*

Αποστολέας Θέμα: Βεβαιώσεις κτήσης μεταπτυχιακού πριν τη λήξη του ελάχιστου χρόνου φοίτησης  (Αναγνώστηκε 11017 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Twist

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 9
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Κάνετε ότι θέλετε κ. Oliver. Μου αρέσει που μιλάτε και για αλαζονεία. Να νιώθω ανώτερος σε σύγκριση με ποιον δηλαδή και κυριότερο γιατί να νιώθω ανώτερος;
Ονομαστικές καταγγελίες να κάνετε αν μιλάμε για παράνομες βεβαιώσεις ή παράνομα πτυχία , όλα τα άλλα είναι λόγια του αέρα.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Oliver

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 448
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Κάνετε ότι θέλετε κ. Oliver. Μου αρέσει που μιλάτε και για αλαζονεία. Να νιώθω ανώτερος σε σύγκριση με ποιον δηλαδή και κυριότερο γιατί να νιώθω ανώτερος;
Ονομαστικές καταγγελίες να κάνετε αν μιλάμε για παράνομες βεβαιώσεις ή παράνομα πτυχία , όλα τα άλλα είναι λόγια του αέρα.

Επίσης, ένα άλλο στοιχείο είναι κατα πόσο ΟΚ είναι να υπάρχει ημερομηνία έκδοσης της βεβαίωσης προγενέστερη αυτής που φαίνεται ότι μπήκε ο βαθμός της πρακτικής άσκησης στην πλατφόρμα.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 18, 2022, 12:56:30 πμ από Oliver »

Αποσυνδεδεμένος Twist

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 9
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Από που προκύπτει ότι ο βαθμός της πρακτικής μπήκε μετά την έκδοση των βεβαιώσεων;

Αποσυνδεδεμένος Oliver

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 448
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Από που προκύπτει ότι ο βαθμός της πρακτικής μπήκε μετά την έκδοση των βεβαιώσεων;

Έτσι έχω μάθει για κάποιες περιπτώσεις. Ότι δεν τους είχε εμφανιστεί ενώ είχαν λάβει τη βεβαίωση. Αυτό δεν ξέρουμε βέβαια αν είναι παράνομο, γιατί δε σημαίνει απαραίτητα ότι η ημερομηνία που φάνηκε o βαθμός στην πλατφόρμα είναι η ημερομηνία που μπήκε κιόλας από τη γραμματεία ούτε η ημερομηνία που ολοκληρώθηκε η αξιολόγηση.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Oliver

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 448
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Οι ώρες πρακτικής ξεκινούν από το 1ο σεμινάριο και μετά. Από εκεί και πέρα αυτό που παραθέσατε στο προηγούμενο ποστ ή δεν καταλαβαίνετε τι γράφει ή κάνετε ότι δεν καταλαβαίνει τι γράφει.

Γιατί δεν λέτε μπράβο στα πανεπιστήμια που βρήκαν λύσεις φέτος σε μια τόσο κρίσιμη στιγμή; Γιατί δεν σας συμφέρει, επειδή ο ίδιος έχετε χαμηλά μόρια και νιώθετε απειλή από όσους φοιτητές του εαρινού πήραν φέτος βεβαιώσεις; Σε αυτό δεν σας φταιει κανείς. Είχατε βάλει έναν άνθρωπο να φτιάχνει λογαριασμούς στο φβ ώστε να κάνει συνεχόμενα αναρτήσεις πριν 1 μήνα και επειδή αυτός τα παράτησε είπατε να συνεχίσετε εσείς το έργο;

Απάντηση από το υπουργείο πήρατε στις καταγγελίες που κάνατε, το κάθε πανεπιστήμιο δρα αυτοβούλως και έχετε ήδη την απόφαση της συγκλήτου. Τι άλλο προσπαθείτε να κάνετε; Ο δικηγόρος δεν σας έχει ενημερώσει ότι οι ενστάσεις αφορούν τυχόν λάθη που έχουν γίνει σε εμάς τους ίδιους και όχι για να καταγγείλετε άλλους;

Επίσης το screenshot που αφορά το μάθημα 521 είναι άκυρο και δεν αποδεικνύει τίποτα γιατί το συγκεκριμένο μάθημα είναι υποχρεωτικό και το δίνουν άτομα από όλα τα εξάμηνα. Επίσης ακόμα και 2400 να είναι οι φοιτητές στο εαρινό εξάμηνο ποιος σας είπε ότι όλοι τελείωσαν και πήραν βεβαιώσεις μέχρι την λήξη των αιτήσεων της προκήρυξης; Αυτά τα γνωρίζετε ήδη γιατί καθημερινά ασχολείστε με το συγκεκριμένο θέμα, αλλά παρόλα αυτά προτιμάτε να δημιουργείται εντυπώσεις.

