*

Αποστολέας Θέμα: Εξεταστές/Βαθμολογητές Γραπτών Πανελλαδικών  (Αναγνώστηκε 8216 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος vama

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 661
    • Προφίλ
Απ: Εξεταστές/Βαθμολογητές Γραπτών Πανελλαδικών
« Απάντηση #28 στις: Ιούνιος 18, 2023, 06:09:03 μμ »
Οι βαθμολογητές ενημερώνονται από ποια μέρη της Ελλάδος είναι τα γραπτά που διορθώνουν και υπογράφουν Υπεύθυνη δήλωση ότι δεν έχουν συγγενείς στα μέρη αυτά. Π.χ. διορθώνουν γραπτά από Θεσσαλονίκη και Ξάνθη, υπογράφουν Υπεύθυνη δήλωση ότι δεν έχουν συγγένεια με εξεταζόμενο από αυτούς τους νομούς. Αν έχουν παιδί που δίνει Πανελληνιες στο νομό που κατοικούν δεν έχει σημασία.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Εξεταστές/Βαθμολογητές Γραπτών Πανελλαδικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:10:43 »

Αποσυνδεδεμένος baxev_ch

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 274
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η ζωή έχει περισσότερη φαντασία από μας!
    • Προφίλ
Απ: Εξεταστές/Βαθμολογητές Γραπτών Πανελλαδικών
« Απάντηση #29 στις: Ιούνιος 18, 2023, 06:33:44 μμ »
Σας ευχαριστω πολυ!
πάλι τα ίδια και τα ίδια θα μου πεις ρε φίλε...
όμως  τη σκέψη του πρόσφυγα, τη σκέψη του αιχμαλώτου, τη σκέψη του ανθρώπου που κατάντησε κι αυτός πραμάτεια...δοκίμασε να την αλλάξεις....ΔΕ ΜΠΟΡΕΙΣ....(Γ.Σεφέρης)

Αποσυνδεδεμένος antonispe20

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 171
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εξεταστές/Βαθμολογητές Γραπτών Πανελλαδικών
« Απάντηση #30 στις: Ιούνιος 19, 2023, 11:26:21 πμ »
Είστε άσχετος/η και διασπείρετε ψευδείς ειδήσεις.
Απαγορεύεται οι βαθμολογητές να γνωρίζουν από ποιες περιοχές διορθώνουν. Δεν το ξέρουν, άσχετα αν κάποιοι για να το παίξουν έξυπνοι και σημαντικοί για μια φορά στη ζωή τους του το λένε.
Είμαι χρόνια σε βαθμολογικό και ξέρω πολύ καλά το νόμο.
Αν αυτό που λέτε  ισχύει να μας πείτε σε ποιο βαθμολογικό με στοιχεία!
Η υπεύθυνη δήλωση που υπογράφουν έχει νόημα για τους ΦΑ!

Οι βαθμολογητές ενημερώνονται από ποια μέρη της Ελλάδος είναι τα γραπτά που διορθώνουν και υπογράφουν Υπεύθυνη δήλωση ότι δεν έχουν συγγενείς στα μέρη αυτά. Π.χ. διορθώνουν γραπτά από Θεσσαλονίκη και Ξάνθη, υπογράφουν Υπεύθυνη δήλωση ότι δεν έχουν συγγένεια με εξεταζόμενο από αυτούς τους νομούς. Αν έχουν παιδί που δίνει Πανελληνιες στο νομό που κατοικούν δεν έχει σημασία.

