*

Αποστολέας Θέμα: Α' Φάση Αναπληρωτών ΠΕ06 - 2022-2023  (Αναγνώστηκε 31120 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος English

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1440
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Α' Φάση Αναπληρωτών ΠΕ06 - 2022-2023
« Απάντηση #168 στις: Σεπτέμβριος 06, 2022, 04:21:14 μμ »
Στα σχολεία όπου τοποθετηθήκατε υπάρχουν οι αντίστοιχες ώρες που αναφέρονταν κατά τη δήλωση προτίμησης;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Α' Φάση Αναπληρωτών ΠΕ06 - 2022-2023
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:17:07 »

Αποσυνδεδεμένος PPE

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1208
    • Προφίλ
Απ: Α' Φάση Αναπληρωτών ΠΕ06 - 2022-2023
« Απάντηση #169 στις: Σεπτέμβριος 06, 2022, 04:24:20 μμ »
Στα σχολεία όπου τοποθετηθήκατε υπάρχουν οι αντίστοιχες ώρες που αναφέρονταν κατά τη δήλωση προτίμησης;

Όχι. Στη δήλωση αναφέρονταν λιγότερες ώρες.

Αποσυνδεδεμένος English

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1440
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Α' Φάση Αναπληρωτών ΠΕ06 - 2022-2023
« Απάντηση #170 στις: Σεπτέμβριος 06, 2022, 06:13:06 μμ »
Όχι. Στη δήλωση αναφέρονταν λιγότερες ώρες.
Ρωτώ γιατί έγινε κυρίως το αντίθετο. Για να είναι πιο σαφής η ερώτησή μου, θα ήθελα να μάθω αν υπήρχαν οι αντίστοιχες ώρες που αναφέρονταν στη δήλωση προτίμησης για Αγγλικά (όχι συμπλήρωση με β' ανάθεση κλπ).

Αποσυνδεδεμένος Goat

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 377
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Α' Φάση Αναπληρωτών ΠΕ06 - 2022-2023
« Απάντηση #171 στις: Σεπτέμβριος 07, 2022, 12:02:52 πμ »
Στο σχολείο που τοποθετήθηκα με χρειάζονται για 10 ώρες. Οι υπόλοιπες 14; Ολοήμερο; Έχουν ήδη δηλώσει προτίμηση κάποιοι μόνιμοι...
Προσέλαβαν επίσης 3 αναπληρωτές ΠΕ70 που πρακτικά ο ένας περισσεύει... γενικά δε ξέρουμε τι να κάνουμε. Η αλήθεια είναι πως δε θέλω να πάω σε 2ο σχολείο τυχαία, αν ήταν έτσι θα το είχα επιλέξει το πακέτο των 2 εξαρχής...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Α' Φάση Αναπληρωτών ΠΕ06 - 2022-2023
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:17:07 »

Αποσυνδεδεμένος georgia06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2851
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Α' Φάση Αναπληρωτών ΠΕ06 - 2022-2023
« Απάντηση #172 στις: Σεπτέμβριος 07, 2022, 12:14:13 πμ »
Στο σχολείο που τοποθετήθηκα με χρειάζονται για 10 ώρες. Οι υπόλοιπες 14; Ολοήμερο; Έχουν ήδη δηλώσει προτίμηση κάποιοι μόνιμοι...
Προσέλαβαν επίσης 3 αναπληρωτές ΠΕ70 που πρακτικά ο ένας περισσεύει... γενικά δε ξέρουμε τι να κάνουμε. Η αλήθεια είναι πως δε θέλω να πάω σε 2ο σχολείο τυχαία, αν ήταν έτσι θα το είχα επιλέξει το πακέτο των 2 εξαρχής...
14 ώρες ολοήμερο για ΠΕ06 είναι πάρα πολλές.Δεν μπορούν να καλυφθούν. Λογικά θα διατεθείς σε άλλο/άλλα σχολείο/ σχολεία.
Πίστεψέ με δεν θα μας ρωτήσουν αν θέλουμε να πάμε σε 2 σχολείο ή όχι. Εφόσον μας λείπουν ώρες είμαστε στη διάθεση της υπηρεσίας να μας στείλει όπου νομίζει.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 07, 2022, 12:16:12 πμ από georgia06 »

