*

Αποστολέας Θέμα: Σχετικά με φιλολογικά  (Αναγνώστηκε 1537 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Κάτια Ε.

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 10
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Σχετικά με φιλολογικά
« στις: Ιούλιος 22, 2022, 03:29:13 μμ »
Hello guysss! Έχετε να μου προτείνετε μεταπτυχιακά για φιλολόγους;  Επίσης, αν κάποιος έχει κοντά 50 μόρια από ακαδημαϊκά κριτήρια σε πόσα χρόνια μπορεί να προσληφθεί ως αναπληρωτής; Μόλις αποφοίτησα και θα το εκτιμούσα αν μου δίνατε τα φώτα σας!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Σχετικά με φιλολογικά
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:18:40 »

Maria_efi

  • Επισκέπτης
Απ: Σχετικά με φιλολογικά
« Απάντηση #1 στις: Ιούλιος 22, 2022, 03:59:29 μμ »
Καλησπέρα. Προφανώς αν καταλαβαίνω ορθά θέλεις συναφή μεταπτυχιακά με το αντικείμενό σου. Για παράδειγμα μεταπτυχιακό στην ειδική αγωγή σε αυτή τη φάση είναι άκυρο εκτός και αν σε ενδιαφέρει το αντικείμενο με σκοπό να εργαστείς στον ιδιωτικό τομέα. Στη θέση σου θα έψαχνα ένα μεταπττυχιακό που να μου άνοιγε μία νέα πόρτα. Γενικά οι φιλολογικές σχολές δεν ανοίγουν πια καμία πόρτα. Ίσως κάτι που να αφορά εκπαίδευση ενηλίκων ή κάτι που να σχετίζεται με την εκμάθηση ελληνικών σε αλλόγλωσσους;

Ως προς το δεύτερο ερώτημά σου. Με 50 μόρια στη γενική δυστυχώς δεν είναι εφικτό με τα σημερινά δεδομένα να προσληφθείς ως αναπληρώτρια. Μελλοντικά ευχόμαστε να αλλάξει αυτό για όλους μας. Σου εύχομαι καλή πορεία!

Αποσυνδεδεμένος Κάτια Ε.

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 10
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Σχετικά με φιλολογικά
« Απάντηση #2 στις: Ιούλιος 22, 2022, 05:12:02 μμ »
Σκεφτόμουν στην ειδική αγωγή, αλλά θα ψαχτώ περισσότερο.  Σ'ευχαριστώ πολύ πάντως για τις συμβουλές!  Εύχομαι και σε ένα ό,τι καλύτερο!

Maria_efi

  • Επισκέπτης
Απ: Σχετικά με φιλολογικά
« Απάντηση #3 στις: Ιούλιος 22, 2022, 05:29:27 μμ »
Την ειδική θα την πρότεινα σε κάποιον που την αγαπά πραγματικά μιας και μόνο τότε θα καταφέρει να δουλέψει εκτός σχολικού περιβάλλοντος. Και το λέω διότι η ειδική ειδικά στους φιλολόγους υπερκόρεστηκε και αν παρακολουθείς τα δεδομένα τσέκαρε τους φετινούς πίνακες που πρόκειται να βγουν. Από 2500 θα έχουν πάει στους 7000. Άρα αν το αγαπας πραγματικά θα κάνεις κάτι στον ιδιωτικό τομέα. Αν το κάνεις για να μπεις σε σχολείο αποχαιρέτα την Αλεξάνδρεια μιας και δεν πρόκειται να εργαστείς εκεί ειδικά μετά από 2-3 χρόνια που θα έχεις ολοκληρώσει το μεταπτυχιακό. Αν έχω κάποιο λάθος ας με διορθώσει οποιοσδήποτε συναδελφος.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Σχετικά με φιλολογικά
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:18:40 »

Αποσυνδεδεμένος Κάτια Ε.

