*

Αποστολέας Θέμα: Α' Φάση Αναπληρωτών ΠΕ06 - 2022-2023  (Αναγνώστηκε 30990 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Matina7

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 564
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Α' Φάση Αναπληρωτών ΠΕ06 - 2022-2023
« Απάντηση #154 στις: Σεπτέμβριος 01, 2022, 02:19:32 μμ »
Ναι, του τελευταίου σχολικού έτους δεν περιλαμβάνεται.

Το έγγραφο για τα Ατομικά Στοιχεία συνήθως το αναρτά η Διεύθυνση. Το κατεβάζεις και το συμπληρώνεις. Αλλιώς κατά την ανάληψη υπηρεσίας.

Προσωπικά δε θα πήγαινα στο γιατρό να ξαναγράψει τη βεβαίωση. Φαντάζομαι το κείμενο είναι παρεμφερές. Οφείλουν να το δεχτούν.

Αναγκαστικά έτρεξα σήμερα πρωί-πρωί να το αλλάξω. Εκνευρίστηκε και ο παθολόγος με τη δυστροπία της Διεύθυνσης. Κανονικά, οφείλει το Υπουργείο να τυποποιήσει τα δικαιλογητικά, ώστε να είναι σταθερά κάθε χρόνο και να διατίθενται στη σελίδα του τα υποδείγματα. Εάν κάποις συνάδελφος βρήκε από την Πρωτοβάθμια Διεύθυνσή του τα έντυπα που πρέπει να συμπληρώσουμε, μπορεί να τα αναρτήσει εδώ; Αλλού βρίσκω με το λογότυπο του ΕΣΠΑ 2014-2020 κι αλλού 2017-2021. Η δική μου ανήρτησε ΜΟΝΟ την κατάσταση των δικαιολογητικών, χωρίς τα έντυπα του ΕΣΠΑ και τις ΥΔ. Δεν ξέρω καν ποιες σχολικές μονάδες διαθέτουν κενά, να πάρω τηλέφωνο και να παρακαλέσω να μού αποστείλουν τα έντυπα.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 01, 2022, 02:27:45 μμ από Matina7 »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Α' Φάση Αναπληρωτών ΠΕ06 - 2022-2023
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:27:10 »

Αποσυνδεδεμένος English

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1440
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Α' Φάση Αναπληρωτών ΠΕ06 - 2022-2023
« Απάντηση #155 στις: Σεπτέμβριος 01, 2022, 03:34:10 μμ »
Αναγκαστικά έτρεξα σήμερα πρωί-πρωί να το αλλάξω. Εκνευρίστηκε και ο παθολόγος με τη δυστροπία της Διεύθυνσης. Κανονικά, οφείλει το Υπουργείο να τυποποιήσει τα δικαιλογητικά, ώστε να είναι σταθερά κάθε χρόνο και να διατίθενται στη σελίδα του τα υποδείγματα. Εάν κάποις συνάδελφος βρήκε από την Πρωτοβάθμια Διεύθυνσή του τα έντυπα που πρέπει να συμπληρώσουμε, μπορεί να τα αναρτήσει εδώ; Αλλού βρίσκω με το λογότυπο του ΕΣΠΑ 2014-2020 κι αλλού 2017-2021. Η δική μου ανήρτησε ΜΟΝΟ την κατάσταση των δικαιολογητικών, χωρίς τα έντυπα του ΕΣΠΑ και τις ΥΔ. Δεν ξέρω καν ποιες σχολικές μονάδες διαθέτουν κενά, να πάρω τηλέφωνο και να παρακαλέσω να μού αποστείλουν τα έντυπα.
Κάπου λογικά η Διεύθυνση θα έχει αναρτήσει και τα έντυπα, συνήθως το κάνουν στην ανακοίνωση που βγάζουν. Ή κάπου στην ιστοσελίδα υπάρχει καρτέλα "Έντυπα" ή κάπως έτσι ώστε να τα κατεβάζουν κι από εκεί οι εκπαιδευτικοί. Μάλιστα κάποιες έχουν αποστείλει e-mail στους προσληφθέντες με τα σχετικά.

Αποσυνδεδεμένος Schoolikui

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1448
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Α' Φάση Αναπληρωτών ΠΕ06 - 2022-2023
« Απάντηση #156 στις: Σεπτέμβριος 01, 2022, 04:25:01 μμ »
Αντί να ψάχνεις σχολείο γιατί δεν ρωτάς απευθείας στην διεύθυνση;
Can I skip tomorrow?

