*

Αποστολέας Θέμα: Προσλήψεις αναπληρωτών ΠΕ70 22-23  (Αναγνώστηκε 2288 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος rourou44

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 134
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Προσλήψεις αναπληρωτών ΠΕ70 22-23
« στις: Ιούλιος 17, 2022, 06:43:36 μμ »
Αν και λίγο νωρίς, ας συζητήσουμε εδώ πως θα κινηθούν ενδεχομένως οι προσλήψεις των δασκάλων την ερχόμενη σχολική χρονιά.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Προσλήψεις αναπληρωτών ΠΕ70 22-23
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:27:26 »

Αποσυνδεδεμένος MariaGrahm

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 147
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Προσλήψεις αναπληρωτών ΠΕ70 22-23
« Απάντηση #1 στις: Ιούλιος 17, 2022, 07:14:37 μμ »
Μακάρι να υπάρχει κάποιος με πληροφορίες. Είμαι στο όριο απ έξω από τους φετινούς διορισμούς και προσπαθώ να σκεφτώ αν θα δηλώσω νησιά ή όχι. Γιατί ίσως αυτό να κρίνει αν θα πάρω τις τελευταίες θέσεις

Αποσυνδεδεμένος tapeino anaplirotaki

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 41
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προσλήψεις αναπληρωτών ΠΕ70 22-23
« Απάντηση #2 στις: Ιούλιος 17, 2022, 07:32:05 μμ »
Τα οργανικά κενά μετά τους διορισμούς που θα γίνουν είναι λίγα (περίπου 800+-). Το ζήτημα είναι πόσα λειτουργικά θα προκύψουν από άδειες κ.λπ. Επίσης είναι και περίπου 900-1.000 θέσεις ΖΕΠ (αν και συνήθως δεν δίνονται στην α' φάση).
Στην αναμονή και στο άγχος για άλλη μια χρονιά.

Αποσυνδεδεμένος rourou44

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 134
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προσλήψεις αναπληρωτών ΠΕ70 22-23
« Απάντηση #3 στις: Ιούλιος 17, 2022, 08:01:25 μμ »
Τα οργανικά κενά μετά τους διορισμούς που θα γίνουν είναι λίγα (περίπου 800+-). Το ζήτημα είναι πόσα λειτουργικά θα προκύψουν από άδειες κ.λπ. Επίσης είναι και περίπου 900-1.000 θέσεις ΖΕΠ (αν και συνήθως δεν δίνονται στην α' φάση).
Στην αναμονή και στο άγχος για άλλη μια χρονιά.

Αυτές είναι και οι δικές μου σκέψεις πάνω κάτω. Πιστεύω λειτουργικά θα υπάρξουν όμως όπως και πέρσι, αφού θα προκύψουν (λογικά) κυρίως άδειες ανατροφής.  Πάντως πέρσι στην α' φάση είχε φτάσει χαμηλά ο πίνακας, μετά και από τις προσλήψεις στην ειδική. Θέλω να πιστεύω ότι δεν θα αλλάξει κάτι τραγικά και φέτος.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Προσλήψεις αναπληρωτών ΠΕ70 22-23
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:27:26 »

Αποσυνδεδεμένος rourou44

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 134
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προσλήψεις αναπληρωτών ΠΕ70 22-23
« Απάντηση #4 στις: Ιούλιος 17, 2022, 08:03:39 μμ »
Μακάρι να υπάρχει κάποιος με πληροφορίες. Είμαι στο όριο απ έξω από τους φετινούς διορισμούς και προσπαθώ να σκεφτώ αν θα δηλώσω νησιά ή όχι. Γιατί ίσως αυτό να κρίνει αν θα πάρω τις τελευταίες θέσεις

Είναι μια καθαρά προσωπική απόφαση. Ακούγεται πολύ έντονα πως θα γίνουν και του χρόνου διορισμοί, όσο και αν δεν είναι επίσημο, ίσως είναι ένα μαξιλαράκι σε περίπτωση που κάποιος ζορίζεται να πάει μακριά.

