*

Αποστολέας Θέμα: Α Φάση Αναπληρωτών 2022-23  (Αναγνώστηκε 166687 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος PPE

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1208
    • Προφίλ
Απ: Α Φάση Αναπληρωτών 2022-23
« Απάντηση #868 στις: Σεπτέμβριος 08, 2022, 08:28:34 μμ »
Υπάρχει κάποια εγκύκλιος που να ορίζει τη διαδικασία της διάθεσης/ συμπλήρωσης ωραρίου;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Α Φάση Αναπληρωτών 2022-23
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:33:47 »

Αποσυνδεδεμένος English

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1440
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Α Φάση Αναπληρωτών 2022-23
« Απάντηση #869 στις: Σεπτέμβριος 08, 2022, 08:30:55 μμ »
anti_08, ανάλογο πρόβλημα έχω κι εγώ. Έχω τοποθετηθεί σε ένα σχολείο της περιοχής μου (δημοτικό, είμαι Αγγλικών) με λιγότερες από 24 ώρες και παρά τις προφορικές διαβεβαιώσεις της Διεύθυνσης την Παρασκευή πριν κάνω τη δήλωση σχολείων ότι θα βρεθούν ώρες διάθεσης σε κοντινά σχολεία (μένω σε απομακρυσμένη περιοχή), ακόμα δεν ξέρουν τι θα γίνει. Το σχολείο δεν έχει τη δυνατότητα να μου καλύψει πάνω από δύο ώρες, οπότε τις υπόλοιπες τι θα κάνω; Φοβάμαι ότι θα με διαθέσουν σε απομακρυσμένο σχολείο,μιας και όλα εδώ γύρω είναι καλυμμένα. Θα προτείνω μήπως γίνεται να καλύψω ώρες στο Γυμνάσιο, όπου δύσκολα έρχεται αναπληρωτής.
Αν είσαι μέσω ΕΣΠΑ, δε γίνεται από ό,τι ξέρω να συμπληρώσεις ωράριο στην άλλη βαθμίδα.

Αποσυνδεδεμένος PPE

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1208
    • Προφίλ
Απ: Α Φάση Αναπληρωτών 2022-23
« Απάντηση #870 στις: Σεπτέμβριος 08, 2022, 08:46:30 μμ »
Αν είσαι μέσω ΕΣΠΑ, δε γίνεται από ό,τι ξέρω να συμπληρώσεις ωράριο στην άλλη βαθμίδα.

Τυπικά ναι, αλλά συνάδελφοι έχουν αναφέρει ότι το έχουν κάνει σε ανάλογη περίπτωση. Δεν ξέρω περισσότερες λεπτομέρειες όμως.

Αποσυνδεδεμένος georgia06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2849
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Α Φάση Αναπληρωτών 2022-23
« Απάντηση #871 στις: Σεπτέμβριος 09, 2022, 01:26:28 πμ »
Τυπικά ναι, αλλά συνάδελφοι έχουν αναφέρει ότι το έχουν κάνει σε ανάλογη περίπτωση. Δεν ξέρω περισσότερες λεπτομέρειες όμως.

Στο ΕΣΠΑ όλα είναι τυπικά. Πολύ τυπικά μάλιστα.Δεν μπορείς να συμπληρώσεις ωράριο σε άλλο έργο ΕΣΠΑ (πχ νηπιαγωγείο)  ούτε στη Βθμια( οπότε αυτό αποκλείεται να έχει γίνει για τον απλούστατο λόγο ότι δεν μπορεί στο παρουσιολογιο να δηλωθεί συμπλήρωση ωραρίου σε κάτι άλλο πέρα από αυτά που επιτρέπει το συγκεκριμένο έργο)
Το αντίθετο όμως μπορει να γίνει: δλδ κάποιος που έχει προσληφθεί στη Βθμια μπορεί να συμπληρώσει ωράριο σε νηπιαγωγείο ή σε δημοτικό,καθώς οι προσλήψεις στη Βθμια γίνονται από κρατικό προϋπολογισμό και δεν υπάρχουν περιορισμοί στο που θα συμπληρώσουμε ωράριο.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 09, 2022, 01:37:07 πμ από georgia06 »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Α Φάση Αναπληρωτών 2022-23
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:33:47 »

Αποσυνδεδεμένος Lucifer

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 620
    • Προφίλ
Απ: Α Φάση Αναπληρωτών 2022-23
« Απάντηση #872 στις: Σεπτέμβριος 09, 2022, 07:35:11 πμ »