Αποσυνδεδεμένος Matina7

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 564
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Α' Φάση Αναπληρωτών ΠΕ06 - 2022-2023
« Απάντηση #157 στις: Σεπτέμβριος 01, 2022, 06:14:32 μμ »
Αντί να ψάχνεις σχολείο γιατί δεν ρωτάς απευθείας στην διεύθυνση;

Έστειλα email σήμερα. Δεν έχουν ενημερωθεί ακόμα από το Υπουργείο σχετικά με το πρόγραμμα ΕΣΠΑ και δεν έχουν έτοιμα τα έντυπά μας. Θα μας σταλούν στο email.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Α' Φάση Αναπληρωτών ΠΕ06 - 2022-2023
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:27:10 »

Αποσυνδεδεμένος Schoolikui

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1448
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Α' Φάση Αναπληρωτών ΠΕ06 - 2022-2023
« Απάντηση #158 στις: Σεπτέμβριος 01, 2022, 10:48:02 μμ »
Σήμερα αναρτήθηκαν στην δική μας διεύθυνση. Τα έχουν πολύ αναλυτικά.
http://dipe.ilei.sch.gr/
Can I skip tomorrow?

Αποσυνδεδεμένος Matina7

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 564
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Α' Φάση Αναπληρωτών ΠΕ06 - 2022-2023
« Απάντηση #159 στις: Σεπτέμβριος 04, 2022, 07:11:00 μμ »
Τα δικαιολογητικά υποβάλονται μόνο στο σχολείο τοποθέτησης ή το άλλαξαν φέτος; Τα σχολείο που είναι χαρακτηρισμένα ως ολοήμερα σημαίνει ότι θα μας απασχολήσουν στο ολοήμερο;

Αποσυνδεδεμένος English

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1440
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Α' Φάση Αναπληρωτών ΠΕ06 - 2022-2023
« Απάντηση #160 στις: Σεπτέμβριος 04, 2022, 11:53:45 μμ »
Τα δικαιολογητικά υποβάλονται μόνο στο σχολείο τοποθέτησης ή το άλλαξαν φέτος; Τα σχολείο που είναι χαρακτηρισμένα ως ολοήμερα σημαίνει ότι θα μας απασχολήσουν στο ολοήμερο;
Ανάλογα τις οδηγίες της Διεύθυνσης. Γενικά στο σχολείο τοποθέτησης αλλά μπορεί να χρειαστεί και ηλεκτρονική αποστολή στη Διεύθυνση. Στα διάθεσης κάνουμε ανάληψη υπηρεσίας δίχως να καταθέσουμε έγγραφα. Δεν έχουν αναρτηθεί οδηγίες σε εσάς;
Αν εννοείς τον τίτλο του σχολείου, όχι. Ολοήμερο έχουν άλλωστε όλα. Άκουσα πως σε κάποιες Διευθύνσεις υπήρχε διευκρίνιση για ολοήμερο δίπλα στα κενά. Εκεί λογικά θα είναι για το διευρυμένο αν κ ειπώθηκε πως οι αναπληρωτές α' φάσης δε θα απασχοληθούν εκεί. Αν δε συμπληρώνεται ωράριο στο πρωινό πρόγραμμα, ίσως χρειαστεί να απασχοληθεί κάποιος και στο κλασικό ολοήμερο πάντως. 

Αποσυνδεδεμένος Matina7

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 564
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Α' Φάση Αναπληρωτών ΠΕ06 - 2022-2023
« Απάντηση #161 στις: Σεπτέμβριος 05, 2022, 03:10:04 μμ »
Δε δήλωσα ότι έχω μεταπτυχιακό, καθώς δεν είναι συναφές και είναι αναγνωρισμένο από το ΣΑΕΠ. Δεν ξέρω αν έκανα λάθος. Δεν αναγνωρίζεται από την προκήρυξη του 2019, οπότε και δεν το συμπεριέλαβα στα δικαιολογητικά μου ούτε στα ατομικά στοιχεία μου, εκτός αν στην αίτηση των ατομικών στοιχείων μου μπορεί να δηλωθεί. Ο ατομικός φάκελός μας μπορεί να περιλαμβάνει πιστοποιήσεις "μη συμβατές" με το ΑΣΕΠ; Και στο anaplirotes.gov δήλωσα απόφοιτη ΑΕΙ μόνο. Από τη στιγμή που δεν αναγνωρίζεται από το Υπ. Παιδείας ως ακαδημαϊκά συμβατό με την ειδικότητά μου, λογικά δεν μπορώ να το επικαλεστώ ως προσόν.