Τέλος μου άρεσε που στην πρόσφατη επιστολή σας καλείται τους πρυτάνεις των άλλων πανεπιστημίων να πάρουν θέση για το ζήτημα ενώ είναι δεδομένο ότι και στα άλλα πανεπιστήμια που έχουν μεταπτυχιακά στην ειδική αγωγή έδωσαν βεβαιώσεις. Παρόλα αυτά προτιμάτε να ασχοληθείτε μόνο με το συγκεκριμένο πανεπιστήμιο που και ο ίδιος έχετε τελειώσει. Το Φρέντερικ που έδωσε πτυχία δεν σας απασχολεί;

Οι δικές μου εκτιμήσεις είναι ότι δόθηκαν περίπου 500-600 βεβαιώσεις στους φοιτητές του πανεπιστημίου Λευκωσίας, γύρω στα 300 πτυχία που δόθηκαν στο Φρεντερικ και βαριά άλλες 50+- Βεβαιώσεις στα άλλα μεταπτυχιακά που ούτως ή άλλως έχουν λίγους φοιτητές. Άρα από τις 80.000 αιτήσεις που έγιναν φέτος εσάς σας ενοχλούν οι 1000 ; Για να ηρεμήσετε δεν είναι και οι 1000 στον κλάδο σας.

Με το Φρέντερικ δεν ασχολούμαι ακόμα γιατί δεν έχω ψάξει το ΦΕΚ του. Ποια άλλα προγράμματα έχουν δώσει; Εγώ μόνο για τα ειδικής του Λευκωσίας-Πατρών και το Φρέντερικ ξέρω. Για κάποιο κολλέγιο επίσης μου είπε συνάδελφος ότι από περσι είχαν πει στους φοιτητές του άνθρωποι του κολλεγίου ότι θα προλάβουν την προκήρυξη. Εγώ δηλαδή ό,τι σχετίζεται με ιδιωτικό έχω ακούσει ότι έχει δώσει.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 18, 2022, 12:42:23 πμ από Oliver »

Αποσυνδεδεμένος Oliver

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 448
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Με το Φρέντερικ δεν ασχολούμαι ακόμα γιατί δεν έχω ψάξει το ΦΕΚ του. Θα ασχοληθώ κάποια στιγμή και με αυτό και έγω και άλλοι συνάδελφοι και θα ενημερώσω. Ποια άλλα προγράμματα έχουν δώσει; Εγώ μόνο για τα ειδικής του Λευκωσίας-Πατρών και το Φρέντερικ ξέρω. Για κάποιο κολλέγιο επίσης μου είπε συνάδελφος ότι από περσι είχαν πει στους φοιτητές του άνθρωποι του κολλεγίου ότι θα προλάβουν την προκήρυξη. Εγώ δηλαδή ότι σχετίζεται με ιδιωτικό έχω ακούσει ότι έχει δώσει.

Αποσυνδεδεμένος patras7

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 9
    • Προφίλ
Τον Σεπτέμβρη όταν θα δουν την καταστρατήγηση των πινάκων με τους τοσους χιλιάδες από τα εαρινα εξάμηνα προβλέπω να κινούνται νομικά παρά πολλοί.

Αποσυνδεδεμένος Oliver

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 448
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Οι ώρες πρακτικής ξεκινούν από το 1ο σεμινάριο και μετά. Από εκεί και πέρα αυτό που παραθέσατε στο προηγούμενο ποστ ή δεν καταλαβαίνετε τι γράφει ή κάνετε ότι δεν καταλαβαίνει τι γράφει.

Γιατί δεν λέτε μπράβο στα πανεπιστήμια που βρήκαν λύσεις φέτος σε μια τόσο κρίσιμη στιγμή; Γιατί δεν σας συμφέρει, επειδή ο ίδιος έχετε χαμηλά μόρια και νιώθετε απειλή από όσους φοιτητές του εαρινού πήραν φέτος βεβαιώσεις; Σε αυτό δεν σας φταιει κανείς. Είχατε βάλει έναν άνθρωπο να φτιάχνει λογαριασμούς στο φβ ώστε να κάνει συνεχόμενα αναρτήσεις πριν 1 μήνα και επειδή αυτός τα παράτησε είπατε να συνεχίσετε εσείς το έργο;

Απάντηση από το υπουργείο πήρατε στις καταγγελίες που κάνατε, το κάθε πανεπιστήμιο δρα αυτοβούλως και έχετε ήδη την απόφαση της συγκλήτου. Τι άλλο προσπαθείτε να κάνετε; Ο δικηγόρος δεν σας έχει ενημερώσει ότι οι ενστάσεις αφορούν τυχόν λάθη που έχουν γίνει σε εμάς τους ίδιους και όχι για να καταγγείλετε άλλους;