Αποσυνδεδεμένος baxev_ch

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 274
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η ζωή έχει περισσότερη φαντασία από μας!
    • Προφίλ
Απ: Εξεταστές/Βαθμολογητές Γραπτών Πανελλαδικών
« Απάντηση #31 στις: Ιούνιος 19, 2023, 03:23:20 μμ »
Αρα, τελικα εαν καποιος συναδελφος εχει παιδι που εξεταζεται πανελλαδικως την τρεχουσα χρονια μπορει ή δεν μπορει να ειναι βαθμολογητης;?? Με συγχωρειτε βλεπω διαφορετικες πρακτικες σε διαφορετικες ΔΔΕ...ψαχνω να βρω τον νομο - εγκυκλιο που ισχυει και εχω πελαγωσει. Αν καποιος γνωριζει εγκυρα ας μας ενημερωσει! Να απευθυνθω στην κεντρικη επιτροπη εξετασεων για να μαθω;??
πάλι τα ίδια και τα ίδια θα μου πεις ρε φίλε...
όμως  τη σκέψη του πρόσφυγα, τη σκέψη του αιχμαλώτου, τη σκέψη του ανθρώπου που κατάντησε κι αυτός πραμάτεια...δοκίμασε να την αλλάξεις....ΔΕ ΜΠΟΡΕΙΣ....(Γ.Σεφέρης)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Εξεταστές/Βαθμολογητές Γραπτών Πανελλαδικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:10:43 »

Αποσυνδεδεμένος elranna

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2313
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02, ΠΕ40- Μπορώ να ξαναγίνω μαθήτρια;
    • Προφίλ
Απ: Εξεταστές/Βαθμολογητές Γραπτών Πανελλαδικών
« Απάντηση #32 στις: Ιούνιος 19, 2023, 03:55:32 μμ »
Αρα, τελικα εαν καποιος συναδελφος εχει παιδι που εξεταζεται πανελλαδικως την τρεχουσα χρονια μπορει ή δεν μπορει να ειναι βαθμολογητης;?? Με συγχωρειτε βλεπω διαφορετικες πρακτικες σε διαφορετικες ΔΔΕ...ψαχνω να βρω τον νομο - εγκυκλιο που ισχυει και εχω πελαγωσει. Αν καποιος γνωριζει εγκυρα ας μας ενημερωσει! Να απευθυνθω στην κεντρικη επιτροπη εξετασεων για να μαθω;??

Μπορεί να είναι βαθμολογητής. Δεν μπορεί να είναι εξεταστής στα προφορικά αν το παιδί του δίνει στο ίδιο εξεταστικό κέντρο. Το ίδιο ισχύει και για τις επιτηρήσεις.

