα καμία μα καμία σχέση με το τι θεωρείται αποδεκτό σήμερα. Δεν βάζω πρόσημο σε αυτό, αλλά είναι αυτό που είναι.

Εμένα είχαν έρθει σε ενα σχολείο που ήμουν πριν λίγα χρόνια μια καθηγήτρια ψυχολογιας με την ομάδα της και έκαναν ένα πολύ ωραίο βιωματικό για το bullying και το cyberbullying. Κερδισε το ενδιαφέρον των μαθητών και μπορώ να πω ότι ευαιασθητοποιήθηκαν γύρω από το θέμα. Ένα απο τα βασικά σημεία που δούλεψαν ήταν η διαφορά μεταξύ πειράγματος και bullying καθώς και τη δυναμη που έχει η ομάδα των συνομιλήκων να σταματήσει το bullying, αν δράσουν συντονισμένα και έγκαιρα. Φυσικά και έχει δικιο το ΤΚ, συνήθως οι 'δράστες' του bullying είναι παιδιά με κάποια μορφή κοινωνικής δύναμης στο σχολείο. Γι αυτό και είναι δύσκολο να δημιουργηθεί μέτωπο για να σταματήσει, γιατί όλοι φοβούνται μη βρεθούν στο στόχαστο και οι ίδιοι. Γι' αυτο και χρειαζεται μια συνολική και ενιαία στάση απέναντι στο ζήτημα, από διευθυντή, συλλογο και μαθητές.

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4071
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Bullying στα σχολεία - Υπάρχει λύση;
« Απάντηση #7 στις: Μάιος 25, 2022, 10:57:45 μμ »
@harac, τα πειράγματα και το μπουνίδι όμως δεν είναι απαραίτητα bullying. Σίγουρα είναι δείγμα τοξικής αρρενωπότητας, που θεωρώ ότι είναι υπερβολικά εκτεταμένη για την εποχή μας ειδικά στην επαρχία. Εμείς τέτοιο πράγμα σε μεγάλο βαθμό δεν έχουμε αλλά σαφώς η ανοχή στη βία των αγοριών είναι πολύ σοβαρό ζητά, πολύ πιο εκτεταμένο από το bullying πιστεύω και ταυτόχρονα πολύ «δυσκολοτερο» γιατί χτυπάει σε βαθιά ριζωμένες πατριαρχικές προκαταλήψεις. Τον εκφοβισμό όλοι θα τον καταδικάσουν, το ξύλο μεταξύ ισοδύναμων αγοριών που γίνεται οικειοθελώς όμως, είμαι σίγουρη ότι κ συνάδελφοι άντρες μιας κάποιας ηλικίας θα το θεωρήσουν απλα φυσιολογική αγορίστικο συμπεριφορά κ θα αντιδράσουν χλιαρά.

Πειράγματα έχω συναντήσει και κάποιες φορές τα παιδιά που τα δέχονται έχουν διαμαρτυρηθεί. τίποτα παραπάνω. ξύλο στο νηπιαγωγειο επισησ έχω ακούσει από παιδιά με θέματα συμπεριφοράς. Αλλά αυτήν την διάχυτη εικόνα ζούγκλας ότι τα παιδιά κινδυνευουν ή δεν θέλουν να έρθουν σχολείο ή αυτοκτονούν, δεν την έχω ακούσει από κανέναν συναδελφο και φοβάμαι μήπως βγάζουμε τα μάτια μας μόνοι μας δίνοντας υπερβολικές διαστάσεις. Μήπως είναι η εύκολη λύση, για να μην αναζητούμε άλλες αιτίες ψυχολογικών προβλημάτων στα παιδθα, να τα ρίχνουμε σε σχολεία κ εκπαιδευτικούς; Αντί να βρουν αν φταίει σε κάτι η οικογένεια λενε ότι το παιδί ήταν μια χαρά κ το πείραζαν στο σχολείο στα καλά καθούμενα; είναι δυνατόν;

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3348
    • Προφίλ
Απ: Bullying στα σχολεία - Υπάρχει λύση;
« Απάντηση #8 στις: Μάιος 25, 2022, 11:08:26 μμ »
harac, συμφωνώ τόσο πολύ μαζί σου!!!! Αυτό ακριβώς.
Έσπερος, στα μεγάλα αστικά κέντρα, βλέπε Αθήνα, τα τελευταία χρόνια σχεδόν κάθε χρονιά έχουμε τουλάχιστον ένα περιστατικό με μαθητή που έχει τάση για αυτοκτονία. Δεν φταίει το σχολείο, αλλά εκδηλώνεται στο σχολείο.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 25, 2022, 11:10:54 μμ από erietta »

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4071
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Bullying στα σχολεία - Υπάρχει λύση;
« Απάντηση #9 στις: Μάιος 26, 2022, 07:17:20 πμ »
harac, συμφωνώ τόσο πολύ μαζί σου!!!! Αυτό ακριβώς.
Έσπερος, στα μεγάλα αστικά κέντρα, βλέπε Αθήνα, τα τελευταία χρόνια σχεδόν κάθε χρονιά έχουμε τουλάχιστον ένα περιστατικό με μαθητή που έχει τάση για αυτοκτονία. Δεν φταίει το σχολείο, αλλά εκδηλώνεται στο σχολείο.