Επίσης το screenshot που αφορά το μάθημα 521 είναι άκυρο και δεν αποδεικνύει τίποτα γιατί το συγκεκριμένο μάθημα είναι υποχρεωτικό και το δίνουν άτομα από όλα τα εξάμηνα. Επίσης ακόμα και 2400 να είναι οι φοιτητές στο εαρινό εξάμηνο ποιος σας είπε ότι όλοι τελείωσαν και πήραν βεβαιώσεις μέχρι την λήξη των αιτήσεων της προκήρυξης; Αυτά τα γνωρίζετε ήδη γιατί καθημερινά ασχολείστε με το συγκεκριμένο θέμα, αλλά παρόλα αυτά προτιμάτε να δημιουργείται εντυπώσεις.

Τέλος μου άρεσε που στην πρόσφατη επιστολή σας καλείται τους πρυτάνεις των άλλων πανεπιστημίων να πάρουν θέση για το ζήτημα ενώ είναι δεδομένο ότι και στα άλλα πανεπιστήμια που έχουν μεταπτυχιακά στην ειδική αγωγή έδωσαν βεβαιώσεις. Παρόλα αυτά προτιμάτε να ασχοληθείτε μόνο με το συγκεκριμένο πανεπιστήμιο που και ο ίδιος έχετε τελειώσει. Το Φρέντερικ που έδωσε πτυχία δεν σας απασχολεί;

Οι δικές μου εκτιμήσεις είναι ότι δόθηκαν περίπου 500-600 βεβαιώσεις στους φοιτητές του πανεπιστημίου Λευκωσίας, γύρω στα 300 πτυχία που δόθηκαν στο Φρεντερικ και βαριά άλλες 50+- Βεβαιώσεις στα άλλα μεταπτυχιακά που ούτως ή άλλως έχουν λίγους φοιτητές. Άρα από τις 80.000 αιτήσεις που έγιναν φέτος εσάς σας ενοχλούν οι 1000 ; Για να ηρεμήσετε δεν είναι και οι 1000 στον κλάδο σας.


Η απάντηση που έδωσε ο πρύτανης προς το υπουργείο είναι ουσιαστικά ότι:
α) Από τον Οκτώβριο του 2019 αποφάσισαν να πάει το Πρόγραμμα με το ακ. ημερολόγιο του Παν. Λευκωσίας
β) Ότι επειδή στο 4ο εξάμηνο του Προγράμματος πραγματοποιείται μόνο η Πρακτική Άσκηση η οποία δεν έχει τις συμβατικές εξετάσεις το Συντονιστικό Όργανο με απόφασή του στις 20 Σεπτεμβρίου 2021 προσδιόρισε ότι για το ακαδημαϊκό έτος 2021-2022, οι διδακτικές υποχρεώσεις των φοιτητών/τριών του 4ου εξαμήνου ολοκληρώνονται με τη συμπλήρωση τουλάχιστον 13 εβδομάδων Πρακτικής Άσκησης στο εαρινό εξάμηνο. Αυτά επικυρώθηκαν και με αποφάσεις Συγκλήτων των 2 πανεπιστημίων

Το (β) όμως σε ποιο νόμο στηρίζεται;

Αυτά το ότι κάθε πανεπιστήμιο δρα αυτοβούλως όχι δε μας τα είπαν από το υπουργείο ότι μπορεί να τα κάνει για ό,τι να ναι. Το ότι υπάρχουν σημεία που δρα αυτοβούλως, ναι, το συζητήσαμε και το ξέραμε άλλωστε

Η αυτοτέλεια των Α.Ε.Ι. είναι σε ό,τι έχει να κάνει με τον εσωτερικό τους κανονισμό. Δεν είναι θέμα αυτοτέλειας ΑΕΙ το αν το Μαθηματικό θα είναι 4 ή 5 χρόνια, ούτε το αν έχει δικαίωμα να κάνει εξεταστική κάτω από 3 εβδομάδες. Αυτά νομίζω τα καταλαβαίνετε

Επίσης, μια απόφαση Συγκλήτου πολλές φορές δεν αρκεί αν δε συνοδεύεται από τις ανάλογες τροποποιήσεις στα ΦΕΚ του Προγράμματος

 
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 18, 2022, 04:16:33 πμ από Oliver »

Αποσυνδεδεμένος Twist

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 9
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Καλημέρα κ. Oliver

 Όσον αφορά το (α) οι φοιτητές του εαρινού 2019 δεν έπρεπε να περιμένουν και την υπουργική έγκριση για την έναρξη της πρακτικής;
Όσον αφορά για το (β) αφού έχετε διάβασε όλα τα ΦΕΚ, απ'ότι βλέπω κάποιο σας έχει ξεφύγει.