Αποσυνδεδεμένος Matina7

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 564
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Α' Φάση Αναπληρωτών ΠΕ06 - 2022-2023
« Απάντηση #173 στις: Σεπτέμβριος 07, 2022, 11:22:37 πμ »
Δεν είναι διευρυμένου ολοημέρου, αλλά έως τις 3μμ. Με 5 τάξεις μια χαρά συμπληρώνεται το ωράριο, πχ Α+Β = 4ω, τρεις εκ των Γ-ΣΤ = 9ω, Σ = 13ω και υπολείπεται μία ώρα για το ολοήμερο ή τις δεξιότητες. Δε μού είπε ο διευθυντής ότι θα συμπληρώσω αλλού. Αντιθέτως, εάν το σχολείο παραμείνει 6θέσιο, θα έχω 16 ώρες. Στις υπερωρίες κολλάω. Ένα από τα κενά που μπορούσαμε να δηλώσουμε συμπλήρωνε 6 ώρες σε νηπιαγωγείο. Πώς γίνεται το ΕΣΠΑ ΑΠΩ ΠΕ 06 να καλύπτει και κενά της προσχολικής τη στιγμή που στην προκήρυξη υπήρχε ρητή αναφορά στους ΑΜΩ ΠΕ 06 για τα νηπιαγωγεία; Μήπως λόγω γεωγραφικής απόστασης συνέβη αυτό; Σε άλλο κενό, η μία σχολική μονάδα βρισκόταν δυτικά του νομού, στα όρια με άλλον όμορο, ενώ η άλλη στην ανατολική πλευρά, πάλι κοντά στον όμορο νομό. Πώς γίνεται να δημιουργούνται τόσο χαοτικοί από άποψη απόστασης συνδυασμοί σχολείων;

Έχουν παρέλθει οι 48 ώρες για την ψηφιακή σύμβασή μου κι ακόμα δεν έλαβα κανένα μήνυμα ή, έστω, e-mail. Μήπως βιάζομαι; Να περιμένω έως το βράδυ; Εάν δεν λάβω κάτι, να ενημερώσω το διευθυντή μου; Μήπως υπάρχει κάποιο πρόβλημα με τα δικαιολογητικά μου και γι'αυτό δεν ολοκληρώθηκε η διαδικασία; Πέρυσι την έλαβα πολύ νωρίτερα, νομίζω την ίδια μέρα ή το πρωί της επομένης. Έλαβα στο e-mail τη βεβαίωση ανάληψης υπηρεσίας και από τα δύο σχολεία.

Αποσυνδεδεμένος georgia06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2851
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Α' Φάση Αναπληρωτών ΠΕ06 - 2022-2023
« Απάντηση #174 στις: Σεπτέμβριος 07, 2022, 11:40:02 πμ »
Δεν είναι διευρυμένου ολοημέρου, αλλά έως τις 3μμ. Με 5 τάξεις μια χαρά συμπληρώνεται το ωράριο, πχ Α+Β = 4ω, τρεις εκ των Γ-ΣΤ = 9ω, Σ = 13ω και υπολείπεται μία ώρα για το ολοήμερο ή τις δεξιότητες. Δε μού είπε ο διευθυντής ότι θα συμπληρώσω αλλού. Αντιθέτως, εάν το σχολείο παραμείνει 6θέσιο, θα έχω 16 ώρες. Στις υπερωρίες κολλάω. Ένα από τα κενά που μπορούσαμε να δηλώσουμε συμπλήρωνε 6 ώρες σε νηπιαγωγείο. Πώς γίνεται το ΕΣΠΑ ΑΠΩ ΠΕ 06 να καλύπτει και κενά της προσχολικής τη στιγμή που στην προκήρυξη υπήρχε ρητή αναφορά στους ΑΜΩ ΠΕ 06 για τα νηπιαγωγεία; Μήπως λόγω γεωγραφικής απόστασης συνέβη αυτό; Σε άλλο κενό, η μία σχολική μονάδα βρισκόταν δυτικά του νομού, στα όρια με άλλον όμορο, ενώ η άλλη στην ανατολική πλευρά, πάλι κοντά στον όμορο νομό. Πώς γίνεται να δημιουργούνται τόσο χαοτικοί από άποψη απόστασης συνδυασμοί σχολείων;

Έχουν παρέλθει οι 48 ώρες για την ψηφιακή σύμβασή μου κι ακόμα δεν έλαβα κανένα μήνυμα ή, έστω, e-mail. Μήπως βιάζομαι; Να περιμένω έως το βράδυ; Εάν δεν λάβω κάτι, να ενημερώσω το διευθυντή μου; Μήπως υπάρχει κάποιο πρόβλημα με τα δικαιολογητικά μου και γι'αυτό δεν ολοκληρώθηκε η διαδικασία; Πέρυσι την έλαβα πολύ νωρίτερα, νομίζω την ίδια μέρα ή το πρωί της επομένης. Έλαβα στο e-mail τη βεβαίωση ανάληψης υπηρεσίας και από τα δύο σχολεία.