Στο ΕΣΠΑ όλα είναι τυπικά. Πολύ τυπικά μάλιστα.Δεν μπορείς να συμπληρώσεις ωράριο σε άλλο έργο ΕΣΠΑ (πχ νηπιαγωγείο)  ούτε στη Βθμια( οπότε αυτό αποκλείεται να έχει γίνει για τον απλούστατο λόγο ότι δεν μπορεί στο παρουσιολογιο να δηλωθεί συμπλήρωση ωραρίου σε κάτι άλλο πέρα από αυτά που επιτρέπει το συγκεκριμένο έργο)
Το αντίθετο όμως μπορει να γίνει: δλδ κάποιος που έχει προσληφθεί στη Βθμια μπορεί να συμπληρώσει ωράριο σε νηπιαγωγείο ή σε δημοτικό,καθώς οι προσλήψεις στη Βθμια γίνονται από κρατικό προϋπολογισμό και δεν υπάρχουν περιορισμοί στο που θα συμπληρώσουμε ωράριο.
Ελάχιστες είναι πλέον οι πιστώσεις τακτικού, αλλά όντως αυτές οι λίγες δίνονται στη Δθμια.

Αποσυνδεδεμένος georgia06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2849
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Α Φάση Αναπληρωτών 2022-23
« Απάντηση #873 στις: Σεπτέμβριος 09, 2022, 08:42:26 πμ »
Ελάχιστες είναι πλέον οι πιστώσεις τακτικού, αλλά όντως αυτές οι λίγες δίνονται στη Δθμια.

Ουσιαστικά , όταν λέμε κρατικό προϋπολογισμό εννοούμε το εθνικό σκέλος του Προγράμματος Δημοσίων Επενδύσεων.

Αποσυνδεδεμένος PPE

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1208
    • Προφίλ
Απ: Α Φάση Αναπληρωτών 2022-23
« Απάντηση #874 στις: Σεπτέμβριος 09, 2022, 11:03:13 πμ »
Ξέρει κάποιος πώς κάνουμε ένσταση επί του συνόλου των τοποθετήσεων;

Αποσυνδεδεμένος anti_08

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 267
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Α Φάση Αναπληρωτών 2022-23
« Απάντηση #875 στις: Σεπτέμβριος 09, 2022, 12:54:06 μμ »
Ξέρει κάποιος πώς κάνουμε ένσταση επί του συνόλου των τοποθετήσεων;

Με ποιο σκεπτικό στο σύνολο τοποθετήσεων;
Πως εσύ θίγεσαι από τις τοποθετήσεις;
Θα μπορούσες να είχες τοποθετηθεί σε καλύτερη επιλογή σου;
Πρέπει να αναφέρεις τους λόγους που αδικηθηκες εσύ. 

Αποσυνδεδεμένος English

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1440
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Α Φάση Αναπληρωτών 2022-23
« Απάντηση #876 στις: Σεπτέμβριος 09, 2022, 01:08:52 μμ »
Ξέρει κάποιος πώς κάνουμε ένσταση επί του συνόλου των τοποθετήσεων;
Επί του συνόλου δε νομίζω να γίνεται, ή πιο σωστά, δε νομίζω να καταφέρεις κάτι. Καταλαβαίνω από προσωπική εμπειρία πώς το λες αλλά πιθανόν παρόμοια προβλήματα να αντιμετωπίζουν κι άλλα άτομα που δουλεύουν σε άλλα σχολεία της περιοχής. Το σφάλμα είναι των αρμοδίων και αυτοί θα πρέπει να βρουν έναν ανώδυνο για σένα τρόπο να λυθεί. Δε νομίζω ότι εξυπηρετεί ούτε θα ήταν σωστό άτομα που ήδη έβαλαν ή προσπαθούν να βάλουν σε τάξη την ζωή τους και τη φετινή σχολική χρονιά να αλλάξουν τοποθέτηση.

Αποσυνδεδεμένος Lucifer

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 620
    • Προφίλ
Απ: Α Φάση Αναπληρωτών 2022-23
« Απάντηση #877 στις: Σεπτέμβριος 09, 2022, 01:52:17 μμ »

Ουσιαστικά , όταν λέμε κρατικό προϋπολογισμό εννοούμε το εθνικό σκέλος του Προγράμματος Δημοσίων Επενδύσεων.
Τρία είναι τα κονδύλια χρηματοδότησης:
Α. Τακτικός Προϋπολογισμός
Β. ΠΔΕ
Γ. ΕΣΠΑ

Αποσυνδεδεμένος PPE

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1208
    • Προφίλ
Απ: Α Φάση Αναπληρωτών 2022-23
« Απάντηση #878 στις: Σεπτέμβριος 09, 2022, 03:14:40 μμ »
Επί του συνόλου δε νομίζω να γίνεται, ή πιο σωστά, δε νομίζω να καταφέρεις κάτι. Καταλαβαίνω από προσωπική εμπειρία πώς το λες αλλά πιθανόν παρόμοια προβλήματα να αντιμετωπίζουν κι άλλα άτομα που δουλεύουν σε άλλα σχολεία της περιοχής. Το σφάλμα είναι των αρμοδίων και αυτοί θα πρέπει να βρουν έναν ανώδυνο για σένα τρόπο να λυθεί. Δε νομίζω ότι εξυπηρετεί ούτε θα ήταν σωστό άτομα που ήδη έβαλαν ή προσπαθούν να βάλουν σε τάξη την ζωή τους και τη φετινή σχολική χρονιά να αλλάξουν τοποθέτηση.