Αποσυνδεδεμένος g.t

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1724
    • Προφίλ
Απ: Εξεταστές/Βαθμολογητές Γραπτών Πανελλαδικών
« Απάντηση #33 στις: Ιούνιος 19, 2023, 04:40:46 μμ »
Αρα, τελικα εαν καποιος συναδελφος εχει παιδι που εξεταζεται πανελλαδικως την τρεχουσα χρονια μπορει ή δεν μπορει να ειναι βαθμολογητης;?? Με συγχωρειτε βλεπω διαφορετικες πρακτικες σε διαφορετικες ΔΔΕ...ψαχνω να βρω τον νομο - εγκυκλιο που ισχυει και εχω πελαγωσει. Αν καποιος γνωριζει εγκυρα ας μας ενημερωσει! Να απευθυνθω στην κεντρικη επιτροπη εξετασεων για να μαθω;??
η απαντηση στην απορία σου βρισκεται εδω και δεν υπαρχει κατι αλλο στη νομοθεσία ως προς το ερωτημα σου
https://www.dikaiologitika.gr/images/%CF%80%CE%B1%CE%BD%CE%B5%CE%BB%CE%BB%CE%B7%CE%BD%CE%B9%CE%B5%CF%82_2023_%CE%B5%CE%B3%CE%BA%CF%85%CE%BA%CE%BB%CE%B9%CE%BF%CF%82_%CE%B3%CE%B5%CE%BB.pdf
Θα ανοιξεις το συγκεκριμενο εγγραφο και πανω δεξια στο πλαισιο "ευρεση στη σελιδα" θα γραψεις τη λεξη "αγχιστείας" για να σε παει η αναζητηση σε ολα τα κωλύματα που έχει ένας επιτηρητής ή εξεταστης σε ΦΑ ή βαθμολογητής ή προεδρος βαθμολογικου κεντρου κλπ ετσι ωστε να αποκτησεις πληρη γνωση των απανταχού κωλυμάτων. Συγκεκριμενα για το ερωτημα σου θα επαναλαβω αυτο που λεει η ανωτερω εγκυκλιος στη σελ 7
"Δεν μπορεί να μετέχει στην Επιτροπή Β.Κ. με οποιαδήποτε ιδιότητα ή ως βαθμολογητής
αναβαθμολογητής σε Β.Κ., όποιος έχει συγγένεια εξ αίματος ή εξ αγχιστείας μέχρι και του τρίτου βαθμού με
εξεταζόμενο ή είναι σύζυγος υποψηφίου, τα γραπτά του οποίου βαθμολογούνται σ’ αυτό το Β.Κ". Επομενως μπορει να ειναι βαθμολγητης ή να συμμετέχει με οποιαδηποτε αλλη ιδιοτητα σε ενα ΒΚ καποιος που το παιδι του δινει πανελληνιες, αρκει να μην παει το γραπτο του σε αυτο το ΒΚ.
Και θα μου πεις που να ξερει αυτος που τον καλουν να βαθμολογησει στο ταδε ΒΚ ότι θα πανε και τα γραπτα του παιδιου του ή καποιου συγγενικου του προσωπου  εκει για να τους αναφερει το κωλυμα του. Προφσνως με καποιο τροπο θα πρεπει να πληροφορουνται οι βαθμολογητες  τα γραπτα ποιων περιοχων θα διορθωσουν ωστε να αναφερουν τυχον κωλυμτα.  Αλλιως πως, θα κατσει μηπως ο προεδρος του ΒΚ να τον ρωτησει για την προτερη ζωη του και σε ποια μερη βρεθηκε και με ποιους ανθρωπους συγχρωτιστηκε μην τυχον και εχει γνωστους στην περιοχη των γραπτων που θα βαθμολογηθουν στο οικειο ΒΚ? προσωπικα μου εχει τυχει (απο το 2012-2016) στο ΒΚ που πηγαινα μια παρομοια εμπειρια με τη συναδελφο vama δηλ στην πρωτη συναντηση-ενημερωση των βαθμολογητων μας εδιναν μια ΥΔ στην οποια θα δηλωναμε οτι δεν εχουμε  συγγενη μεχρι ταδε βαθμου  απο τα ταδε μερη.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 19, 2023, 05:55:54 μμ από gtΠΕΟ2 »

Αποσυνδεδεμένος Βικη

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 242
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02 Κοιτάω πάντα μπροστά!
    • Προφίλ
Απ: Εξεταστές/Βαθμολογητές Γραπτών Πανελλαδικών
« Απάντηση #34 στις: Ιούνιος 19, 2023, 04:51:41 μμ »
Οι βαθμολογητές ενημερώνονται από ποια μέρη της Ελλάδος είναι τα γραπτά που διορθώνουν και υπογράφουν Υπεύθυνη δήλωση ότι δεν έχουν συγγενείς στα μέρη αυτά. Π.χ. διορθώνουν γραπτά από Θεσσαλονίκη και Ξάνθη, υπογράφουν Υπεύθυνη δήλωση ότι δεν έχουν συγγένεια με εξεταζόμενο από αυτούς τους νομούς. Αν έχουν παιδί που δίνει Πανελληνιες στο νομό που κατοικούν δεν έχει σημασία.
αυτο δεν γίνεται  ποτέ!!!
προσέχετε τι γράφετε μερικοί!!

Αποσυνδεδεμένος g.t

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1724
    • Προφίλ
Απ: Εξεταστές/Βαθμολογητές Γραπτών Πανελλαδικών
« Απάντηση #35 στις: Ιούνιος 19, 2023, 05:07:35 μμ »
αυτο δεν γίνεται  ποτέ!!!
προσέχετε τι γράφετε μερικοί!!
εγω παντως το εζησα προσωπικα και δεν εχω κανενα λογο, σκοπιμοτητα ή ιδιοτελεια -οπως ειναι λογικο- για να πω κατι διαφορετικο. Πραγματικα όμως  ανρωτιεμαι αν εισαι η ενσαρκωση της αξιοπιστιας του συστηματος των πανελλαδικων και εξανιστασαι στον υπερθετικο βαθμό.. Αν τυχον εχεις διαφορετικη εμπειρια απο το ΒΚ στο οποιο διορθωσες εσύ ανέφερε την κι ολα καλα . Επιπλεον αναρωτιέμαι εαν εχεις βαθμολγησει αε ολα τα ΒΚ ωστε να μπορεις να διαψευσεις την αποψη της συναδελφου ή τη δικη μου
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 20, 2023, 12:45:30 πμ από gtΠΕΟ2 »