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 10
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Σχετικά με φιλολογικά
« Απάντηση #4 στις: Ιούλιος 22, 2022, 07:27:36 μμ »
Εννοείται! Πάντα πρέπει να επιλέγουμε κάτι που να μας αρέσει και να είμαστε έτοιμοι να προσφέρουμε, χωρίς να μας ενδιαφέρει μόνο ο διορισμός. Προσωπικά, εγώ μεγαλώσει σε οικογένεια με άτομο με ειδικές ανάγκες, οπότε σίγουρα πιστεύω ότι είναι πολύ δύσκολο, αλλά ταυτόχρονα όμορφο, το να ασχοληθείς με την ειδική αγωγή. Στον ιδιωτικό τομέα σε τι ακριβώς;

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3395
    • Προφίλ
Απ: Σχετικά με φιλολογικά
« Απάντηση #5 στις: Ιούλιος 22, 2022, 07:35:06 μμ »
Τα Κέντρα Ειδικών Θεραπειών (που κάνουν λογοθεραπεία, εργοθεραπεία, κλπ., έχουν συνήθως και ειδικό παιδαγωγό για την αντιμετώπιση μαθησιακών δυσκολιών, όπως δυσορθογραφία, δυσαναγνωσία, κλπ.). Εκτός αυτού, αρκετοί γονείς ψάχνουν και καθηγητή ειδικής αγωγής για τα παιδιά με μαθησιακές δυσκολίες, που όντως είναι αρκετά, και το διαπιστώνουμε καθημερινά στην τάξη. Όπως πάει, ο φιλόλογος - ειδικός παιδαγωγός θα αντικαταστήσει τον απλό φιλόλογο.

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4217
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Σχετικά με φιλολογικά
« Απάντηση #6 στις: Ιούλιος 22, 2022, 07:57:43 μμ »
Και η ελληνική ως ξένη γλώσσα έχει μια άνοδο τα τελευταία χρόνια και προσφέρει εναλλακτικές και στον ιδιωτικό τομέα.

Αποσυνδεδεμένος Κάτια Ε.

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 10
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Σχετικά με φιλολογικά
« Απάντηση #7 στις: Ιούλιος 22, 2022, 08:59:14 μμ »
Για την διαπολιτισμική εκπαίδευση τι λέτε;

Maria_efi

  • Επισκέπτης
Απ: Σχετικά με φιλολογικά
« Απάντηση #8 στις: Ιούλιος 22, 2022, 09:19:17 μμ »
Και η ελληνική ως ξένη γλώσσα έχει μια άνοδο τα τελευταία χρόνια και προσφέρει εναλλακτικές και στον ιδιωτικό τομέα.


Θα συμφωνήσω.

Maria_efi

  • Επισκέπτης
Απ: Σχετικά με φιλολογικά
« Απάντηση #9 στις: Ιούλιος 22, 2022, 09:22:30 μμ »
Για την διαπολιτισμική εκπαίδευση τι λέτε;

Κάποια στιγμή αποτελούσε ένα από τα σεμινάρια "σούπα" που δε σου κρύβω ότι έκανα και εγώ με το σκεπτικό ότι μπορεί να ανοίξει νέος πίνακας. Μετά από χρονιά και γνωρίζοντας πια από εμπειρία τι μου αρέσει, τι όχι και ποιον τομέα αγαπώ κατέληξα πως εγώ προσωπικά ως τομέα δε θα τον ακολουθούσα. Εγώ βέβαια γιατί όπως προείπα δε με γοητεύει. Από την άλλη αν το δούμε ωμά ως εργασία, δε βλέπω φως.

Αποσυνδεδεμένος Κάτια Ε.

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 10
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Σχετικά με φιλολογικά
« Απάντηση #10 στις: Ιούλιος 22, 2022, 10:10:01 μμ »
Μάλιστα, κατάλαβα!!  Άρα δεν το προτείνετε...
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας ❤️

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32319
  • Τελευταία: 1305D
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161413
  • Σύνολο θεμάτων: 19231
  • Σε σύνδεση σήμερα: 614
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 17
Επισκέπτες: 591
Σύνολο: 608

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.071 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.