Γιατί όμως όλοι τα βάζουν με το σχολείο. Αυτό δεν καταλαβαίνω. Διάβαζα για τον 11χρονο ότι τον εκφοβίζαν εξωσχολικοί κ η οικογένεια διαμαρτύρεται που δεν έκανε τοποτα το σχολείο. Δεν είμαστε οικοτροφεία και δεν φέρουμε ευθύνη για τη μετακίνηση των παιδιών από και κρος το σχολείο ούτε για τη συμπεριφορά εξωσχολικών. Και ποιος ξέρει τι οικογένεια ήταν αυτή που έδινε λαβή για σχολια. κανεις όμως δεν μιλάει γις κοινωνικές υπηρεσίες που θα επιβλέπουν τους γονείς των θυμάτων και των θυτών. Όλα στο σχολείο τα ρίχνουν.

Αποσυνδεδεμένος menandros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1336
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Bullying στα σχολεία - Υπάρχει λύση;
« Απάντηση #10 στις: Μάιος 26, 2022, 07:59:34 πμ »
Για τις συμπεριφορές μέσα στο σχολείο δεν έχουμε ευθύνη; https://eleftherotypia.gr/archives/ftanei-h-kakopoihsh/

https://nevronas.gr/evrizan-eftynan-kai-chtypoysan-tin-12chroni-aytistiki-kori-moy-poy-dechtike-bullying-vinteo/
η μητέρα καταγγέλει την αδιαφορία του σχολείου

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4071
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Bullying στα σχολεία - Υπάρχει λύση;
« Απάντηση #11 στις: Μάιος 26, 2022, 08:24:30 πμ »
Για τις συμπεριφορές μέσα στο σχολείο δεν έχουμε ευθύνη; https://eleftherotypia.gr/archives/ftanei-h-kakopoihsh/

https://nevronas.gr/evrizan-eftynan-kai-chtypoysan-tin-12chroni-aytistiki-kori-moy-poy-dechtike-bullying-vinteo/
η μητέρα καταγγέλει την αδιαφορία του σχολείου

Αυτά είναι συγκεκριμένες περιπτώσεις που είναι πιθανό τα σχολεία να αδιαφόρησαν. Καλό είναι όμως εμείς να μη δίνουμε μεγαλύτερη βάση στους γονείς απ ο,τι στους εκπαιδευτικούς. Η δική τους πλευρά δεν ακούγεται ποτέ. Τα παιδιά είναι 6 ώρες σχολείο και τις υπόλοιπες σπίτι. Δεν γίνεται να είμαστε σάκος του μποξ για το κάθε τσογλανι επειδή οι γονείς του δεν ασχολούνται.

Αποσυνδεδεμένος zoek

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 142
    • Προφίλ
Απ: Bullying στα σχολεία - Υπάρχει λύση;
« Απάντηση #12 στις: Μάιος 26, 2022, 08:39:41 πμ »
Όντως οι γονείς αυτών των παραβατικών παιδιών  είναι αδιάφοροι κ καμία φορά και προκλητικοί.. πιστεύω ότι δυστυχώς κάποιοι από αυτούς αισθάνονται και υπερήφανοι για το καμάρι τους..αντε βγάλε άκρη μετά...χρειάζεται ολιστική αντιμετώπιση από πολιτεία, εκπαιδευτικούς και φυσικά γονείς.

Αποσυνδεδεμένος serton

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 512
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Bullying στα σχολεία - Υπάρχει λύση;
« Απάντηση #13 στις: Μάιος 26, 2022, 10:05:59 πμ »
Γιατί όμως όλοι τα βάζουν με το σχολείο. Αυτό δεν καταλαβαίνω. Διάβαζα για τον 11χρονο ότι τον εκφοβίζαν εξωσχολικοί κ η οικογένεια διαμαρτύρεται που δεν έκανε τοποτα το σχολείο. Δεν είμαστε οικοτροφεία και δεν φέρουμε ευθύνη για τη μετακίνηση των παιδιών από και κρος το σχολείο ούτε για τη συμπεριφορά εξωσχολικών. Και ποιος ξέρει τι οικογένεια ήταν αυτή που έδινε λαβή για σχολια. κανεις όμως δεν μιλάει γις κοινωνικές υπηρεσίες που θα επιβλέπουν τους γονείς των θυμάτων και των θυτών. Όλα στο σχολείο τα ρίχνουν.


κι εκει που ειπα οτι θα συμφωνησω μια φορα μαζι σου ξεκινωντας να διαβαζω το σχολιο σου , στο τελος τα εμουσκεψες ως συνηθως..τι παει να πει ακριβως τι οικογενεια ειναι αυτη που δινει λαβη πιθανον για σχολια..δηλαδη μπορει και να δικαιολογείται μια κακη συμπεριφορα ;;στα υπολοιπα μαζι σου για πρωτη φορα  και μαλλον για τελευταια

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32277
  • Τελευταία: ΤΣΕΦΙ
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158517
  • Σύνολο θεμάτων: 19198
  • Σε σύνδεση σήμερα: 557
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 18
Επισκέπτες: 374
Σύνολο: 392

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.057 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.