Όλοι προσπαθούμε να βάλουμε τη ζωή μας σε τάξη, ωστόσο όταν από ευθύνη και λάθος της διεύθυνσης δε δίνονται σωστά τα κενά κατά τη φάση δήλωσης σχολείων και τώρα με εκ των υστέρων τροποποιήσεις βρισκόμαστε σε χειρότερη θέση από συναδέλφους με χαμηλότερη θέση, θα πρέπει να γίνει εκ νέου δημοσίευση των κενών και να δηλώσουν όλοι με όρους διαφάνειας. Δεν αφορά μόνο ένα άτομο αυτό.

Αποσυνδεδεμένος English

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1440
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Α Φάση Αναπληρωτών 2022-23
« Απάντηση #879 στις: Σεπτέμβριος 09, 2022, 03:23:12 μμ »
Όλοι προσπαθούμε να βάλουμε τη ζωή μας σε τάξη, ωστόσο όταν από ευθύνη και λάθος της διεύθυνσης δε δίνονται σωστά τα κενά κατά τη φάση δήλωσης σχολείων και τώρα με εκ των υστέρων τροποποιήσεις βρισκόμαστε σε χειρότερη θέση από συναδέλφους με χαμηλότερη θέση, θα πρέπει να γίνει εκ νέου δημοσίευση των κενών και να δηλώσουν όλοι με όρους διαφάνειας. Δεν αφορά μόνο ένα άτομο αυτό.
Αυτό λέω κι εγώ. Ότι δεν αφορά ένα άτομο. Αλλά δε νομίζω πως στην όποια αναδιανομή κενών θα συμμετάσχουν όλοι. Πέρσι, ας πούμε, σε παρόμοια περίπτωση που γνωρίζω πολύ καλά κλήθηκαν να δηλώσουν όσα από τα άτομα είχαν πάει στα σχολεία και δε βρήκαν κενά ή έπρεπε να μετακινηθούν, γιατί πήγε μόνιμος συνάδελφός τους να καλύψει το κενό. Άτομα που ήταν χαμηλά στον πίνακα και είχαν πάρει ως συνήθως τα πιο απομακρυσμένα σχολεία που έτυχε να έχουν κενά, δεν μπήκαν στην εκ νέου δήλωση κενών.

Αποσυνδεδεμένος georgia06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2849
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Α Φάση Αναπληρωτών 2022-23
« Απάντηση #880 στις: Σεπτέμβριος 09, 2022, 03:54:08 μμ »
Τρία είναι τα κονδύλια χρηματοδότησης:
Α. Τακτικός Προϋπολογισμός
Β. ΠΔΕ
Γ. ΕΣΠΑ
Ναι αυτά είναι. Απλώς  πολλές φορές όταν μιλάμε για κρατικα χρήματα τα βάζουμε μέσα κ τον κρατικό προϋπολογισμό και το ΠΔΕ. Αυτό εννοώ

Συνδεδεμένος elranna

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2313
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02, ΠΕ40- Μπορώ να ξαναγίνω μαθήτρια;
    • Προφίλ
Απ: Α Φάση Αναπληρωτών 2022-23
« Απάντηση #881 στις: Σεπτέμβριος 09, 2022, 04:01:52 μμ »
Ναι αυτά είναι. Απλώς  πολλές φορές όταν μιλάμε για κρατικα χρήματα τα βάζουμε μέσα κ τον κρατικό προϋπολογισμό και το ΠΔΕ. Αυτό εννοώ

Αυτό που λες μπορεί να ισχύει σε άλλους τομείς του δημοσίου. Στην εκπαίδευση πάντως, όταν λέμε ΠΔΕ, εννοούμε ΕΣΠΑ.

Από διοικητική και οικονομική άποψη, υπάρχει μεγάλη διαφορά ανάμεσα στους αναπληρωτές κρατικού και τους αναπληρωτές ΠΔΕ/ΕΣΠΑ. Οι αναπληρωτές κρατικού δεν συμπληρώνουν παρουσιολόγια, μπορούν να πάρουν υπερωρίες, τα οδοιπορικά τους πληρώνονται ανά ημερολογιακό έτος όπως και των μονίμων, μπορούν να πάρουν ώρες γραμματειακής υποστήριξης και διάφορα άλλα. Για τους αναπληρωτές ΠΔΕ, ισχύει ό,τι ισχύει και για τους αναπληρωτές ΕΣΠΑ. Η ίδια χαρτούρα με μικρή διαφορά στο λογότυπο.

« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 09, 2022, 04:04:58 μμ από elranna »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32292
  • Τελευταία: johntsoum
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159771
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 529
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 13
Επισκέπτες: 479
Σύνολο: 492

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.09 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.