Αποσυνδεδεμένος tapeino anaplirotaki

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 41
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προσλήψεις αναπληρωτών ΠΕ70 22-23
« Απάντηση #5 στις: Ιούλιος 17, 2022, 08:51:24 μμ »
Αυτές είναι και οι δικές μου σκέψεις πάνω κάτω. Πιστεύω λειτουργικά θα υπάρξουν όμως όπως και πέρσι, αφού θα προκύψουν (λογικά) κυρίως άδειες ανατροφής.  Πάντως πέρσι στην α' φάση είχε φτάσει χαμηλά ο πίνακας, μετά και από τις προσλήψεις στην ειδική. Θέλω να πιστεύω ότι δεν θα αλλάξει κάτι τραγικά και φέτος.

Και εγώ προσπαθώ να είμαι αισιόδοξη...θα δείξει...σίγουρα για τα λειτουργικά κενά θα μάθουμε περισσότερα αφού αναλάβουν οι νεοδιόριστοι
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 18, 2022, 02:33:20 μμ από tapeino anaplirotaki »

Αποσυνδεδεμένος rourou44

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 134
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προσλήψεις αναπληρωτών ΠΕ70 22-23
« Απάντηση #6 στις: Ιούλιος 17, 2022, 10:13:59 μμ »
Και εγώ προσπαθώ να είμαι αισιόδοξη...θα δείξει...σίγουρα για τα λειτουργικά κενά θα μάθουμε περισσότερα αφού αναλάβουν οι νεοδιοριζομενοι

Ναι, δυστυχώς αυτό δεν μπορούμε να το μάθουμε νωρίτερα. Επίσης, αν και δεν έχει ξεκαθαριστεί το τοπίο σε σχέση με το ολοήμερο, η λογική πάλι λέει ότι θα προσληφθούν επιπλέον δάσκαλοι και για εκεί φέτος.

Αποσυνδεδεμένος tapeino anaplirotaki

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 41
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προσλήψεις αναπληρωτών ΠΕ70 22-23
« Απάντηση #7 στις: Ιούλιος 18, 2022, 02:05:36 μμ »
Ναι, δυστυχώς αυτό δεν μπορούμε να το μάθουμε νωρίτερα. Επίσης, αν και δεν έχει ξεκαθαριστεί το τοπίο σε σχέση με το ολοήμερο, η λογική πάλι λέει ότι θα προσληφθούν επιπλέον δάσκαλοι και για εκεί φέτος.
Ναι ισχύει αυτό που λες με το ολοήμερο, το είχα ξεχάσει. Μακάρι να δοθούν αρκετές πιστώσεις και από αυτό το πρόγραμμα σε εμάς.

Αποσυνδεδεμένος rourou44

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 134
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προσλήψεις αναπληρωτών ΠΕ70 22-23
« Απάντηση #8 στις: Ιούλιος 23, 2022, 06:22:18 μμ »
Τώρα που βγήκαν οι κατανομές ανά περιοχή, στις περιοχές που καλύφθηκαν όλα τα οργανικά, είναι πιθανό να δώσει λειτουργικά από την α' φάση;

Αποσυνδεδεμένος victor123

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2253
    • Προφίλ
Απ: Προσλήψεις αναπληρωτών ΠΕ70 22-23
« Απάντηση #9 στις: Ιούλιος 24, 2022, 01:15:16 πμ »
Τώρα που βγήκαν οι κατανομές ανά περιοχή, στις περιοχές που καλύφθηκαν όλα τα οργανικά, είναι πιθανό να δώσει λειτουργικά από την α' φάση;

Δεν έχει σχέση το ένα με το άλλο. Μπορεί γενικά να διορίσει κάπου 10 άτομα και κάποια από αυτούς να έχουν πχ άδεια ανατροφής άρα αφήνουν λειτουργικό κενό. Γενικά οι διορισμοί δεν επηρεάζουν σημαντικά τα λειτουργικά κενά.

