*

Αποστολέας Θέμα: Λάθος πέρασμα βαθμών  (Αναγνώστηκε 4132 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος iex

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 302
    • Προφίλ
Λάθος πέρασμα βαθμών
« στις: Ιούνιος 04, 2022, 11:39:25 πμ »
Απορία

Με πήρε συνάδελφος σε έξαλλη κατάσταση και μου είπε ότι πέρασε λάθος βαθμό σε διαγώνισμα Γ´ Λυκείου και το διαπίστωσε τώρα που έχουν εκδοθεί οι βαθμοί τετραμήνου και έχουν σταλεί στους μαθητές. Επειδή η διαφορά στο βαθμό είναι μεγάλη επηρεάστηκε ο Μέσος Όρος βαθμολογίας του μαθητή. Μπορεί να διορθωθεί στο my school; Η αφού έχουν εκδοθεί οι βαθμολογίες δεν γίνεται;

Ευχαριστώ

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Λάθος πέρασμα βαθμών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:29:51 »

Συνδεδεμένος elranna

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2312
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02, ΠΕ40- Μπορώ να ξαναγίνω μαθήτρια;
    • Προφίλ
Απ: Λάθος πέρασμα βαθμών
« Απάντηση #1 στις: Ιούνιος 04, 2022, 11:48:02 πμ »
Απορία

Με πήρε συνάδελφος σε έξαλλη κατάσταση και μου είπε ότι πέρασε λάθος βαθμό σε διαγώνισμα Γ´ Λυκείου και το διαπίστωσε τώρα που έχουν εκδοθεί οι βαθμοί τετραμήνου και έχουν σταλεί στους μαθητές. Επειδή η διαφορά στο βαθμό είναι μεγάλη επηρεάστηκε ο Μέσος Όρος βαθμολογίας του μαθητή. Μπορεί να διορθωθεί στο my school; Η αφού έχουν εκδοθεί οι βαθμολογίες δεν γίνεται;

Ευχαριστώ

Να ξεκαθαρίσουμε κάτι. Μιλάμε για το βαθμό του γραπτού των εξετάσεων, που επηρέασε το βαθμό του απολυτηρίου;

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4072
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Λάθος πέρασμα βαθμών
« Απάντηση #2 στις: Ιούνιος 04, 2022, 11:54:16 πμ »
Εμείς έχουμε επά εκτυπώσει ελέγχους ολοκλήρου τμήματος λόγω λάθους. Δεν νομίζω ότι δεν γίνεται ούτε ότι είναι παράνομο.

Συνδεδεμένος elranna

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2312
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02, ΠΕ40- Μπορώ να ξαναγίνω μαθήτρια;
    • Προφίλ
Απ: Λάθος πέρασμα βαθμών
« Απάντηση #3 στις: Ιούνιος 04, 2022, 11:59:15 πμ »
Εμείς έχουμε επά εκτυπώσει ελέγχους ολοκλήρου τμήματος λόγω λάθους. Δεν νομίζω ότι δεν γίνεται ούτε ότι είναι παράνομο.

Δεν μιλάμε για έλεγχο επίδοσης. Αν είναι Γ' λυκείου, μιλάμε για το απολυτήριο, βάσει του οποίου έχει απολυθεί ο μαθητής από το σχολείο. Είναι τίτλος σπουδών, επίσημο έγγραφο. Δεν είμαι σίγουρη ότι γίνεται. Αν ήταν έλεγχος Α' ή Β' λυκείου, ναι. Εδώ όμως πρόκειται για τον επίσημο τίτλο σπουδών του σχολείου. Και με αυτόν τον τίτλο ο απόφοιτος πλέον δίνει πανελλήνιες υποθέτω. 