Αποσυνδεδεμένος vama

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 661
    • Προφίλ
Απ: Εξεταστές/Βαθμολογητές Γραπτών Πανελλαδικών
« Απάντηση #36 στις: Ιούνιος 19, 2023, 10:02:32 μμ »
αυτο δεν γίνεται  ποτέ!!!
προσέχετε τι γράφετε μερικοί!!

Συγνώμη συνάδελφοι, αλλά παντα προσέχω πολύ καλά τι γράφω. Αλλιώς δεν θα το έγραφα. Δεν ξερω φυσικά το τι γινεται σε όλα τα εξεταστικά της Ελλάδας. Όμως εδώ στην περιοχή μου -και όχι δεν λέω πού είναι- τους είπαν από ποιες περιοχές είναι τα γραπτά και υπέγραψαν υπεύθυνη δήλωση ότι δεν έχουν συγγενείς στους νομούς αυτούς.
Και αυτό δεν έγινε μόνο φέτος.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 19, 2023, 10:05:31 μμ από vama »

Αποσυνδεδεμένος vama

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 661
    • Προφίλ
Απ: Εξεταστές/Βαθμολογητές Γραπτών Πανελλαδικών
« Απάντηση #37 στις: Ιούνιος 19, 2023, 10:15:33 μμ »
Είστε άσχετος/η και διασπείρετε ψευδείς ειδήσεις.
Απαγορεύεται οι βαθμολογητές να γνωρίζουν από ποιες περιοχές διορθώνουν. Δεν το ξέρουν, άσχετα αν κάποιοι για να το παίξουν έξυπνοι και σημαντικοί για μια φορά στη ζωή τους του το λένε.
Είμαι χρόνια σε βαθμολογικό και ξέρω πολύ καλά το νόμο.
Αν αυτό που λέτε  ισχύει να μας πείτε σε ποιο βαθμολογικό με στοιχεία!
Η υπεύθυνη δήλωση που υπογράφουν έχει νόημα για τους ΦΑ!


Άσχετη δεν ξερω αν είμαι αλλά ψευδείς ειδήσεις ούτε διασπείρω ούτε έχω λόγο να διασπείρω. Αν απαγορεύεται ή όχι δεν ξερω. Ξερω όμως ότι ενημερώνονται (ίσως σε κάποια μόνο; μπορεί ). Περίεργο πάντως να απαγορεύεται και ταυτόχρονα να υπογράφουν Υπευθυνη Δήλωση. Η ΥΔ για τους ΦΑ τι σχέση έχει με αυτό που συζητάμε; Και όχι δεν θα σας πω πού γίνεται. Επιμένω όμως ότι γίνεται.
Πάντως όπως και να’χει συνάδελφε δεν αντιλαμβάνομαι προς τι αυτή η επίθεση; Μπορούσατε να πείτε αυτό που θέλετε χωρίς χαρακτηρισμούς.