Δεν έχω καταλάβει ποιο είναι το πρόβλημα. Όπως έγραψες σε προηγούμενο μήνυμά σου έχεις 10 ώρες στο σχολείο τοποθέτησης και σου λείπουν 14. Ρώτησες αν αυτές οι 14 θα συμπληρωθούν στο ολοήμερο κ απάντησα ότι δεν χωράνε 14 ώρες ΠΕ06 στο ολοήμερο ( δλδ στις ώρες 13.15 έως 16.00) .

Αποσυνδεδεμένος Goat

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 377
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Α' Φάση Αναπληρωτών ΠΕ06 - 2022-2023
« Απάντηση #175 στις: Σεπτέμβριος 07, 2022, 11:50:52 πμ »
Όχι εγώ το έγραψα αυτό. Το σχόλιο της συναδελφισσας μάλλον αφορά ολιγοθεσιο σχολείο.

Πρακτικά το ΕΣΠΑ ξεχωρίζει τα νηπιαγωγεία, είναι άλλο πρόγραμμα. Τώρα τι έγινε στην περίπτωση σας...το λόγο έχει η Αβαθμια.

Αποσυνδεδεμένος English

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1440
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Α' Φάση Αναπληρωτών ΠΕ06 - 2022-2023
« Απάντηση #176 στις: Σεπτέμβριος 07, 2022, 12:28:17 μμ »
Δεν είναι διευρυμένου ολοημέρου, αλλά έως τις 3μμ. Με 5 τάξεις μια χαρά συμπληρώνεται το ωράριο, πχ Α+Β = 4ω, τρεις εκ των Γ-ΣΤ = 9ω, Σ = 13ω και υπολείπεται μία ώρα για το ολοήμερο ή τις δεξιότητες. Δε μού είπε ο διευθυντής ότι θα συμπληρώσω αλλού. Αντιθέτως, εάν το σχολείο παραμείνει 6θέσιο, θα έχω 16 ώρες. Στις υπερωρίες κολλάω. Ένα από τα κενά που μπορούσαμε να δηλώσουμε συμπλήρωνε 6 ώρες σε νηπιαγωγείο. Πώς γίνεται το ΕΣΠΑ ΑΠΩ ΠΕ 06 να καλύπτει και κενά της προσχολικής τη στιγμή που στην προκήρυξη υπήρχε ρητή αναφορά στους ΑΜΩ ΠΕ 06 για τα νηπιαγωγεία; Μήπως λόγω γεωγραφικής απόστασης συνέβη αυτό; Σε άλλο κενό, η μία σχολική μονάδα βρισκόταν δυτικά του νομού, στα όρια με άλλον όμορο, ενώ η άλλη στην ανατολική πλευρά, πάλι κοντά στον όμορο νομό. Πώς γίνεται να δημιουργούνται τόσο χαοτικοί από άποψη απόστασης συνδυασμοί σχολείων;

Έχουν παρέλθει οι 48 ώρες για την ψηφιακή σύμβασή μου κι ακόμα δεν έλαβα κανένα μήνυμα ή, έστω, e-mail. Μήπως βιάζομαι; Να περιμένω έως το βράδυ; Εάν δεν λάβω κάτι, να ενημερώσω το διευθυντή μου; Μήπως υπάρχει κάποιο πρόβλημα με τα δικαιολογητικά μου και γι'αυτό δεν ολοκληρώθηκε η διαδικασία; Πέρυσι την έλαβα πολύ νωρίτερα, νομίζω την ίδια μέρα ή το πρωί της επομένης. Έλαβα στο e-mail τη βεβαίωση ανάληψης υπηρεσίας και από τα δύο σχολεία.
Κι εγώ δεν έλαβα μήνυμα για τη σύμβαση αλλά μπήκα στο anaplirotes.gov.gr και είναι έτοιμη.

Παρότι κάποιοι είναι κάθετοι ότι δε γίνεται κι εγώ πληροφορήθηκα ξανά πως πέρσι συνάδελφος ΕΣΠΑ συμπλήρωνε ώρες σε νηπιαγωγείο και όχι σε απομακρυσμένη περιοχή της χώρας.

Αποσυνδεδεμένος georgia06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2851
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Α' Φάση Αναπληρωτών ΠΕ06 - 2022-2023
« Απάντηση #177 στις: Σεπτέμβριος 07, 2022, 12:30:22 μμ »
Όχι εγώ το έγραψα αυτό. Το σχόλιο της συναδελφισσας μάλλον αφορά ολιγοθεσιο σχολείο.

Πρακτικά το ΕΣΠΑ ξεχωρίζει τα νηπιαγωγεία, είναι άλλο πρόγραμμα. Τώρα τι έγινε στην περίπτωση σας...το λόγο έχει η Αβαθμια.

Ωχ,ναι. Λάθος.