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Λάθος πέρασμα βαθμών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:29:51 »

Αποσυνδεδεμένος iex

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 302
    • Προφίλ
Απ: Λάθος πέρασμα βαθμών
« Απάντηση #4 στις: Ιούνιος 04, 2022, 12:02:08 μμ »
Ναι σε βαθμό των απολυτήριων εξετάσεων, πέρασε λάθος το βαθμό στην κατάσταση και δεν το πρόσεξε ούτε στον επανέλεγχο. Το διαγώνισμα επάνω έχει το σωστό βαθμό που είναι πιο υψηλός. Οι έλεγχοι έχουν σταλεί και η διευθύντρια του είπε ότι δεν γνωρίζει αν μπορεί να αλλάξει…

Θα το δουν από Τρίτη του είπε…

Μακάρι να γίνεται γιατί ο γνωστός μου δεν μπορεί να ηρεμήσει από το λάθος αυτό επειδή ήταν δικό του λάθος απροσεξίας που ρίχνει το Μέσο Όρο του μαθητή

Ελπίζω ότι γίνεται

Ευχαριστώ

Αποσυνδεδεμένος iex

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 302
    • Προφίλ
Απ: Λάθος πέρασμα βαθμών
« Απάντηση #5 στις: Ιούνιος 04, 2022, 12:05:20 μμ »
Δεν μιλάμε για έλεγχο επίδοσης. Αν είναι Γ' λυκείου, μιλάμε για το απολυτήριο, βάσει του οποίου έχει απολυθεί ο μαθητής από το σχολείο. Είναι τίτλος σπουδών, επίσημο έγγραφο. Δεν είμαι σίγουρη ότι γίνεται. Αν ήταν έλεγχος Α' ή Β' λυκείου, ναι. Εδώ όμως πρόκειται για τον επίσημο τίτλο σπουδών του σχολείου. Και με αυτόν τον τίτλο ο απόφοιτος πλέον δίνει πανελλήνιες υποθέτω.

Αν δεν γίνεται διόρθωση λόγω τίτλου σπουδών τι μπορεί να πάθει ο συνάδελφος από τους γονείς του μαθητή που ενδεχομένως διαπιστώσουν το λάθος;

Συνδεδεμένος elranna

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2312
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02, ΠΕ40- Μπορώ να ξαναγίνω μαθήτρια;
    • Προφίλ
Απ: Λάθος πέρασμα βαθμών
« Απάντηση #6 στις: Ιούνιος 04, 2022, 12:09:08 μμ »
Ναι σε βαθμό των απολυτήριων εξετάσεων, πέρασε λάθος το βαθμό στην κατάσταση και δεν το πρόσεξε ούτε στον επανέλεγχο. Το διαγώνισμα επάνω έχει το σωστό βαθμό που είναι πιο υψηλός. Οι έλεγχοι έχουν σταλεί και η διευθύντρια του είπε ότι δεν γνωρίζει αν μπορεί να αλλάξει…

Θα το δουν από Τρίτη του είπε…

Μακάρι να γίνεται γιατί ο γνωστός μου δεν μπορεί να ηρεμήσει από το λάθος αυτό επειδή ήταν δικό του λάθος απροσεξίας που ρίχνει το Μέσο Όρο του μαθητή

Ελπίζω ότι γίνεται

Ευχαριστώ

Μακάρι να γίνεται. Ίσως χρειαστεί λίγο τρέξιμο, αλλά θεωρώ ότι αφού είναι υπέρ του μαθητή, λογικά θα βρεθεί τρόπος να γίνει.

Δε νομίζω ότι μπορεί να πάθει κάτι ο συνάδελφος. Αν οι γονείς θέλουν να κινηθούν επίσημα, αυτό που μπορούν να κάνουν είναι να ζητήσουν αναβαθμολόγηση. Σιγά τ'αβγά. Δεν υπάρχει λόγος πανικού. Τέτοια λάθη γίνονται συχνά, απλά καλό είναι να μη γίνονται στο απολυτήριο.

Αποσυνδεδεμένος iex

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 302
    • Προφίλ
Απ: Λάθος πέρασμα βαθμών
« Απάντηση #7 στις: Ιούνιος 04, 2022, 12:10:26 μμ »
Μακάρι να βρεθεί τρόπος

Ευχαριστώ πολύ…

Αποσυνδεδεμένος mts.ag

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4094
    • Προφίλ
Απ: Λάθος πέρασμα βαθμών
« Απάντηση #8 στις: Ιούνιος 04, 2022, 12:14:04 μμ »
Ότι θα αλλάζει, θα αλλάζει, ιδίως από τη στιγμή που υπάρχει το διαγώνισμα με το σωστό βαθμό. Η διαδικασία που πρέπει να ακολουθηθεί είναι το ερώτημα.