Επιπλέον, διαπίστωσα ότι μάλλον θα χρειαστεί να εργάζομαι πέραν των 24 διδακτικών ωρών και στα δύο σχολεία. Το ένα είναι 6θέσιο που μάλλον οδεύει προς 5θέσιο, ενώ το άλλο είναι 4θέσιο (Α+Β μαζί, μάλλον Γ+Δ μαζί). Οι ώρες μου είναι 14 και 10 αντίστοιχα. Υπολογίζοντάς τες, μάλλον έχει γίνει λάθος στην κατανομή και η ορθή είναι 13 και 11. Μήπως ψηφίστηκε (ή τροποποιήθηκε) κάποιος νόμος για διδακτικές υπερωρίες; Με αυτήν τη λογική, και όσοι έχουν μειωμένο ωράριο λόγω προϋπηρεσίας θα πρέπει να υποχρεωθούν σε πρόσθετες διδακτικές ώρες.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 05, 2022, 03:19:13 μμ από Matina7 »

Αποσυνδεδεμένος English

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1440
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Α' Φάση Αναπληρωτών ΠΕ06 - 2022-2023
« Απάντηση #162 στις: Σεπτέμβριος 05, 2022, 04:09:27 μμ »
Δε δήλωσα ότι έχω μεταπτυχιακό, καθώς δεν είναι συναφές και είναι αναγνωρισμένο από το ΣΑΕΠ. Δεν ξέρω αν έκανα λάθος. Δεν αναγνωρίζεται από την προκήρυξη του 2019, οπότε και δεν το συμπεριέλαβα στα δικαιολογητικά μου ούτε στα ατομικά στοιχεία μου, εκτός αν στην αίτηση των ατομικών στοιχείων μου μπορεί να δηλωθεί. Ο ατομικός φάκελός μας μπορεί να περιλαμβάνει πιστοποιήσεις "μη συμβατές" με το ΑΣΕΠ; Και στο anaplirotes.gov δήλωσα απόφοιτη ΑΕΙ μόνο. Από τη στιγμή που δεν αναγνωρίζεται από το Υπ. Παιδείας ως ακαδημαϊκά συμβατό με την ειδικότητά μου, λογικά δεν μπορώ να το επικαλεστώ ως προσόν.

Επιπλέον, διαπίστωσα ότι μάλλον θα χρειαστεί να εργάζομαι πέραν των 24 διδακτικών ωρών και στα δύο σχολεία. Το ένα είναι 6θέσιο που μάλλον οδεύει προς 5θέσιο, ενώ το άλλο είναι 4θέσιο (Α+Β μαζί, μάλλον Γ+Δ μαζί). Οι ώρες μου είναι 14 και 10 αντίστοιχα. Υπολογίζοντάς τες, μάλλον έχει γίνει λάθος στην κατανομή και η ορθή είναι 13 και 11. Μήπως ψηφίστηκε (ή τροποποιήθηκε) κάποιος νόμος για διδακτικές υπερωρίες; Με αυτήν τη λογική, και όσοι έχουν μειωμένο ωράριο λόγω προϋπηρεσίας θα πρέπει να υποχρεωθούν σε πρόσθετες διδακτικές ώρες.
Αφού δεν είναι συναφές, δε νομίζω ότι θα ωφελούσε να το δηλώσεις. Για τους πίνακες σου δίνει τα 20 μόρια ή όχι;
Σχετικά με τις ώρες, νομίζω πως αρκετοί που ανέλαβαν σήμερα υπηρεσία διαπίστωσαν ότι οι σχολικές μονάδες στις οποίες τοποθετήθηκαν διαθέτουν διαφορετικό αριθμό ωρών από τον αναγραφόμενο στα πακέτα, κυρίως προς τα κάτω, που σημαίνει ότι ίσως συμπληρώσουν ωράριο με β' ανάθεση, ολοήμερο (στην περίπτωση της Πρωτοβάθμιας) ή θα χρειαστεί να πάνε και σε άλλο σχολείο.

Αποσυνδεδεμένος Schoolikui

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1448
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Α' Φάση Αναπληρωτών ΠΕ06 - 2022-2023
« Απάντηση #163 στις: Σεπτέμβριος 05, 2022, 05:07:34 μμ »
Περισσότερες όμως δεν γίνεται. Υπερωρίες όσοι έχουν προσληφθεί με ΕΣΠΑ δεν προβλέπεται να κάνουν. Επίσης στο 4 θέσιο ο τρόπος υπολογισμού των ωρών ανά τάξη διαφέρει. Σε εξαθεσιο λογικά έχεις 16 ώρες. Σε πενταθέσιο εξαρτάται από το ποια τμήματα θα ενωθούν.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 05, 2022, 05:12:47 μμ από Schoolikui »
Can I skip tomorrow?