Αποσυνδεδεμένος georgia06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2851
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Α' Φάση Αναπληρωτών ΠΕ06 - 2022-2023
« Απάντηση #178 στις: Σεπτέμβριος 07, 2022, 12:32:06 μμ »
Κι εγώ δεν έλαβα μήνυμα για τη σύμβαση αλλά μπήκα στο anaplirotes.gov.gr και είναι έτοιμη.

Παρότι κάποιοι είναι κάθετοι ότι δε γίνεται κι εγώ πληροφορήθηκα ξανά πως πέρσι συνάδελφος ΕΣΠΑ συμπλήρωνε ώρες σε νηπιαγωγείο και όχι σε απομακρυσμένη περιοχή της χώρας.

Σε δημοτικά+ νηπιαγωγεία συμπλήρωσαν πέρυσι οι αναπληρωτές covid( που ήταν ξεχωριστό κονδύλι) όχι οι αναπληρωτές ΕΣΠΑ( εκεί δεν επιτρέπεται)

Αποσυνδεδεμένος English

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1440
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Α' Φάση Αναπληρωτών ΠΕ06 - 2022-2023
« Απάντηση #179 στις: Σεπτέμβριος 07, 2022, 12:33:50 μμ »

Δεν έχω καταλάβει ποιο είναι το πρόβλημα. Όπως έγραψες σε προηγούμενο μήνυμά σου έχεις 10 ώρες στο σχολείο τοποθέτησης και σου λείπουν 14. Ρώτησες αν αυτές οι 14 θα συμπληρωθούν στο ολοήμερο κ απάντησα ότι δεν χωράνε 14 ώρες ΠΕ06 στο ολοήμερο ( δλδ στις ώρες 13.15 έως 16.00) .
Ποιες ώρες ακριβώς μπορούν οι ΠΕ06 να εργαστούν στο ολοήμερο; Μέλος της οικογένειάς μου είναι σε παρόμοια κατάσταση και της είπαν ότι θα έχει πολλές ώρες ολοήμερο και ίσως αναλάβει ομίλους. Στο νέο διευρυμένο ωράριο υπάρχουν 5 ώρες στο ολοήμερο. Ποιες από αυτές μπορεί να έχει ένας ΠΕ06; Καλά, βέβαια από προσωπική εμπειρία προηγούμενων ετών έχω δει ότι δεν εφαρμόζεται πάντα το τυπικό.

Αποσυνδεδεμένος georgia06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2851
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Α' Φάση Αναπληρωτών ΠΕ06 - 2022-2023
« Απάντηση #180 στις: Σεπτέμβριος 07, 2022, 12:54:07 μμ »
Ποιες ώρες ακριβώς μπορούν οι ΠΕ06 να εργαστούν στο ολοήμερο; Μέλος της οικογένειάς μου είναι σε παρόμοια κατάσταση και της είπαν ότι θα έχει πολλές ώρες ολοήμερο και ίσως αναλάβει ομίλους. Στο νέο διευρυμένο ωράριο υπάρχουν 5 ώρες στο ολοήμερο. Ποιες από αυτές μπορεί να έχει ένας ΠΕ06; Καλά, βέβαια από προσωπική εμπειρία προηγούμενων ετών έχω δει ότι δεν εφαρμόζεται πάντα το τυπικό.
Η συμπλήρωση του ωραρίου όπως αποτυπώνεται στα έγγραφα που στέλνονται στη διεύθυνση είναι τυπικότατη. Δεν μπορεί να είναι αλλιώς. Τώρα αν στην πράξη υπάρχουν άτυπες παρεκκλίσεις  είναι άλλο θέμα.
Στο διευρυμένο ολοήμερο ως τις 17.30 οι ΠΕ06 μπορούν να πάρουν εκπαιδευτικους ομίλους κ μελέτη τη δεύτερη ώρα της β ζώνης.

Αποσυνδεδεμένος English

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1440
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Α' Φάση Αναπληρωτών ΠΕ06 - 2022-2023
« Απάντηση #181 στις: Σεπτέμβριος 07, 2022, 12:58:25 μμ »
Η συμπλήρωση του ωραρίου όπως αποτυπώνεται στα έγγραφα που στέλνονται στη διεύθυνση είναι τυπικότατη. Δεν μπορεί να είναι αλλιώς. Τώρα αν στην πράξη υπάρχουν άτυπες παρεκκλίσεις  είναι άλλο θέμα.
Στο διευρυμένο ολοήμερο ως τις 17.30 οι ΠΕ06 μπορούν να πάρουν εκπαιδευτικους ομίλους κ μελέτη τη δεύτερη ώρα της β ζώνης.
Προφανώς αναφέρομαι στις άτυπες παρεκκλίσεις. Τη σίτιση (Διατροφική Αγωγή πια) την παίρνει τυπικά ο δάσκαλος που έχει μετά μελέτη;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159806
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 554
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 6
Επισκέπτες: 393
Σύνολο: 399

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.072 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.