Επίσης το ότι θα ασχοληθείτε με το Φρέντερικ, είμαι σίγουρος 100% ότι όλες οι αποφάσεις και οι διαδικασίες είναι νόμιμες. Και με βάση το ΦΕΚ της προκήρυξης, οι συγκεκριμένοι φοιτητές θα μπορέσουν στις ενστάσεις να προσθέσουν το πτυχίο τουςκαι θα μπουν αυτόματα στον οριστικό πίνακα, είτε σας αρέσει είτε όχι.


Αποσυνδεδεμένος Oliver

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 448
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Καλημέρα κ. Oliver

 Όσον αφορά το (α) οι φοιτητές του εαρινού 2019 δεν έπρεπε να περιμένουν και την υπουργική έγκριση για την έναρξη της πρακτικής;
Όσον αφορά για το (β) αφού έχετε διάβασε όλα τα ΦΕΚ, απ'ότι βλέπω κάποιο σας έχει ξεφύγει.

Επίσης το ότι θα ασχοληθείτε με το Φρέντερικ, είμαι σίγουρος 100% ότι όλες οι αποφάσεις και οι διαδικασίες είναι νόμιμες. Και με βάση το ΦΕΚ της προκήρυξης, οι συγκεκριμένοι φοιτητές θα μπορέσουν στις ενστάσεις να προσθέσουν το πτυχίο τουςκαι θα μπουν αυτόματα στον οριστικό πίνακα, είτε σας αρέσει είτε όχι.

Το (α) δε με ενδιαφέρει καν. Δε μου λέει κάτι, γιατί ούτως ή άλλως το εξάμηνο της Λευκωσίας λήγει τον Ιούνιο. Εσεις εντωμεταξύ λέτε για το εαρινό εξάμηνο του 19 ενώ ο Πρύτανης αναφέρεται σε απόφαση του Οκτωβρίου του 2019. Η έγκριση πρακτικής που κολλάει σε όλο αυτό;

Πάμε τώρα στο (β) που είναι και η ταμπακιέρα:
Εγώ έχω βρει μόνο το εξής:
NOMOΣ ΥΠ’ ΑΡΙΘ. 4009: Δομή, λειτουργία, διασφάλιση της ποιότητας των σπου−
δών και διεθνοποίηση των ανωτάτων εκπαιδευτικών
ιδρυμάτων: https://www.e-nomothesia.gr/kat-ekpaideuse/tritobathmia-ekpaideuse/n-4009-2011.html

Κάντε μια αναζήτηση και δείτε πού και πώς αναφέρεται ο Νόμος (όχι μια απόφαση Συγκλήτου) για τις 13 εβδομάδες μαθήματος.



« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 18, 2022, 03:07:12 πμ από Oliver »

Αποσυνδεδεμένος giannisn1991

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 574
  • ΠΕ03 ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΩΝ
    • Προφίλ

Νομιζω πως το θεμα αφορα ένα σημαντικό ποσοστό της εκπαιδευτικης κοινοτητας. Υπαρχουν και αλλες αναπαντητες ερωτησεις οπως πως ξεκινησε η πρακτικτη νωριτερα πριν την εναρξη του ακαδημαϊκου ημερολογίου του παν. Πατρων ? Μιας και το παν. Πατρων αναλαμβανει αποκλειστικα το κομματι της Πρακτικης ...
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 17, 2022, 09:14:26 μμ από IoannisDr »

Αποσυνδεδεμένος Desp1na

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ

Ο κύριος στον οποίο αναφέρεστε θα ενημερωθεί για την λασπολογία απέναντι στο πρόσωπο του. Υπάρχει φυσικά screenshot , το οποίο και θα χρησιμοποιηθεί . Οποίος χωρίς απτές αποδείξεις λασπολογεί τον οποιονδήποτε θα έχει και τις ανάλογες συνέπειες.
Καλή συνέχεια

Αποσυνδεδεμένος Persa M.

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 17
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ

 Δεν εχει ξαναγίνει στα χρονικά των δημόσιων φόρουμ η παρουσίαση ονομάτων! Μα πόσο μυαλό, αλήθεια!  ;D

   
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 17, 2022, 09:15:18 μμ από IoannisDr »

Αποσυνδεδεμένος Vagg91

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2437
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Αν οντως υπαρχει αυτη η "παρατυπια" απο το Πανεπιστημιο Λευκωσιας, θα πρεπει να γινουν ονομαστικες καταγγελιες. Οχι μονο στο φορουμ. Ετσι δεν γινεται τιποτα.
Παντως εχω ακουσει οτι η Λευκωσια ετοιμαζει αγωγες για αυτα που ακουγονται. Δεν ξερω τι θα γινει
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 17, 2022, 08:10:22 μμ από Vagg91 »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159796
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 554
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 10
Επισκέπτες: 439
Σύνολο: 449

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.101 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.