Αποσυνδεδεμένος vama

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 661
    • Προφίλ
Απ: Εξεταστές/Βαθμολογητές Γραπτών Πανελλαδικών
« Απάντηση #38 στις: Ιούνιος 19, 2023, 10:19:05 μμ »
Αρα, τελικα εαν καποιος συναδελφος εχει παιδι που εξεταζεται πανελλαδικως την τρεχουσα χρονια μπορει ή δεν μπορει να ειναι βαθμολογητης;?? Με συγχωρειτε βλεπω διαφορετικες πρακτικες σε διαφορετικες ΔΔΕ...ψαχνω να βρω τον νομο - εγκυκλιο που ισχυει και εχω πελαγωσει. Αν καποιος γνωριζει εγκυρα ας μας ενημερωσει! Να απευθυνθω στην κεντρικη επιτροπη εξετασεων για να μαθω;??
Εγώ πάντως γνωρίζω φέτος συνάδελφο που δίνει το παιδί του και αυτός είναι βαθμολογητής. Δεν νομίζω να απαγορεύεται αλλά πιθανόν σε καποιες ΔΔΕ προληπτικά να μη παίρνουν όσους έχουν παιδιά που δίνουν Πανελλήνιες

Αποσυνδεδεμένος vama

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 661
    • Προφίλ
Απ: Εξεταστές/Βαθμολογητές Γραπτών Πανελλαδικών
« Απάντηση #39 στις: Ιούνιος 19, 2023, 10:34:31 μμ »
εγω παντως το εζησα προσωπικα και δεν εχω κανενα λογο, σκοπιμοτητα ή ιδιοτελεια -οπως ειναι λογικο- για να πω κατι διαφορετικο. Πραγματικα ανρωτιεμαι αν εισαι η ενσαρκωση της αξιοπιστιας του συστηματος των πανελλαδικων και εξανιστασαι στον υπερθετικο βαθμό..Αν τυχον εχεις διαφορετικη εμπειρια απο το ΒΚ στο οποιο διορθωσες εσυ ανεφερε την κι ολα καλα δηλ εχεις βαθμολγησει αε ολα τα ΒΚ ωστε να μπορεις να διαψευσεις την αποψη της συναδελφου ή τη δικη μου?
Ευχαριστώ!

Αποσυνδεδεμένος weekend!

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 79
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εξεταστές/Βαθμολογητές Γραπτών Πανελλαδικών
« Απάντηση #40 στις: Ιούνιος 20, 2023, 10:13:53 πμ »
Είστε άσχετος/η και διασπείρετε ψευδείς ειδήσεις.
Απαγορεύεται οι βαθμολογητές να γνωρίζουν από ποιες περιοχές διορθώνουν. Δεν το ξέρουν, άσχετα αν κάποιοι για να το παίξουν έξυπνοι και σημαντικοί για μια φορά στη ζωή τους του το λένε.
Είμαι χρόνια σε βαθμολογικό και ξέρω πολύ καλά το νόμο.
Αν αυτό που λέτε  ισχύει να μας πείτε σε ποιο βαθμολογικό με στοιχεία!
Η υπεύθυνη δήλωση που υπογράφουν έχει νόημα για τους ΦΑ!
πραγματικα δεν ειναι ωραιος ο χαρακτηρισμος 'ασχετος " και μην ειστε τοσο απολυτος γιατι και στην περιοχη μου οταν διορθωναν μαθηματικα ηξεραν οτι τα γραπτα ηρθαν απο Αθηνα, φυσικα οχι περιοχη και σχολεια κλπ αλλά ηξεραν πολη

Αποσυνδεδεμένος gf

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 441
  • Γηράσκω αεί διδάσκων
    • Προφίλ
Απ: Εξεταστές/Βαθμολογητές Γραπτών Πανελλαδικών
« Απάντηση #41 στις: Ιούνιος 20, 2023, 11:20:43 πμ »
πραγματικα δεν ειναι ωραιος ο χαρακτηρισμος 'ασχετος " και μην ειστε τοσο απολυτος γιατι και στην περιοχη μου οταν διορθωναν μαθηματικα ηξεραν οτι τα γραπτα ηρθαν απο Αθηνα, φυσικα οχι περιοχη και σχολεια κλπ αλλά ηξεραν πολη
Σε κάθε βαθμολογικό αποστέλλονται γραπτά από πολλούς νομούς, και σε κάθε πακέτο που παραδίδεται σε βαθμολογητή έχουν ανακατευτεί γραπτά από όλους αυτούς τους νομούς.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159796
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 554
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 7
Επισκέπτες: 412
Σύνολο: 419

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.094 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.