Αποσυνδεδεμένος rourou44

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 134
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προσλήψεις αναπληρωτών ΠΕ70 22-23
« Απάντηση #10 στις: Ιούλιος 24, 2022, 01:35:34 μμ »
Δεν έχει σχέση το ένα με το άλλο. Μπορεί γενικά να διορίσει κάπου 10 άτομα και κάποια από αυτούς να έχουν πχ άδεια ανατροφής άρα αφήνουν λειτουργικό κενό. Γενικά οι διορισμοί δεν επηρεάζουν σημαντικά τα λειτουργικά κενά.
Άρα μπορεί να υπάρξουν λειτουργικά και από την α' φάση σε περιοχές που τώρα φαίνονται πλήρως καλυμμένες από οργανικά; Επίσης, οι νεοδιοριστοι τον πρώτο χρόνο δεν τοποθετούνται και σε λειτουργικά;

Αποσυνδεδεμένος tapeino anaplirotaki

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 41
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προσλήψεις αναπληρωτών ΠΕ70 22-23
« Απάντηση #11 στις: Ιούλιος 24, 2022, 02:13:30 μμ »
Άρα μπορεί να υπάρξουν λειτουργικά και από την α' φάση σε περιοχές που τώρα φαίνονται πλήρως καλυμμένες από οργανικά; Επίσης, οι νεοδιοριστοι τον πρώτο χρόνο δεν τοποθετούνται και σε λειτουργικά;

Αν κάθε χρόνο είναι τζόκερ, φέτος πιστεύω πως είναι τελείως στα τυφλά. Πολλές περιοχές όχι απλά καλύφθηκαν τα οργανικά τους, αλλά έχω την εντύπωση ότι θα βγουν και υπεράριθμοι.
Ωστόσο πιστεύω θα υπάρξουν αρκετές άδειες, σε συνδυασμό με τις θέσεις για το ολοήμερο, τα ΖΕΠ και περίπου 800 κενά που δεν θα καλυφθούν από τους διορισμούς τώρα, θέλω να πιστεύω σε έναν ικανοποιητικό αριθμό αναπληρωτών για α' φάση.

Αποσυνδεδεμένος victor123

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2253
    • Προφίλ
Απ: Προσλήψεις αναπληρωτών ΠΕ70 22-23
« Απάντηση #12 στις: Ιούλιος 24, 2022, 02:38:56 μμ »
Άρα μπορεί να υπάρξουν λειτουργικά και από την α' φάση σε περιοχές που τώρα φαίνονται πλήρως καλυμμένες από οργανικά; Επίσης, οι νεοδιοριστοι τον πρώτο χρόνο δεν τοποθετούνται και σε λειτουργικά;

Μα και σε λειτουργικά να τοποθετούνται αν πάρουν άδειες πάλι κενό μένει το λειτουργικό. Γενικά δεν έχει σημασία για τα λειτουργικά πόσο έχουν καλυφθεί οι θέσεις από νεοδιόριστους. Αυτό που μετράει είναι πόσοι θα πάρουν άδειες. Να σου πω ένα τραβηγμένο παράδειγμα. Έστω η τάδε περιοχή έχει 100 κενά και καλύπτονται όλα από διορισμούς. Αν και οι 100 νεοδιόριστους πάρουν άδειες τα 100 κενά παραμένουν και θα πάρει πάλι 100 αναπληρωτές.

Αποσυνδεδεμένος rourou44

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 134
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προσλήψεις αναπληρωτών ΠΕ70 22-23
« Απάντηση #13 στις: Ιούλιος 24, 2022, 04:25:19 μμ »
Μα και σε λειτουργικά να τοποθετούνται αν πάρουν άδειες πάλι κενό μένει το λειτουργικό. Γενικά δεν έχει σημασία για τα λειτουργικά πόσο έχουν καλυφθεί οι θέσεις από νεοδιόριστους. Αυτό που μετράει είναι πόσοι θα πάρουν άδειες. Να σου πω ένα τραβηγμένο παράδειγμα. Έστω η τάδε περιοχή έχει 100 κενά και καλύπτονται όλα από διορισμούς. Αν και οι 100 νεοδιόριστους πάρουν άδειες τα 100 κενά παραμένουν και θα πάρει πάλι 100 αναπληρωτές.

Α, μάλιστα, κατάλαβα. Ευχαριστώ πολύ!



 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159834
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 538
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 3
Επισκέπτες: 540
Σύνολο: 543

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.149 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.