Αποσυνδεδεμένος kostakkiss

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 64
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Λάθος πέρασμα βαθμών
« Απάντηση #9 στις: Ιούνιος 04, 2022, 12:16:22 μμ »
Άποψή μου είναι ότι γίνεται. Νέο πρακτικό έκδοσης αποτελεσμάτων για αυτόν τον μαθητή από τον Διευθυντή. Εξάλλου αυτό ευννοεί τον μαθητή...Δεν νομίζω ότι υπάρχει πρόβλημα αφού και στις δυο περιπτώσεις απολύεται και άρα δίνει κανονικά εξετάσεις για εισαγωγή. Μεγαλύτερο νομίζω θέμα είναι να μην γίνει σωστή καταγραφή του βαθμού γιατί σε περίπτωση που ζητήσει αναβαθμολόγηση μετά έχει περισσότερο μπέρδεμα. Όμως και στις δυο περιπτώσεις διορθωνεται το σφάλμα αρκεί και ο Διευθυντής (που σίγουρα δεν θα του αρέσει...και δικαιολογημένα) δείξει θετική διάθεση

Αποσυνδεδεμένος iex

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 302
    • Προφίλ
Απ: Λάθος πέρασμα βαθμών
« Απάντηση #10 στις: Ιούνιος 04, 2022, 12:17:27 μμ »
Οπότε αν έχει συμβεί και σε κάποιον άλλο και ξέρει τη διαδικασία ας με ενημερώσει, για να καθησυχάσω το γνωστό μου, γιατί αγχώθηκε πολύ…

Η διευθύντρια του είπε ότι δεν ξέρει, γιατί δεν της έχει ξανασυμβεί κάτι αντίστοιχο…

Αποσυνδεδεμένος iex

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 302
    • Προφίλ
Απ: Λάθος πέρασμα βαθμών
« Απάντηση #11 στις: Ιούνιος 04, 2022, 12:19:22 μμ »
Άποψή μου είναι ότι γίνεται. Νέο πρακτικό έκδοσης αποτελεσμάτων για αυτόν τον μαθητή από τον Διευθυντή. Εξάλλου αυτό ευννοεί τον μαθητή...Δεν νομίζω ότι υπάρχει πρόβλημα αφού και στις δυο περιπτώσεις απολύεται και άρα δίνει κανονικά εξετάσεις για εισαγωγή. Μεγαλύτερο νομίζω θέμα είναι να μην γίνει σωστή καταγραφή του βαθμού γιατί σε περίπτωση που ζητήσει αναβαθμολόγηση μετά έχει περισσότερο μπέρδεμα. Όμως και στις δυο περιπτώσεις διορθωνεται το σφάλμα αρκεί και ο Διευθυντής (που σίγουρα δεν θα του αρέσει...και δικαιολογημένα) δείξει θετική διάθεση


Ευχαριστώ πολύ θα τον ενημερώσω, για να μεταφέρει στη διευθύντρια του τη διαδικασία…

Αποσυνδεδεμένος gf

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 441
  • Γηράσκω αεί διδάσκων
    • Προφίλ
Απ: Λάθος πέρασμα βαθμών
« Απάντηση #12 στις: Ιούνιος 04, 2022, 12:25:34 μμ »
Από τεχνικής πλευράς:
1) Στο myschool αλλάζετε το βαθμό. Αυτό θα καταργήσει το χαρακτηρισμό αποτελέσματος, το απολυτήριο και τον αριθμό πρωτοκόλου του
2) Κάνετε εκ νέου εξαγωγή αποτελέσματος, έκδοση απολυτηρίου και απόδοση αρ. πρωτοκόλου μόνο για το συγκεκριμένο απόφοιτο.

Αποσυνδεδεμένος iex

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 302
    • Προφίλ
Απ: Λάθος πέρασμα βαθμών
« Απάντηση #13 στις: Ιούνιος 04, 2022, 12:28:10 μμ »
Ευχαριστώ πάρα πολύ

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158562
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 597
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 13
Επισκέπτες: 509
Σύνολο: 522

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.103 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.