Αποσυνδεδεμένος Matina7

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 564
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Α' Φάση Αναπληρωτών ΠΕ06 - 2022-2023
« Απάντηση #164 στις: Σεπτέμβριος 05, 2022, 07:28:54 μμ »
Δε φαίνεται ότι μού υπολείπονται ώρες. Είμαι η μόνη καθηγήτρια αγγλικών και στα δύο σχολεία. Το ένα είναι ολοήμερο έως τις 15:00. Υπάρχουν και τα εργαστήρια δεξιοτήτων για συμπλήρωση ωραρίου.

Όχι, το μεταπτυχιακό μου δεν είναι αναγνωρισμένο από το ΔΟΑΤΑΠ, συνεπώς δε δηλώθηκε καν στην προκήρυξη του 2019. Το 2020-21 κατέθεσα τα δικαιολογητικά του στη ΔΠΕ που υπαγόμουν, αλλά απορρίφθηκε.

Αποσυνδεδεμένος vama

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 657
    • Προφίλ
Απ: Α' Φάση Αναπληρωτών ΠΕ06 - 2022-2023
« Απάντηση #165 στις: Σεπτέμβριος 06, 2022, 01:28:11 πμ »


ενώ το άλλο είναι 4θέσιο (Α+Β μαζί, μάλλον Γ+Δ μαζί).

Στα 4θεσια είναι Α μόνη της , Β μόνη της, Γ+Δ μαζί και Ε+ΣΤ μαζί. Απλά πληροφοριακά…

Αποσυνδεδεμένος Lucifer

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 615
    • Προφίλ
Απ: Α' Φάση Αναπληρωτών ΠΕ06 - 2022-2023
« Απάντηση #166 στις: Σεπτέμβριος 06, 2022, 06:44:34 πμ »
Δε δήλωσα ότι έχω μεταπτυχιακό, καθώς δεν είναι συναφές και είναι αναγνωρισμένο από το ΣΑΕΠ. Δεν ξέρω αν έκανα λάθος. Δεν αναγνωρίζεται από την προκήρυξη του 2019, οπότε και δεν το συμπεριέλαβα στα δικαιολογητικά μου...
Στην τελευταία προκήρυξη της Ε.Α δίνονταν το δικαίωμα υποβολής πτυχίων/μεταπτυχιακών αναγνωρισμένων απο ΣΑΕΠ.

Αποσυνδεδεμένος Matina7

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 564
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Α' Φάση Αναπληρωτών ΠΕ06 - 2022-2023
« Απάντηση #167 στις: Σεπτέμβριος 06, 2022, 11:27:09 πμ »
Στην τελευταία προκήρυξη της Ε.Α δίνονταν το δικαίωμα υποβολής πτυχίων/μεταπτυχιακών αναγνωρισμένων απο ΣΑΕΠ.

Μόνο που στην ΕΑ βγήκε καινούργια προκήρυξη, ενώ εμείς είμαστε ακόμα με του 2019. Και το 2020 ή 2021 τέθηκε το ζήτημα των αναγνωρισμένων από το ΣΑΕΠ πτυχίων, καθώς είναι άδικο και παράνομο να μη γίνονται δεκτές οι εν λόγω αποφάσεις αναγνώρισης. Βασίζονται στο δίκαιο της ΕΕ και από τη στιγμή που σού δίνονται επαγγελματικά δικαιώματα, σημαίνει ότι έχεις και τις αντίστοιχες ακαδημαϊκές γνώσεις. Επιπλέον, το ΔΟΑΤΑΠ έχει το οξύμωρο να αναγνωρίζει τα εξ αποστάσεως  (προπτυχιακά) πτυχία της αλλοδαπής αντίστοιχα με τα οποία παρέχει το ΕΑΠ, ενώ ο τρόπος διδασκαλίας δεν επηρεάζει το περιεχόμενο των σπουδών. Από τη στιγμή που υπάρχει υποχρεωτική εξέταση, γιατί να θεωρείται ένα εξ αποστάσεως προπτυχιακό υποδεέστερο;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159416
  • Σύνολο θεμάτων: 19210
  • Σε σύνδεση σήμερα: 170
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 7
Επισκέπτες: 162
Σύνολο: 169

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.096 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.